Πόσο σας έχει επηρεάσει το retromaniax;

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.936
Αν κάνετε μια σύγκριση του εαυτού σας την αρχή που γίνατε μέλος στο παρόν φόρουμ και σήμερα, τι αλλαγές βλέπετε; Πόσο σας έχει επηρεάσει το retromaniax;

Μιλώντας για τον εαυτό μου θα έλεγα ότι μετά από ανάγνωση τόσων θεμάτων, προσπαθώ να "μπανίζω" οτιδήποτε παλιό και ανάλογα την περίπτωση να το φωτογραφίζω ή να το θυμάμαι και να το αναφέρω. Το καλύτερο βέβαια είναι να έχουμε φωτογραφικό υλικό. Έτσι, οι παλιές ταμπέλες στα διάφορα κτήρια δεν μου είναι πλέον αδιάφορες ή αποκρουστικές. Τουναντίον, είναι μια πρόκληση για φωτογραφία και τσουπ ανάρτηση στο φόρουμ. Ένα παλιό βιβλίο, ένα παραπεταμένο παιχνίδι, έχουν πια αξία και αποκτούν άλλη αίγλη και χαρά όταν τα ανακαλύπτω.

Σε ευχαριστώ retromaniax που μου έβγαλες και αυτή την πλευρά του εαυτού μου. Χαίρομαι που είμαι μέλος αυτής της κοινότητας και μοιράζομαι τις εμπειρίες μου και εύχομαι να συνεχιστεί και να μεγαλώσει κι άλλο αυτή η παρέα.
 
Ανεκαθεν ειχα μια αγαπη για ρετροπραγματα,απλα απο τον καιρο που εγινα μελος στο retromaniax,

αυτη η αγαπη γιγαντωθηκε σε τετοιο βαθμο που δεν το περιμενα!!!!! :eek:

Τοσο,που πλεον η φωτογραφικη -οπως ειπε και ο Γιαννης απο πανω ^^^^ - εχει γινει απαραιτητο αξεσουαρ οταν βγαινω!!! :D

Και αν ξεχαστει...ευτυχως εχω το κινητο!!! :D

Ασε που απο εκει που δεν παταγα στα παζαρια, τα εχω μαθει απ'εξω.... :D ....συν οτι εχω βρει μερικα διαμαντακια!!! :cool:

Για να μην πω για τα παρε-δωσε με τους πλανοδιους.....το ευχαριστιεμαι...τους τα λεω και λιγο χυμα..... :rant:

μου λενε αυτοι τα δικα τους.... :rant: ....Σουπερ!!!! Ειναι ενα ειδος διασκεδασης και αυτο!!! :D :p

Εκτος αυτου,εχω γνωρισει καινουργιους ανθρωπους που πανω κατω εχουμε το ιδιο κοινο....την αγαπη για το ρετρο!!!

Με καποιους εχουμε γινει και φιλαρακια. :flower:

Που αν μου ελεγε καποιος πριν μερικα χρονια για διαδυκτιακες φιλιες....θα τον περναγα σιγουρα για τρελο!!! :points:

Νομιζω οτι τελικα βρηκα το στεκι (εστω και διαδυκτιακο) που μου ταιριαζει!!! :)

Τελικα.....

Ναι,οντως.....με εχει επηρεασει το retromaniax!!!!:burn:

Μηπως να κανω λιγο απορετροτοξινωση? :biglaugh::biglaugh:
 
Oχι Σταυρο, αυτο δε γινεται (η απορετροτοξινωση) :p

Απαξ και μπεις στο αυλακι ΔΕΝ ξαναβγαινεις!!

Εγω εκτος απο τα αλμπουμ Panini που μαζευω εδω και 2 χρονια (λογω αυτου σας ανακαλυψα), πλεον ψαχνω και κονσολες..

Μια ακομα αποδειξη ποσο επηρεαστηκα, ειναι καποιες "ρετροαγορες" που εχω κανει, με πρωτη και καλυτερη η arcade καμπινα που πηρα, μετα απο ψαξιμο 2-3 μηνων.

Επισης, ο, τι παλιο βρισκω πλεον στα φλο (Γερμανικα παζαρια), το χτυπαω!! ;)

Και μπουγελοφατσες εχω βρει και PEZ καραμελακια και πολλα αλλα..

Το βασικοτερο ειναι οτι δεν περναει μερα που να μη μπω να διαβασω το φορουμ μας!! :)

Γιαννη μπραβο, ωραιο θεμα φιλε!!
 
Ανακάλυψα το Retromaniax τυχαία αναζητώντας στο google μια παλια σειρα της τηλεόρασης...άρχισα τα πρώτα δειλά βήματα στο χώρο, είδα ότι αναφέρει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα και μετά από κάμποσο διάστημα έγινα μέλος της παρέας των αναμνήσεων...Από τότε το Retromaniax έγινε λατρεία...Με εξαίρεση τα διαστήματα των διακοπών μου που είμαι εκτός (αλλά όταν υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης σε υπολογιστή στις διακοπές δεν παραλείπω να διαβάσω τα νέα μηνύματα στο φόρουμ,) φροντίζω να ενημερώνω το σύστημα με τις αναμνήσεις μου...Μου αρέσει πολύ που ανακάλυψα πολλά πράγματα που είχα ξεχάσει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
viking4a είπε:
Oχι Σταυρο, αυτο δε γινεται (η απορετροτοξινωση) :p Απαξ και μπεις στο αυλακι ΔΕΝ ξαναβγαινεις!!

Εγω εκτος απο τα αλμπουμ Panini που μαζευω εδω και 2 χρονια (λογω αυτου σας ανακαλυψα), πλεον ψαχνω και κονσολες..

Μια ακομα αποδειξη ποσο επηρεαστηκα, ειναι καποιες "ρετροαγορες" που εχω κανει, με πρωτη και καλυτερη η arcade καμπινα που πηρα, μετα απο ψαξιμο 2-3 μηνων.

Επισης, ο, τι παλιο βρισκω πλεον στα φλο (Γερμανικα παζαρια), το χτυπαω!! ;)

Και μπουγελοφατσες εχω βρει και PEZ καραμελακια και πολλα αλλα..

Το βασικοτερο ειναι οτι δεν περναει μερα που να μη μπω να διαβασω το φορουμ μας!! :)

Γιαννη μπραβο, ωραιο θεμα φιλε!!
Σ'ευχαριστώ πολύ Βασίλη. Και ναι έχεις δίκιο. Ήταν να μη γίνει η αρχή. Δεν παίζει απορετροτοξίνωση.
 
Εγώ από τότε που έγινα μέλος με κοροϊδεύουν οι φίλοι μου (που δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον για οτιδήποτε παλαιό) και με φωνάζουν "φερετρομάνιακ". :p
 
Ανακάλυψα με μεγάλη μου χαρά ότι δεν είμαι η μόνη που αγαπώ, συγκινούμαι, θυμάμαι με νοσταλγία, μαζεύω και ψάχνω παιχνίδια και άλλα πολλά της παιδικής μου ηλικίας!

Νιώθω πραγματικά μέλος μιας μεγάλης ρετρο-οικογένειας που τα αισθήματα όλων που ανήκουν σ' αυτή δεν μπορεί παρά να είναι ειλικρινή :flower:

Πολλές φορές όταν μιλάω για κάτι σχετικό ή βρίσκω κάτι ενδιαφέρον αναφέρομαι "στους φίλους μου στο φόρουμ".

Είστε κομμάτι της ωραίας πλευράς της ζωής μου πια!
 
Imgema είπε:
Εγώ από τότε που έγινα μέλος με κοροϊδεύουν οι φίλοι μου (που δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον για οτιδήποτε παλαιό)

+1 Αλλα δεν μασαμε :p
 
Γέλασα πολύ με το "φερετρομάνιακ". Τα καλόπαιδα... :)
 
Kι εγώ είχα ήδη τον πόθο για πολλά ρετροπράγματα, αλλά με το Retromaniax γιγαντώθηκε. Έμαθα να εκτιμάω και να προσέχω πολύ περισσότερο όλα αυτά που έχω από τότε, όπως και το να προσέχω και να φωτογραφίζω ό,τι μπορώ, κρατώντας αρχεία, γιατί έμαθα πλέον ότι δεν πρέπει να θεωρώ τίποτα ως δεδομένο, αφού κάτι που υπάρχει τώρα δεν σημαίνει ότι θα υπάρχει πάντα. Αν είχα αυτή τη νοοτροπία και τότε, πολλά από τα πράγματα που είχα δεν θα είχαν χαθεί ή πεταχτεί και δεν θα μετάνιωνα τώρα πικρά για την απώλειά τους. Άρα σίγουρα με επηρέασε αρκετά το Retromaniax, και το ευγνωμονώ γι'αυτό.
 
Με κάλυψαν τα προηγούμενα παιδιά...
 
Έδωσα μεγαλύτερη προσοχή σε οτιδήποτε ρετρό! Σε επισκέψεις μου σε φιλικά σπίτια σαρώνω το γύρω περιβάλλον για τυχών ρετρό αντικείμενα. Επισκέπτομαι παλαιοπωλεία ότι υπόγεια και ξεχασμένα μαγαζάκια υπάρχουν!

Δεν πετάω τίποτα από τα παιχνίδια της κόρης μου ή τις ζωγραφιές της. Δε θα ήθελα να γυρίσει κάποια μέρα και να μου πει "Μάνα γιατί μου τα πέταξες?" (ευτυχώς υπάρχει χώρος ακόμα για αποθήκευση...)
 
Εγώ θέλω να κάνω μήνυση στο retromaniax γιατί απο τότε που έκανα την εγγραφή μ' έχει γονατίσει οικονομικά. :rant:
 
and1 είπε:
Εγώ θέλω να κάνω μήνυση στο retromaniax γιατί απο τότε που έκανα την εγγραφή μ' έχει γονατίσει οικονομικά. :rant:
Δεν εισαι ο μονος.... :precry:
 
and1 είπε:
Εγώ θέλω να κάνω μήνυση στο retromaniax γιατί απο τότε που έκανα την εγγραφή μ' έχει γονατίσει οικονομικά. :rant:

Χαχα!! So [edit] κοσμητικά [edit] TRUE!!! :p

Χωρις την μηνυση φυσικα.....!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kι εγώ ανακάλυψα το site ψάχνοντας για τη σειρά"Το Φάντασμα"στο google...Αυτό που είναι ωραίο στο site είναι οτι έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να γίνεις κατανοητός και να σε νιώσουν άνθρωποι εδώ σε σχέση με άλλα sites που οι άνθρωποι σκέφτονται μέχρι ενός σημείου ή δεν έχουν τα βιώματα του παρελθόντος.Δε με έχει επηρρεάσει στο να αλλάξω τον τρόπο που σκέφτομαι φυσικά,αλλά να συνεχίσω αυτό που έκανα πάντα.Ένα άλλο ωραίο πράγμα είναι η νοσταλγία και συγκίνηση που μου έρχονται βλέποντα συλλογές ή παλιές διαφημίσεις.Υπάρχουν και πολλά θέματα χωρίς κανένα ενδιαφέρον για μένα,αλλά αυτό είναι το ωραίο,ο καθένας με τα γούστα του και τα ενδιαφέροντά του.
 
Ερωτα,καψουρα και τρελα ειχα για τα arcades και τα Videogames και γενικοτερα με ολα οσα θεωρουνται ρετρο και πριν το retromaniax.Παλιες κλασσικες,φτηνιαρικες b-movies κλπ ταινιες τρομου εβλεπα μανιωδως και πριν το retromaniax.Rock και metal μπαντες απο τελη 1970 και μετα ακουγα φανατικα και πριν το retromaniax.Παλια πραγματα ποτε δεν πετουσα και παντα τα προσεχα και την αξια διαφορων απο ολα αυτα την ηξερα απο διαφορους φιλους και γνωστους που το κατεχουν το αντικειμενο και πριν το retromaniax.Για να μην γραφω πολλα και διαφορα η ουσια της υποθεσης ειναι πως το Retromaniax δεν με εχει επηρεασει ουτε σε ποσοστο 0,5% οπως ημουνα ετσι ακριβως ειμαι και ετσι θα ειμαι μια ζωη.Αυτο ομως που βρηκα στο retromaniax ειναι ατομα που μπορουν να τα καταλαβουν ολα αυτα και να μη σε κοιτανε σαν εξωγηινο στης διαφορες συζητησης αλλα κυριως επειδη ολη μερα δουλευω με μονο διαλειμα 2 ωρες το μεσημερι το retromaniax ειναι η παρεα μου καθε στιγμη της μερας ειτε απο τον υπολογιστη ειτε απο το κινητο ειτε απο το tablet γιαυτο και ειμαι 24 ωρες το 24ωρο online αλλα και γιατι βαριεμαι να κανω συνεχεια συνδεση και αποσυνδεση :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
and1 είπε:
Εγώ θέλω να κάνω μήνυση στο retromaniax γιατί απο τότε που έκανα την εγγραφή μ' έχει γονατίσει οικονομικά. :rant:
Αμ εγώ τόσες και τόσες συλλογές βιντεοπαιχνιδιών για ποιον τις κάνω :p ;

Post of the year. Έγραψες Ανδρέα!
 
Θα σας πω το εξής:

Ήμουν σε ένα σπίτι ηλικιωμένων και είδα τα στεφάνια του γάμου του ζευγαριού μέσα σε ένα κουτί σε εμφανές σημείο πάνω από το κρεβάτι τους.

Το πρώτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό δεν ήταν να το αποθανατίσω με τη φωτογραφική αλλά να "θυμηθώ να το γράψω στο retromaniax"!

Δεν υπάρχει ελπίδα
 
Πίσω
Μπλουζα