Πότε ένα μέλος γίνεται banned;

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Πότε ένα μέλος του forum γίνεται banned; Ενα banned μέλος δεν μπορεί να καταχωρήσει μήνυμα στο σύστημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν κατ' επανάληψη και παρά τις πολλαπλές συστάσεις των συντονιστών / διαχειριστών, το μέλος παραβαίνει συστηματικά έναν ή και περισσότερους κανόνες του φόρουμ.

Τότε, το μέλος μπανάρεται, δηλαδή "εξορίζεται" από τη διαδικτυακή κοινότητα, χάνοντας έτσι το δικαίωμα της συμμετοχής. Κοινώς "κλειδώνει" το προφίλ του και δε μπορεί, ούτε να συνδεθεί, ούτε να ποστάρει, ούτε να κάνει άλλες αλλαγές.

Στην περίπτωση που ξαναγραφτεί με άλλο nickname, εντοπίζεται και μπανάρεται πάλι.

Το ban θεωρείται η εσχάτη των ποινών και μπορεί να είναι μόνιμο ή προσωρινό (7ήμερο ή 10ήμερο). Αν στο προσωρινό, δεν υπάρξει συμμόρφωση, τότε γίνεται οριστικό. Οριστικό είναι και σε ιδιάζουσες περιπτώσεις εξαιρετικά άσχημης / παραβατικής συμπεριφοράς, χωρίς να προηγηθεί προσωρινό.

Δίδεται από τους συντονιστές / διαχειριστές μόνο.
 
Μιας και άνοιξε το thread, πότε ένας λογαριασμός γίνεται closed; Δεν έχω βρει επιλογή απενεργοποίησης λογαριασμού μέχρι στιγμής.
 
Δεν υπάρχει η επιλογή αυτή από τους χρήστες :)
 
Kambia είπε:
Δεν υπάρχει η επιλογή αυτή από τους χρήστες :)
Οπότε μπορεί ένα μέλος που επιθυμεί να αποχωρήσει, να έρθει σε συνεννόηση με τους διαχειριστές και οι διαχειριστές να κλείσουν το λογαριασμό του;
 
nwntas είπε:
Οπότε μπορεί ένα μέλος που επιθυμεί να αποχωρήσει, να έρθει σε συνεννόηση με τους διαχειριστές και οι διαχειριστές να κλείσουν το λογαριασμό του;
Υπό πολύ εξαιρετικές συνθήκες. Δεν είναι πανάκεια....
 
D@redevil είπε:
Υπό πολύ εξαιρετικές συνθήκες. Δεν είναι πανάκεια....
Καλά ναι, εννοείται. Απλά μου φάνηκε περίεργο όταν το χα πρωτοδεί, και είπα να ρωτήσω τώρα που γυρίζει!
 
Δεν κλείνει ο λογαριασμός. Πάλι banned γίνεται.
 
Ο Νώντας μιλάει για κάποιες περιπτώσεις στο παρελθόν, όπου κάποιοι έθεσαν το λογαριασμό τους σε κατάσταση closed και αυτοί ηταν απ'ότι θυμάμαι, κυρίως Moderators...

:ban: :ban: :ban:
 
Επειδή ακριβώς αυτές οι περιπτώσεις είναι μετρημένες στα δάχτυλα και ήταν προϊόν πολύ εξαιρετικών συνθηκών, γι' αυτό κι έγιναν Closed οι λογαριασμοί, κατ' εξαίρεση και με την καλή θέληση της διαχείρισης. :)
 
D@redevil είπε:
Στην περίπτωση που ξαναγραφτεί με άλλο nickname, εντοπίζεται και μπανάρεται πάλι.
Πως εντοπιζεται αν ξαναγραφτει με αλλο nickname και αλλο e-mail;
 
bambinella 100 είπε:
Πως εντοπιζεται αν ξαναγραφτει με αλλο nickname και αλλο e-mail;
Έχουμε τους τρόπους μας! :)

Το θέμα είναι ότι εντοπίζεται, είναι τεκμηριωμένο κι εφόσον δεν αφήνει περιθώριο αμφιβολίας, τότε μπανάρεται και πάλι.
 
Με καλύψατε!

D@redevil είπε:
Έχουμε τους τρόπους μας! :)
Το θέμα είναι ότι εντοπίζεται, είναι τεκμηριωμένο κι εφόσον δεν αφήνει περιθώριο αμφιβολίας, τότε μπανάρεται και πάλι.
Ένα θεματάκι, όμως.

Σε άλλο φόρουμ παλιότερα είχε μπλοκαριστει ένας φίλος μου. επειδή, όμως, μπαίναμε και οι δύο από ίντερνετ καφέ (εποχές κι αυτές...) νόμιζαν ότι είμαστε το ίδιο άτομο και με μπάναραν κι εμένα. Οπότε θελει προσοχή κι αυτό.
 
nwntas είπε:
Με καλύψατε!


Ένα θεματάκι, όμως.

Σε άλλο φόρουμ παλιότερα είχε μπλοκαριστει ένας φίλος μου. επειδή, όμως, μπαίναμε και οι δύο από ίντερνετ καφέ (εποχές κι αυτές...) νόμιζαν ότι είμαστε το ίδιο άτομο και με μπάναραν κι εμένα. Οπότε θελει προσοχή κι αυτό.
Εξού και γιατί λέω "όταν δεν αφήνει περιθώριο αμφιβολίας"! :)

Υπάρχουν πολλά σημεία που κοιτάμε κι επαληθεύουμε, προτού κάνουμε οτιδήποτε. Στην περίπτωση που δεν είναι 100% τεκμηριωμένο, προτιμούμε να αφήσουμε το μέλος, παρά να κάψουμε και κάποιον αθώο! :)
 
D@redevil είπε:
Εξού και γιατί λέω "όταν δεν αφήνει περιθώριο αμφιβολίας"! :)
Υπάρχουν πολλά σημεία που κοιτάμε κι επαληθεύουμε, προτού κάνουμε οτιδήποτε. Στην περίπτωση που δεν είναι 100% τεκμηριωμένο, προτιμούμε να αφήσουμε το μέλος, παρά να κάψουμε και κάποιον αθώο! :)
Πολύ σωστούς σας βρίσκω ως προς αυτό! :)

Επίσης, ωραία αυτή η συζήτηση, γιατί δίνει την αίσθηση της ανοιχτής ομάδας στο φόρουμ και όχι μια αυστηρή εικόνα μεταξύ "κακού" moderator και "καλού" χρήστη.
 
Μια απορια πανω σε αυτο που ρωτησε η Βιβη....

bambinella 100 είπε:
Πως εντοπιζεται αν ξαναγραφτει με αλλο nickname και αλλο e-mail;

Εστω οτι ξαναγραφεται καποιος/α με αλλο nickname και αλλο email

και "περναει" απο το σκαναρισμα του ματιου της διαχειρισης

και τυχαινει να τον παρει χαμπαρι καποιο μελος απο τον τροπο γραφης στις απαντησεις του/της,τοτε τι γινεται?

Ειδοποιει - το μελος που τον "ανιχνευσε" - καποιον απο τους διαχειριστες,να τον/την παρακολουθουν? :what:
 
Δεν χρειάζεται Σταύρο.

Επειδή όλα τα ποστ που γράφονται από τα μέλη διαβάζονται από τη διαχειριστική ομάδα αν κάποιο "νέο" μέλος "περάσει" και το ύφος της γραφής του είναι οικείο τότε είναι στα "υπόψιν" που λέω εγώ.
 
Εγώ δεν καταλαβαίνω, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αφορμή για όλη αυτή τη συζήτηση;

Αν επιτρέπετε πάντως ένα σχόλιο από έναν παλιό mod/op/sysop (αλλά και banned ή αυτοεξορισμένο μέλος σε αρκετά fora), αυτό το "μοιάζει ο τρόπος γραφής" και εκεί να βασιστεί κάποιος διαχειριστής για να κάνει κίνηση, είναι από βλακεία μέχρι ναζιστικό.

Δηλ. αν τύχει να μοιάζει ο τρόπος γραφής μου με άλλον; Τι να κάνουμε δηλαδή;

Μόνο αδιάσειστα στοιχεία έχουν νόημα (πχ. τα cookies που αφήνετε στα PC αν δεν ξέρει να τα καθαρίσει αμέσως λένε την αλήθεια).

Αλλιώς θα φανείτε εκτεθειμένοι και στο χώρο της εξάπλωσης της κοινωνικής δικτύωσης, δεν θα σας ξεπλένει τίποτα.

Από εκεί και πέρα αν κάποιος μπει στον κόπο να ξαναμπεί και ΔΕΝ το κάνει μόνο για να γράψει τίποτα flames προς τους "διώκτες" του, καμιά φορά δεν πειράζει να κάνει κανείς τα στραβά μάτια. Ίσως με αυτό τον τρόπο κάνει ένα "restart" στα στραβά που έκανε και τον οδήγησαν σε ban. Αυτό έχει συμβεί. Ωραίο είναι να το σημειώσει κανείς στα υπόψη και αν ο "νέος" χρήστης έχει φερθεί σωστά, να πέσει ένα PM "ο τάδε δεν είσαι;... εντάξει επειδή φαίνεσαι οκ πια, αν θες να μπεις με το παλιό account ενημέρωσε μας".

(γενικά δεν είμαι υπέρ του permanent ban, εκτός αν μιλάμε για σοβαρά θέματα - απειλές σωματική ακεραιότητας και τέτοια)

Άστε τα άλλα για τον Δικαστή Ντρεντ και τον Αστυνόμο Μπέκα.
 
Να το καθιερωσουμε, οποιος γραφει κατα της sega να γινεται banned, αφου ο τροπος γραφης θα ειναι ιδιος.

Σοβαρα τωρα, εαν θελει να γραφτει η αδερφη μου, που στο πατρικο μου εχουμε το ιδιο ιντερνετ, δεν μπορει?
 
NLS είπε:
Εγώ δεν καταλαβαίνω, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αφορμή για όλη αυτή τη συζήτηση;
Καλώς, κακώς είχε μια απορία το μέλος και του την απαντήσαμε :) Στην πορεία βγήκαν και άλλες

NLS είπε:
Αν επιτρέπετε πάντως ένα σχόλιο από έναν παλιό mod/op/sysop (αλλά και banned ή αυτοεξορισμένο μέλος σε αρκετά fora), αυτό το "μοιάζει ο τρόπος γραφής" και εκεί να βασιστεί κάποιος διαχειριστής για να κάνει κίνηση, είναι από βλακεία μέχρι ναζιστικό.Δηλ. αν τύχει να μοιάζει ο τρόπος γραφής μου με άλλον; Τι να κάνουμε δηλαδή;

Μόνο αδιάσειστα στοιχεία έχουν νόημα (πχ. τα cookies που αφήνετε στα PC αν δεν ξέρει να τα καθαρίσει αμέσως λένε την αλήθεια).

Αλλιώς θα φανείτε εκτεθειμένοι και στο χώρο της εξάπλωσης της κοινωνικής δικτύωσης, δεν θα σας ξεπλένει τίποτα.
Νομίζω οτι έχουμε απαντήσει παραπάνω επ αυτού ;) .

D@redevil είπε:
Εξού και γιατί λέω "όταν δεν αφήνει περιθώριο αμφιβολίας"! :)
Υπάρχουν πολλά σημεία που κοιτάμε κι επαληθεύουμε, προτού κάνουμε οτιδήποτε. Στην περίπτωση που δεν είναι 100% τεκμηριωμένο, προτιμούμε να αφήσουμε το μέλος, παρά να κάψουμε και κάποιον αθώο! :)

mike είπε:
Σοβαρα τωρα, εαν θελει να γραφτει η αδερφη μου, που στο πατρικο μου εχουμε το ιδιο ιντερνετ, δεν μπορει?
Βρε παιδιά μην τρελλαίνεστε :p ! Και φυσικά μπορεί να γραφτεί.

Έχει απαντήσει η D@redevil πιο πάνω
 
Πίσω
Μπλουζα