Πώς θα μπορούσε να είναι η Virtual Console του Wii U

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
465
Ενας Σουηδος εφτιαξε ενα βιντεακι για το πως θα μπορουσε να ειναι η Vc του Wii U , το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ ωραιο και μακαρι να γινει κατι παρομοιο.Επισης ειπε οτι το εστειλε και στην Nintendo και οτι του ειπε οτι θα το προωθησουν. "belive it or not I didn't get an autoreplay! :)


They said they would pass this on. But if it gets any further after that is hard to tell, but we can always hope.
:) "




θα δουμε τι θα γινει τον αλλο Μηνα που θα ερθει η Vc στο Wii U, παντως θελω κατι διαφορετικο απο σκετα Roms που μπορω να τα παιζω με 1000 τροπους σε 1000 μηχανηματα και τζαμπα.

 
ΠΑΡΑ πολύ ωραίο. Εξάλλου παρόμοια βλέπουμε εδώ και πολύ καιρό και σε homebrew emulators των PC αλλά και σε άλλα μηχανήματα όπως XBOX και Wii. Υπάρχουν ένα σωρό interfaces και frontends που κάνουν τέτοιες δουλειές όπως τα Hyperspin και Maximus Arcade στα PC και κάποια παρόμοια σε XBOX1 και Wii. Αφού λοιπόν μπορούμε (με λίγη δουλίτσα) να έχουμε αυτήν την ομορφιά στα πειρατικά homebrew γιατί να μην υπάρχει και κάτι παρόμοιο στα αυθεντικά?

 
Ερωτηση αυτα τα Frontends που λετε (Δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε) εχουνε δικους τους Emulators μεσα; ή το ρυθμιζεις να δουλευει με οποιον θες;
 
Τα ρυθμίζεις να παίζουν με τους emulators που θες εσύ. Στο Hyperspin (το οποίο σιγά σιγά στήνω στο δικό μου σύστημα) υπάρχουν modules για τους περισσότερους emulators που διευκολύνουν την χρήση τους κάνοντας τους όλους να είναι full screen by default, να κάνεις exit με ένα κοινό κουμπί κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι ότι περιμένει εμένα η Ninty να δώσω thumbs up, αλλά πραγματικά μου άρεσε τόσο η ιδέα, όσο και η υλοποίηση του παιδιού!

Γενικά μ' αρέσει αυτή η ιδέα των virtual boxes, που μπορείς να κάνεις preview τις πληροφορίες, να δεις το κασετάκι κτλ!!!

Τα ραφάκια μου θύμησαν λίγο gog, αλλά το βάζω στα συν.

Δηλαδή, μισό να καταλάβω λίγο: σ' ένα μήνα θα υπάρχει η VC στο WiiU και τώρα ο κόσμος προτείνει ιδέες για το interface της ή είναι ήδη προαποφασισμένο και απλά περιμένουμε?
 
Μαριανα καλα θα ηταν να μας ρωτουσε η NINTENDO για κατι τετοιο αλλα ειναι προαποφασισμενο,απλα περιμενουμε και ελπιζουμε να ειναι πολυ καλη η ολη εμφανιση.Οχι οτι με ενδιαφερει προσωπικα εμενα πως θα ειναι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.Εγω θελω να ειναι πλουσιο απο περιεχομενο(παιχνιδια δηλαδη)και η εμφανιση ειναι δευτερευων θεμα.
 
metalcandyman είπε:
Μαριανα καλα θα ηταν να μας ρωτουσε η NINTENDO για κατι τετοιο αλλα ειναι προαποφασισμενο,απλα περιμενουμε και ελπιζουμε να ειναι πολυ καλη η ολη εμφανιση.Οχι οτι με ενδιαφερει προσωπικα εμενα πως θα ειναι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.Εγω θελω να ειναι πλουσιο απο περιεχομενο(παιχνιδια δηλαδη)και η εμφανιση ειναι δευτερευων θεμα.
Α, μάλιστα - εξού και γιατί παρακαλάει ο τυπάκος στο βίντεο "please, nintendo, make it happen!".

Για το θέμα του περιεχομένου, έχεις απόλυτο δίκιο - ωστόσο, σαν λίγο πιο "τεχνική" / προγραμματιστική προσέγγιση, εγώ θα ήθελα να δω και κάτι καλό και χρηστικό, από άποψη interface.

Μπορεί να έχει το καλύτερο περιεχόμενο του κόσμου, αλλά να βγει τρομερά δύσχρηστο και δυσλειτουργικό, που να μη θέλει ή να μην το χρησιμοποιήσει κανείς (που λέει ο λόγος!...).

Αν και δεν είμαι τώρα κάτοχος του WiiU, δε θα μπορούσα να αποκλείσω μια μελλοντική αγορά (άλλωστε έχω έναν κρυφό έρωτα στη Ninty! :flower: ), οπότε θα ήθελα να δω κάτι προσεγμένο!...

Τεσπα, προδικάζω - ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα κι εγώ προτρέχω... Απλά για χάρη της συζήτησης και μόνο! ;)
 
D@redevil είπε:
Αν και δεν είμαι τώρα κάτοχος του WiiU, δε θα μπορούσα να αποκλείσω μια μελλοντική αγορά (άλλωστε έχω έναν κρυφό έρωτα στη Ninty! :flower: ), οπότε θα ήθελα να δω κάτι προσεγμένο!...
Τζαμπα τα λεφτα και οι ερωτες για την συγκεκριμενη εταιρεια! :p
 
DarkSynbios είπε:
Τζαμπα τα λεφτα και οι ερωτες για την συγκεκριμενη εταιρεια! :p
Λεονάϊντας, τρολάρεις και δε θα σε βγει σε καλό! :p :D

Για το Virtual Console τι έχεις να μας πεις? :D
 
D@redevil είπε:
Λεονάϊντας, τρολάρεις και δε θα σε βγει σε καλό! :p :D
Για το Virtual Console τι έχεις να μας πεις? :D
Η ιδεα του ειναι πολυ ωραια. Αλλα η Νιντεντο θα αρκεστει μαλλον σε κατι πιο απλο γιατι ετσι πιστεουν οτι θα βοηθησει τον αγοραστη. Ελπιζω να δω μια καλη βιβλιοθηκη και περα απο NES,SNES και Ν64 οπως GC παιχνιδια με μεγαλυτερη αναλυση.
 
Εχει ηδη ανακοινωθει οτι θα υπαρξουν και Gba παιχνιδια εκτος απο Nes και Snes.
 
Πίσω
Μπλουζα