Πώς να μην την πατήσετε: Πειρατικό παιχνίδι. Buyers beware!

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.936
Είχα παραγγείλει τις προάλλες από γνωστό δημοπρασιακό site το Fifa Soccer 97 ευρωπαϊκή έκδοση και κοιτάξτε τι μου ήρθε.

Προβολή συνημμένου 121327

Προβολή συνημμένου 121328

Προβολή συνημμένου 121329

Προβολή συνημμένου 121330

Προβολή συνημμένου 121331

Κάνει μπαμ ότι είναι πειρατικό.

Δεν υπάρχει σηματάκι της EA electronic arts και το εξώφυλλο είναι η αμερικάνικη έκδοση ενώ εγώ υποτίθεται πήρα την ευρωπαϊκή

Το κασσετάκι σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό της EA και έχει μια εγκοπή στα αριστερά, στη φάτσα, που δε υπάρχει σε καμία κασσέτα του MD.

Ούτε στο οπισθόφυλλο, ούτε στο cartridge γράφει χώρα κατασκευής Made in...

Ακόμη και το κουτί έχει διαφορά από τα γνωστά του MD.

Το δοκίμασα και είναι όντως το Fifa '97 αλλά με άθλια ποιότητα γραφικών.

Μα για ποιους μας πέρασαν; Δεν είμαστε και χθεσινοί :rant:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανονικα,αφου εχεις την διευθυνση του....

Στειλτο πισω και διεκδικησε τα λεφτα σου μεσω του γνωστου site!

Αλλα λογικα θα ισχυσει το εξης....

"Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο,ουδεν λαθος αναγνωριζεται".

Απο την αλλη....δες το και αλλιως.....

Εχεις ενα σπανιο παιχνιδι.... :D

EDIT

Με ενα ψαξιματακι βρηκα αυτο εδω...Saint Kitts = Αγιος Χριστοφορος...

Οποτε...εχεις ενα παιχνιδι.....ευλογημενο!!!! :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 Μέσω paypal έγινε η πληρωμή? Ίσως να μπορέσεις να πάρεις τα χρήματά σου πίσω. Για αρχή θα έλεγα να κοιτάξεις την περιγραφή του παιχνιδιου στην σελίδα που έγινε η ανάρτηση κ αποθήκευσε την σελίδα να την έχεις. Την είχα πατήσει κ εγώ στο παρελθόν αλλά ευτυχώς ο πωλητής μου επέστρεψε ένα μέρος των χρημάτων μου.
 
Στειλε μας το λινκ, να σου πουμε εαν γινεται να παρεις πισω τα χρηματα. Συνηθως σε αυτες τις πωλησεις υπαρχει καπου μια μικρη αναφορα, που δεν τραβαει την προσοχη, οπως π.χ. η λεξη " RP " και με βαση αυτη δεν μπορεις να παρεις τα χρηματα σου πισω, επειδη στο ειπε αλλα δεν το προσεξες.

Επισης μπορει να λεει καπου αλλου "no returns" οποτε παλι δεν μπορεις να κανεις κατι.

Απο την αλλη δεν ισχυει αυτο που ειπες με τα γραφικα, το παιχνιδι ειναι το ιδιο αφου ειναι αντιγραμμενη η ρομ, ασε που εχει και ενα τεραστειο πλεονεκτημα: ειναι region free, παιζει παντου. Ασχετα που στο συγκεκριμενο παιχνιδι δεν εχει σημασια, μιας και ειναι παιχνιδι της ΕΑ η οποια εχει ειδικη licence απο την sega ωστε τα παιχνιδια της να λενε μεν genesis αλλα παιζουν και σε megadrive.

Γενικα αυτο το θεμα με τα αντιγραφα/μη αυθεντικα/bootlegs ειναι μεγαλη συζητηση, υπαρχουν bootlegs που ειναι πραγματικα ακριβα, ας πουμε καποια σπανια bootlegs που εχουν το tetris για megadrive.
 
Σταύρο, και τίμιο ξύλο να έχει μέσα το παιχνίδι δεν το θέλω. Κι εξάλλου ο τύπος είχε στην φώτο της δημοπρασίας το ευρωπαϊκό cover και υποτίθεται ότι είχε και manual.

Ανδρέα, ναι με paypal έγινε. Μωρέ του έγραψα ένα ωραίο γραμματάκι και ζητάω τα λεφτά μου πίσω.

Mike το λινκ που ζήτησες είναι αυτό. Δώσε τα φώτα σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεις να ζητησεις μεσω ebay τα λεφτα σου πισω! Για αρχη πατα contact seller και μετα την επιλογη "Ι received an item that wasn't as described"

Αν σου κανει τσαλιμακια , θα τον καταγγηλεις στο ebay και τελειωσε :) .

Την εχω πατησει και εγω 2 φορες με fake carts για gba , αλλα αν ημουν εμπειρος θα το ειχα καταλαβει απο την φωτο. Οποτε στην ουσια πουλαγαν fake cart και εγω δεν το καταλαβα...

Πλεον εχω ψιλομαθει να ξεχωριζω τα fake απο τα original.

Συγκεκριμενα για τα gameboy advance υπαρχουν τα εξης tips :

1ον ελεγχεις στο google τον κωδικο που γραφει το cart πανω

2ον ζητας φωτο απο την κατω πλευρα και φαινεται στην πλακετα το σημα της Nintendo.

3oν οταν το εχεις παρει στα χερια σου πλεον απλα ανοιγεις το κασσετακι και το καταλαβαινεις βλεποντας την πλακετα το καταλαβαινεις γιατι εχει κατι προχειρα τσιπακια κολλημενα οπως νανε...

ενα παραδειγμα (ειναι διαφορετικα παιχνιδια αλλα για να καταλαβεις τι παιζει με την πλακετα) fake αριστερα - original δεξια :

HPIM1782.JPG


Στην περιπτωση σου βεβαια ειναι διαφορετικα τα πραγματα. Γιατι δεν ειναι οτι την πατησες αλλα στην ουσια σε κοροιδεψε γιατι αλλο σου εδειξε και αλλο σου εστειλε!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδω εχεις σιγουρα δίκιο, στην περιγραφη λεει οτι εχει μανιουαλ, "που ειναι το μανιουαλ, κυριος?".

Πριν κανεις οτιδηποτε, του στελνεις ενα μηνυμα και του λες οτι δεν ειναι αυτο που εχεις στην φωτο, λες οτι εχει μανιουαλ και δεν εχει, λες οτι ειναι ευρωπαικο ενω δεν ειναι κτλ. Συνηθως πανε να πιασουν ασχετους, αλλα εαν δουν τα σκουρα, σου στελνουν τα χρηματα πισω ή σου στελνουν το κανονικο. Δεν νομιζω να εχεις προβλημα, ειναι προφανες οτι δεν σου εστειλε αυτο που ειχε στο ebay. Ενταξει μπορει να πει οτι θελει, οπως οτι σου εστειλε κανονικο και εσυ το αλλαξες με μαιμου, εκει θα κανεις καταγγελια στο paypal και οτι βγει.

@ ajax : και ομως δεν βρησκεις το δικιο σου, εαν αυτο που πουλαει ειναι fake, ειναι αυτο που εχει στην φωτο και εσυ το αγορασεις, ειδικα με κατι κρυμμενο στην περιγραφη. Το θεμα ειναι να το καταλαβεις και να μην το αγορασεις. Γιατι εαν πουλαει κατι χωρις να λεει οτι ειναι αυθεντικο ουτε να λεει οτι ειναι μαιμου, δεν σημαινει οτι ειναι αυθεντικο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Σταύρο, και τίμιο ξύλο να έχει μέσα το παιχνίδι δεν το θέλω.
Μα δεν ειπα να το κρατησεις....

Του το στελνεις πισω,ανοιγεις και ενα ωραιοτατο θεμα στο ebay για να παρεις τα λεφτα σου και αστον να κουρευεται!!! ;)
 
@Ajax Του έχω γράψει γράμμα μέσω contact seller και του επεσύναψα τις φωτογραφίες για να δει τι έστειλε και φυσικά του είπα ότι είναι bootleg. Εδώ δε μιλάμε πάντως ότι δεν είδα κάτι. Δες την αγγελία και τι ήρθε. Άλλα'ντ'άλλων. Απάτη κανονική. Ευτυχώς καλύπτεται από το site.

mike είπε:
@ ajax : και ομως δεν βρησκεις το δικιο σου, εαν αυτο που πουλαει ειναι fake, ειναι αυτο που εχει στην φωτο και εσυ το αγορασεις, ειδικα με κατι κρυμμενο στην περιγραφη. Το θεμα ειναι να το καταλαβεις και να μην το αγορασεις. Γιατι εαν πουλαει κατι χωρις να λεει οτι ειναι αυθεντικο ουτε να λεει οτι ειναι μαιμου, δεν σημαινει οτι ειναι αυθεντικο.
Σε αυτό έχεις δίκιο. Αγόρασα το Popeye Beach Volley για το Game Gear από Ελλάδα κιόλας και ήρθε ένα παιχνίδι που αντί για Sega έγραφε game στην κασσέτα. Ρώτησα σε άλλο φόρουμ και με επιβεβαίωσαν ότι είναι πειρατικό. Δεν μπορούσα όμως να διεκδικήσω τίποτα. Ότι ήταν στην φώτο παρέλαβα. What you see is what you get που λένε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
@ ajax : και ομως δεν βρησκεις το δικιο σου, εαν αυτο που πουλαει ειναι fake, ειναι αυτο που εχει στην φωτο και εσυ το αγορασεις, ειδικα με κατι κρυμμενο στην περιγραφη. Το θεμα ειναι να το καταλαβεις και να μην το αγορασεις. Γιατι εαν πουλαει κατι χωρις να λεει οτι ειναι αυθεντικο ουτε να λεει οτι ειναι μαιμου, δεν σημαινει οτι ειναι αυθεντικο.
Κοιτα για τα fake carts που ειχα παρει δεν εκανα κανενα θεμα γιατι απλα την πατησα... Αλλα οσες φορες ηρθε κατι που δεν ηταν οπως φαινοταν στην φωτο ή ειχε καποιο ελατωμα πηρα τα λεφτα μου ή ενα μεγαλο μερος τους πισω... Ισως να ημουν τυχερος.

Γενικα πιστευω οτι θα βρεις το δικιο σου Johnny μην αγχωνεσε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Γενικα πιστευω οτι θα βρεις το δικιο σου Johnny μην αγχωνεσε.
Δεν αγχώνομαι αλλά μου τη δίνουν κάτι τέτοιοι κουτοπόνηροι τύποι που νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με χαϊβάνια και μπορούν να πουλάνε ότι θέλουν.

Θέλω πολύ να δω τι απάντηση θα μου δώσει.

Με αυτά και μ'αυτά δε χάρηκα και το άλλο Mortal Kombat που ήρθε για το Master System.
 
Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι το υψηλό του feedback. Johnny μήπως έχει 2 αντίτυπα του παιχνιδιού κ απο λάθος σου έστειλε εσένα αυτό?
 
Ειχα ανοιξει θεμα παλαιοτερα, τα bootlegs ειναι πολυ της μοδας και τα πραγματα στο οχι τοσο μακρυνο μελλον θα γινουν ακομα χειροτερα.

Η φωτογραφια της αγγελιας ηταν ιδια με αυτη του αντικειμενου; η Πχ ειχε μια γενικη εικονα του αυθεντικου παιχνιδιου και σου εστειλε το συγκεκριμενο;

Οπως και να εχει, να ξερεις πως στο ebay συγκεκριμενα, η πωληση bootlegs/clones απαγορευεται αυστηρα. Φυσικα και θα βρεις το δικιο σου αν αναφερεις την συγκεκριμενη, παρανομη πωληση.

Δεν ειναι απαραιτητο πως ο πωλητης ηθελε να σε κλεψει, καμια φορα αυτοι οι κλωνουν ξεφευγουν της προσοχης τους και πωλουντε κανονικα. Σε καθε περιπτωση να ερθεις πρωτα σε επικοινωνια μαζι του για να σου επιστρεψει ολα τα χρηματα πισω, δεν τηθεται κανενα ζητημα περι της απομακρυνσης του ταμιου και λοιπα, εχω κατακεραυνωσει ουκ ολιγες φορες τετοιους πονηρους εμπορακους.

Κατα τα αλλα, πως και πηγες για την συγκεκριμενη εκδοση και δεν πηρες την gold η το fifa 98;
 
Ο πωλητής έχει 2.630 feedback και από αυτό, οι 7 είναι αρνητικές μέσα σε ένα έτος. Ο τύπος οι περισσότερες πωλήσεις που έχει κάνει είναι άσχετα πράγματα με το αντικείμενο. Είναι πιθανό να μην πήρε καν χαμπάρι τι σου έστειλε και να μην το έκανε επίτηδες. Περίμενε απάντησή του.
 
@and1, telonio Επίσης άλλο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι στο εξωτερικό του πακέτου υπήρχε χαρτί με την, ας πούμε, απόδειξη αγοράς που μου κάνει κάπως πιο επίσημο από το αν το έστελνε ένας ιδιώτης.

Getta Robo είπε:
Η φωτογραφια της αγγελιας ηταν ιδια με αυτη του αντικειμενου; η Πχ ειχε μια γενικη εικονα του αυθεντικου παιχνιδιου και σου εστειλε το συγκεκριμενο;
Τελείως διαφορετική η φωτογραφία από αυτό που ήρθε. Έχω αναρτήσει το link της αγγελίας σε ποστ στην προηγούμενη σελίδα.

Getta Robo είπε:
Κατα τα αλλα, πως και πηγες για την συγκεκριμενη εκδοση και δεν πηρες την gold η το fifa 98;
Την Gold δεν την ήξερα καν, τι διαφορές έχει; Έλεγα να πάρω το 97 γιατί διάβασα ότι είναι το καλύτερο ποδοσφαιράκι της κονσόλας. Προτείνεις το 98; Αν είναι παίρνω αυτό καλύτερα. Όλες οι εκδόσεις του 98 είναι ίδιες έτσι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Τελείως διαφορετική η φωτογραφία από αυτό που ήρθε. Έχω αναρτήσει το link της αγγελίας σε ποστ στην προηγούμενη σελίδα.
Ξεκαθαρο φαουλ εδω του πωλητη. Ενημερωσε το θεμα με τις απαντησεις σου, σε καθε περιπτωση ολο το δικιο ειναι με το μερος σου.

johnny19818 είπε:
Την Gold δεν την ήξερα καν, τι διαφορές έχει; Έλεγα να πάρω το 97 γιατί διάβασα ότι είναι το καλύτερο ποδοσφαιράκι της κονσόλας. Προτείνεις το 98; Αν είναι παίρνω αυτό καλύτερα. Όλες οι εκδόσεις του 98 είναι ίδιες έτσι;
Θυμαμαι μια εκδοση Gold των fifa για κονσολες οπου ειχανε προσθεσει καποια πρωταθληματα και ειχανε διορθωσει καποια προβληματα. Νομιζω πως ειναι η εκδοση 97 αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος. Για την συλλογη παντως, πολυ καλο ποδοσφαιρακι ηταν το Sensible Soccer του Mega Drive.

Το Fifa 1998 ειναι συλλεκτικο, γιατι κυκλοφορησε μονο σε καποιες Ευρωπαικες χωρες και ειναι απο τα τελευταια Mega Drive παιχνιδια. Βρισκεται αρκετα φθηνα προς το παρων!

Απο εκει και περα, σε καθε περιπτωση δεν χανεις το δικιο σου με τον πωλητη ουτε κλαις τα χρηματα σου. Μου εχουνε πουλησει και εμενα bootlegs για αυθεντικα, ειτε απο αγνοια των πωλητων ειτε απο δολο. Σε ολες τις περιπτωσεις, πηρα χρηματα και κρατησα τα παιχνιδια. Το ebay ειναι κατηγορηματικα εναντιων στη πωληση τετοιων τιτλων και δεν χαριζεται!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Θυμαμαι μια εκδοση Gold των fifa για κονσολες οπου ειχανε προσθεσει καποια πρωταθληματα και ειχανε διορθωσει καποια προβληματα. Νομιζω πως ειναι η εκδοση 97 αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.
Στο Goodmerged rom set (το οποίο έχει τα πάντα υποτίθεται) υπάρχει μόνο το Fifa 97: Gold Edition και δεν υπάρχει "απλό" Fifa 97. Και μετά από αυτό υπάρχει το FIFA Soccer 98 - Road to the World Cup (μόνο)

Επίσης υπάρχει και ένα Fifa 2000 Gold Edition, αλλά είναι απλώς μία πειρατική/unreleased έκδοση του 97.
 
Imgema είπε:
Στο Goodmerged rom set (το οποίο έχει τα πάντα υποτίθεται) υπάρχει μόνο το Fifa 97: Gold Edition και δεν υπάρχει "απλό" Fifa 97. Και μετά από αυτό υπάρχει το FIFA Soccer 98 - Road to the World Cup (μόνο)
Επίσης υπάρχει και ένα Fifa 2000 Gold Edition, αλλά είναι απλώς μία πειρατική/unreleased έκδοση του 97.
Εχεις δικιο, εχω δει διαφορετικες ονομασιες στο παιχνιδι και μπερδευτηκα με καποιο αλλο τιτλο. Σε καποιες εκδοσεις το γραφουν 97, σε καποιες αλλες 97 gold, υποτιθεται πως ειναι το ιδιο παιχνιδι παντως.
 
Για την ιστορία να σας πω ότι απάντησε μία ονόματι Σάρλοτ και είπε "Λυπάμαι γι'αυτό. Δεν είμαι εξπέρ, πουλάω τη συλλογή του πρώην μου και γνωρίζω πολύ λίγα".

Βέβαια εδώ μιλάμε ότι οι φωτογραφίες είναι τελείως διαφορετικές από αυτό που έστειλε. Δε χρειάζεται να είσαι εξπέρ όπως δικαιολογείται αυτή. Ευτυχώς με αποζημίωσε κανονικά.

Τα συμπεράσματα δικά σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
πουλάω τη συλλογή του πρώην μου
....

Σκέφτομαι όλους τους τρόπους που να μπορεί να είναι αλήθεια αυτή η πρόταση και όλοι οδηγούν σε κάποιου είδους εγκλήματος στο τέλος :wait2:
 
Πίσω
Μπλουζα