Πώς να παίξω ένα παλιό παιχνίδι από CD σε λάπτοπ χωρίς CD Drive;

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Έχω το Fifa 2001 την πλήρης ελληνική έκδοση σε CD στο PC μου. Καθότι πλέον τα νέα λάπτοπ, τάμπλετ δεν διαθέτουν CD Drive και δεν προτίθεμαι να αγοράσω εξωτερική μονάδα, πως θα μπορέσω να παίξω το παιχνίδι στις νέες συσκευές;
 
Το Daemon Tools δεν το εχω χρησιμοποιησει. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω το Alcohol (ειναι και πιο ωραιο ονομα απο το το Daemon :p ).

Βαλε λοιπον το CD σε υπολογιστη που εχει drive, και κανε το Image με καποιο προγραμμα αντιγραφης CD, μονο που που αντι για αντιγραφη σε αλλο δισκο, επιλεγεις αντιγραφη σε Image. Μπορει νς το κανεις και με το ιδιο το Alcohol (Image making wizard). Υπαρχουν διαφορα φορματ, οπως cue/bin, img, rms\.

Κατοπιν εγκαθιστας το Daemon ή το Alcohol στο λαπτοπ, οπου μεταφερεις και το iso σου. Το προγραμμα εγκαθιστα ενα εικονικο CD-ROm drive, και σου επιρεπει να φορτωσεις οποιο iso θες σε αυτο. Ο υπολογιστης σου θα το αναγνωριζει σαν κανονικο drive.

Επι τη ευκαιρια, να ρωτησω καποιον που ξερει: γιατι υπαρχουν τοσα πολλα φορματ CD images? Τυπικα προτιμω το iso νομιζοντας οτι ειναι πιο αυθεντικο φορματ (το αναγνωριζει και το dosbox) αλλα δεν ξερω αν κανω παντα καλα. Ξερω βεβαια οτι το iso δεν υποστηριζει audio tracks , οποτε σε αυτη τνν περιπτωση προτιμω cue/bin, αλλα περα απο αυτο υπαρχουν αλλα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα;
 
Εχω προβλημα και με το alcohol και με το daemon tools. Για το δευτερο ειδικα εχω διαβασει διαφορα ασχημα και δεν το συνιστω. Η απλη και δωρεαν λυση ειναι να βαλεις το Virtual CloneDrive 5.4.8.0, κανεις ενα εικονικο αρχειο του παιχνιδιου σε καποιο υπολογιστη οπου εχει cd/dvd drive και το παιρνας στον φορητο σου υπολογιστη καπως και το παιζεις ετσι.

Υγ. Εικονικους δισκους φτιαχνεις με το ImgBurn 2.5.8.0, επισης δωρεαν και ασφαλες προγραμμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok παίδες, θα δοκιμάσω τις λύσεις που είπατε να δω τι θα γίνει...Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Walking the plank mode on

Εχω την εντυπωση οτι σε καποιες των περιπτωσεων -οταν προκειται κυριως για ενα μονο Cd/dvd εγκαταστασης ... και σου δινεται η επιλογη για full/πληρη εγκατασταση -αρκει να αντιγραψεις/μεταφερεις τα δεδομενα του οπτικου δισκου με οποιαδηπωτε τροπο στο σκληρο δισκο και απο εκει αφου ολοκληρωσεις την εγκατασταση απο εκει ,να αντικαστησεις καποιο/καποια αρχεια με το το αντιστοιχο nocd crack .....

(Ολα αυτα βεβαια νομιμα ,αφου εννοειται κατεχεις το αυθεντικο/α Cd/dvd,...)

Walking the plank mode off

Y.Γ. Δεν το εχω δοκιμασει αλλα αν εκανες share το Cd/dvd/Blue ray drive μεσω δικτυου(ethernet ,e.t.c) ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Έχω το Fifa 2001 την πλήρης ελληνική έκδοση σε CD στο PC μου. Καθότι πλέον τα νέα λάπτοπ, τάμπλετ δεν διαθέτουν CD Drive και δεν προτίθεμαι να αγοράσω εξωτερική μονάδα, πως θα μπορέσω να παίξω το παιχνίδι στις νέες συσκευές;
Αν το παιχνίδι απαιτεί crack για να παίξει χωρίς τη χρήση CD, προτού κάνεις οτιδήποτε, πρέπει να βρεις κάπου το nocd crack για fifa 2001 ΕΛΛΗΝΙΚΟ (όχι αγγλικό!!). Απαξ και βρεθεί, μετά κάνεις ενα image του παιχνιδιού π.χ. με το winimage (που εγώ χρησιμοποιώ) και μετά με κάποιο πρόγραμμα που να δημιουργεί εικονικά CD drives (πάντα δωρεάν, υπάρχουν ενα σωρό, μέχρι και η microsoft δίνει ενα τέτοιο εργαλείο), "φορτώνεις" το iso, κάνεις εγκατάσταση, αντιγράφεις το crack και είσαι κομπλέ. Βέβαια αν τρέχεις >=Windows Vista, εχεις πολλές πιθανότητες το παιχνίδι να μην παίζει καλά ή να μην τρέχει καθόλου και θα χρειαστεί κάποιο update patch από την ίδια την EA ή από κάποιον που βρήκε τρόπο να το τρέξει σε Windows 7.

Rakeesh είπε:
γιατι υπαρχουν τοσα πολλα φορματ CD images?
Για τον ίδιο λόγο που υπάρχουν, ας πούμε, ενα σωρό λειτουργικά συστήματα. Ολα προσφέρουν κάτι που δεν το προσφέρει κάποιο άλλο. Η VMWare για παράδειγμα, ναι μεν υποστηρίζει αρχεία VHD(το defacto φορμά για virtual hard disk), όμως εχει φτιάξει και το δικό της με κατάληξη VMDK που προσφέρει επιπλέον δυνατότητες από το VHD. Οχι όμως ότι το VHD δεν είναι καλό. Γνώμη μου είναι, αν κανείς θελει να αναπαράξει ενα αρχείο από κάποιο πρόγραμμα, να προτιμά στάνταρ φορμά (π.χ. ISO, VHD, AVI, MP3, ZIP κλπ) ώστε αυτά τα αρχεία να έχουν φορητότητα, δηλαδή να τα λάβει ο οποιοσδήποτε και να μπορεί να τα δουλέψει χωρίς μετατροπή. Ελπίζω να βοήθησα.

ΥΓ. Χρησιμοποιώ Daemon tools free εδώ και πάρα πολλά χρόνια χωρίς πρόβλημα. Ομως αν είμαι κάπου που δεν έχω daemon tools και θελω κάτι γρήγορο, βάζω αυτό που το προτείνω 100%.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Αν το παιχνίδι απαιτεί crack για να παίξει χωρίς τη χρήση CD, προτού κάνεις οτιδήποτε, πρέπει να βρεις κάπου το nocd crack για fifa 2001 ΕΛΛΗΝΙΚΟ (όχι αγγλικό!!). Απαξ και βρεθεί, μετά κάνεις ενα image του παιχνιδιού π.χ. με το winimage (που εγώ χρησιμοποιώ) και μετά με κάποιο πρόγραμμα που να δημιουργεί εικονικά CD drives (πάντα δωρεάν, υπάρχουν ενα σωρό, μέχρι και η microsoft δίνει ενα τέτοιο εργαλείο), "φορτώνεις" το iso, κάνεις εγκατάσταση, αντιγράφεις το crack και είσαι κομπλέ. Βέβαια αν τρέχεις >=Windows Vista, εχεις πολλές πιθανότητες το παιχνίδι να μην παίζει καλά ή να μην τρέχει καθόλου και θα χρειαστεί κάποιο update patch από την ίδια την EA ή από κάποιον που βρήκε τρόπο να το τρέξει σε Windows 7.
Το παιχνίδι, για να τρέξει πρέπει να βάλω το CD, αλλιώς δεν γίνεται. Το παιχνίδι είναι αυθεντικό. Ο Η/Υ που έχει το drive και παίζω το παιχνίδι έχει Windows Vista και αν και πότε πότε κάνει κάποια κολλήματα, γενικά τρέχει κανονικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τη στιγμή που είναι αυθεντικό, θες 100% το nocd crack, αλλιώς δεν πρόκειται να το παίξεις από ISO. Επίσης ψάξε να βρεις ποιό είναι το τελευταίο patch update που εβγαλε η EA γι'αυτό το παιχνίδι, κάντο εγκατάσταση και αντιστοίχως βρες την ίδια εκδοση του nocd crack.

Αν υπαρχει πρόβλημα που συζητάμε για το nocd crack, ας σβηστούν τα θρεντς. Παντως δεν αναφέρουμε πηγές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τόσα περίπλοκα πράγματα και διαδικασίες για να παίξεις ένα παιχνίδι στο κομπιούτερ..

Ταλαιπωρία..
 
Τι να κανουμε, το 2001 δεν ειχε φανταστει κανενας οτι θα εβγαιναν τα Windows 7 ή οτι θα υπηρχαν laptop χωρις cd-rom drive :p

Laptop χωρις cd-rom?? Μα καλα, γυρισαμε στο 1994?? :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν το παιχνιδι ειναι αυθεντικο, καμια φορα μπορεις να το τρεξεις απο το steam. Το steam δεχεται πολλα serial numbers σαν να τα ειχες αγορασει online.
 
Από τη στιγμή που είναι αυθεντικό, θες 100% το nocd crack, αλλιώς δεν πρόκειται να το παίξεις από ISO. Επίσης ψάξε να βρεις ποιό είναι το τελευταίο patch update που εβγαλε η EA γι'αυτό το παιχνίδι, κάντο εγκατάσταση και αντιστοίχως βρες την ίδια εκδοση του nocd crack.
Αν αντιγραφεί με τις παραμέτρους του κλειδώματος από Alcohol 120% σε mds/mdf , παίζει.
 
Για κάποιον που είναι πρωτάρης σε τέτοια θέματα, δεν είναι κάτι τόσο απλό. Γι'αυτό και αναφέρομαι στο crack. Θα μου πεις τώρα, λες και είναι εύκολο να βρεις τόσο παλιό crack :D :D.
 
Για κάποιον που είναι πρωτάρης σε τέτοια θέματα, δεν είναι κάτι τόσο απλό. Γι'αυτό και αναφέρομαι στο crack. Θα μου πεις τώρα, λες και είναι εύκολο να βρεις τόσο παλιό crack .
Το θέμα είναι ότι δεν παίζω FIFA, αλλιώς θα του έστελνα ή το image ή το crack!!!! :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα