Πώς φτιάχνουμε κολάζ φωτογραφιών;

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.903
Επειδη ειδα τις ομορφες φωτογραφιες που ανεβασε ο μακισιμος εδω κι εδω ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να μαθουμε κι εμεις να κανουμε κολαζ με διαφορες φωτογραφιες.Θα βολευε πολυ ειδικα στις περιπτωσεις που χρειαζεται να συγκρινουμε φωτογραφιες/στιγμιοτυπα
 
Ο πλέον απλούστερος τρόπος ακούει στο όνομα picasa! :)

Δωρεάν, εύχρηστο και με τεράστιες δυνατότητες:

 
σ ευχαριστω πολυ Μαριανα!θελει λιγο ψαξιμο μεχρι να μαθω πώς λειτουργει η picasa:)
 
Ό,τι χρειαστείς, είμαι στη διάθεσή σου! Το έχω δουλέψει εκτενώς, διότι προσφέρει ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα με ελάχιστο κόπο & γνώσεις! :)
 
D@redevil είπε:
Ό,τι χρειαστείς, είμαι στη διάθεσή σου! Το έχω δουλέψει εκτενώς, διότι προσφέρει ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα με ελάχιστο κόπο & γνώσεις! :)
ευχαριστω και παλι Μαριανα :)

η αληθεια ειναι οτι τα βρηκα λιγο μπαστουνια αφου εκανα 5-6 φορες εγκατασταση και απεγκατασταση το προγραμμα γιατι μου ανεβασε στο picasa ο,τι ειχα και δεν ειχα αποθηκευμενο στον ΗΥ(μεχρι και screenshots απο βιντεο ανεβασε που δεν υπηρχαν καν αποθηκευμενα,τα screenshots τα εβγαλε μονο του :eek: ειμαι σιγουρη οτι μονο σε μενα συμβαινουν αυτα τα περιεργα).

Πηγα να εκτελεσω τις οδηγιες του βιντεο αλλά δε με αφηνε να επιλεξω συγκεκριμενες φωτο/στιγμιοτυπα: ή ολες ή μονο μια :shake:

Θα ξαναδοκιμασω αυριο που θα ειναι μερα κι αν δε δω φως θα ξαναζητησω βοηθεια
 
Απλά, όταν τελειώσει την εγκατάσταση, σου ζητάει να σκανάρει όλο το δίσκο για image files. Πολύ απλά, θα του πεις "όχι" εκεί.

Και μετά, θα χρησιμοποιήσεις το μενού για να εισάγεις χειροκίνητα μόνο τους φακέλους που σ' ενδιαφέρουν! ;)
 
D@redevil είπε:
Απλά, όταν τελειώσει την εγκατάσταση, σου ζητάει να σκανάρει όλο το δίσκο για image files. Πολύ απλά, θα του πεις "όχι" εκεί.
το δοκιμασα κι αυτο Μαριανα αλλά δεν ειδα φως :cry:

D@redevil είπε:
Και μετά, θα χρησιμοποιήσεις το μενού για να εισάγεις χειροκίνητα μόνο τους φακέλους που σ' ενδιαφέρουν! ;)
αυτο δε θυμαμαι αν το εκανα,ζαλιστηκα απ τις τοσες φορες που εκανα "εγκατασταση-απεγκατασταση"

θα δοκιμασω παλι αυριο και θα σου πω

:thanx2:
 
To απλο κατακορυφο ή οριζοντιο κολαζ φωτογραφιων γινεται πανευκολα με το Freeware irfanview

http://www.irfanview.com/

To τρεχεις στο μενου Image >>> Create Panorama Image >>>> Προσθετεις τις εικονες προς κολαζ και >>> Create Image
 
Μαριανα σαν καπως καλυτερα ηταν σημερα τα πραγματα,θα σου στειλω screenshots για να σου δειξω πώς ειναι το picasa που εκανα εγκατασταση

σ ευχαριστω κι εσενα Nemo!
 
Πίσω
Μπλουζα