ΡΕΤΡΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΘΗΤΕΙΑΣ

dimitris261

RetroWannaBe
Joined
4 Φεβ 2010
Μηνύματα
53
Αντιδράσεις
8
Πέφτοντας το μάτι μου σε κάποιες ομάδες στο facebook, θεώρησα οτι ήταν σκόπιμο να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα. Ο ελληνικός στρατός βέβαια, δε θα αλλάξει, πάντα ρετρό θα ναι. Κάποια πράγματα, θα μείνουν από σειρά σε σειρά εντελώς ίδια. Ας θυμηθούμε λοιπόν μερικές κατηγορίες από φωτογραφίες του στρατού, με περιγραφή φανταστική, με στρατιωτική ορολογία, ρετρό πάντα, όταν αυτάρεσκα δείχνουμε το άλμπουμ της θητείας μας:

Σημείωση: Όλες οι φωτογραφίες είναι δημοσιευμένες σε ανοιχτά προφίλ στο facebook κι ο καθένας μπορεί να τις δει. Θεώρησα όμως σκόπιμο να κρύψω τα πρόσωπα, ποτέ δεν ξέρεις...

Κατηγορία: Γκάβακας. Η πρώτη μας φωτογραφία στη θητεία. Σκηνικό: Άθλια ζωγραφική σε πάνελ. Ούτε ζουμ δεν έγινε, έτσι για τα προσχήματα και φαίνεται το παρασκήνιο.

Περιγραφή: Εδώ είναι τότε που παρουσιάστηκα Αυλώνα, μεγάλη πίκρα μιλάμε... Μας είχαν 4 ώρες στον ήλιο και γι αυτό είμαι έτσι χάλια και μετά μας είπαν να βγάλουμε φωτογραφία για την ταυτότητα...

70924360.jpg


Κατηγορία: Μόνος στη σκοπιά, κι εσύ είσαι μακριά... Σκηνικό: Μάχιμη σκοπιά, προβλεπόμενη, χωρίς στιχάκια και σχετικά. Λεπτομέρεια: Ο κορμός του δέντρου που έχει ασβεστωθεί 3.500 φορές.

Περιγραφή: Έτσι ήμαστε, καραπροβλεπέ πάντα, τρίωρες σκοπιές, και οι έφοδοι ερχόταν κάθε 10 λεπτά, έφαγα 5Φ επειδή δεν έκανα δυνατά αναγνώριση!!!

42260251.jpg


Κατηγορία: Ας πάρω κι εγώ λίγη δόξα από την ειδικότητά σου... Σκηνικό: Στρατιώτης, με άσχετη ειδικότητα, κρατάει όπλο MG3 μόνο για φωτογράφιση. Το συγκεκριμένο όπλο, μόνο για το χέρι δεν είναι, γι αυτό έχει τρίποδα. Λεπτομέρεια: Η κόκκινη σημαία στην πλάτη, που σημαίνει οτι είναι στην άσκηση. Περιγραφή: Στην άσκηση “Επαμεινώνδας” ήμουν 15 μέρες σε σκηνάκια κι έβρεχε συνέχεια... Πίκρα, τρώγαμε στα αγγεία εστιάσεως συνέχεια κονσέρβες “ΖΑΝΑΕ”.

67564502.jpg


Κατηγορία: Επίσημες φωτογραφίες. Σκηνές που αποθανατίζουν ασκήσεις και στρατιωτική ζωή με σκοπό να κοσμήσουν το γραφείο του εκάστοτε διοικητή ή να αποσταλούν στα ΜΜΕ, αλλά επειδή είναι επαγγελματική η λήψη, χρησιμοποιείται μελλοντικά στο άλμπουμ της θητείας, για μαγκιά.

Περιγραφή: Εδώ στην εκπαίδευση, σε υδάτινο κώλυμα με το Leopard, που το οδηγάει μια σειρούλα. Εγώ είχα υπηρεσία εκείνη τη μέρα, δεν ήμουν εκεί...

98311748.jpg


Κατηγορία: Γιορτές. Χριστούγεννα ή Πάσχα, μακριά από την οικογένεια, με τους συναδέλφους. Στολίδια από το 1950, τσουγκρίσματα αυγών με τους επισήμους, ρετσίνες, χορός. Λεπτομέρεια: Ξανά τα ασβεστωμένα δέντρα. Περιγραφή: Μόλις ήρθα από τη σκοπιά με έπιασαν και με έβαλαν να σουβλίσω με άλλα 4 άτομα 17 αρνιά! Όλη τη νύχτα σουβλίζαμε μιλάμε, το χειρότερο Πάσχα της ζωής μου...

24921801.jpg


Κατηγορία: Βλακείες στο θάλαμο. Σκηνικό: Βράδυ, τσιγάρα, ποτά, ξηροκάρπια, τάβλι, μουσική, τρανζίστορ. Περιγραφή: Εκείνο το βράδυ είχαμε πιεί τόσο πολύ που μπήκε μέσα ο ΑΥΔΜ και μας σήκωσε όλους σε να αερίσουμε το θάλαμο επειδή βρομούσε αλκοόλ...

82532333.jpg


Κατηγορία: Σοβαρή φωτογράφιση στο θάλαμο. Σκηνικό: Χαλαρές καταστάσεις, μέσα στο θάλαμο.

Λεπτομέρειες: Ρετρό σόμπα βαμμένη με “ασημούλα”. Ιματιοθήκες.

Περιγραφή: Εδώ με τα φιλαράκια λίγο πριν τη μετάθεση, χαθήκαμε μετά, άσε...

67929367.jpg


Κατηγορία: Αγγαρειομάχος. Σκηνικό: Στημένο, καθαρισμός Καλλιόπης. Λεπτομέρεια: Η οθωμανική τουαλέτα. Περιγραφή: Μιλάμε, κάναμε 1 ώρα καθαριότητες κάθε πρωί. Αν δεν τελειώναμε, δεν πηγαίναμε για πρωινό...

72868716.jpg


Κατηγορία: Κυριακή στη μονάδα. Λείπουν οι αξιωματικοί, ας κάνουμε καμιά μ@ να γελάσουμε. Εγώ θα μαι ο A/σχης Kατσάμπελας, και θα δίνω διαταγές. Ακούς ψάρακα; Λεπτομέρεια: Οι πεταμένες φλέβες στο λαιμό που φαίνεται οτι όντως γκαρίζει, τον πήρε στα ζεστά το θέμα. Περιγραφή: Εδώ ρίξαμε ΤΟ γέλιο, αφού ήρθαν κάτι νέοι και νόμιζαν οτι ήμουν αλήθεια ο Kατσάμπελας!!!

93708498.jpg


Κατηγορία: Εγκαταστάσεις. Σκηνικό: Σε περίπτωση πυρκαγιάς προβλέπεται... Λεπτομέρεια: Η κλειδαριά, αν γίνει κάτι, πρέπει να ψάχνεις το κλειδί. Περιγραφή: Εδώ είναι μπροστά από τον όρχο, είχε και σκοπιά κάποτε... Εγώ έβαλα τα κεραμίδια, γι αυτό το χω φωτογραφία...

17744228.jpg


Κατηγορία: Άσχετες φωτογραφίες που απλά πιάνουν χώρο στο άλμπουμ. Σκηνικό: Ας το περιγράψει ο ήρωάς μας. Περιγραφή: Και με παίρνει μια γκόμενα τηλέφωνο, σκοτώθηκα να κάνω μπάνιο και να αλλάξω...

52066976.jpg


Υστερόγραφο: Τη θητεία τη θυμόμαστε όλοι με λίγη νοσταλγία και λίγη αναγούλα. Πολλές από τις περιγραφές παραπάνω, είναι από δικά μου βιώματα στα Τεθωρακισμένα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να υποθέσω ότι ήσουν και 261 σειρά;
 
πουι έχει και ναύτες και στρατό ξηράς μαζί...

υγ:96Γ 242/101 για πάντα...

n1262470501_30366294_7852621.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπαιχτος ο σχολιασμος!

Τραβαγε κατι κολιδια η Σεβρολετα, ε Amigos? :)
 
Εγώ προσωπικά δε βλέπω φωτογραφίες γιατί δεν έχω πρόσβαση στο FB από τη δουλειά. Είναι καλύτερα όμως ν'ανεβουν στο ρετρομανιαξ για να υπαρχουν μονιμα, αφου καποια στιγμή τα ανοιχτά προφίλ μπορεί να κλείσουν, ή να απενεργοποιηθούν.
 
H φωτο οπου ο ηρωας σκοτωνει το θηριο ειναι ολα τα λεφτα χαχαχχαχαχαχαχα.

Αληθεια τι μοναδα ειναι αυτη που εχει πεζικο, ναυτικο και αεροπορια?
 
Wally είπε:
Aπαιχτος ο σχολιασμος!
Τραβαγε κατι κολιδια η Σεβρολετα, ε Amigos? :)
κολλητέ το είχα βρει σχεδόν πεταμένο και το μάζεψα μόνος στο ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου (γενικό σέρβις, δεκαράκι λάδι για να γυαλίζει και μετά του πέρασα με άσπρο χρώμα τα γράμματα στα λάστιχα ΟΛΑ τα λεφτά).. είχα σιχαθεί τα ρεο και μερσεντες .. ναι ήταν ΤΕΡΑΣ το τι κόντρες είχα κάνει δεν λέγετε.. μέχρι και και ο διοικητής (συνταγματάρχης) οταν με έβλεπε με αυτό μου έλεγε "κανόνισε να σε δω έστω και μια φορά να κάνεις μ....α σε έσκισα" χαχαχαχαχα... μόλις απολύθηκα το πήρε ένας νέος και το κάρφωσε την 2η φορά που το πήρε.. στεναχωρήθηκα πολύ τοτε..
 
joe είπε:
Αληθεια τι μοναδα ειναι αυτη που εχει πεζικο, ναυτικο και αεροπορια?
Έλα ντε. Μπορεί να είναι στον Μεικτό Λόχο Αποδόσεως Τιμών(ΜΛΑΤ).
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. 244 (96Ε) σειρά ήμουνα. Τις φωτογραφίες , τις κατέβασα από το facebook στον υπολογιστή, τις μουντζούρωσα και μετά τις ανέβασα στο imageshack. Όσο για τη μοναδα ειναι αυτη που εχει πεζικο, ναυτικο και αεροπορία, είναι όντως ΜΛΑΤ.
 
αααααααααααααχ στρατος :(

εδω ειναι μερικες μπυρες

picture.php


εδω λιγες ακομα...

picture.php


εδω ειναι μερικες μπυρες ακομα...

picture.php


εδω εγω τρωω μακαρονια...

picture.php


και εδω ειμαι στο αναρρωτηριο με 40 πυρετο και αιφνιδιες "κενωσεις"...

picture.php


294 ΕΛΔΥΚ (06Α)
 
Μετά από τέτοια μακροβούτια στη μακαρονάδα και τόση κατανάλωση ζύθου, τι περίμενες;;;; :biglaugh:
 
εγω να δεις ποσο ειχα λιωσει. λιωμα ημουν :p
 
Ethaniel είπε:
αααααααααααααχ στρατος :(
εδω ειναι μερικες μπυρες

picture.php


εδω λιγες ακομα...

picture.php


εδω ειναι μερικες μπυρες ακομα...

picture.php


εδω εγω τρωω μακαρονια...

picture.php


και εδω ειμαι στο αναρρωτηριο με 40 πυρετο και αιφνιδιες "κενωσεις"...

picture.php


294 ΕΛΔΥΚ (06Α)
με το που ειδα carlsberg το καταλαβα. Σε ποιο ταγμα ησουν? Γιατι απο το Συνταγμα δεν ειναι η φωτο.
 
Με το θρυλικό Thomson. Tι πιό ρετρό ; (πίσω ο οπλοβαστός, γεμάτος M1 Garand).

picture.php


Όχι, δεν είναι σκηνή από πολεμική ταινία με θέμα το Β' ΠΠ.

Βρισκόμαστε στο σωτήριο έτος 1995, με Bofors L-60 και αγγλικό κράνος "ταψί", εποχής Β' ΠΠ !

picture.php


Σε άσκηση, δίπλα σε ένα RH-202 (Rheinmental).

picture.php


Σε άσκηση, βολές με RH-202 (Rheinmental).

picture.php


Σε άσκηση, βολές με ZU-23.

picture.php


Βραδυνή βάρδυα (M16A1 και Racal).

picture.php


picture.php


Λίγο πριν το άγημα σημαίας.

picture.php


"Παλιός", με το απαραίτητο "πιάνο" στο τζόκευ.

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ethaniel είπε:
:) 2ο ταγμα 2ος λοχος
πω πω... ερχομουν σαν συνοδηγος καμια φορα αλλα ετρωγα εξω. Τωρα εφαγα τρελο σκαλωμα γιατι δεν μπορω να θυμηθω αν τρωγατε σε πιατα οπως εμεις στο Συνταγμα ή σε δισκους. Σιγουρα θυμαμαι οτι πηγαινατε ουρα οπως στην Ελλαδα για σερβιρισμα. Εμας μας σερβιραν στο τραπεζι οι εστιατορες. Ημουν 269 εγω. Παντως οι θαλαμοι τοτε που ερχομουν ηταν μαυρο χαλι. Μπρρρρρρ τι θυμαμαι πρωινιατικα....
 
Ρε Exetlaios ακομα και στο στρατο retroφατσας ησουν!
 
Θα έλεγα ότι είναι ωραίες οι φωτογραφίες αλλά τι ξαφνικό βίτσιο είναι αυτό ρε παιδιά με το σβήσιμο των προσώπων, λες και φοβάστε μην τις πάρουν τα tabloids; Κρίμα να μην μπορούμε να τις ευχαριστηθούμε...

Πάρτε και μια από μένα, αν και καθόλου ρετρό αφού είναι του 2002:

AirForce.JPG
 
Ωραίες οι φωτογραφίες παιδιά. Για να βάλω και εγώ μία δική μου.

picture.php


Παρακολουθήσεις, υποκλοπές, μαγνητοφωνήσεις κτλ κτλ.....
 
Πίσω
Μπλουζα