ΡΟΜΠΟΤ, ΚΡΟΝΟΣ

Frank213

Retro Member
Joined
22 Σεπ 2007
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
6
Τα διάβαζε κανείς; Έχω μερικά στο πατάρι και ίσως κάποτε να τα σκανάρω. Δε θυμάμαι ποιός τα έβγαζε. Ήταν σαν τα ΕΦΟΔΟΣ, ΚΡΑΝΟΣ κλπ αλλά με θεματολογία διαστημική. Το τελευταίο πρέπει να το αγόρασα το 1987 κατά τις διακοπές μου στη Πελοπόννησο.
 
Τα ΚΡΟΝΟΣ ήταν πολύ καλά.

Συνήθως έβρισκα παλιά τεύχη, αλλά μου άρεσαν.
 
Αν και δεν το διαβαζα παντα εβρισκα συναρπαστικα τα καλοσχεδιασμενα εξωφυλλα.

Θα χαρουμε να δουμε ενα "αφιερωματακι" απο εσενα με τα εξωφυλλα που διαθετεις. :thumbup:

lxb4iybaxju3n8yr7fxq.jpg
 
Κάποια στιγμή τα είχα μαζέψει όλα τα Κρόνος καθώς και τη συνεχειά του Πλανήτης.

Ειδικά τα Κρόνος ήταν απο τα αγαπημένα μου περιοδικά.

Δυστυχώς κάποια τεύχη πλέον έχουν χαθεί αλλά τα περισσότερα υπάρχουν.

Θα επανέλθω σε αυτό το thread σύντομα με περισσότερα.
 
Το ΠΛΑΝΗΤΗΣ δε το έχω δει ποτέ.

Μόλις ευκαιρήσω θα τα σκανάρω όλα.
 
αρα ειμαστε εν αναμονη :)
 
Εν αναμονη για να διευθετησουμε και το θεμα του copyright. Αν δεν γινει αυτο, τοτε η αναμονη θα ειναι πολυ μεγαλη.
 
Omega είπε:
Κάποια στιγμή τα είχα μαζέψει όλα τα Κρόνος καθώς και τη συνεχειά του Πλανήτης.
γνωριζεις ποσα τευχη πλανητης ειχαν εκδοθει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
35 τεύχη έβγαλε η σειρά Κρόνος, 8 τεύχη η σειρά Πλανήτης...
 
Να και ένα εξώφυλλο από τη συλλογή μου:

picture.php
 
ramirez είπε:
35 τεύχη έβγαλε η σειρά Κρόνος, 8 τεύχη η σειρά Πλανήτης...

Nα με διορθώσω και να πω ότι 32 τεύχη είχε βγάλει η σειρά Κρόνος. Βασίζονταν όλα σε μια Βρετανική σειρά κόμικς επιστ. φαντασίας ονόματι Starblazer η οποία έβγαλε συνολικά 281 τεύχη...
 
Τι μου θυμήσατε τώρα !!! Είχα διαβάσει δύο ιστορίες για space monsters. Μήπως θα σκαναριστούν κάποια στιγμή?
 
Captain Kal είπε:
Τι μου θυμήσατε τώρα !!! Είχα διαβάσει δύο ιστορίες για space monsters. Μήπως θα σκαναριστούν κάποια στιγμή?
Captain, δε νομίζω να βρω χρόνο για κάτι τέτοιο, δυστυχώς. :(

Αλλά όπως έχει πει και ο Paspartoo:

Paspartoo είπε:
Εν αναμονη για να διευθετησουμε και το θεμα του copyright. Αν δεν γινει αυτο, τοτε η αναμονη θα ειναι πολυ μεγαλη.
Ακόμα μερικά εξώφυλλα:

picture.php


Τεύχος 18 - Πέμπτη 16 Οκτωβρίου 1980

----------------------------------------------------------

picture.php


Τεύχος 5 - Πέμπτη 17 Ιουλίου 1980

Όλα τα εξώφυλλα που ποστάρω, είναι από τεύχη που έχω αγοράσει από τότε που βγήκαν (όταν ήμουν παιδί δηλαδή)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Captain, δε νομίζω να βρω χρόνο για κάτι τέτοιο, δυστυχώς.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα :( . Έχω μαζέψει και εγώ ένα κάρο τεύχη από το Isaac Asimov's Magazine και το Analog Science Fiction, (από το '92 μιλάμε τα μαζεύω), και για να τα σκανάρω για προσωπική μου χρήση (για να πάρω έναν e-reader ή ένα I-pad), θέλω καμιά 20αριά άτομα να με βοηθάνε :D :D:D
 
XAXAXA!!! :D

Το κακό είναι, πως αυτά τα τεύχη, σίγουρα θα υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή από την εταιρία που τα εκδίδει, αλλά πως να τα βρεις...

Όπως και κάποια τεύχη του PIXEL, θα υπάρχουν σε ηλ. μορφή, καθώς θυμάμαι οτι, κάποια τεύχη, το έγραφαν αυτό, σε ένα πλαίσιο, στη σελίδα με τα περιεχόμενα...

Θα γλιτώναμε πολύ σκανάρισμα...
 
Το κακό είναι, πως αυτά τα τεύχη, σίγουρα θα υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή από την εταιρία που τα εκδίδει, αλλά πως να τα βρεις...
Τα τελευταία υπάρχουν, γιατί τα πουλάει και στο Kindle Store (και σε άλλα e-reader formats). Αλλά μόνο για τα τελευταία χρόνια μάλλον :( . Θα κοιτάξω πάντως μηπως αρχίσουν κάποια στιγμή τις επανεκδόσεις ηλεκτρονικά.
 
Λίγα τεύχη μου μένουν (5 νομίζω) για να συμπληρώσω τη σειρά κρόνος. Όντως 32 τεύχη στο σύνολο. Έχω και κάμποσα Πλανήτης, Ρομπότ, εξωγήινος, γκαλάκτικα...είχα τρέλα με διαστημικές ιστορίες, κι έχω ακόμα!
 
3-4 ΠΛΑΝΗΤΗΣ (μπορεί και περισσότερα) έχω κι εγώ. Για τα ΚΡΟΝΟΣ είχα φοβερή τρέλα, αλλά όταν το 1982 μετακομίσαμε σε άλλο σπίτι η μάνα μου τα πέταξε όλα μα όλα! 10 χρονών εγώ, λόγο δεν είχα. Κι έτσι καμιά 50αριά Μίκυ Μάους, όλα τα ΚΡΟΝΟΣ, Ποπάι, Σεραφίνο...πήγανε στα σκουπίδια...μαζί με ένα μοντέλο του αεροπλανοφόρου Enterprise, του Τιτανικού, στρατιωτάκια, playmobil...χάθηκαν με μιας οι παιδικές μου αναμνήσεις. Τα ΠΛΑΝΗΤΗΣ τα αγόρασα από στοκ κάνα χρόνο αργότερα. Και ένα καλοκαίρι σε διακοπές μάζεψα καμιά 50αριά τεύχη από πολεμικά (ΚΡΑΝΟΣ, ΜΑΧΗ κλπ) τα οποία τα προσέχω σα τα μάτια μου (το πιο παλιό τεύχος είναι του 1969)
 
Αλλο ενα περιοδικο που κυνηγούσα να βρω τευχη τα καλοκαίρια. Η ποιοτητα των ιστοριων δεν ηταν σταθερη, αλλα ειχε και μερικα διαμαντια απο καλλιτέχνες οπως ο Grant Morrison. Πριν μερικα χρονια καταβρόχθισα ολη την σειρα του Starblazer σε ψηφιακη μορφη.

Κρονος, τευχος 1, 19/6/80, εκδ. Περιοδικός Τύπος Α.Ε. (Στέλιος Ανεμοδουράς)

P1017238.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα