Ραντεβού με το θάνατο

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
78
Είχα δει πριν λίγο καιρό στην τηλεόραση μια 80's κοινωνική ταινία που περνούσε μηνύματα, που με όλο το θάρρος μπορώ να πω ότι μόνο γέλιο προκαλούσε παρά κοινωνικό προβληματισμό! Περιορισμένο budget, ηθοποιοί που δεν θυμάμαι να τους έχω ξαναδεί αλλού.

Είναι η ιστορία μιας κοπέλας (ξανθό φουντωτό μαλλί, πράσινο κορμάκι, τζην τύπου μπάγκυ και μπότα μυτερή) που γνωρίζει έναν νέο (ψηλό αδύνατο μελαχρινό) και του διηγείται την ιστορία της. Ήταν από πλούσια οικογένεια με προβλήματα και το είχε ρίξει στις καταχρήσεις. (Χαρακτηριστική σκηνή να τη δείχνει σε ένα πάρτι να χορεύει και παράλληλα να καπνίζει κάτι στριφτό)

Τώρα είναι εθισμένη στην ηρωίνη και ο φίλος της τη βοηθάει να το ξεπεράσει. (Άλλη χαρακτηριστική σκηνή είναι να να κυλιέται στο πάτωμα και να φωνάζει "Μου λείπει! Μου λείπει!")

Η κοπέλα αυτή αρρωσταίνει και ο τύπος τη φροντίζει, την πάει σε νοσοκομείο που διαπιστώνουν ότι έχει Έιτζ. (Χαρακτηριστική σκηνή είναι στο νοσοκομείο 2 νοσοκόμες να λένε "Εγώ δεν την προσέχω αυτήν. Θα κολλήσω τίποτα!" και να απαντά ο τύπος "Δεν κινδυνεύεις με την καθημερινή επαφή" - περνούσε τα μηνύματα).

Αργότερα βγαίνει από το νοσοκομείο και ο φίλος της τη φρόντιζε γιατί ήξερε ότι είναι μελλοθάνατη, της το κρατούσαν όμως όλοι μυστικό. Εκείνη του έλεγε συνέχεια "Μ'αγαπάς; Μέχρι το τέλος; Ως το θάνατο;". Τελικά πεθαίνει.

Η τελική σκηνή είναι όλα τα λεφτά που ο τύπος πηγαίνει στην παραλία απελπισμένος από το χαμό της και γνωρίζει μια άλλη γυναίκα, δεν λέω περισσότερα γιατί την τελική σκηνή αξίζει να τη δείτε!
 
Πολυ τελειο ακουγεται!!!!!!! Που το ειχε βαλει κ ποτε περιπου???? Ας μας πει καποιος αν ξερει πως λεγεται γιατι ακουγεται πολυ ωραιο!!!!!!! :cool: :cool:

Με εχει φαει τωρα η αγωνια για το φιναλε!!!!!!!! :p
 
Το είχε βάλει ένα "μικρό" κανάλι 5-6-7 χρόνια πριν ένα βράδυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H υποθεση οπως περιγραφεις την ταινία μιαζει με το ''Ραντεβου με το θάνατο'' (1989) ,αλλά δεν πρεπει να ναι αυτή. Αν η κοπελα φοράει πρασσινο κορμακι ,σιγουρα ειναι άλλη.

Δεν θυμάμε να την έχω δει στο παρελθόν. Το ''Εξάρχεια ώρα 12 '' επήσεις αποκλειεται.

Μηπος ειναι μια τενια που πεζει ο Τζώνης Θεωδοριδης και η Γιούλη Ζηκου ,με θεμα τους ναρκομανεις? Την θυμαμε αυτη, την έχω δει 2-3 φορες απο το (τοτε) NEW chanel.

Σε περιπτωση που θυμυθεις τιτλο σε παρακαλώ postαρε.Εαν το βρώ προτος θα επανέλθω
 
video80 είπε:
H υποθεση οπως περιγραφεις την ταινία μιαζει με το ''Ραντεβου με το θάνατο'' (1989) ,αλλά δεν πρεπει να ναι αυτή. Αν η κοπελα φοράει πρασσινο κορμακι ,σιγουρα ειναι άλλη.Δεν θυμάμε να την έχω δει στο παρελθόν. Το ''Εξάρχεια ώρα 12 '' επήσεις αποκλειεται.

Μηπος ειναι μια τενια που πεζει ο Τζώνης Θεωδοριδης και η Γιούλη Ζηκου ,με θεμα τους ναρκομανεις? Την θυμαμε αυτη, την έχω δει 2-3 φορες απο το (τοτε) NEW chanel.

Σε περιπτωση που θυμυθεις τιτλο σε παρακαλώ postαρε.Εαν το βρώ προτος θα επανέλθω
η ταινία με τον Τζώνη Θεοδωρίδη και την Γιούλη Ζήκου πρέπει να είναι το "Ναρκωτικα στα θρανεία"
 
Ναι!

Ραντεβού με το θάνατο.

Όταν είδα τη φωτογραφία της πρωταγωνίστριας στο retrodb την αναγνώρισα.

Ας αλλάξει παρακαλώ ο τίτλος.

Προσπαθείστε να τη βρείτε για να δείτε το τέλος!
 
Ρίξε μια ματιά στο link που θα σου δώσω εκεί είναι ο κατάλογος όλων των Ελληνικών βιντεοταινιών απο τα 80ς με απόλυτη αλφαβητική σειρά ενδέχεται κάτι να θυμηθείς.Καλή επιτυχία στην αναζήτηση :)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=6913
 
Προσυπογραφω οτι το Ραντεβού με το Θάνατο εχει το επικεστερο φιναλε απο ολες τις Ελληνικες VHS παραγωγες.

Ευγε Audiodee για το λεπτο σου γουστο!

:)
 
ΟΚ αυτο ειναι όντος. Με προταγωνιστές τους Νίκο Καραγιώργη και(τη μακαριτισσα) Λίζα Μαλινδρετου.

Το έχω δει σε σελίδα στο δυαδίκτιο ,μου άρεσε. Οποιος έχει δει την ταινια σίγουρα θα παρατήρισε οτι μερικα χρονια αργοτερα η μουσική της επενδυση χρησημοποιοιθηκε για το καθυμερινο σηριαλ ''Καλημερα Ζωη''. Αυτη η μουσική καθιστα και την ταινια πολυ μελό!

Εαν ήθελαν να πετυχουν αυτο, το πετιχαν. Παντος όντος προκαλει γέλια!
 
Την βρηκα αλλα ειδα μονο το τελος (πρεπει να την δω κ ολοκληρη γιατι φαινεται καλη!)

Δεν το αποκαλυπτω αλλα ειναι........σιγουρα επικο!!!!!:animeek:

Μπραβο για την ανακαλυψη!!!!!
 
video80 είπε:
... και(τη μακαριτισσα) Λίζα Μαλινδρετου.
Ναι, ε; Πως έγινε; Τί έπαθε;

Γι αυτό στο βιογραφικό της σταματούν οι ταινίες στο 1989... Κρίμα.

Πάντως ακόμα και στο imdb που υπάρχουν όλοι οι ηθοποιοί, η συγκεκριμένη ταινία δε βρίσκεται πουθενά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ γιατί απορώ βρε παιδιά τι το επικό βρήκατε στο φινάλε της εν λόγω ταινίας; :)
 
manos426f είπε:
Εγώ γιατί απορώ βρε παιδιά τι το επικό βρήκατε στο φινάλε της εν λόγω ταινίας; :)
Μα η επιλογή του μέσου μεταφοράς για τη ρομαντική βόλτα!
 
Aχα,υπ' αυτήν την άποψη,έχεις απόλυτο δίκιο!!! :D :D
 
audiodee είπε:
Ναι, ε; Πως έγινε; Τί έπαθε;Γι αυτό στο βιογραφικό της σταματούν οι ταινίες στο 1989... Κρίμα.

Πάντως ακόμα και στο imdb που υπάρχουν όλοι οι ηθοποιοί, η συγκεκριμένη ταινία δε βρίσκεται πουθενά!

Στο δυαδικτιο αναφερετε οτι η ηθοποιος ζουσε στην επαρχια τα τελευτεα χρονια της ζωης της και πεθανε απο χρηση ναρκωτικών ,το 2006 σε ηλικια μολις 38 ετων. Ο λόγος? Οικονομικη και ψυχολογική εξαθλίωση.

Κριμα!
 
Όντως...

Λίζα Μαλινδρέτου


Η ανεργία την οδήγησε στον κόσμο των ναρκωτικών και αυτά στο θάνατο, το 2006 σε ηλικία μόλις 38 ετών. Η Λίζα Μαλινδρέτου είναι ένα ακόμη θύμα της εποχής της βιντεοκασέτας και της απορριπτικής αντιμετώπισής της από τη νέα κάστα της showbiz. Η αδικοχαμένη ηθοποιός τα τελευταία χρόνια έμενε μόνιμα στην Κρήτη αντιμετωπίζοντας σοβαρά οικονομικά και ψυχολογικά προβλήματα. Από τα μόνα άτομα που στάθηκαν στο πλευρό της, όσο μπορούσαν βέβαια, ήταν η Καίτη Φίνου.


http://www.womenonly.gr/article.asp?catid=13329&subid=2&pubid=1132287&tag=10633

Liza Malindretou

Date of Death June 2006, Greece (drug overdose)

http://www.imdb.com/name/nm2024645/bio
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
audiodee είπε:
Μα η επιλογή του μέσου μεταφοράς για τη ρομαντική βόλτα!
Ακομα, το επικο φιναλε δεν ειναι μονο το μεσω μεταφορας........Αλλα κ το στοιχειο παρανοιας του πρωταγωνιστη........!!!!!!!!!!!!!!!! ;)

Κριμα παντως για την Λιζα Μαλινδρετου θυμαμαι το εδειχναν οι εκπομπες οταν εγινε.
 
Αφού δεν την έβαλε μέσα σε κανα σωσίβιο-φάλαινα για να την πάει βόλτα, πάλι καλά :D :D...
 
video80 είπε:
Στο δυαδικτιο αναφερετε οτι η ηθοποιος ζουσε στην επαρχια τα τελευτεα χρονια της ζωης της και πεθανε απο χρηση ναρκωτικών ,το 2006 σε ηλικια μολις 38 ετων. Ο λόγος? Οικονομικη και ψυχολογική εξαθλίωση. Κριμα!
Καλά ρε .... δε βρέθηκε ένας χριστιανός από τους συναδέλφους της να τη βοηθήσει; Ίσως να πει στη Φόνσου που έχει φτιάξει το σπίτι του ηθοποιού και βοηθάει κόσμο;

Πολύ κρίμα - πραγματικά... :( :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα