Ρετροκουκλάκια

spirtoulis

RetroMasteR
Joined
17 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.296
Αντιδράσεις
169
Εμπνευσμένη από το θρεντ για τις μεγάλες ρετροκούκλες, είπα να ανοίξω ένα αντίστοιχο για τα ρετροκουκλάκια. (Δεν βρήκα κάτι ανάλογο,αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα παρακαλώ να μεταφερθεί το μήνυμα) Αναφέρομαι σε κουκλάκια που έχουμε και αγαπάμε και δεν είναι Λύρα ή el greco. Και όχι λούτρινα ή πάνινα.(υπάρχει ανάλογο θρεντ). Σας παρουσιάζω ένα που έχω που είναι αγόρι, αφού βάσει των πεποιθήσεων το χρώμα αυτό είναι για τα αγόρια. Το έχω και σε ροζ, που είναι το κορίτσι. :p . Επίσης δεν ξέρω αν θυμάστε διάφορες κουκλίτσες όχι γνωστών μαρκών που φορούσαν κοντά φορεματάκια και παπούτσια με άσπρες κάλτσες; 'Εχω κανά δύο και θα βγάλω φωτογραφίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Spirtouli πολύ όμορφο κουκλάκι να το χαίρεσαι! Θα ήθελα πολύ να δω και τα υπόλοιπα κουκλάκια που έχεις!
 
Katerinak,ξέχασα να το αναφέρω στο θρεντ για τη φωτογραφία. :) . Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Σας δείχνω αυτό το κουκλάκι. Θυμάμαι ότι τέτοια αγόραζα στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς. Φτιαγμένο από κούφιο πλαστικό και φορύσαν-όπως προανέφερα- κοντά φορέματα και άσπρα καλτσάκια με παπούτσια.

P4280105.jpg
 
Βρήκα κάτι διδιυμάκια (αγόρι-κορίτσι) της Simba που ονομάζονται Play family, γνωρίζει κανείς ποιάς χρονολογίας είναι?
 
spirtoulis είπε:
Katerinak,ξέχασα να το αναφέρω στο θρεντ για τη φωτογραφία. :) . Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Σας δείχνω αυτό το κουκλάκι. Θυμάμαι ότι τέτοια αγόραζα στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς. Φτιαγμένο από κούφιο πλαστικό και φορύσαν-όπως προανέφερα- κοντά φορέματα και άσπρα καλτσάκια με παπούτσια.
τι γλυκο κουκλακι που ειναι αυτο; :)

να το χαιρεσαι σπιρτουλη!!! τι υψος εχει περιπου;
 
katerinak, είναι 16 εκατοστά.
 
spirtoulis είπε:
katerinak, είναι 16 εκατοστά.
σ ευχαριστω για την πληροφορια σπιρτουλη :)

κατι αλλο ηθελα να σε ρωτησω: ηταν μεσα σε κουτακι οταν την αγορασες ή σε πλαστικη σακουλιτσα ή χυμα;
 
Σε πλαστικό διάφανο σακουλάκι, έτσι τα θυμάμαι ότι τα αγοράζαμε στα ψιλικατζίδικα ή στα ζαχαροπλαστεία. Αν και πολλά ήταν και σε κουτάκι. Νομίζω ότι τέτοια κουκλάκια πουλούσαν και ελληνικές εταιρείες, όπως ο Απέργης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spirtoulis είπε:
Σε πλαστικό διάφανο σακουλάκι, έτσι τα θυμάμαι ότι τα αογράζαμε και στα ψιλικατζίδικα ή στα ζαχαροπλαστεία. Αν και πολλά ήταν και σε κουτάκι. Νομίζω ότι έτοια κουκλάκια πουλούσαν και ελληνικές εταιρείες όπως ο Απέργης.
ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες σου σπιρτουλη :)

η αληθεια ειναι οτι θυμαμαι τα κουκλακια που υπηρχαν σε πλαστικο διαφανο σακουλακι που πουλουσαν τα ζαχαροπλαστεια αλλα σε ψιλικατζιδικο δεν ετυχε να δω
 
Σας παρουσιάζω το κουκλάκι με τα ροζ μάλλινα ρούχα- που προανέφερα- σε διάφανη σακούλα. Απαραίτητο αξεσουάρ σε αυτά τα κουκλάκια ήταν το μπουκάλι για το γάλα.

P6230152.jpg
 
νομιζω οτι ειχε η αδερφη μου τετοιο κουκλακι με μαλλινα ρουχα και μπουκαλακι αλλά δε θυμαμαι καθολου τη διαφανη σακουλα

ευχαριστουμε πολυ για τη φωτογραφια spirtouli:)
 
El Greco κουκλάκια

Δεν βρήκα που αλλού να βάλω φωτογραφία από τα El Greco κουκλάκια μου και άνοιξα αυτό το θέμα! Αν μπορεί κάπου αλλού να ενταχθεί, παρακαλώ να μεταφερθεί! :)

Αφιερωμένη η παρακάτω φωτογραφία σε όλους τους ρετρομανιακούς φίλους της El Greco!

attachment.php
 
τι υπεροχη φωτογραφια που ειναι αυτη mytinyworld!!!!!!!

μια γλυκια elgrecoπαρεα συγκεντρωμενη σε μια φωτογραφια :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Wow αρκετά καλούδια έχουμε εδώ όπως βλέπω να τα χαίρεσαι mytiny:thumbup: :thumbup: Πάντως ένα το έβαλα στο μάτι δεν μου λες ποτε θα λείπεις από το σπίτι???? χαχαχαχαχα :p :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mytinyworld, πολύ ωραία το κουκλάκια σου να τα χαίρεσαι. Ιδιώς το μαυρομάλλικο στη μέση δεν το έχω ξαναδεί. Πολύ χαριτωμένο.
 
Βρήκα ένα αγαπημένο ρετροκουκλάκι που μου είχε αγοράσει η γιαγιά μου! Είναι η δεσποινίς Φανίτα, σε ανάλογη (πρωτότυπη!) συσκευασία. Υπήρχε επίσης και η Pepi Cola με τα γνωστά χρώματα. DSC07606.jpg

DSC07606.jpg

DSC07603.jpg

DSC07608.jpg

DSC07610.jpg
 
eugene2.jpgΠροβολή συνημμένου 92817Προβολή συνημμένου 92818zouzou, πολύ ωραία κούκλα εμπνευσμένη φαντάζομαι από τo κουτί της fanta. Να σας παρουσιάσω και εγώ τρία ρετροκουκλάκια από την Εugene , αμερικάνικη εταιρεία που κατασκεύαζε κούκλες. Πολύ γνωστή κούκλα είναι αυτή του Elvis Presley που κυκλοφόρησε το 1984 . Το 1981 κυκλοφόρησε μία σειρά από οκτώ κουκλάκια τα Americana Collectibles, που συμπεριλάμβαναν καυμπόϊσσα, ινδιάνα κ.α. σας δείχνω τρία που έχω εγώ γιατί μου θύμισαν πολύ τα κουκλάκια που αγόραζα εδώ στην Ελλάδα τη δεκαετία του 80.eugene1.jpg

eugene3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά τα αγόρασα από το ίντερνετ. 'Εχουν κατασκευαστεί ρτην πρώην Ανατολική Γερμανία. θυμίζουν σε κάποιον κάτι ή θυμάστε να πουλούσαν παρόμοια στην Ελλάδα?

007.jpg
 
Το 1981 η Mattel κυκλοφόρησε τις κουκλίτσες Dazzle. Πρόκειται για μικροσκοπικές κούκλες που χώρουσαν στην τσέπη. 'Ειχαν το νοικοκυριό τους και πουλιούνταν και ξεχωριστά ρούχα για να τις ντύνεις. To ονόματα τους εμπεριείχαν την έννοια της λάμψης (Glossy, Diamond, Crystal, Glimmer, Rhinestone,Spangle). Αυτή που σας δείχνω είναι η Dazzle.

Moondreamers είναι μία παιδική σειρά που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά το 1986 μαζί με το Μικρό μου Πόνυ. Πρόκειται για ουράνια ανθρωπάκια που προσφέρουν στα παιδιά ευχάριστα όνειρα. Σκοπός της σειράς ήταν να προωθήσει τα αντίστοιχα παιχνίδια της Hasbro. Μερικά από τα κουκλάκια της σειράς λάμπουν στο σκοτάδι τα μαλλιά τους , όπως οι φωτεινούληδες και επίσης και μερικά από τα ρούχα τους έχουν την ίδια ιδιότητα. Τα τρία που δείχνω είναι με τη σειρά η Blinky, η Crystal Starr και η Dream Gazer. Στην Blinky λάμπουν τα μαλλιά της και στην Crystal τα σήματα στη φόρμα.

006.jpg

005.jpg

009.jpg

008.jpg

007.jpg

010.jpg

011.jpg

014.jpg

016.jpg

015.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα