Ρετρο κινητές τράπεζες σε φορτηγα.

johngr

RetroWannaBe
Joined
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
101
Αντιδράσεις
25
Ο πατέρας μου ήταν οδηγός στην παλιά Ιονική Τράπεζα . Θυμαμε πιτσιρικάς τότε όταν έκλεινε το σχολείο με έπερνε μαζί του στην δουλειά.

Τότε δεν υπήρχαν ούτε πολλες τράπεζες ως ονόματα αλλα ουτε ακομα περισσότερο ως φυσικά καταστήματα.

Η ιονική τραπεζα λοιπόν είχε ενα φορτηγό διαμορφωμένο σαν καταστημα τραπέζης.

Θυμάμε αναλογα την ημέρα , υπηρχε προγραμμα και παρκάραμε το φορτηγο σε καποια κεντρικά σημεια , πλατείες σε διαφορες περιοχές.

Πίσω απο το κάθισμα οδηγου συνοδηγού είχε μια πόρτα και έμπενες στο πίσω μερος του κισέ - ταμείου.

Στο πίσω μέρος του φορτηγου κατέβαινε μια σκαλιτσα για το κοινό και είχαν προσβαση μεσα στο χώρο του φορτηγου για να μπουν και να κανουν τις συναλλαγες τους .

ΔΥστηχώς δεν έχω κάποια φωτο να το δείτε .... αν βρω θα την αναρτησω.

είχατε εξυπηρετηθεί ποτέ απο τέτοιο κινητο κατάστημα τραπέζης ?
 
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο!
 
Φυσικα και συνεβαινε - κυρια στην επαρχια - και κυριως απο την Αγροτικη Τραπεζα.

Φιλε johngr, πες μας και τη χρονια που αναφερεσαι να ψαρωσουμε γενικως ;)
 
Φοβερο αυτο και γω πρωτη φορα το ακουω.Πολυ θα ηθελα να δω φωτογραφιες αν υπαρχουν.
 
εγω το πρόλαβα ως " συνοδηγος" περιπου το '84 - '85 αν θυμαμε καλα ! και μαλιστα εδω στην Αθηνα ... σε αρκετες περιοχες (Αγ. Σοφια Ψυχικου, Αγ. Δημητριο κ.α.)

μέσα είχε ξυλινη επενδυση και συνηθως αποτελουταν απο τον οδηγο και 1-2 ατομα υπαλληλους τραπεζας.

μετα αρχισε να καταργειτε ... πριν όμως δεν ξερω ποσο παλια ειχε ξεκινησει .... θα προσπαθησω να μαθω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψαρωσα, αλλα οχι για τη χρονια.

Ειχα ακουσει για κινητες τραπεζες τη δεκαετια του 60 και 70 - αλλα για Αθηνα και 84-85 δεν θυμαμαι να ειδα ποτε. Εντυπωσιακο.
 
ειμαι γενημμενος το 74 οποτε δημοτικό πηγα το 1980 . οποτε στο διαστημα 80 με 84 ηταν !
 
Kαι εγω πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο!
 
Σε περιοχή της Μακεδονίας είχα δει τέτοιο βαν από την Τράπεζα της Ελλάδας. Γύρω στο 90
 
Ναι, ναι, υπήρχαν...Κάτι σαν τα κινητά συνεργεία αιμοδοσίας ένα πράγμα...Πολλές φορές εξυπηρετούσαν την πληρωμή συντάξεων.
 
Μαλιστα ,δηλαδη με ενα βαψιματακι του Βαν στα χρωματα του ιδρυματος πηγαινες ανετα και μαζευες τα λεφτα απο τους επαρχιωτες.
 
Αν και κόρη τραπεζικού πρώτη φορά το ακούω αυτό! Θα ρωτήσω τον πατέρα μου αν γνωρίζει περαιτέρω λεπτομέρειες όταν τον δω από κοντά.
 
DrSouza είπε:
Αν και κόρη τραπεζικού πρώτη φορά το ακούω αυτό! Θα ρωτήσω τον πατέρα μου αν γνωρίζει περαιτέρω λεπτομέρειες όταν τον δω από κοντά.
ναι και μηπως εχει καμια φωτο ..... παντως στο ιντερνετ δεν βρηκα καμια .... μα καλα κανεις δεν ειχε βγαλει φωτο το εν λογω αυτοκινητο !!!!????? ανεβαζει την σπανιοτητα !!! :)
 
Αν θυμαμαι καλα σε καποια ασπρομαυρη ταινια με τον Χοντρο και τον Λιγνο υπηρχαν αυτες οι τραπεζες-φορτηγα!Κατα τα αλλα δεν ηξερα οτι υπηρχαν και στην Ελλαδα πρωτη φορα το ακουω και εγω!

Απο την ταινια που λεω κατι σε αυτο το στυλ θυμαμαι :
PF-bank-van-1940s_1687527i.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ... δεν έχει τύχει να ακούσω κάτι τέτοιο... :) Εξυπηρετικό, πάντως!!!
 
Ναι αλλα το μεγεθος ειναι οπως ο φιλος μας σαν τα φορτηγα της αιμοδοσίας περιπου....
 
Μπραβο.... αυτο ηταν ...αν θυμάμαι καλά το ιδιο ειχαι και η Ιονική τραπεζα αλλα σε καφε χρωμα.

Εψαχνα καιρο να βρω φωτο.... συγχαρητήρια
 
Πίσω
Μπλουζα