Ρετρο πολιτικη επικαιροτητα (και εμεις παιδια)

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.580
Αντιδράσεις
1.725
Μη μου πειτε οτι εχετε ανοιξει παρομοιο θεμα, θα χτυπησω το κεφαλι μου στην οθονη!! :wait2:

Ξερω οτι πιθανοτατα το φορουμ να απαγορευει πολιτικες συζητησεις αλλα δε θελω να να ανοιξω τετοια συζητηση. Για να μη δωσω λαθος εντυπωσεις, ξεκαθαριζω οτι δεν ειχα ποτε καμια συμπαθεια στο μακαριτη Ανδρεα Παπανδρεου, δεν υποστηριζα ποτε ΠΑΣΟΚ, αλλα ρε παιδια, δεν γινεται να μιλαμε για παιδικες αναμνησεις και να μη αναφερθουμε στη φαση Παπανδρεου-Μητσοτακη, πολιτικα συνθηματα κλπ που ηδη απο τοτε ξεραμε! :D

Εχω την εντυπωση οτι τη δεκαετια του 70 η πολιτικη ηταν απλα 'υποχρεωση' του κοσμου, δεν ηταν αληθινο ενδιαφερον και 'χομπυ'. Αυτο το καταφερε ο Παπανδρεου στις αρχες του 80, ο οποιος κατα καποιο τροπο πλησιασε τους 'μικρομεσαιους' (λεξη που εμαθα απο πολυ νωρις), ενωσε τους αριστερους με τους δεξιους και εκανε την πολιτικη 'μοδα. Εφερε τις πολιτικες συζητησεις στα καφενεια, στις παρεες, ενω αρχισε να ανθιζει ο αντι-Αμερικανισμος στην Ελλαδα... και αν κανω καπου λαθος, καποιος μεγαλυτερος ας με διορθωσει...

καθε συζητηση των 'μεγαλων' σε επισκεψεις, συγκεντρωσεις και παρτυ που πηγαιναμε, παντα γυριζαν στον Ανδρεα και την πολιτικη και αν το ΠΑΣΟΚ φερει την Αλλαγη (η οποια υποθετω ηταν κατι σαν αναμενομενη Ουτοπια που περιμεναν τοτε :) )

Εκφρασεις οπως 'Εδω και τωρα' και 'Το ΠΑΣΟΚ ειναι εδω', 'εξω οι Αμερικανοι', 'Αλλαγή', 'μικρομεσαιοι', 'στενωπος', 'Μαθε για την ΕΟΚ', 'Τσοβολα δωστα ολα' (με σαουντρακ τη μουσικη των Καρμινα Μπουρανα στις συγκεντρωσεις) μου εχουν μεινει χωρις να ξερω ακομα και τωρα τι ακριβως σημαινουν. Επισης ο Σαρτζετακης προεδρος δημοκρατιας, η κλασικη διαμαχη Παπανδρεου-Μητσοτακη, οι αρχες του αντι-Αμερικανισμου, τα 'Παμπερς' και ο Κοσκοτας, το ονομα της Ελβετικης πόλης 'Νταβός' (ακομα δεν εχω ιδεα τι εγινε εκει), τη συναντηση του Ανδρεα με τον Τουρκο προεδρο Τουργκούτ Οζάλ, και φυσικα το γνωστο μπαι-πας που εκανε στο Λονδινο με τον Γιακουμπ

(και επειδη απο κει και περα εξελισσεται το θεμα σε ρετρο-κουτσομπολιστικο σκανδαλο, σταματαω εδω ;) )

Προσωπικα δεν με ενδιεφερε ποτε η πολιτικη, ουτε και τωρα. Αντιθετα ομως με ενδιεφεραν οι γελοιογραφιες! Το πρωτο που θυμαμαι απο πολιτικη ηταν ενα αλμπουμ του ΚΥΡ το οποιο το ξεφυλλιζα απειρες φορες. Οταν ο πατερας μου διαβαζε εφημεριδες, παντα ερχομουν και εβλεπα τις καρικατουρες των πολιτικων και τον ρωτουσα τι 'σημαινει'. Η γελοιογραφοι που ηξερα πιο καλα ηταν ο ΚΥΡ, ο BAS και ο Φλώρος. Αναγνωριζα προσωπα, ηξερα ονοματα και εκφρασεις απο μικρος, χωρις βεβαια να καταλαβαινω τι ειναι

Μεχρι να μαθω τη λεξη 'κομμα', νομιζω το ελεγα 'ομαδα'. Ηθελα να ρωτησω ενα ξαδελφο μου τι κομμα ειναι και μου απαντουσε 'Παναθηναικος' και ειχα απελπιστει που δε με καταλαβαινε. :xm:

Φυσικα ηταν και οι σατιρες του Χαρρυ Κλυνν με τις κασετες που κυκλοφορουσε, ο οποιος εκανε χαρακτηριστικες μιμησεις της φωνης του Παπανδρεου και του Καραμανλη. Παροτι δεν καταλαβαινα και ομολογουμενως ειχε πολλα αισχρολογα, ειχα ξετρελαθει με αυτα :)

Ο πατερας μου ηταν φυσικα υποστηρικτης ενος απο τα Δυο Κομματα και δεν παρελειπε να θαβει τον Αντιπαλο Αρχηγο, να τον αποκαλει 'απατεωνα και ψευτη'. Αυτο βεβαια επηρεαζε και μενα, και οταν συναντουσα καποιον του Αντιπαλου Κομματος, τον κοιτουσα με μισο ματι... ακομα και αν ηταν για παιδακι που οι γονεις του υποστηριζαν το αλλο κομμα :Ρ

Ελπιζω να μη εθιξα πραγματα και καταστασεις που δεν επρεπε... και εξισου ελπιζω να ξυπνησα και δικες σας αναμνησεις απο τους γονεις σας :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mάλλον το θέμα σου αυτό φίλε Rakeesh δε μπορεί να παραμείνει στο board του GRM,αλλά ας περιμένουμε και τη γνώμη των admins....
 
Παροτι προσπαθησα να ιεμαι προσεκτικος, αν το θεμα ειναι επιμαχες λεξεις και ονοματα, be my guest και ας αφαιρεθουν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Μη μου πειτε οτι εχετε ανοιξει παρομοιο θεμα, θα χτυπησω το κεφαλι μου στην οθονη!! :wait2:
Είχα ανοίξει κάποτε κάτι παρόμοιο. Συγκεκριμένα το "Ρετρό πολιτικά κόμματα".

( Μια φιλότιμη προσπάθεια για flaming, που δυστυχώς :cry: κατέληξε

σε μια γόνιμη παράθεση στοιχείων και αναμνήσεων,

δίχως υποδαύλιση πάσης φύσης πολιτικών παθών ή

εκτόξευση προσβλητικών χαρακτηρισμών ! :D )

Παραδόξως ( ; ) κατά την "ανανέωση" του φόρουμ, το συγκεκριμένο thread "έκανε φτερά".

Μήπως να το επαναφέρει κάποιος mod ?
 
Το ξέρω ότι το προσπάθησες,αλλά δε παύει να είναι μια πολιτική συζήτηση (έστω και κατά κάποιο τρόπο....)

Εν αναμονή της admin "ετυμηγορίας"...
 
Μη μου πειτε οτι εχετε ανοιξει παρομοιο θεμα, θα χτυπησω το κεφαλι μου στην οθονη!!
Κι όμως είχε ανοιχτεί θέμα με ρετρό πολιτική (όχι που δεν θα είχε :p ) και σε αντίθεση με ότι φαντάζεσαι έγινε το έλα να δείς με αποτέλεσμα (φυσιολογικά) να κλειδωθεί. Θέματα που αφορούν πολιτική, θρησκεία και άλλα τέτοια λεπτά ζητήματα ιντριγκάρουν και οδηγουν την κουβέντα σε μονοπάτια που μόνο στο πνεύμα του GRM δεν είναι.

Παρακαλώ όπως σταματήσει αυτη η κουβέντα εδώ.

Καλή συνέχεια ;)
 
keeper7k είπε:
Κι όμως είχε ανοιχτεί θέμα με ρετρό πολιτική (όχι που δεν θα είχε :p ) και σε αντίθεση με ότι φαντάζεσαι έγινε το έλα να δείς με αποτέλεσμα (φυσιολογικά) να κλειδωθεί.
Τάκη, μιλάμε για το ίδιο thread ;

Γιατί απ'όσο θυμάμαι (χωρίς όμως να είμαι και απόλυτα σίγουρος),

αυτό που αναφέρω (παραδόξως) δεν κατέληξε σε "πόλεμο".

Επίσης, καθώς ο RAKEESH δεν τοποθετείται πολιτικά (και καλά κάνει),

απλώς διατυπώνει πόσο τον ξένιζε το πολιτικό γίγνεσθαι της εποχής,

προτείνω το θέμα να παραμείνει ανοικτό.

( Τουλάχιστον μέχρι να το μπαχαλέψει κάποιος,

οπότε το κλείνουμε τότε ! :D )

Με τη σειρά μου να προσθέσω τη φράση "χρονοντούλαπο της ιστορίας".

Δεν καταλάβαινα τότε τι ακριβώς σημαίνει,

αλλά επειδή το επαναλάμβαναν διάφοροι, μου φαινόταν

πολύ "ψαρωτικό" !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την καζούρα της μιμης ..... Ερε γελια τοτε
 
exetlaios είπε:
Τάκη, μιλάμε για το ίδιο thread ;
Γιατί απ'όσο θυμάμαι (χωρίς όμως να είμαι και απόλυτα σίγουρος),

αυτό που αναφέρω (παραδόξως) δεν κατέληξε σε "πόλεμο".

Επίσης, καθώς ο RAKEESH δεν τοποθετείται πολιτικά (και καλά κάνει),

απλώς διατυπώνει πόσο τον ξένιζε το πολιτικό γίγνεσθαι της εποχής,

προτείνω το θέμα να παραμείνει ανοικτό.
Ένα "Ρετρό Πολιτικές Πεποιθήσεις" θυμάμαι , που είχε καταλήξει σε πόλεμο. Ούτε εγώ είμαι απόλυτα σίγουρος αν ήταν αυτό όμως :wait2:

Πάντως αν είχε γίνει μεγάλη φασαρία, θα το είχα βάλει (όταν καθάριζα τα πρων off topic) σαν υπόμνημα στο αρχείο/κλειδωμένα θέματα όπου υπάρχουν τα ιστορικότερα threads του GRM (βλέπε Δεσποτάδες - Panagiotis) :D :D

------------ EDIT -------------------

exetlaios είπε:
( Τουλάχιστον μέχρι να το μπαχαλέψει κάποιος,οπότε το κλείνουμε τότε ! :D )
Ήδη είδα post για την Μιμή απο πάνω, οπότε είναι θέμα 10λέπτου να φύγει εκτός ελέγχου. ;)

Thread locked , λοιπά με pm ....
 
Πίσω
Μπλουζα