Ρετρο "τραβηγμένες" σκηνές

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.168
Λίγο πολύ, όλες οι ταινίες έχουν υπερβολικές στιγμές. Σε κάποιες όμως ο σκηνοθέτης το τράβηξε τόσο, σε σημείο να "αγανακτήσεις". Παράδειγμα, η τελευταία σκηνή στο Commando (1985). Ο Άρνι αντιμέτωπος με ένα τάγμα, το εξοντώνει με απίστευτη ευκολία (και χωρίς άστοχη βολή), ενώ οι αντιπαλοί του που παίζει να είναι ο πιο άστοχος στρατός στην ιστορία, ρίχνει χιλιάδες σφαίρες σε ανοικτό πεδιό χωρίς αποτέλεσμα8). Χώρια που όταν το κυκλώνουν στην μικρή αποθήκη, την πατάνε σαν τρίχρονα παιδιά. Άλλες σκηνές, είναι αυτή στο " Live and let die" (1973) όπου ο Μουρ-Μποντ, γλυτώνει από μια λίμνη με αλιγάτορες απλά πατώντας από τον ένα πάνω στον άλλο! Επίσης η κλασσική τακτική του Ρόκυ να "κουράζει" τον αντίπαλο. Δηλαδή επι 13 γύρους έτρωγε το ξύλο της ζωής του, χωρίς να καταλαβαίνει απολύτως τίποτα και στον τελευταίο γύρο αντι να παραπαταέι από τις μπούφλες, έριχνε τον αντίπαλο νοκ αουτ σαν σε προπόνηση. Τέτοια τρομερή τακτική πως δεν την σκέφτηκε άλλος πυγμάχος ;) ...

Εσάς σε ποιές σκηνές έχετε στραβώσει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Golden Eye που πέφτει το αεροπλάνο (μονοκινητήριο τύπου τσέσνα αν δεν κάνω λάθος) σε μια χαράδρα (?) και βουτάει ο Ιερεμίας Δεσμός (Τζέϊμς Μποντ) λίγο πιο μετά, και το προλαβαίνει, η φυσική τραβάει τα μαλλιά της και εγώ μέσα στο σινεμά να σκέφτομαι τι κάθομαι κ συνεχίζω να βλέπω την ταινία.
 
επικινδυνες αποστολές ενα...εκεί που πηδάει απο τρενο σε ελικόπτερο...τότε κατάλαβα ότι θα χάσω μέρος του τριχωτού της κεφαλής μου στο μέλλον!
 
Πρεπει να δειτε το "Αγγελοι του Τσαρλι 2" νομιζω,

οπου ειδα μονο 5 λεπτα.

Πεφτει φορτηγο σε χαραδρα, οι επιβατες πεφτουν στο κενο,

το φορτηγο εχει στην καροτσα ενα "σκεπασμενο" ελικοπτερο,

μια απο τους επιβατες που επεσαν στο κενο προλαβαινει το

ελικοπτερο που πεφτει, το βαζει μπροστα, πιανει στο αερα και σωζει τις υπολοιπες,

που πιανονται απο τα φτερα :sealed:

Αξιζει να το δειτε απο περιεργεια και μονο.

Ενα κομματι απο την σκηνη υπαρχει στο τρειλερ της ταινιας.

Αν βρειτε χειροτερο ψεμα, σας χαριζω ενα αντιτυπο της αθλιας ταινιας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ (ΜΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ).

Νεαρά αλάνια της "σχολής Δαλιανίδη" "κερνάνε" έναν βιασμό την Καίτη Φίνου.

Σε ένα απώγειο αλτρουισμού, αυτή όχι μόνο δεν τους καρφώνει σε κατά-τύχη-διερχόμενο χωροφύλακα,

αλλά αντιθέτως (από φιλότιμο) δέχεται τη συγνώμη του Πάνου Μιχαλόπουλου και τα "φτιάχνουν" !

ΟΥΑΚ !!!
 
exetlaios είπε:
ΟΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ (ΜΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ).
Νεαρά αλάνια της "σχολής Δαλιανίδη" "κερνάνε" έναν βιασμό την Καίτη Φίνου.

Σε ένα απώγειο αλτρουισμού, αυτή όχι μόνο δεν τους καρφώνει σε κατά-τύχη-διερχόμενο χωροφύλακα,

αλλά αντιθέτως (από φιλότιμο) δέχεται τη συγνώμη του Πάνου Μιχαλόπουλου και τα "φτιάχνουν" !

ΟΥΑΚ !!!
Οπ φίλε δεν φταίει ο Μιχαλόπουλος που είναι γλυκοτσουτσουνος στο σενάριο all & all! Αν το λέει το σενάριο τότε στέκι.!
 
Σε ενα απ'τα Ραμπο,(θρυλικα κατα τα αλλα) ο Σταλονε παρεα με τον αρχηγο του ερχονται αντιμετωποι με σοβιετικα τανκς,ελικοπτερα,στρατο,εφιππους,και οτι αλλο μπορει να φανταστει κανεις,και στο τελος την βγαζουν καθαρη,δεν θυμαμαι μηπως περικυκλωσαν κιολας οι 2 τους 20.000 !!! :) Οσο και αν γουσταρω Σταλονε και 80ς,αυτο παραπηγαινε!
 
Pharcyde είπε:
Σε ενα απ'τα Ραμπο,(θρυλικα κατα τα αλλα) ο Σταλονε παρεα με τον αρχηγο του ερχονται αντιμετωποι με σοβιετικα τανκς,ελικοπτερα,στρατο,εφιππους,και οτι αλλο μπορει να φανταστει κανεις,και στο τελος την βγαζουν καθαρη,δεν θυμαμαι μηπως περικυκλωσαν κιολας οι 2 τους 20.000 !!! :) Οσο και αν γουσταρω Σταλονε και 80ς,αυτο παραπηγαινε!
Θυμάμαι και τον "διάλογό" τους:

-(colonel) Whad'ya say John?

-(rambo) Fuck 'em!
 
Δεν ξέρω αν είναι Ρετρό αλλά το ποιό αηδιαστικό και απαίσιο έργο που είδα σε Σινεμά ήταν το Speed 2. (Ακόμα κλαίω τα χρηματά μου.... ευτυχώς το σάντουιτς του καψιμί ήταν καλό)

Το καράβι σπάει την προκυμαία και μπαίνει στο λιμάνι......

Μπαίνει στο λιμάνι ............

Μπαίνει στο λιμάνι ............

Μπαίνει στο λιμάνι ............

Μπαίνει στο λιμάνι ............

Μπαίνει στο λιμάνι ............

.........

20 + λεπτά της ταινίας......

Έλεος!!!

Επίσης το Bikerboyz ..... με τον φοβερό αγώνα dragster-enduro στο τέλος....

Ακόμα γελάω!!!!
 
Εντάξει. Μεγαλύτερη παπάτζα σε ταινία από αυτό δεν πρέπει να υπάρχει. mike έγραψες..

mike είπε:
Πρεπει να δειτε το "Αγγελοι του Τσαρλι 2" νομιζω,οπου ειδα μονο 5 λεπτα.

Πεφτει φορτηγο σε χαραδρα, οι επιβατες πεφτουν στο κενο,

το φορτηγο εχει στην καροτσα ενα "σκεπασμενο" ελικοπτερο,

μια απο τους επιβατες που επεσαν στο κενο προλαβαινει το

ελικοπτερο που πεφτει, το βαζει μπροστα, πιανει στο αερα και σωζει τις υπολοιπες,

που πιανονται απο τα φτερα :sealed:

Αξιζει να το δειτε απο περιεργεια και μονο.

Ενα κομματι απο την σκηνη υπαρχει στο τρειλερ της ταινιας.

 
statusgr είπε:
και βουτάει ο Ιερεμίας Δεσμός (Τζέϊμς Μποντ)
James=Δημητριος για την ακριβεια ;)

Και μενα το commando ειναι απο τα πρωτα που μου ερχονται στο μυαλο. Στο πρωτο μισο του εργου πεφτει απο αεροπλανο ετσι στην ψυχρα χωρις αλεξιπτωτο απο ψηλα... και προσγειωνεται λες και επεσε απο τα 3 μετρα
 
επεσε στα χορτα του βάλτου, για αυτο δεν επαθε τιποτα.

Ειδες αυτο που εβαλα εγω? Συγκρινεται με τιποτα?
 
True Lies...

Μεταξυ αλλων, η σκηνη οπου το οπλο πεφτει στις σκαλες και εκπυσορκροτει πολλακις σκοτωνοντας αβερτα κουβερτα...
 
DoctorGalifrean είπε:
True Lies...Μεταξυ αλλων, η σκηνη οπου το οπλο πεφτει στις σκαλες και εκπυσορκροτει πολλακις σκοτωνοντας αβερτα κουβερτα...
Αμάν, το είχα αποβάλλει από το μυαλό μου αυτό! Μια εντελώς ηλίθια σκηνή σε μια κατά τ' άλλα πολύ διασκεδαστική ταινία.
 
θέλετε να σας μιλήσω για τον Chuck Norris και τις ταινίες του?...Όχι δεν θέλετε... :D :D Για τον Στέφανο Γλάρο και τις ταινίες του?...Όχι δεν θέλετε :D :D
 
Κατευθειαν μου ηρθε στο μυαλο ενα ωραιο θριλερ πρεπει να ηταν εποχης 70s 80s οπου ενω το ελεγες ποιοτικο στο τελος το παραεκανε τοσο πολυ που καταντουσε σαχλο και εκνευριστικο. Αν θυμαμαι καλα ο τιτλος ηταν το σπιτι "the house" και η υποθεση απο οσο μπορω να θυμηθω ηταν με εναν γνωστο συγγραφεα που γινετε ενα τροχαιο και σκοτωνετε η γυναικα και η κορη του και αυτος φευγει για να μπορεσει να ηρεμησει για μια ξεχασμενη επαυλη οπου και ειναι στοιχειωμενη.

Επισης αλλη που το παρατραβουσε σε αρκετες σκηνες της ηταν το Πανδαιμόνιο με την Νταριλ Χανα. Αληθεια την θυμαται κανεις αυτη την ταινια?
 
status είπε:
Στο Golden Eye που πέφτει το αεροπλάνο (μονοκινητήριο τύπου τσέσνα αν δεν κάνω λάθος) σε μια χαράδρα (?) και βουτάει ο Ιερεμίας Δεσμός (Τζέϊμς Μποντ) λίγο πιο μετά, και το προλαβαίνει, η φυσική τραβάει τα μαλλιά της και εγώ μέσα στο σινεμά να σκέφτομαι τι κάθομαι κ συνεχίζω να βλέπω την ταινία.
και όχι μόνο το προλαβαίνει, αλλά καταφέρνει και να το σηκώσει...
 
Για να κανω κι εγω τη συνεισφορα μου στο προηγουμενο θεμα :D

James = Ιακωβος :p

stratos84 είπε:
Κυκλοφορεί και σε mail, είναι μία σκηνή δράσης απο μία ινδική ταινία. Έχει διάρκεια 5 λεπτά...
http://www.youtube.com/watch?v=_K9AxO5t4BE

Τα σχόλια δικά σας...
Το σχολιο μου ειναι οτι σκηνες δρασης (γελοιες ή όχι) δε θα δουμε ούτε τα επόμενα 50 χρόνια σε Ελληνική ταινία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά δεν είμαι ο μόνος που πιστεύει οτι η σκηνή του James Bond είναι το πιο απίστευτο φίδι που έχει περάσει απ το hollywoodιανό cinema... Ήμουν έτοιμος να την πω αλλά λίγο scrolling παρακάτω καπάκι την αναφέρετε.... χεχεχεχε. Το Golden Eye το είχα δει σινεμά με τον πατέρα μου ο οποίος είναι τρελά James Bond φαν και μετά το πέρας της σκηνής αφου όλο το σινεμά ήταν σε κατάσταση απόλυτης σιγής απ την έκπληξη , αναφώνησε "ΠΩ ΠΩ ΦΕΣΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!" με αποτέλεσμα να πέσει το γέλιο της αρκούδας....

Εγώ θυμάμαι επίσης πάλι από James Bond τη σκηνή ( σε ποιο James Bond είναι δε θυμάμαι) που υποβάλλει στον εαυτό του και καλά καρδιακό επεισόδιο και επανέρχεται πάλι μόνος του (εντάξει αυτά δε γίνονται) καθώς και τη σκηνή που είναι με το αλεξίπτωτο και κάνει surfing με την πόρτα του αυτοκινήτου...

εντάξει απλά λολ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα