Ρετρό Ίντερνετ

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.727
Εισαγωγη

Το Ιντερνετ αποτελει μια καθημερινοτητα πλεον. Πιο παλια το ιντερνετ αποτελουσε "το μελλον". Γι' αυτο και εχει ειναι δυσκολο να ταιριαξω το Ιντερνετ με κατι ρετρο

(Φυσικα αυτοι που ασχολουνται με πληροφορικη ξερουν οτι το ιντερνετ ξεκινησε το '60, και κατοπιν arpanet, gopher κλπ οποτε δεν ειναι και τοσο "μελλον").

Τελος εισαγωγης

(...που θυμιζει λιγο Εκθεση Πανελληνιων ;) )

Προσφατα ομως πληροφορηθηκα το κλεισιμο της Geocities. Οταν το ακουσα ενιωσα ενα "τελος εποχης", οτι θα εχανα μια αναμνηση. Οι προσωπικες σελίδες στα Geocities που συνηθιζε να φτιαχνει το καθε 16χρονο με νέα και φωτογραφίες του ήταν κάποτε (αναλογικά τόσο συχνές όσο ειναι σημερα τα blogs.

(Ξεκιναει συναισθηματικη αναδρομη)

Για το ίντερνετ ακουσα πρωτη φορα το 1995 (και θεωρουσα πολυ πορωμενους οσους ασχολουνταν με αυτο). Μπήκα περίπου μολις 10 χρόνια πριν, και έζησα όλο το Internet boom. Για κάθε νεοφερμένο το ίντερνετ είναι μαγικό, αλλά εκείνη την εποχή μοιραζόμασταν + όλο τον παγκόσμιο ενθουσιασμό. Μεχρι και η Swatch σκαρφίστηκε την Ιντερνετική Ώρα τοτε.

Το ιντερνετ αποτελουσε θεμα των ειδησεων αλλα και αρθρογραφιας δημοσιογραφισκων ;) που εκαναν την τρίχα τριχιά, με τις "νεες δυνατοτητες" που εντυπωσιαζουν καποιον που δεν ξερει.

Αν σκεφτω αυτα τα 10 χρονια, μου ερχονται στο μυαλο ονοματα, ορολογιες, νοοτροπιες και σκεψεις που σημερα ειναι απαρχαιωμενα. Το πρωτο μου web e-mail ηταν στην http://www.mailexcite.com. Το πρωτο μου irc client ηταν το Pirch και κατοπιν το Mirc στο οποιο σπαταλουσα ατελειωτες ωρες και δοκιμασα και το ICQ. Με εντυπωσίαζαν τα VRML και τα Shockwave με τα οποία φιλοδοξούσα να ασχοληθω επαγγελματικά (κατι που δεν ευδοκιμησε προφανως). Οι περισσοτερες προσωπικες ιστοσελιδες που θυμαμαι ηταν φυσικα Geocities, Xoom, Wanadoo.fr και αλλες που προσεφεραν δωρεαν hosting.

Εκεινες οι σελιδες ειχαν μια αφελη ταση αυτοπροβολής, με φωτογραφίες, προσωπικα κειμενα "ποιος ειμαι, τι μου αρεσει, λυρικς, φωτογραφιες με το ετερον ημισι" και αλλα τετοια που κυρίως έφτιαχναν τα πιπίνια και τα παστάκια της εποχης :D Ηταν επι το πλειστον καρακιτς με animated gifs και (ακομα χειροτερα) animated backgrounds. Καποιοι πιο θαρραλεοι ιδιώτες και άτομα που είχα γνωρίσει, είχαν επαγγελματικές ιστοσελίδες με shockwave/flash οπου πρόβαλλαν τον εαυτό, τη δουλειά και το βιογραφικό τους, για τις οποίες προφανώς είχαν πληρώσει. Αλλωστε η ιντερνετικη παρουσια ηταν κατι σαν χομπυ για το οποιο αξιζει να πληρωσεις.

Και μαλιστα φανταζε τόσο "εξωτικό" αυτο το χομπυ, που καποιες στηλες "νεας τεχνολογιας" σε εφημεριδες, ειχαν παρουσιασεις τυχαιων Ελληνων χρηστών και των ιστοσελιδων τους!

(φανταστειτε σημερα να γινοταν κατι τετοιο για τις χιλιαδες ελληνων bloggers :p )

Απο τους συνομιλικους μου εκεινης της εποχης που γνωριζα στα καναλια, ενα μεγαλο ποσοστο δουλευε σε netcafes, η φιλοδοξουσε να ασχοληθει με web design ή κατι παραπλήσιο. Μεχρι που ενας cyber-γνωστος μου δουλευε σε προωθηση εταιρειας design-hosting.

Να αναφερω τα πρωτογονα community sites της εποχης που φυσικα δε γινοσουν αυτοματα μελος πατωντας "εγγραφη", αλλα αν επικοινωνούσες με αυτους που ειχαν το site ;) Αυτα που ειχα δει ηταν κυριως sites καναλιων IRC (πχ "The #Tolkien channel homepage") και παρουσιαση των regulars που σύχναζαν εκει. Υπηρχαν και αλλου ειδους communities οπως το πρωτο που εγινα μελος, το http://www.mixnmojo.com.

Και τελος να κανω μνεια σε μια απο τη μεγαλυτερη διαφημιστικη φουσκα που εχω δει στο Ελληνικο ιντερνετ: Τον πολυδιαφημισμενο εικονικό ανθρωπο Νύο που αποτελουσε ενα viral marketing γνωστής αλυσσίδας καταστημάτων, και πάτησε πάνω στο όλο Internet boom :D

Σημερα; Το βλεπετε. Το ιντερνετ ειναι ρουτινα και οχι τοσο εντυπωσιακο και εντονο. Κλεινουν τα Geocities, κατακλυζομαστε απο χιλιαδες blogs, κυριαρχεί το Google, το Facebook και Myspace που εχουν διαδεχτει τις παραδοσιακες μορφες communities, το Flash κυριαρχει επι των VRML/Shockwave, οι PHP και ASP εχουν αντικαταστησει τις περιπλοκες σελιδες html. Επισης τα torrents και P2P εχουν διαδεχθει το φιασκο του Kazaa. Α και να μη ξεχασω, τα netcafes σημερα ειναι κυριως δικτυακά παιχνιδαδικα, εχοντας αντικαταστησει τα Ουφάδικα

Το σημερα το συνοψιζει ο εμπορικος ορος Web 2.0 (οποτε υποθετω ολα οσα ανεφερα ανηκουν στο Web 1.0 ;) )

ΥΓ. προφανως οι παραπανω αναμνησεις και εμπειριες να βασιζονται σε ανακριβειες και υποκειμενικες εντυπωσεις οπως πχ οτι το Shockwave "αντικαταστηθηκε" απο το Flash. Οκ σιγουρα δεν καταργηθηκε αλλα σιγουρα εγώ τουλάχιστον δεν το βλεπω τοσο συχνα οσο τοτε ή όσο βλέπω το Flash. Παρακαλω τους tech-savvys να μη δυσανασχετησουν με τετοιες ατυχεις εκφρασεις μου ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χα... από καιρό ήθελα να ανοίξω ένα τέτοιο topic.

Στο internet με μύησε ένας φίλος στα τέλη του 1994, και μπήκα πρώτη φορά από το Πανεπιστήμιο Πατρών την ίδια περίοδο. Τότε δεν είχα καν PC στο σπίτι μου, αλλά την Α1200 που έχω και τώρα - το πρώτο PC το αγόρασα δύο χρόνια μετά.

Ήδη εκείνοι την εποχή ο περισσότερος κόσμος είχε αρχίσει να εγκαταλείπει την Amiga και η εύρεση software γινόταν όλο και πιο δύσκολη. Γρήγορα ανακάλυψα το aminet και μου έτρεχαν τα σάλια με τον αστείρευτο πλούτο λογισμικού που το κατέκλυζε! Πως όμως θα έβαζα το χέρι μου στο βάζο με το μέλι; Δεν ήξερα καν από που να ξεκινήσω. Αναζητώντας απεγνωσμένα την γνώση, γράφτηκα στην πρώτη Amiga mailing list που βρήκα μπροστά μου (ως κλασικός n00b μπήκα σε μια εντελώς άσχετη που αφορούσε το helpdesk ενός συγκεκριμένου προγράμματος). Τα παιδιά εκεί με βοήθησαν να καταλάβω πως με τη χρήση δισκετών 720Κ και του CrossDOS θα μπορούσα να μεταφέρω προγράμματα από τη σχολή στο σπίτι.

Η συγκίνησή μου όταν τα κατάφερα δεν περιγράφεται... η ακαδημαϊκή μου καριέρα κινδύνεψε να τερματίσει πρόωρα αφού το μόνο ενδιαφέρον που είχε η σχολή για μένα περιοριζόταν στους τέσσερις τοίχους του υπολογιστικού κέντρου. Στις 9 άνοιγε, 8:45 ήμουν εκεί κάθε μέρα με ένα τούβλο (κουτί με 100 δισκέτες πεινασμένες για αρχεία). Ο καλύτερος υπολογιστής του κέντρου ήταν ένα Pentium στα 133 αν θυμάμαι καλά και όλοι ήξεραν ότι μου "ανήκε". Μια μέρα ένας πρωτοετής κάθισε δίπλα και αντί να ανοίξει το δικό του PC έκλεισε το δικό μου... τον έπιασα από τον γιακά και τον πέταξα έξω ( ρετρο-νταής :eek: ). Σε τέτοιο σημείο είχε φτάσει ο εθισμός μου...

Από τον εθισμό του download, πέρασα σε αυτόν του chat. Συγκεκριμένα με μια Ελληνοαμερικάνα μαθήτρια στο Yahoo Chat (δύσκολο πράγμα να βρεις Ελληνίδα που να κατοικεί εντός συνόρων στο internet τότε). Άλλο κόλλημα εκεί...

Όταν δε έπεισα τους γονείς μου ότι το internet ήταν απαραίτητο για τις σπουδές μου (...) και έπρεπε επειγόντως να βάλω στο σπίτι, εκεί πια χάθηκα εντελώς από τα εγκόσμια. Θυμάμαι πως πολύ συχνά έβλεπα την ανατολή του ηλίου... έμπαινα βλέπετε μετά τις 10 το βράδυ που ήταν πιο οικονομικό το τηλέφωνο.

Πολύ σημαντικός τόπος συνάντησης της εποχής ήταν τα newgroups, τα οποία βεβαίως υπάρχουν ακόμα. Αγαπημένο μου group το comp.sys.ibm.pc.games.adventure στο οποίο μερικά άτομα με τα οποία μιλούσα τότε γράφουν ακόμα και σήμερα! Επικοινώνησαν μαζί μου πρόσφατα μάλιστα και το βρήκα πολύ συγκινητικό. Επίσης το comp.sys.amiga.games, στο οποίο μου συνέβη κάτι που με έκανε να αλλάξω ολοκληρωτικά φιλοσοφία ζωής: για πρώτη και μοναδική φορά χτυπήθηκε ο σκληρός μου της Amiga και δεν ξεκινούσε! Ενώ ήμουν στα πρόθυρα της αυτοκτονίας ένα παιδί από την Πολωνία μου έστειλε ταχυδρομικά μια δισκετούλα με το μαγικό πρόγραμμα Disksalv, το οποίο ως δια μαγείας μου απομόνωσε τα ελάχιστα bad blocks και ο σκληρός δουλεύει ακόμα και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές! Από τότε έδωσα έναν όρκο στον εαυτό μου: να βοηθάω με κάθε δυνατό τρόπο κάθε άτομο, γνωστό ή άγνωστο, που ζητάει τη βοήθειά μου στους υπολογιστές.

Και φυσικά, είχα την προσωπική μου σελίδα (ακόμα την έχω άλλωστε). Στην αρχή φιλοξενούταν από την Angelfire. Οι προσωπικές σελίδες, όσο κιτς κι αν ήταν στην πλειοψηφία τους -συμφωνώ με τον Rakeesh- είχαν μια μαγεία και μια προσωπική πινελιά που πλέον μου λείπει πολύ. Άλλωστε πολλές ήταν και χρήσιμες, θέλω να πιστεύω πως κι η δική μου ήταν μέσα σ'αυτές. Μάλιστα θυμάμαι κάποτε που το PC Master είχε κάνει έναν διαγωνισμό για την καλύτερη σελίδα η δική μου είχε προκριθεί στην επόμενη φάση -πριν νικηθεί κατά κράτος-. Ήταν η πρώτη φορά που είδα το όνομά μου στο περιοδικό!

Από εκείνα τα χρόνια ακόμα έμπαινα επώνυμα στο internet και δεν είχα πρόβλημα να βάζω φωτογραφίες μου και μερικά απλά στοιχεία για τη ζωή μου δημοσίως. Θυμάμαι πόσο σόκαρε τους περισσότερους αυτό! Τώρα πλέον το κάνουν σχεδόν όλοι με τα social networking τους. Ελπίζω πλέον να κατάλαβαν πως δεν θα τους κλέψει ο Σατανάς την ψυχή αν δει κάποιος ξένος τη φωτογραφία των διακοπών τους...

Πολλά είπα! :eek: Αυτά. :)
 
alkis21 είπε:
Η συγκίνησή μου όταν τα κατάφερα δεν περιγράφεται... η ακαδημαϊκή μου καριέρα κινδύνεψε να τερματίσει πρόωρα αφού το μόνο ενδιαφέρον που είχε η σχολή για μένα περιοριζόταν στους τέσσερις τοίχους του υπολογιστικού κέντρου. Στις 9 άνοιγε, 8:45 ήμουν εκεί κάθε μέρα με ένα τούβλο (κουτί με 100 δισκέτες πεινασμένες για αρχεία). Ο καλύτερος υπολογιστής του κέντρου ήταν ένα Pentium στα 133 αν θυμάμαι καλά και όλοι ήξεραν ότι μου "ανήκε". Μια μέρα ένας πρωτοετής κάθισε δίπλα και αντί να ανοίξει το δικό του PC έκλεισε το δικό μου... τον έπιασα από τον γιακά και τον πέταξα έξω ( ρετρο-νταής :eek: ). Σε τέτοιο σημείο είχε φτάσει ο εθισμός μου...
Σκηνές απείρου κάλλους και στο υπολογιστικό κέντρο του δικού μου "πανεπιστημίου" το 1998... Ελάχιστοι υπολογιστές(P II), διάφοροι κάφροι μόνιμα εγκατεστημένοι στο MIRC και σε κάποιο πρώιμο τάβλι. Άλλοι να έχουν αφήσει το μπουφάν τους στην καρέκλα και να έχουν πάει κυλικείο για ανεφοδιασμό, κοπελίτσες να κλαίγονται ότι στο τάδε pc έχουν αποθηκεύσει εργασία, και απάλευτα κομματόσκυλα να τσακώνονται με κάποιους ότι έχουν κάτσει πολύ και είναι ώρα να φύγουν... Τραγικές καταστάσεις...

Εγώ πάλι κατέβαζα άπειρο abandonware με ταχύτητες τύπου 6kb/sec ή κάτι τέτοιο χεχε

Εποχές... :happyjump:

Υ.Γ. Σε ένα τέτοιο νημάτιο θα ήταν παράλειψη να μην αναφωνήσει κάποιος: "Netscape Navigator" :headbangdude:
 
To 1996 εμπαινα με μια "δανεικη" ;) εταιρικη συνδεση Forthnet.

Θυμαμαι επισης και την δωρεαν Xtreme (με το απαραιτητο hack για να μην εμφανιζονται οι διαφημισεις) που για να μπεις επρεπε να κανεις ευχελαιο.

Ξερει κανεις τι απεγινε η Xtreme? (εξαγοραστηκε? εκλεισε ξερα?)
 
Εγώ πάλι γύρω στο 1995-96 μπήκα με "δανεική" Sparknet.

Αυτή τι απέγινε ?
 
Αν θυμαμαι καλα υπηρχε μεχρι και το 2005, μετα εξαγοραστηκε ΜΑΛΛΟΝ απο τη Vivodi (?)...
 
Thanks ! Από ότι μου φαίνεται όλοι στην αρχή μπαίναμε με "δανεικές" συνδέσεις...το να έχεις private σύνδεση, ήταν και λίγο πολυτέλεια , έτσι ;-)
 
Ωχ, ναι η x-treme!!! πωωω εδινε και δωρεαν mail. Οι χρηστες λινουξ τα ειχαν παρει επειδη η εφαρμογη που εδειχνε τις διαφημισεις ηταν μονο για Win!!
 
Θυμάμαι πως από τα πρώτα χρόνια που υπήρχε εμπορικά το internet στην Ελλάδα, (το 1994 ήταν ή το 95?) ο θείος μου από την Αμερική προσπαθούσε να με πείσει να μπω και εγώ εκεί, λέγοντας μου για τον πλούτο των πληροφοριών που παρείχε.

Εγώ όμως, λόγω ηλικίας, πίστευα την κάθε σάχλα που έλεγαν τα ΜΜΕ της εποχής και το φοβόμουν, λες και θα με σκότωναν!

Το 1998 όμως, άνοιξε ένα net cafe στην γειτονία μου (το πρώτο για τα Τρίκαλα!), και για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα έγινα μόνιμος πελάτης του, όπως ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό της νεολαίας της πόλης. Ο λόγος που κόλλησα ήταν οι άπειρες (τότε) σελίδες που είχαν roms και emulators.

Σιγα-σιγά, κατάλαβα πως έπρεπε να βάλω δική μου σύνδεση μιας και ο όγκος των δισκετών που κουβαλούσα άρχισε να μεγαλώνει με γεωμετρική πρόοδο!

Wally, η xtreme έκλεισε γιατί δεν είχε αρκετά έσοδα καθώς το δίκτυο που είχε αναπτύξει δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει με τα έσοδα της.
 
Wally είπε:
Ξερει κανεις τι απεγινε η Xtreme? (εξαγοραστηκε? εκλεισε ξερα?)
Εκλεισε ξερα. Θυμαμαι ακομα τα δακρυβρεχτα threads με τον καθε κακομοιρη που ειχε email στην x-treme πιστευοντας οτι θα κρατησει για παντα.

Και φυσικα δεν ελειπαν οι κατηγοριες προς τους "αχαριστους" που χρησιμοποιουσαν το f-xtreme να κοψουν τις διαφημισεις, οδηγωντας ετσι την εταιρια στο κλεισιμο (και καλα)
 
Μπήκα πρώτη φορά με OTEnet το 1998... Μόλις έληξε η τότε 6μηνη συνδρομή... Εχμ... Δεν θυμάμαι να ξαναπλήρωσα για username και password Dial Up σύνδεσης... :tongue: πότε έμπενα με ένα λογαριασμό απο κάποια εταιρία που δούλευε κάποιος φίλος... Πότε με X-treme... αααααυτά :D

Πάντα με εξωτερικό 33.6 modem της Crypto αυτά, και πρως το τέλος της ζωής του Dial Up ( το 33αρι της Crypto είχε αραχνίασει πάνω στο PC μου για 6-7 και βάλε χρόνια! :eek: ) δέησα να πάρω ενα εσωτερικό 56αρι.

Στο χορό του ADSL πάντως μπήκα νωρίς μπορώ να πώ... Γύρω στα μέσα του 2005. Και φυσικά απο τότε, ποτέ δεν ξαναγύρισα στο Dial-up..
 
Πρώτη επαφή και κεραυνοβόλος έρωτας αρχές 1996. Με λειτουργικό win 95 θυμάμαι για να στήσεις dial-up ήταν μεγάλη μανούρα. Φυσικά έμπαινα με netscape και για λογαριασμό είχα ρεφενέ dial-up με ένα κολλητό.

Θα συμφωνίσω με τον Άλκη. Έμπαινα κάθε μέρα στις 10 και 5 το βράδυ για να έχω οικονομικότερη πρόσβαση και έλιωνα.

Με το κολλητό μου τσακωθήκαμε για αυτό ακριβώς το λόγο, μονοπωλούσα τη σύνδεση και μάλιστα θυμάμαι από τότε δεν ξαναμιλήσαμε ποτέ. Αυτό έγινε το 1998 το Σεπτέμβρη όπου και ο κολλητός σταμάτησε τη σύνδεση και πήρε δικιά του. Η εποχή εκείνη χαρακτηριζόταν από μεγάλη φτώχεια για μένα, δυνατότητα να πληρώσω συνδρομή δεν υπήρχε και έκανα κάτι εξωφρενικό.

Αποφάσισα να προσληφθώ σαν πωλητής σε μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων πώλησης ειδών πληροφορικής. Έμεινα εκεί 15 μέρες περίπου, μόνο και μόνο για να βρω ευκαιρία να βουτήξω ένα cd με τους κωδικούς ετήσιας συνδρομής, δεν θυμάμαι τον provider. Θυμάμαι ότι πέταξα κάτω τη θήκη για να σπάσει και ζήτησα μια νέα για να βάλω τα περιεχόμενα πετώντας την παλιά στα σκουπίδια. Ο κωδικός πρόσβασης ήταν σε αυτοκόλλητο μέσα στη παλιά θήκη του cd η οποία πετάχτηκε. Περίμενα να τελειώσουν οι καθαρίστριες και γύρω στα μεσάνυχτα βούτηξα στο κάδο απορριμάτων έξω από το κατάστημα για να πάρω τη σπασμένη θήκη με τον πολυπόθητο κωδικό.

Τον επόμενο χρόνο είχα δουλειά σαν συντάκτης σε περιοδικό πληροφορικής, όπου και γνωστός provider μου είχε δώσει "δια βίου" dial - up συνδρομή, αρκεί να έγραφα τα καλύτερα λόγια για αυτόν βγάζοντας τον πρώτο, όπως και έκανα.

Αρχές 2006 είχα την πρώτη 384/128 ADSL γραμμή μου όπου και, θυμάμαι, είχα μείνει περί τους 4 μήνες χωρίς να βγω από το σπίτι κατεβάζοντας και σερφάροντας ακόμα και πάνω από 30+ ώρες σερί. Για δουλειά ούτε λόγος φυσικά, εδώ τον καλό καιρό δεν με ένοιαζε, τότε θα με έκαιγε;

Ευτυχώς δεν κόλλησα το μικρόβιο του on line gaming, γιατί τότε αντίο ζωή.

Με chat και MSN ασχολήθηκα μια εποχή προς το τέλος του 2006 αποκλειστικά για επικοινωνία με ένα και μόνο πρόσωπο, από τότε δεν έχω καν εγκατεστημένο MSN, mirc και τα λοιπά. Facebook έχω λογαριασμό, τον οποίο τσεκάρει αποκλειστικά η γυναίκα μου πια, εμένα δεν με ενδιαφέρει καν να κάνω login.

Σήμερα έχω 3 γραμμές, 2 ADSL και μία ADSM και περιμένω το επόμενο βήμα (οπτικές ή όπως θα λέγεται αυτό που θα επακολουθήσει) .

Το Internet ήταν και είναι συνυφασμένο με τη ζωή μου σε όλους τους τομείς, δεν θα αλλάξω τώρα.
 
Πέρα από κάποια επαφή με το internet στα ανάλογα cafes,κι αυτό όχι νωρίς,αλλά πολύ μετά το άνοιγμα αυτών και αυτή που είχα ακόμη αργότερα μέσω της 384/128 ADSL γραμμής που είχε ένας φίλος σπίτι του,ευτυχώς η δική μου προσωπική επαφή και γνωριμία με το net,ξεκίνησε το 2005 με μια δωρεάν PSTN συνδρομή που χρησιμοποίησα για 2 μήνες και μετά πέρασα στην ADSL...

Και λέω ευτυχώς,διότι δε θα ήθελα να έχω κολλήσει νωρίτερα μ' αυτό,για πολλούς και διαφόρους λόγους...
 
Το βαπτισμα του πυρος Αυγουστος 1997 με την Compulink 33.6 (και τεμεναδες ωσπου να πιασουμε γραμμη ωρες -ωρες -το βραδυ ιδιως) , μετα extreme,e.t.c. , ωσπου το καλοκαιρι 2004 απεκτησα Adsl απο την Vivodi με 256/128 ...

Επι εποχων Pstn το τι <<βρισιμο>> θα πρεπει να εχω φαει απο συγγενεις και μη ,γιατι δεν μπορουσαν να μας τηλεφωνησουν ...(μετα περασαμε σε Isdn και υσηχασαμε αμφοτεροι) .

Aκομη και σημερα (10+ χρονια μετα) αρκετοι, οταν δεν μπορουν να πιασουν γραμμη ,γιατι η γραμμη ειναι ηδη κατειλλημενη ιδιως σε γιορτες/ονομαστικες και μη .... λενε

"Θα ηταν ο ... στο Internet , γιαυτο δεν μπορουσαμε να πιασουμε γραμμη "

Ειναι να μην σου .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουσιαστικά το ίντερνετ το γνώρισα το 1997-98 στο πανεπιστήμιο! Από εκεί και πέρα ασχολήθηκα στο στρατό το 1999 όπου κοντά στο σπίτι που είχα νοικιάσει ήταν το πανεπιστήμιο αιγαίου στη Ρόδο και χάλαγα αρκετές ώρες με δανεικό κωδικό από φοιτητή ντόπιο φίλο! Κάπου εκεί έμαθα ότι το επαγγελματικό επιμελητήριο έδινε δωρεάν σύνδεση σε επαγγελματίες για ένα χρόνο και εκμεταλλευόμενος την επιχείρηση της μητέρας μου έκανα μια σύνδεση 56κ η οποία τον επόμενο χρόνο έγινε 64κ isdn πληρωμένη στον ίδιο φορέα. Την επόμενη χρονιά πήρα forthnet που αργότερα έγινε adsl in a box384 η οποία μετατράπηκε σε 1mbit, 2 αργότερα με τον διπλασιασμό, 24άρα (και καλά...) αργότερα και πλέον έχω μια 8άρα του οτέ που δουλεύει με το ζόρι στο 4,5 και λέω και ευχαριστώ...
 
Απο το 96 ειχαμε internet στο σπιτι. Θυμαμαι τοτε που οταν εμπαινες με dial up στον ISP επρεπε να πληκτρολογησεις και παραμετρους της συνδεσης σε τερματικο (hyperterminal η καποιο παρομοιο).

Το σερφαρισμα δεν με ενδιεφερε ιδιαιτερα, αλλα καπου στα τελη 96 ανακαλυψα τους emulators και απο τοτε ειμαι εθισμενος.

Μετα ηρθε και το πρωτο diablo με σοβαρο multiplayer απο το internet... ημουν στον παραδεισο.
 
Ξεχνάει κανείς τον καλύτερο ISP των mid-90s? NTUA και ξερό ψωμί! Έμπαινες σαν κύριος με ένα υπάρχοντα λογαριασμό (κυκλοφορούσαν...) κατέβαζες το αρχείο των κωδικών, έτρεχες το Jack the Ripper και είχες καμμιά 20αριά λογαριασμούς μέσα σε 2 ώρες...
 
Ειναι δυνατον? Το ειχες κανει εσυ δηλαδη? Απο αυτα που λες (Jack=John ετσι?) μαλλον περιγραφεις καποιο unix συστημα και το αρχειο κωδικων ειναι το /etc/shadow. Αλλα πως αποκτουσε καποιος root privileges για να το διαβασει? Τοσο χυμα πια ηταν?

Ασε που το john σε μηχανηματα 12ετιας θα ηταν τραγικα αργο.
 
Ω ναι, και εναπειλλημένα. Όντως, John the Ripper, και κάτι μου πήγαινε στραβά... :D Το αρχείο ήταν εκεί, είχες πρόσβαση, και δεν ήταν καν shadowed - ήταν μια χαρά plain text κι έτσι ο Ρίππερ έκανε το one-way του και όλα καλά...

Δεν ήταν τόσο αργό, εγώ θυμάμαι ότι έβγαζα όλο το αρχείο μέσα σε λίγες ωρίτσες.
 
Πρωτοείδα το Internet το 1997 στους υπολογιστές της σχολής και δεν του έδινα σημασία, δεν το έκρινα σημαντικό και ζωτικό, και φυσικά browsing με Netscape Navigator!

Το έβαλα σπίτι μου το καλοκαίρι 1998 που πρωτού αγοράσω ένα 56K modem μπήκα με ένα πήλινο 2400!
 
Πίσω
Μπλουζα