Ρετρό Ασθενοφόρα

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.924
Αντιδράσεις
1.160
Το εντόπισα σε εξόρμησή μου στην επαρχία. Μιλάμε για πολύ cult σχεδίαση:

68893717.png


Προβολή συνημμένου 104481
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκπληκτικό κομμάτι!
 
Σαν νεκροφορα μοιαζει παντως.
 
Hayate είπε:
Σαν νεκροφορα μοιαζει παντως.
ειναι πολλαπλης χρησης μαλλον. εχω δει και εγω ενα παρομοιο στον Πειραια. νομιζω εχω και φωτο καπου. το περιεργο ειναι οτι του Πειραια ειναι ακομα σε χρηση...

Ghostbusters...
 
Mercedes ασθενοφόρο πρώτη φορά βλέπω. Πραγματικά συλλεκτικό κομμάτι και απ'ότι βλέπω είναι δωρεά κάποιου.
 
Ασθενοφορο ειναι. Οχι νεκροφορα. Και νομιζω οτι θα εκανε ενα ΠΟΛΥ ωραιο camper :D
 
Πολλές κλινικές είχαν station-wagon ασθενοφόρα, τη δεκαετία του 60, με ειδική παραγγελία σε παλιότερες μάρκες αυτοκινήτων, όπως θα δείτε σε ελληνικές ταινίες.
 
Ενδιαφέρον το θέμα.

Συνήθως αυτά τα mercedes τα είχαν ιδιωτικές κλινικές.
 
Καινούργια ασθενοφόρα του ΙΚΑ. Απόκομμα από την Εφημερίδα ΕΘΝΟΣ της 29/04/1964. Από το αρχείο του Makis Sourbis

334oruq.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οικονομία, ρε παιδιά. Κάντε και λίγο σκόντο. "ΠροετΟΙμήθησαν εις όλους τους διαγωνισμούς της Ευρώπης και όλου του κόσμου"? (το "όλου του κόσμου" δεν περιλαμβάνει αυτόματα και την Ευρώπη?). Αυτο θα πει ότι καμιά άλλη εταιρεία δεν πούλησε ούτε ένα ασθενοφόρο πουθενά.
 
Παλιά ασθενοφόρα της ΔΕΗ. (από την ομάδα "Aliveritop" στο fb)
0620463_2008554115859868_6625257426566250496_n.jpg
 
''Σταθμος Πρωτων Βοηθειων'' αν θυμαμαι καλα στην 3ης Σεπτεμβριου;
στα εργα δεν ελεγαν φωναξε ασθενοφορο αλλα ''παρε το Πρωτων Βοηθειων'' ενω απο τον χαρακτηριστικο ηχο ''πα-πι-πα-πι'' της σειρηνας ειχε βγει και η γνωστη ατακα οταν θελαμε να πουμε πως καποιος ηταν κρυογκεϋ.
 
Πίσω
Μπλουζα