Ρετρό Γλυκίσματα

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
447
Θα αναφέρω μερικά γλυκίσματα που αγοράζαμε από τα περίπτερα και σήμερα δεν βρίσκονται παντού

Μικρό κουτάκι με σοκολάτα (σαν merenda) στο μέγεθος της ατομικής μαρμελάδας.τρωγόταν με μικρό κουταλάκι που το παίρναμε από τον πάγκο κοντά στο ταμείο του ψιλικατζίδικου.Ήταν σε σχήμα ορθογώνιο ή καρδούλα

Ζελεδάκια τυλιγμένα σε ζελατίνα

Καραμέλες γάλακτος με 5 δρχ η καθεμία

Σοκολατάκια κέρματα

Καραμέλες πράσινες ή κόκκινες (του βήχα ή του φιλιού όπως τις λέγαμε) :Βρίσκονταν σε διάφανο κουτάκι (στρογγυλό ή σχήμα καρδιάς) που άνοιγε από πάνω

Ατομικό καταϊφι και μπακλαβάς (στο χαρτί έγραφε "μπακλαβαδάκι" και "καταϊφάκι") και ήταν σε πολύ μικρή συσκευασία

Καραμέλες ζελεδάκια (νομίζω υπάρχουν ακόμα και σήμερα αλλά έχω καιρό να δω)

Καραμέλες ροζ τυλιγμένες σε άσπρο χαρτί (πωλούνταν ατομικά)

Τσίχλες με tattoo

Καραμέλες βραχιόλι (καραμέλες δεμένες με σχοινάκι-έμοιαζε με βραχιόλι)

Γλειφιτζούρι Chupa Chups (το έγλειφες και μέσα είχε τσίχλα)

Κρουασάν σε κίτρινη συσκευασία που δεν θυμάμαι το όνομά του αλλά είχε δώρο κινούμενες κάρτες με τη mascot που απεικονιζόταν στο εξωτερικό της συσκευασίας
 
μερεντακια 10 δρχ το ενα

γρανιτα σχολικη πρασινη

μπεστ λιγουραριζες ε?
 
thebest20 είπε:
Μικρό κουτάκι με σοκολάτα (σαν merenda) στο μέγεθος της ατομικής μαρμελάδας.τρωγόταν με μικρό κουταλάκι που το παίρναμε από τον πάγκο κοντά στο ταμείο του ψιλικατζίδικου.Ήταν σε σχήμα ορθογώνιο ή καρδούλα
Αυτα τα μερεντακια σε σχημα καρδιας, ενα φεγγαρι ειχαν εικονες με την barbie εξω και αυτοκολλητα (σε σχημα καρδιας παλι).

Ηταν πολυ φθηνα (δεν θυμαμαι το ποσο) και τα τρωγαμε καθε μεσημερι μετα το σχολειο στην σταση περιμενοντας το σχολικο για το σπιτι
 
Δεν ξερω εαν μπορει να θεωρηθει σαν γλυκισμα αλλα θυμαμαι εκεινα τα φακελακια που ειχαν την σκονη οπου εκανε κριτς-κρατς μεσα στο στομα μας...

Επισης θυμαμαι τα ΚΑΡΑΜΕΛΑΚΙΑ PEZ στην πλαστικη συσκευασια με την μινιατουρα κεφαλι καποιου καρτουν ηρωα.

Θυμαμαι τα κρονακια (κατι ροζ ζαχαρωτα σε σχημα κρονου)

και το παρακατω....

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα είπε:
Αυτα τα μερεντακια σε σχημα καρδιας, ενα φεγγαρι ειχαν εικονες με την barbie εξω και αυτοκολλητα (σε σχημα καρδιας παλι).
Ηταν πολυ φθηνα (δεν θυμαμαι το ποσο) και τα τρωγαμε καθε μεσημερι μετα το σχολειο στην σταση περιμενοντας το σχολικο για το σπιτι
ναι,υπήρχαν από ότι θυμάμαι 3 είδη μερεντάκια:

ορθογώνια

σχήμα καρδιάς

σχήμα καρδιάς με barbie και αυτοκόλλητα (τα έτρωγα κι αυτά,παρόλο που είμαι αγόρι και δεν έπαιζα με κούκλες)

Πολύ φθηνά,εγώ τα έτρωγα όταν πηγαίναμε εκδρομές με το σχολείο και τα έπαιρνα από περίπτερο περίπου 3 έτρωγα τη μέρα και είχαν και μικροσκοπικά κουταλάκια!

Μου ήρθε φλασιά...με τα ίδια μικροσκοπικά κουταλάκια τρώγαμε και μίνι-υποβρύχιο βανίλια το οποίο ήταν σε πλαστικό σε σχήμα μπολ,κανάτας ή ποτηριού και οπότε όταν τέλειωνε η βανίλια το έπλενε η μαμά,και το έδινε της αδερφής μου για τα κουζινικά της,
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Κρουασάν σε κίτρινη συσκευασία που δεν θυμάμαι το όνομά του αλλά είχε δώρο κινούμενες κάρτες με τη mascot που απεικονιζόταν στο εξωτερικό της συσκευασίας
Πρώτα σφολιατάκα χωρίς να ήταν σε σχήμα κρουασάν και αργότερα σε αυτό για άγνωστους λόγους, ήταν τα γλυκύτατα chipicao.

Edit: κοίτα να δεις που υπάρχουν ακόμα σε άλλες χώρες...

IMG-11.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι,τα chipicao εννοούσα!Αν και είναι μια 12ετία περίπου που τα έχω δει στην Ελλάδα,και δεν είναι και πάρα πολύ retro!
 
PEZ

circleag είπε:
Δεν ξερω εαν μπορει να θεωρηθει σαν γλυκισμα αλλα θυμαμαι εκεινα τα φακελακια που ειχαν την σκονη οπου εκανε κριτς-κρατς μεσα στο στομα μας...
Επισης θυμαμαι τα ΚΑΡΑΜΕΛΑΚΙΑ PEZ στην πλαστικη συσκευασια με την μινιατουρα κεφαλι καποιου καρτουν ηρωα.
Κι εγώ τα θυμάμαι σαν γεύση αλλά δεν θυμάμαι πώς τα έλεγαν! (Δεν θέλω να το μάθω, θέλω να τα φάω!, που έλεγε και ο Γιώργος Κωνσταντίνου στην ταινία με το προφιτερόλ). Τα PEZ τα βρήκα σε κατάστημα με.... κασκόλ στο Λονδίνο και αγόρασα μια αμαξιά! Φωτογραφία στην γκαλερί μου.
 
Οι καραμέλες Baloo υπάρχουν ακόμα; Στο εξωτερικό υπάρχουν παρόμοιες, αλλά στην Ελλάδα; Να και το τραγουδάκι της διαφήμισης των έιτις που το είχαν συνοδεύσει και από πιο μπιτάτη μουσική:

Gene Vincent - Be-Bop-A-Lula

http://www.youtube.com/watch?v=vDU9F...eature=related
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "Αραπάκι"..... κίτρινη συσκευασία, σταφίδες σε κέικ με επικάλυψη σοκολάτας σε στρόγγυλο σχήμα!!!!! Έχω την εντύπωση ότι μετά το τέλος της δεκαετίας του '80 δεν ξανακυκλοφόρησε.
 
Loom είπε:
Το "Αραπάκι"..... κίτρινη συσκευασία, σταφίδες σε κέικ με επικάλυψη σοκολάτας σε στρόγγυλο σχήμα!!!!! Έχω την εντύπωση ότι μετά το τέλος της δεκαετίας του '80 δεν ξανακυκλοφόρησε.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Το "Αραπάκι" σίγουρα κυκλοφορούσε, τουλάχιστον στο στρατό, και άλλοι φίλοι στο φόρουμ φαντάζομαι μπορούν να το επιβεβαιώσουν. Μέχρι το 2001 σίγουρα υπήρχε, ίσως υπάρχει ακόμα.
 
Κι όμως φίλε μου....

Μας το έδιναν πρόγευμα στον στρατό στην Αυλώνα το 1998..

(Μάλλον ο,τι περίσεψε το τρώγαμε εκεί.....)
 
αυτην την σκονη που σκαει στο στομα τα pop rocks http://en.wikipedia.org/wiki/Pop_Rocks τα θυμαμαι με ενα γλυφιτζουρι σε σχημα πατουσας που το βουταγες μεσα θυμαμαι οτι ειχε κυκλοφορισει και παγωτο απο την εβγα καποτε με τετοια σκονη ομως εχω καιρο να δω τετοια γλυφιτζουρια να κυκλοφορουν
 
Φίλε Θάνο, θυμάμαι καλά οτι τα δικά μας τότε ήτανε μπλε και είχανε μια φατσούλα απ' έξω?

(Μια φορά έφαγα τουμποφλό γιατί νόμιζα πως ήτανε αυτά τα πατ - πατ... δόξα τον Θεό με προλάβανε στην αρχή που το έβαλα στο στόμα μου και με πήγανε στο νοσοκομείο..)
 
jimdemer είπε:
Φίλε Θάνο, θυμάμαι καλά οτι τα δικά μας τότε ήτανε μπλε και είχανε μια φατσούλα απ' έξω?(Μια φορά έφαγα τουμποφλό γιατί νόμιζα πως ήτανε αυτά τα πατ - πατ... δόξα τον Θεό με προλάβανε στην αρχή που το έβαλα στο στόμα μου και με πήγανε στο νοσοκομείο..)
ναι αυτα ητανε πωπω ειχες τετοια περιπετεια?? εντωμεταξυ θυμηθηκα και κατι παστακια yes που κυκλοφορουσαν παλια σε περιπτερα ειχαν και μια διαφιμηση που ελεγε ταινιοβιος?yes αλλα εχω χρονια να δω καπου
 
stakovios είπε:
Το "Αραπάκι" σίγουρα κυκλοφορούσε, τουλάχιστον στο στρατό, και άλλοι φίλοι στο φόρουμ φαντάζομαι μπορούν να το επιβεβαιώσουν. Μέχρι το 2001 σίγουρα υπήρχε, ίσως υπάρχει ακόμα.
Με τέτοιο όνομα, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το αφήνανε να κυκλοφορήσει στις μέρες μας.
 
Κι όμως, υπάρχει ακόμα και μοιράζεται σε φαντάρους στην επαρχία ως ενδιάμεσο σνακ.
 
dr_slump είπε:
Κι όμως, υπάρχει ακόμα και μοιράζεται σε φαντάρους στην επαρχία ως ενδιάμεσο σνακ.
Τελικά το στράτευμα δεν έχει διαλυθεί ακόμα ! :)
 
υπηρχαν κατι καραμελες πεντανοστιμες:στρογγυλες,χρωματος καφετι καραμελι,εκτος απ το εξωτερικο περιτυλιγμα(δε θυμαμαι χρωμα)ηταν τυλιγεμενες με το λευκο χαρτακι που εφαρμοζε τελεια και μολις ανοιγες την καραμελα για να τη φας οι ινες της κολλουσαν στο χαρτακι και αναδυοταν ενα υπεροχο αρωμα,οσο για τη γευση ανεπαναληπτη και μοναδικη ...ακομα θυμαμαι τη γευση και το αρωμα της καραμελας αυτης,μετα ξαφνικα δεν μπορεσα να την ξαναβρω.Δε θυμαμαι ουτε τη μαρκα ηταν, αλλα μαλλον θα την "εξαφανισε" καποια αλλη εταιρια που φοβοταν τον ανταγωνισμο :( :( Τη θυμαται καποιος αλλος αυτη την καραμελα;
 
Ψευτικο παγωτο χωνακι που υπηρχε στα ψιλικατζιδικα...

pagotaki.jpg

Α,και τελευταια φορα που εφαγα "αραπακι" ηταν το 2003 στο ΚΕΔΒ στο Χαϊδαρι...
 
Πίσω
Μπλουζα