Ρετρό Δισκάδικα

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Σπάνιες φωτογραφίες από δισκάδικα της Αθήνας που δεν υπάρχουν πια...

Τα δισκάδικα της Aθήνας του τότε ήταν μικρά και πολύ συμπαθητικά.

Έτσι ακριβώς όπως πρέπει να είναι δηλαδή ένα κατάστημα δίσκων, φιλικό και ζεστό.

Προφανώς και δεν πρόλαβα να περάσω τις πόρτες τους αλλά θεώρησα καθήκον μου να πω δυο λόγια γιʼ αυτά,

με αφορμή τις σπάνιες φωτογραφίες που έπεσαν στα χέρια μου φέτος. Προσωπικά ανήκω στη γενιά του Discobole,

του Pilgrim, του Storm, του Happening, των δισκάδικων στο Μοναστηράκι και πολλών άλλων στα 90s και μετά.

Πάντα με γοήτευε το ταξίδι στον χρόνο που τελικά μόνο μέσα απο φωτογραφίες μπορεί να γίνει πραγματικότητα.

Αν κάποιος με ρωτήσει τι θα ήθελα να δω και πότε, θα του απαντούσα τις δεκαετίες 60 και 70 στα δισκάδικα της Αθήνας.

Πολύδωρος

attachment.php


Αν τύχει να πέσει στα χέρια σας το LP Μαζί με τον Γρηγόρη του Μπιθικώτση που τον δείχνει στο cover να ρίχνει χαμογελαστές ματιές

σε δίσκους του με γυναικεία παρέα σε ένα απο αυτά τα δισκάδικα θα σας πιάσει δέος.

Στο ζουμ στην συγκεκριμένη φωτογραφία φαίνονται ακόμα και τα ράφια με τα labels της εποχής.

Ειδικό ραφάκι για τα Pan Vox και τα HMV δισκάκια 45 στροφών(!) και πάει λέγοντας.

attachment.php


Οι παρακάτω φωτογραφίες-ντοκουμέντα προέρχονται απο το αρχείο της Pan Vox

(το καλύτερο ίσως Ελληνικό label απο θέμα υλικού και αισθητικής) και βρέθηκαν στα σκουπίδια έξω απο το τότε γραφείο-κατάστημα

της εταιρία στην οδό Νίκης, στο Σύνταγμα. Αγοράστηκαν απο φίλο και έτσι έφτασαν στα χέρια μου.

Καβουκλής

attachment.php



Melody House


attachment.php


Εδώ φιγουράρουν μερικά απο τα πιο σημαντικά δισκάδικα της εποχής

(το περιβόητο Mambo στην Ομόνοια, το Allegro,η Tzina στην Πανεπιστημίου, ακόμα και το ίδιο δισκάδικο της Pan Vox, Music Box)

που ξέρουμε όλοι από τα μικρά διαφημιστικά stickers πάνω στα 45άρια

όπως επίσης και το ζέυγος Γκεσάρ, ιδιοκτήτες της Music Box στην ασπρόμαυρη φωτογραφία.

Mambo

attachment.php


Allegro

attachment.php



Τζινα


attachment.php


Music Box

attachment.php


Ζέυγος Γκεσάρ/Music Box

attachment.php


Υποθέτω στην επίσημη κυκλοφορία του 5ου LP των Abba για promo σκοπούς

(αν παρατηρήσετε σε όλες τα καρέ οι αφίσες των Abba για την επικείμενη κυκλοφορία τους, δίνουν και παίρνουν),

αφού η Pan Vox υπήρξε και αντιπρόσωπος πολλών εταιριών του εξωτερικού. Επανατύπωση δίσκων στην χώρα για οικονομικούς κυρίως λόγους.


Abba - Take A Chance On Me


[video=youtube;-crgQGdpZR0]

Έτσι παντού φιγουράρει το εν λόγω LP πλάι στην φοβερή αισθητική των δισκάδικων της εποχής στη Αθήνα.

Θυμάμαι στις αρχές του 2000 που δούλευα στο κεντρικό Metropolis, το σταθερό απο τότε μάρκετινγκ των εταιρειών.

Φλόμωμα στην διαφήμιση. Μόνο που εμείς όταν διαολιζόμασταν βγάζαμε τους δίσκους απο τα ράφια που «πρότειναν οι εταιρείες»

και τα γεμίζαμε απο τις κυκλοφορίες της Warp όλο χαρά.

Στα πιο φευγάτα μου όνειρα περνάω το κατώφλι τέτοιων δισκάδικων και αγοράζω εκστασιασμένος ολοκαίνουριες κόπιες

από υπέροχους δίσκους με 5 εως 8 δραχμές έκαστος. Καθαρή τρέλα.

Κάτω απο τις φωτογραφίες των μαγαζιών θα δείτε μερικά ενθύμια από την συλλογή μου

(κάρτες, διαφημιστικά και συσκευασίες αγοράς) που χρησιμοποιούσαν τα συγκεκριμένα δισκοπωλεία τότε.

attachment.php


attachment.php


Πηγη αρθρου και φωτογραφιων: popaganda.gr
 
Εξαιρετικό θέμα Σταύρο! Πολύ ωραίες και οι εικόνες... :thumbup:
 
Τέλειο θέμα!Δυστυχώς δεν πρόλαβα κανένα παλιό δισκάδικο,πέρα από τα Virgin Megastores και τα Metropolis (έχουν απομείνει πολύ λίγα τέτοια δισκοπωλεία).
 
Πολύ ωραίο θέμα Σταύρο. Το Melody σε ένα από αυτά έχει γραμματοσειρά αλά Λούκυ Λουκ.
 
Discobole (Ιπποκράτους)

Refrain (Στοά Φέξη)

Paloma (Σωκράτους)

Το Δισκάδικο της Αθηνάς (Αθηνάς)

Μουσικό Περίπτερο (Κάνιγγος)

Rock City (Ακαδημίας)

Melody House (Χαλάνδρι)

Loden (Πειραιάς)

Και πόσα έχω ξεχάσει.
 
RIO είπε:
Εξαιρετικό θέμα Σταύρο! Πολύ ωραίες και οι εικόνες... :thumbup:

thebest20 είπε:

johnny19818 είπε:
Πολύ ωραίο θέμα Σταύρο.

Stormwatch είπε:
Φοβερές οι φωτογραφίες! Ευγε!
Ευχαριστω πολυ παιδια,αλλα δεν εκανα κατι το φοβερο. #)

Απλα το "εκτελουνται μεταφοραι" εκανα,γιατι βρηκα το θεμα ενδιαφερον και οτι ταιριαζει με την φιλοσοφια του φορουμ. :)

Τα συγχαρητηρια και τα μπραβο ανηκουν στον κ. Ζώη Χαλκιόπουλο που εσωσε ολες αυτες τις υπεροχες φωτογραφιες

και τις μοιραστηκε μεσα απο το site του popaganda.gr.Προσωπικα τον ευχαριστω - και ας μην τον γνωριζω τον ανθρωπο - που

μας παρουσιασε απλοχερα ενα κομματι κουλτουρας της παλιας Αθηνας που δεν προλαβα να ζησω καθοτι γεννημενος πολυ αργοτερα. :)
 
Τα Virgin μπορούν να θεωρηθούν retro εφόσον δεν υπάρχουν?Επίσης ξέρετε τι απέγινε το Metropolis στη Σταδίου?
 
Έχω ψωνίσει άπειρα LP από το "Τζίνα" όταν τα ξεφωρτονόταν για να γεμίσει κι άλλο χώρο με CD και τα πούλαγε σε εξευτελιστικές τιμές.
 
Να συμπληρωσω και εγω μερικα μια που σαν φουλ μουσικοφιλος ημουν επισκεπτης τους τα Jazz-Rock(αρχικα Ηφαιστου-Μοναστηρακι,μετα κεντρο),Pop Eleven(Σκουφα-Κολωνακι),Happening(Χ.Τρικουπη)
 
manos311 είπε:
Discobole (Ιπποκράτους)Refrain (Στοά Φέξη)

Paloma (Σωκράτους)

Το Δισκάδικο της Αθηνάς (Αθηνάς)

Μουσικό Περίπτερο (Κάνιγγος)

Rock City (Ακαδημίας)

Melody House (Χαλάνδρι)

Loden (Πειραιάς)

Και πόσα έχω ξεχάσει.
Φοβερό το Loden, πολύ ενημερωμένο κ έβαζε σφραγιδούλα πάνω στο χαρτί του δίσκου. Επίσης ο Λάλος στο Κολωνάκι.
 
... όχι βέβαια το ιστορικό λαϊβάδικο στην Αθήνα, αλλά ένα δισκοπωλείο στο Διδυμότειχο. Το επισκεπτόμουν κάποιες φορές που είχα έξοδο σαν φαντάρος,αλλά ειδικά τα Σάββατα που βγαίναμε από σχεδόν πρωί υπήρχε άπλετος χρόνος για εξερεύνηση. Όχι ότι ήταν κανένα τεράστιο σαν το Μετρόπολις, αρκετά μικρό ήταν αλλά πάντα κάτι θα σου ξέφευγε και θα έβρισκες την επόμενη φορά (υποψιάζομαι ότι ο ιδιοκτήτης έκανε ανανέωση στα ράφια κάθε εβδομάδα με στοκ που τυχόν είχε στην αποθήκη).
Πέρναγε ευχάριστα η ώρα εκεί αν ήσουν μουσικόφιλος. Ενδεικτικά από εκεί θυμάμαι είχα αγοράσει το "the year of the cat" του Al Stewart, το δεύτερο των Pavlov's Dog, το "Greatest Hits" των Shadows (το πρώτο απ' τα 60ς όχι κάποιο απ' τις μετέπειτα συλλογές), το "The nightly disease" των Madrugada, μια συλλογή με γυναικείες φωνές με τίτλο "just a girl", το πρώτο των Doors ,καθώς και το "Foxtrot" των Genesis των οποίων είχε τα άπαντα. Όπως και οτιδήποτε είχε βγει από Sex pistols , όλα του Neil Young και πολλά άλλα που τώρα μου διαφεύγουν ... δυστυχώς το κατάστημα αυτό έχει κλείσει εδώ και πολλά χρόνια. Αλλά απ' ότι μου είχε πει ο ιδιοκτήτης μια φορά το είχε πολλά χρόνια κάπου μέσα προς τέλη 80ς πρέπει να το είχε ανοίξει.
 
Έχεις κάποια φωτογραφία του μαγαζιού απο τότε να δούμε ; Ίσως κάποιο διαφημιστικό απο όταν πήγαινες στο δισκοπωλείο αυτό.

Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο αλλα δεν βρήκα πληροφορίες.Στο Διδυμότειχο βρήκα μονο ένα δισκοπωλείο να υπάρχει αλλα έχει άλλη ονομασία οποτε δεν είναι αυτό που αναφέρεις.
 

Οδοιπορικό στα δισκοπωλεία της γειτονιάς​


 
... όχι βέβαια το ιστορικό λαϊβάδικο στην Αθήνα, αλλά ένα δισκοπωλείο στο Διδυμότειχο. Το επισκεπτόμουν κάποιες φορές που είχα έξοδο σαν φαντάρος,αλλά ειδικά τα Σάββατα που βγαίναμε από σχεδόν πρωί υπήρχε άπλετος χρόνος για εξερεύνηση. Όχι ότι ήταν κανένα τεράστιο σαν το Μετρόπολις, αρκετά μικρό ήταν αλλά πάντα κάτι θα σου ξέφευγε και θα έβρισκες την επόμενη φορά (υποψιάζομαι ότι ο ιδιοκτήτης έκανε ανανέωση στα ράφια κάθε εβδομάδα με στοκ που τυχόν είχε στην αποθήκη).
Πέρναγε ευχάριστα η ώρα εκεί αν ήσουν μουσικόφιλος. Ενδεικτικά από εκεί θυμάμαι είχα αγοράσει το "the year of the cat" του Al Stewart, το δεύτερο των Pavlov's Dog, το "Greatest Hits" των Shadows (το πρώτο απ' τα 60ς όχι κάποιο απ' τις μετέπειτα συλλογές), το "The nightly disease" των Madrugada, μια συλλογή με γυναικείες φωνές με τίτλο "just a girl", το πρώτο των Doors ,καθώς και το "Foxtrot" των Genesis των οποίων είχε τα άπαντα. Όπως και οτιδήποτε είχε βγει από Sex pistols , όλα του Neil Young και πολλά άλλα που τώρα μου διαφεύγουν ... δυστυχώς το κατάστημα αυτό έχει κλείσει εδώ και πολλά χρόνια. Αλλά απ' ότι μου είχε πει ο ιδιοκτήτης μια φορά το είχε πολλά χρόνια κάπου μέσα προς τέλη 80ς πρέπει να το είχε ανοίξει.
Έλα rc paulochelao24, πότε ήσουν εκεί? Ήμουν Διδυμότειχο στο 500 ΤΔΒ το 92, ειδικότητα XT/KT (Χειριστής Τηλετύπου/Κρυπτογράφος).
 
Έχεις κάποια φωτογραφία του μαγαζιού απο τότε να δούμε ; Ίσως κάποιο διαφημιστικό απο όταν πήγαινες στο δισκοπωλείο αυτό.

Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο αλλα δεν βρήκα πληροφορίες.Στο Διδυμότειχο βρήκα μονο ένα δισκοπωλείο να υπάρχει αλλα έχει άλλη ονομασία οποτε δεν είναι αυτό που αναφέρεις.

Υπάρχει ήδη ένα θέμα για τα ρετρό δισκοπωλεία/δισκάδικα εδώ.
Έχει χρόνια που έχει κλείσει..ίσως και πολύ πριν την κρίση .. δυστυχώς δεν είχα κάποια φωτογραφία ή διαφημιστικό
 
Έχεις κάποια φωτογραφία του μαγαζιού απο τότε να δούμε ; Ίσως κάποιο διαφημιστικό απο όταν πήγαινες στο δισκοπωλείο αυτό.

Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο αλλα δεν βρήκα πληροφορίες.Στο Διδυμότειχο βρήκα μονο ένα δισκοπωλείο να υπάρχει αλλα έχει άλλη ονομασία οποτε δεν είναι αυτό που αναφέρεις.

Υπάρχει ήδη ένα θέμα για τα ρετρό δισκοπωλεία/δισκάδικα εδώ.
μόνο αυτό απ' το Google Street Screenshot_20220513-154527.pngτο ... "ύποπτο μηχάνημα" στην μεσαία κολώνα στην φωτογραφία εννοείται δεν υπήρχε τότε που ήταν ανοιχτό το μαγαζί. Το προσθέσαν σίγουρα όταν έκλεισε
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το 2001 από Μάιο μέχρι μέσα Φεβρουαρίου του 2002
Καλή φάση. Η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι το Κύτταρο, μάλλον μου διέφυγε. Εντάξει ήταν λιγοστές οι εξόδοι μου στην πόλη. Θυμάμαι όμως κάποια μικρά ταβερνάκια με πολύ ζεστή ατμόσφαιρα. Κρασάκι και λουκάνικο χωριάτικο. Αυτό πρόσφεραν.
 
Καλή φάση. Η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι το Κύτταρο, μάλλον μου διέφυγε. Εντάξει ήταν λιγοστές οι εξόδοι μου στην πόλη. Θυμάμαι όμως κάποια μικρά ταβερνάκια με πολύ ζεστή ατμόσφαιρα. Κρασάκι και λουκάνικο χωριάτικο. Αυτό πρόσφεραν.
Ακόμη και τότε που ήμουν πάνω το 2001 ελάχιστα είχαν αλλάξει στην μικρή αυτή πόλη .το Κύτταρο νομίζω ήταν απ' τον κάθετο δρόμο που ανεβαίνες απ' τα ΚΤΕΛ για το ας πούμε κέντρο της πόλης
 
Πίσω
Μπλουζα