Ρετρό Εξώφυλλα

starsky

RetroActive
Joined
13 Απρ 2007
Μηνύματα
486
Αντιδράσεις
11
εξωφυλλα του 80 που μας εκαναν εντυπωση η ηταν χαρακτηριστικα της εποχης

ξεκιναω με ενα του Michael Jackson και ενα του φοβερου σχεδιαστη των iron maiden

POWERSLAVE.JPG


powerslave_EEC_11.jpg


michael_jackson_bad_l_v.jpg
 
starsky είπε:
εξωφυλλα του 80 που μας εκαναν εντυπωση η ηταν χαρακτηριστικα της εποχηςξεκιναω με ενα του Michael Jackson και ενα του φοβερου σχεδιαστη των iron maiden
δίχως να ακόυω iron maiden, όλα τα εξώφυλλά τους μου έκαναν εντύπωση.. καταπληκτικά.

μιλώντας για εξώφυλλα δίσκων βινυλίου, χρειάζεται να αναφέρω τους Πινκ Φλόυντ και τα δυνατά έργα της Hipgnosis;

Την πρώτη φορά που είδα στο ράφι το Wall, ήταν σφραγισμένο σε ζελατίνα και μ' έναν φίλο -πιτσιρικάδες τότε- μας φάνηκε εξαιρετικά περίεργο που δεν αναγραφόταν επάνω ούτε το όνομα του συγκροτήματος, ούτε του άλμπουμ ούτε και τίποτε άλλο...

μερικά χρόνια αργότερα η βελόνα του πικάπ πάλευε να λιώσει τον δίσκο και τα ντεσιμπέλ με χτυπούσαν ανελέητα στο πρόσωπο..

37nbwynx5j5mxcenhvjg.jpg
 
πάντα μου έκανε εντύπωση το ιπτάμενο γουρούνι...



όπως επίσης αυτό το εξώφυλλο



εκεί στα 7 μου, δεν καταλάβαινα γιατί αυτός ο κύριος έχει αλυσοδέσει αυτές τις κυρίες. Καλά, φαίνονταν λίγο άγριες, αλλά... με αλυσίδες? :confused:
 
Ήρα είπε:
πάντα μου έκανε εντύπωση το ιπτάμενο γουρούνι...
όπως επίσης αυτό το εξώφυλλο

εκεί στα 7 μου, δεν καταλάβαινα γιατί αυτός ο κύριος έχει αλυσοδέσει αυτές τις κυρίες. Καλά, φαίνονταν λίγο άγριες, αλλά... με αλυσίδες? :confused:
ναι, από όταν πρωτόδα και γω το animals πάντα κοιτάω ψηλά για γουρούνια όταν περνάω κοντά από ηλεκτρικό σταθμό.. (έχω δει μερικά έξω απ' την Πτολεμαΐδα)..

όσο για τους Boney M. τρελό εξώφυλλο.. 10 με τόνο!!! επίτρεψέ μου να πω: γκροααρρρ!!

και μιας και ξαναμιλήσαμε για Φλόυντ, να μην ρίξουμε το εξώφυλλο από το Wish You Were Here καθώς και μια από τις πολλές άλλες φωτογραφίες που το συνοδεύουν;

izpqajqdkk5e6m7m37my.jpg


g0133q8v9olirg6etqvk.jpg
 
βρηκα και αυτο

-Klassika eksofilla diskon apo silloges tis dekaetias '80-

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=LqfnX6WpTys]YouTube - Klassika eksofilla diskon apo silloges tis dekaetias '80
 
Σε αυτη τη δουλεια ολο το πακετο αποτελεσε σημαια.

Το εξωφυλλο αυτο δεν τοσο το μεγαλειο του σε καλλιτεχνικη επιδεξιοτητα αλλα η δυναμικη του λογοτυπου κοσμουσε τους τοιχους για πολλα χρονια.

Το ονομα του συγροτηματος εγινε το παρατσουκλι ολοκληρου Δημου (Αιγαλεω) αλλα και η "ζημια" που εκανε το κομματι "Αm Fester" διαχρονικα απερiγραπτη.

http://www.greektube.org/content/view/12834/2/
 
Υπαρχει κι ενα καταπληκτικο βιβλιο της Taschen με 1000 εξωφυλλα δισκων. Πραγματικο αριστουργημα τα περισσοτερα που υπαρχουν εκει μεσα
 
Σε ένα κατάστημα Goody's στην Θεσσαλονίκη,έχουν ως ταπετσαρία τοίχου τα περισσότερα από τα εξώφυλλα δίσκων της χρυσής δεκαετίας.Πολλά από αυτά είναι και υπογεγραμμένα και πάντα όταν βρίσκομαι εκεί κάθομαι και τα χαζεύω.Είναι πραγματικά έργα τέχνης! #)
 
Στο Φοινικα? ;)

Για τα παρακατω δικαιολογουμαι,ημουν 3 ετων :)

fetch


fetch


fetch


και κατι που χρωσταγα και το βρηκα ;)

fetch
 
Super Hits 85!!! Πωπω!!! το είχα σε αυθεντική διπλή κασσέτα! Βασικά πρέπει να το έχω ακόμα... έχω 2 συρτάρια στο σπίτι της μητ΄ρας μου, το ένα γεμάτο κασέτες και το άλλο με δίσκους! Θα βγάλω φωτογραφίες και θα ποστάρω! :)
 
Κατι Γερμανοι τελη του 70, που την ειδαν amaretti (!) και που εσκασαν μυτη στην eurovision με μια πρωιμη μορφη styling και θεματολογιας, επηρεασμενοι απο τι αλλο.. τον Τζενγκις Χαν!

d79.jpg


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=KhqQcYYyY7I]YouTube - dschinghis khan eurovision
 
candy είπε:
Ναι εκεί,στο εμπορικό κέντρο.Δεν πιστεύω να πέρασες πρόσφατα και να μην ενημέρωσες! :wait2:
Ημουν εκει οταν φτιαχνοταν...πολλαααααααα χρονια πριν :)

Σιγα μην ανεβω και δεν ειδοποιησω...
 
Πάντα μπροστά στις εξελίξεις!!! :p
 
Πίσω
Μπλουζα