Ρετρό Ευχές

leykh

RetroActive
Joined
7 Ιαν 2010
Μηνύματα
323
Αντιδράσεις
30
Μιας και πιάσαμε τις κατάρες μην αφήσουμε τις ευχές απ'έξω! Γιατί δεν θα έβγαινε η ζωή μόνο να μας καταριόνται :D :D

κάνω την αρχή εγω με ευχές από την γιαγιά μου για να είναι καραρετρό:

"την ευχή μου να'χεις κι απ' τα 20 μου νύχια"

"Να ζήσεις σαν τα ψηλά βουνά"

"Να μου κόβει ο Θεός μέρες και να στις δινει χρόνια"
 
(Νομίζω πως έγραψες με τις ρετρό κατάρες και έχω την εντύπωση πως είναι περισσότερες από τις ευχές :) )

Να σε έχει πάντα καλά ο Θεός παιδάκι μου, χώμα να πιάνεις και χρυσάφι να γίνεται!
 
επίσης από την ίδια γιαγιά:

"έχε την ευχή μου, μέσα απ'το βρακί μου!" :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φτου σου Λευκή...να μην αβασκαθείς παιδάκι μου!
 
Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί καλή μου!
 
Κι απ'τις σουμάδες σου....(σ.σ. παλιά στους γάμους πρόσφεραν σουμάδα οπότε το να το πεις σε μια ανύπαντρη σημαίνει "να καλοπαντρευτείς... και γρήγορα!!!")

(μου το λέει ακόμα η γιαγιά μου :p )
 
Δεν ειναι ακριβως ευχη αλλα ουτε και καταρα.

Το "φίλα σταυρο" η "φιλαω σταυρο" οταν δεν μας πιστευανε ,συνηθως συνοδευοταν και απο χαρακτηριστικη κινηση με τα χερια και κυκλο στο κεφαλι.
 
Παροτι ακουγεται ακομα, θεωρω ρετρο την ευχη "να σας ζησει" οταν γεννιεται καποιο μωρο. Προφανως αυτη η ευχη ερχεται απο πιο δυσκολα χρονια με μεγαλη θνησιμοτητα και προσωπικα δεν τη χρησιμοποιω: υποθετει οτι το στανταρ ειναι να πεθανει, και εσυ ευχεσαι το αντιθετο.

Επισης ρετρο ειναι η ευχη "να το δεις οπως επιθυμεις". Ερχεται απο εποχη οπου οι γονεις αποφασιζαν για το μελλον των παιδιων τους ή κυριαρχουσε η φιλοδοξια τους να το δουν γιατρο-δικηγορο κλπ για να τους ξελασπωσει απο τη γενια της κατοχης. Αυτη η ευχη ομως στερει την ελευθερια του ιδιου του παιδιου, και γιαυτο νομιζω δεν ακουγεται πολυ σημερα

Πως μια απλη ευχη οδηγει σε κοινωνιολογικη αναλυση :D
 
Μου ανοιξες τα ματια ,ιδιως με το "να σας ζησει"!!

Μερικες εκφρασεις τις εχεις τοσο συνηθισει που δεν τις ψαχνεις λιγο παραπανω,και παντα βεβαιως οταν το κανει καποιος αλλος λες πως μου διεφυγε εμενα.
icon10.gif
 
Το "να μου κοβει χρονια ο Θεος και να σου δινει μερες" πιανεται για ευχη η καταρα?

Διοτι αν εχεις καλη ζωη ενταξει, να αυξηθουν οι μερες μου, αν ομως στη ζωη σου πανε ολα ...., τοτε αυτοματως η παραταση αυτη ειναι καταρα..!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γενικως το "την ευχη μου να' χεις" οταν πχ παντρευεσαι ή πας καποιο ταξιδι.

Θεωρειται οτι αν δεν εχεις την ευχη της ματριαρχισσας ή του πατριαρχη της οικογενειας (=δε δωσει εγκριση) δεν μπορεις να συνεχισεις και ισως ειναι κακος οιωνος.

Λαογραφικη απορια: το θεμα της ευχης νομιζω προερχεται απο το μοναχισμο;
 
Άντε...κι εγω στον γάμο σου θα φέρνω νερό με τα κοφίνια(!) :D
 
αιντε ,καλα στερνα..

.."Σ αυτο το σπιτι που ρθαμε ο καμπινες να πεσει κι ο νοικοκυρης του σπιτιου μην εχει που να [εντιτ]"

καλα κρασια..παλια το λεγαν σαν ευχη καθως καθε νοικοκυριο ειχε κ το αμπελι του.Σημερα εχει την εννοια "αλλα λογια ν αγαπιομαστε..":D
 
don dokken είπε:
..καλα κρασια..παλια το λεγαν σαν ευχη καθως καθε νοικοκυριο ειχε κ το αμπελι του.Σημερα εχει την εννοια "αλλα λογια ν αγαπιομαστε..":D
Το λέει και ο Παπαγιαννόπουλος όταν τσακώνει την Καίτη Ιμπροχώρη με το συγχωρεμένο το Λευτέρη Βουρνά στο "Ο Κυρ Γιώργης εκπαιδεύεται" σε παθιάρικη κατάσταση και τους λέει "Εεεεεεεεεεεπ. Καλά κρασά! Σορόπια, σορόπια;΄". ;) Άπαικτες ατάκες.

Όσο για τις ευχές, αυτή που θυμάμαι είναι "Να'σαι καλά" (φυσικά την λέμε και σήμερα) και η απάντηση "Και συ καλύτερα"- το λένε πολύ στην Κύπρο.
 
Rakeesh είπε:
Επισης ρετρο ειναι η ευχη "να το δεις οπως επιθυμεις". Ερχεται απο εποχη οπου οι γονεις αποφασιζαν για το μελλον των παιδιων τους ή κυριαρχουσε η φιλοδοξια τους να το δουν γιατρο-δικηγορο κλπ για να τους ξελασπωσει απο τη γενια της κατοχης. Αυτη η ευχη ομως στερει την ελευθερια του ιδιου του παιδιου, και γιαυτο νομιζω δεν ακουγεται πολυ σημερα
Πως μια απλη ευχη οδηγει σε κοινωνιολογικη αναλυση :D
χεχε Rakeesh ;) Πολύ καλο και δε θέλω να σε απογοητευσω, αλλα ακόμα και σήμερα το ακούω αρκετά συχνά σε αναλογες συνευρέσεις. χεχε Καλά μιλάμε ανατρίχιασα. :precry2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo είπε:
χεχε Rakeesh ;) Πολύ καλο και δε θέλω να σε απογοητευσω, αλλα ακόμα και σήμερα το ακούω αρκετά συχνά σε αναλογες συνευρέσεις. χεχε Καλά μιλάμε ανατρίχιασα. :precry2:

Nαι όντως! Σαν να έχεις δίκιο... :D
 
Κι εμένα ευχές του τύπου ''Να σας ζήσει!'', ''Να το δείτε όπως επιθυμείτε'' σε γονείς που απέκτησαν μωράκι δεν μου αρέσουν πολύ για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω. Αυτές οι ευχές ακούγονται και στις μέρες μας. Άλλη ευχή είναι ''Να το χαίρεσαι!'' σε γονείς, για τα βλαστάρια τους. Σε γάμους κλασική ευχή είναι ''Να ζήσετε ευτυχισμένοι!''. Σε γυναίκες σε ενδιαφέρουσα λέμε ''Καλή λευτεριά!''.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
“άντε και στη Πόλη σιμιτζής” (=κουλουράς). Συνοδευόταν από ελαφρό χτύπημα στο κεφάλι νεογέννητου αγοριού, "και καλά" για να γίνει πλακουτσό και να στέκεται ο ταβλάς με τα κουλούρια ! Βορειοελλαδίτικη ευχή κυρίως...
 
Το "Να το δείτε όπως επιθυμείτε" ούτε εμένα μου αρέσει και το αποφεύγω. Πόσες φορές, γονείς βλέπουν τα παιδιά τους "Όπως επιθυμούν" και αυτό μόνο σε καλό αποτέλεσμα δεν καταλήγει. Με την ευκαιρία θα ήθελα να θίξω ένα σχετικό θέμα. Ο πατέρας μου χρησιμοποιεί κατά κόρον το "Την ευχή μου να'χεις" κάτι που δεν το κάνει η μάνα μου π.χ. Κάποτε τον είχα ρωτήσει με τι κριτήρια δίνει κάποιος την ευχή του έτσι εύκολα και μου είχε πει "Όταν κάποια γυναίκα κάνει παιδί ή όταν κάποιος έχει βαφτίσει παιδί". Εγώ βέβαια δεν το έχω ψάξει παραπέρα αλλά καθώς είμαι λίγο δύσπιστος με όλα αυτά, ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο ή εν πάση περιπτώσει τι ισχύει;

Υ.Γ. Ξέρω θα ακουστεί περίεργο το ερώτημα αλλά πραγματικά το χρησιμοποιεί συχνά.
 
Πίσω
Μπλουζα