Ρετρό Ιδιωτικά Σχολεία

KateZoul

RetroNoob
Joined
28 Νοέ 2020
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
2
Σας διαβάζω καιρό και αποφάσισα να ξεκινήσω κι εγώ με αυτό το πόστ, μιας και δεν βρήκα κάτι ανάλογο!

Είναι γεγονός πως η Αθήνα κάποτε ήταν γεμάτη από μικρά ιδιωτικά εκπαιδευτήρια τα οποία στο πέρασμα του χρόνου έκλεισαν.

Αν και τελείωσα το δημόσιο, ως κάτοικος της Αγίας Παρασκευής είχα πολλά παραδείγματα ιδιωτικών μεγαλώνοντας. Πέρα από το γνωστό σε όλους Pierce που καλά κρατεί, είχαμε την Σχολή Φ.Ν. Μακρή (της οποίας το κουφάρι υπάρχει ακόμα), την Σχολή Μπαρμπίκα (σήμερα ΕΠΑΛ), την Σχολή Ζαγοραίου (σήμερα JUMBO), το Γαλλικό Κολλέγιο και το Λύκειο Φλώρας Διαμάντη (σήμερα πολυκατοικία). Το τελευταίο σχολείο μάλιστα είχε κακή φήμη αφού σύμφωνα με τους κατοίκους της περιοχής ήταν η τελευταία λύση για ατίθασους μαθητές που είχαν διωχθεί από άλλα σχολεία.

Εσείς σε ποια ρετρό ιδιωτικά σχολεία φοιτήσατε ή ποια είχατε στην γειτονιά σας; Ποιά η φήμη τους και τι ιστορίες έχετε να μοιραστείται απ' αυτά;

:thanks::D
 
ε η ελληνική παιδεία νομίζω οτι μπαίνει και αυτή δικαιωματικά στο πάνθεον
 
Λύκειο "ο Κοραής" στο οποίο δούλευαν ο πατέρας και η μάνα μου οπότε θέλοντας και μη πηγαίναμε και είμασταν σαν τη μύγα μες στο γάλα με τους νεόπλουτους με τα βίντεο τις έγχρωμες τηλεοράσεις τα καλά ρούχα τα αυτοκίνητα κλπ. πριν καμιά 20 αριά χρόνια το σχολείο έκλεισε γιατί οι ιδιοκτήτες του κτιρίου θα παίρναν μεγαλύτερο ενοίκιο από ένα μπαρ που τελικά άνοιξε εκεί, τώρα εδώ και 6+ χρόνια είναι εγκαταλειμμένο και ρημάζει, εγώ λέω από μέσα μου στα τσακίδια (θου Κύριε τω στόματι μου). πάντως η μάνα μου μου είχε πει ότι ήταν 20+ οι μέτοχοι και θέλαν όλοι αυτοί μόνο με τα έσοδα από το σχολείο να ζούνε χωρίς να δουλεύουν κανείς τους και "τσινούσαν' σε κάθε έξοδο, θυμάμαι ότι η τάξη μου μάζευε λεφτά σχεδόν ένα χρόνο για να πάρουμε φωτοτυπικό, στο δημοτικό, και όταν ήρθε η ώρα να βάλουν καλοριφέρ, πιάσαν τον Θεό απ τον μπόδα που λέμε στην Κρήτη. οπότε το μπαρ τους ήρθε κουτί. άσχετα αν μετά έκλεισε.
 
Walter Gleiß German Language School, φροντιστήριο γερμανικών στην Αγία Παρασκευή.

Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

Επίσης υπήρχε το κέντρο ειδικής αγωγής "Δημιουργία" στη λεωφόρο Μεγάλου Αλεξάνδρου στο Μαρούσι.
 
Σε άλλο θέμα είχε δημοσιευτεί διαφήμιση της σχολής Μακρή, και είχα συμπληρώσει κάποιες πληροφορίες, μια και είχα πάει στο νηπιαγωγείο και 1η Δημοτικού εκεί.

 
στην πευκη μαλλον η στο μαρουσι υπηρχε το σμαραγδειο εκπαιδευτηριο δεκαετια 60 ισως και 70.κοντα στην πευκη εχει 2 ιδιωτικα σχολεια.αμφοτερα στο ηρακλειο η ελληνικη παιδεια και η ελληνογαλλικη σχολη αγιος ιωσηφ
 
Σας διαβάζω καιρό και αποφάσισα να ξεκινήσω κι εγώ με αυτό το πόστ, μιας και δεν βρήκα κάτι ανάλογο!

Είναι γεγονός πως η Αθήνα κάποτε ήταν γεμάτη από μικρά ιδιωτικά εκπαιδευτήρια τα οποία στο πέρασμα του χρόνου έκλεισαν.

Αν και τελείωσα το δημόσιο, ως κάτοικος της Αγίας Παρασκευής είχα πολλά παραδείγματα ιδιωτικών μεγαλώνοντας. Πέρα από το γνωστό σε όλους Pierce που καλά κρατεί, είχαμε την Σχολή Φ.Ν. Μακρή (της οποίας το κουφάρι υπάρχει ακόμα), την Σχολή Μπαρμπίκα (σήμερα ΕΠΑΛ), την Σχολή Ζαγοραίου (σήμερα JUMBO), το Γαλλικό Κολλέγιο και το Λύκειο Φλώρας Διαμάντη (σήμερα πολυκατοικία). Το τελευταίο σχολείο μάλιστα είχε κακή φήμη αφού σύμφωνα με τους κατοίκους της περιοχής ήταν η τελευταία λύση για ατίθασους μαθητές που είχαν διωχθεί από άλλα σχολεία.

Εσείς σε ποια ρετρό ιδιωτικά σχολεία φοιτήσατε ή ποια είχατε στην γειτονιά σας; Ποιά η φήμη τους και τι ιστορίες έχετε να μοιραστείται απ' αυτά;

:thanks::D
Σας διαβάζω καιρό και αποφάσισα να ξεκινήσω κι εγώ με αυτό το πόστ, μιας και δεν βρήκα κάτι ανάλογο!

Είναι γεγονός πως η Αθήνα κάποτε ήταν γεμάτη από μικρά ιδιωτικά εκπαιδευτήρια τα οποία στο πέρασμα του χρόνου έκλεισαν.

Αν και τελείωσα το δημόσιο, ως κάτοικος της Αγίας Παρασκευής είχα πολλά παραδείγματα ιδιωτικών μεγαλώνοντας. Πέρα από το γνωστό σε όλους Pierce που καλά κρατεί, είχαμε την Σχολή Φ.Ν. Μακρή (της οποίας το κουφάρι υπάρχει ακόμα), την Σχολή Μπαρμπίκα (σήμερα ΕΠΑΛ), την Σχολή Ζαγοραίου (σήμερα JUMBO), το Γαλλικό Κολλέγιο και το Λύκειο Φλώρας Διαμάντη (σήμερα πολυκατοικία). Το τελευταίο σχολείο μάλιστα είχε κακή φήμη αφού σύμφωνα με τους κατοίκους της περιοχής ήταν η τελευταία λύση για ατίθασους μαθητές που είχαν διωχθεί από άλλα σχολεία.

Εσείς σε ποια ρετρό ιδιωτικά σχολεία φοιτήσατε ή ποια είχατε στην γειτονιά σας; Ποιά η φήμη τους και τι ιστορίες έχετε να μοιραστείται απ' αυτά;

:thanks::D
Κι εγώ ως κάτοικος Αγίας Παρασκευής από το 1967 είχα την τύχη να φοιτήσω στη Σχολή Ν.Ν. Μακρή με διευθυντή τον ιδιοκτήτη της Σχολής Νικόλαο Μακρή, σύζυγο της Φλώρας Διαμαντή. Εάν εξαίρετο εκπαιδευτικό και άνθρωπο. Τότε συνηπήρχε η Σχολή Ν.Ν. Μακρή και το Λύκει της Φλώρα Διαμαντή Μακρή. Μετά τον θάνατο του συζύγου της ανέλαβε και το δικό του σχολείο. Η Σχολή Ν.Ν. Μακρή (Νηπιαγωγείο, Δημοτικό- Γυμνάσιο) είχε για την εποχή της εξαιρετικές εγκαταστάσεις και παροχές στους μαθητές.
 
Πίσω
Μπλουζα