Ρετρό Τσικνοπέμπτη

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
79
Μικρός είχα δει για πρώτη φορά τη λέξη Τσικνοπέμπτη στο ημερολόγιο. Επειδή συνέδεσα τη λέξη με "τσουκνίδα", νόμιζα ότι κάθε Τσικνοπέμπτη πηγαίνει ο κόσμος στην εξοχή και μαζεύει τσουκνίδες (όπως πχ την Πρωτομαγιά μαζεύει λουλούδια).

Ίσως δεν είχα δώσει σημασία τι γινόταν εκείνη την ημέρα γιατί το "τσίκνισμα" ήταν συχνό φαινόμενο και μου φαινόταν μια κοινή βραδιά.

Άλλος;
 
Ακουσα για την Τσικνοπεμπτη απο μια φιλη σε προχωρημενη ταξη του δημοτικου. Συγκεκριμενα με ρωτησε αν η μανα μου το μεσημερι θα τσικνησει το φαγητο.

Εγω ρωτησα τι σημαινει αυτο, και εκεινη απαντησε αν θα το αφησει λιγο παραπανω για να .. ψιλοκαει.

Μου εκανε τρομερη εντυπωση πως υπαρχει συγκεκριμενη μερα που αφηνεις επιτηδες το φαι να καει και το τρως κιολας μετα. Της απαντησα ωστοσο πως δεν ειχα ακουσει κατι απο την μανα μου, και πως πρωτη φορα ακουγα αυτο το πραγμα.

Λιγο μετα, με την ιδια περιεργεια παντα, ρωτησα την μαμα αν ηξερε το σχετικο εθιμο της ημερας και αν το ειχε εφαρμοσει. Δυστυχως.. δεν ακολουθουσε κατα γραμμα το εθιμο και φαγαμε φαι ατσικνωτο :p
 
Την Τσικνοπέμπτη πάντοτε είχαμε retro event στο μαγαζί τότε. Μαζευόταν πολύς κόσμος και η μπριζόλα με το ουίσκι πήγαινε σύνεφο. Οι κυρίες έπιναν αναψυκτικά.

Το πρόγραμμα άρχιζε στις 8 και μισή το βράδυ ενώ το μενού είχε αρχίσει να σουβλίζεται από νωρίς. Γαρδούμπες, παϊδάκια, μπριζόλες ala gotzila (τεράστιες από βουβάλι ή υπετροφικό γουρούνι), κοκορέτσι (απαράιτητα) χωριάτικες σαλάτες τίγκα στο λάδι και το κρομμύδι (να καίει σα σατανάς), λουκάνικα χωριάτικα σπέσιαλ από Πύργο και Καλαμάτα, φέτα, τζατζίκι που ανέσταινε νεκρούς ή έκανε καλά κρυωμένους από γρύπη, γύρος χοιρινός (απαραίτητα και αποκλειστικά όχι σαν το γύρο κοτόπουλο σήμερα) πίτες στα κάρβουνα, "σκεπαστές" με κρεμμύδι, λουκάνικα, γύρο, ντομάτα, φέτα και ένταμ (για να δέσει) πάντοτε μεγέθους ελικοδρομίου, καλό λευκό παγωμένο κρασί, πα΄ντοτε τοπικής παραγωγής, και φυσικά σαν γνήσιο Καλαματιανό σκυλάδικο γουρνοπούλα σπέσιαλ!!!!!!!!!

Την ημέρα εκείνη δεν έπαιζαν λαϊκά στο μαγαζί, αλλά είχαμε δημοτική ορχήστρα με κλαρίνα και βιολιά. Γινόταν της κακομοίρας.

Μην νομίζετε ότι άλλαξε και πολύ από τότε, πριν από λίγο επικοινώνησα με το ξαδέρφια που το ανέλαβαν όταν εμείς αποφασίσαμε να φύγουμε και μου είπαν ότι είναι πίτα. Κλεισμένα όλα από μερικές μέρες πριν, έχουν βάλει τραπέζια και στην αποθήκη!!!!!!!!

Πόσο θα ήθελα να ήμουν κάτω σήμερα, δεν λέγεται. Θα αποζημιωθώ μάλλον αύριο όμως!!!!!!!!
 
Ωραίο κι ευχάριστο έθιμο.Έχει ψιλοπέσει,ειδικά στις μεγάλες πόλεις,την τελευταία δεκαετία,αλλά δε παύει να είναι μια ημέρα αφιερωμένη στην παρέα!
 
pooky(1) είπε:
Γαρδούμπες, παϊδάκια, μπριζόλες ala gotzila (τεράστιες από βουβάλι ή υπετροφικό γουρούνι), κοκορέτσι (απαράιτητα) χωριάτικες σαλάτες τίγκα στο λάδι και το κρομμύδι (να καίει σα σατανάς), λουκάνικα χωριάτικα σπέσιαλ από Πύργο και Καλαμάτα, φέτα, τζατζίκι που ανέσταινε νεκρούς ή έκανε καλά κρυωμένους από γρύπη, γύρος χοιρινός (απαραίτητα και αποκλειστικά όχι σαν το γύρο κοτόπουλο σήμερα) πίτες στα κάρβουνα, "σκεπαστές" με κρεμμύδι, λουκάνικα, γύρο, ντομάτα, φέτα και ένταμ (για να δέσει) πάντοτε μεγέθους ελικοδρομίου, καλό λευκό παγωμένο κρασί, πα΄ντοτε τοπικής παραγωγής, και φυσικά σαν γνήσιο Καλαματιανό σκυλάδικο γουρνοπούλα σπέσιαλ!!!!!!!!!
Αυτό δεν είναι Τσικνοπέμπτη. Κυριακή στο χωριό είναι.
 
Εκεί που είχαμε το μαγαζί κάθε μέρα έτσι ήταν σχεδόν!!!!!!!
 
Εκτός του ότι μια φορά σε ηλικία 4 ετών επέμενα ότι την προηγούμενη χρονιά η ΤσικνοΠέμπτη είχε πέσει ημέρα Παρακευή :) :D , Τσικνοπέμπτη επίσης σε ηλικία 15 ετών είχα γίνει κουρούμπελο από την μαυροδάφνη γιορτάζοντας την απόκτηση του Lower. Κατά τα άλλα μου άρεσε όταν ήμουν παιδάκι γιατί ερχόταν η μαμά μου πιο νωρίς λιγάκι στο σπίτι από τη δουλειά της και καθόμασταν επιτέλους όλοι μαζί στο τραπέζι.
 
Όπως και πέρισυ είχα αναφέρει στο σχολείο μας ψήναμε καλαμάκια με χρήματα που μαζεύαμε από την προηγούμενη μέρα.Περίπου 500 δρχ για 3 καλαμάκια+1 αναψυκτικό.Και επειδή το σχολείο ήταν αυστηρό,κάναμε 2-3 ώρες μάθημα (βέβαια ντύνονταν με στολές τα παιδιά).Βάζαμε λίγο καρναβαλικά τραγούδια,και μετά μας έβαζε ο διευθυντής τραγούδια παλιά του τύπου "Μπαρμπαγιάννη με τις στάμνες","Όταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι","Αυτό το μάμπο το μπραζιλέρο" και γενικά τραγούδια του στυλ "ένας φίλος ήρθε απόψε απ'τα παλιά".Πάντως,τα τραγούδια που βάζαμε εμείς ήταν κυρίως "Ti Amo" της Gina G,Coco Jumbo,Place De Saint Tropez,I Saw You Dancing κλπ,ενώ δεν έλειπαν και επιτυχίες από Μαντώ,Ευρυδίκη κλπ!

Άσχετο αλλά φέτος γνωστοί μου στο σχολείο τους έβαλαν το cd του Gummy Bear με τα καρναβαλικά,και επίσης το cd Star Hits που έχει την Πετρούλα στο εξώφυλλο!Δηλαδή εντελώς χάλια!

Επίσης λογικά πρέπει να υπάρχει και περσινό θέμα!Εκτός κι αν σβήστηκε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Εκτός του ότι μια φορά σε ηλικία 4 ετών επέμενα ότι την προηγούμενη χρονιά η ΤσικνοΠέμπτη είχε πέσει ημέρα Παρακευή :) :D
Same here!!! Παίζει να ήμουν μεγαλύτερη... 7 χρονών μάλλον... #) Και βασικά, πάντα την είχα αυτή την απορία! Γιατί δηλαδή Τσικνοπέμπτη και όχι Τσικνοπαρασκευή που βολεύει καλύτερα; Η ακόμα καλύτερα Τσικνοσάββατο;;;;
 
Κάτι έχει να κάνει με τη νηστεία . Νομίζω ειναι η τελευταί ημέρα με κρέας πριν από τη νηστεία . Αριθμιτικώς πέφτει πάντα Πέμπτη .
 
Μάλλον έχει να κάνει με την ιδιότυπη νηστεία των Αποκριών.

Την πρώτη εβδομάδα επιτρέπεται η κατανάλωση κρέατος όλες τις μέρες ακόμη και την Τετάρτη και την Παρασκευή.

Κατά τη διάρκεια της δεύτερης εβδομάδας Τετάρτη και Παρασκευή δεν επιτρέπεται, οπότε η κατανάλωση κρέατος και μάλιστα τσικνισμένου την ενδιάμεση Πέμπτη σηματοδοτεί και τη λήξη της κρεοφαγίας μέχρι την Ανάσταση. Την επόμενη εβδομάδα (της Τυρινής) επιτρέπεται μόνο η κατανάλωση γαλακτοκομικών και αμέσως μετά ξεκινά η Σαρακοστή.

Στις μέρες μας, δεν κρατάμε τα έθιμα οπότε και η Τσικνοπέμπτη ίσως να μη διαφέρει για τους περισσότερους από μιά συνηθισμένη Πέμπτη μέχρι το Πάσχα.
 
Αλλο ενα ομορφο εθιμο που εξεπεσε...

Τσικνοπεμπτη πλεον = ωμο κρεας, ξεστοκαρισμα κακου φαγητου, προβληματικη εξυπηρετηση, αδιαχωρητο-σαλαμοποιηση, ηλιθιοι μεθυσμενοι στο δρομο, ντου απο Τροχαια για να κλεισει λιγο η τρυπα στον προυπολογισμο.
 
Wally είπε:
Αλλο ενα ομορφο εθιμο που εξεπεσε...
Τσικνοπεμπτη πλεον = ωμο κρεας, ξεστοκαρισμα κακου φαγητου, προβληματικη εξυπηρετηση, αδιαχωρητο-σαλαμοποιηση, ηλιθιοι μεθυσμενοι στο δρομο, ντου απο Τροχαια για να κλεισει λιγο η τρυπα στον προυπολογισμο.
Γιαυτο οι εχοντες γνωση, πανε το πρωι στην αγορα (ή στελνουν οποιον μπορει) ξοδευουν ενα κλασμα του ποσου που θα εδιναν σε ενα κωλομαγαζο για να προμηθευτουν αριστης ποιοτητας μπριζολικα, λουκανικα και τα συναφη. Το απογευματακι αναβουν φωτια να γινουν καρβουνα τα ξυλα και μετα αρχιζουνε τα τζιτζι μπριτζι με το κρεατακι να τσιτσιριζει το κρασακι να ρεει για τους ψηστες και η τσικνα να ανεβαινει προς τους αρχαιους θεους.

Μετα, συνοδεια τζατζικιου που και νεκρους ανασταινει (οχι τα φλωρογιαουρτοεπιδορπια των ταβερνων), σαλατουλας (ετσι για ξεκαρφωμα), πιτων για σουβλακι κριτσανισμενες και φυσικα πατατουλες για βουτιες στο τζατζικι, γινεται το ελα να δεις.

Περιττο να πω πως ακομα ειμαι σκασμενος... Αντε καλα να ειμαστε και του χρονου.
 
Χαχα! Το βρήκα γιατί ΤσικνοΠέμπτη!

Οι 3 εβδομάδες του Τριωδίου ονομάζονται Προφωνή, Κρεατινή και της Τυροφάγου.

Στη μεσαία εβδομάδα, την Κρεατινή, καθιερώθηκε η ημέρα κατανάλωσης μεγάλης ποσότητας κρέατος.

Επειδή όμως η Τετάρτη και η Παρασκευή είναι ημέρες εβδομαδιαίας νηστείας, καθιερώθηκε η Πέμπτη!
 
Όπως τα είπε ο Joe από πάνω.

Τη συγκεκριμένη μέρα το να πας σε μαγαζί (ειδικά στην Αθήνα) πρέπει να τα θέλει ο πισινός σου.

Χτες γύρναγα κατά τις 1 και μισή το πρωί μετά από οργιώδες τσιμπούσι, και γινόταν ένας κακός χαμός από περιπολικά στο δρόμο. Βέβαια να πω του στραβού το δίκιο όλοι πήγαιναν σαν πάπιες.

Δεν φοβάμαι κάποιον που έχει ξεκοιλιαστεί στο φαΐ και έχει πιει δυο μπύρες. Τρέμω αυτόν που έχει γίνει κουρούμπελο νηστικός σε κάποιο ντηζελάδικο που περνιέται για μπαρ......

Ευτυχώς έχω κόψει τα ξύδια χρόνια τώρα.
 
Βασικα γουσταρω πολυ και το ολο τζερτζελο. Πολλοι βαριουντε ή δεν ξερουν να ψησουν, επισης πολλοι πλεον μενουν σε κουτια που μοιαζουνε με σπιτια και δεν τολμανε να βαλουν ψησταρια ουτε καν στο μπαλκονι. Εγω γουσταρω πολυ και δεν με κουραζει καθολου.

Η συμβουλη μου ειναι να το απολαυσουμε το εθιμο, οσο υπαρχει γιατι σε λιγα χρονια θα εχουμε γινει αοσμα και πειθηνια ρομποτακια που πανε κι ερχονται στην δουλεια.
 
pooky(1) είπε:
Γαρδούμπες, παϊδάκια, μπριζόλες ala gotzila (τεράστιες από βουβάλι ή υπετροφικό γουρούνι), κοκορέτσι (απαράιτητα) χωριάτικες σαλάτες τίγκα στο λάδι και το κρομμύδι (να καίει σα σατανάς), λουκάνικα χωριάτικα σπέσιαλ από Πύργο και Καλαμάτα, φέτα, τζατζίκι που ανέσταινε νεκρούς ή έκανε καλά κρυωμένους από γρύπη, γύρος χοιρινός (απαραίτητα και αποκλειστικά όχι σαν το γύρο κοτόπουλο σήμερα) πίτες στα κάρβουνα, "σκεπαστές" με κρεμμύδι, λουκάνικα, γύρο, ντομάτα, φέτα και ένταμ (για να δέσει) πάντοτε μεγέθους ελικοδρομίου, καλό λευκό παγωμένο κρασί, πα΄ντοτε τοπικής παραγωγής, και φυσικά σαν γνήσιο Καλαματιανό σκυλάδικο γουρνοπούλα σπέσιαλ!!!!!!!!!
Αμαν pooky(1), δεν μας λυπασαι και εμας μακρυα απο τα πατρια εδαφη μεσημεριατικα που θα φαμε ενα απλο ιταλικο σπαγγετι; :D

Πωπω.. μου επεσαν τα σαλια ετσι ωραια που τα ειπες για την Τσικνοπεμπτη!!! :eek: o_Oo_O

Πειτε κι αλλα βρε παιδια... ποσα χρονια εχω να κανω ελληνικη τσικνοπεμπτη...εγω την θυμαμαι ετσι ρετρο, δεν προλαβα τον ξεπεσμο της! :)
 
Αναστασια είπε:
Αμαν pooky(1), δεν μας λυπασαι και εμας μακρυα απο τα πατρια εδαφη μεσημεριατικα που θα φαμε ενα απλο ιταλικο σπαγγετι; :D Πωπω.. μου επεσαν τα σαλια ετσι ωραια που τα ειπες για την Τσικνοπεμπτη!!! :eek: o_Oo_O

Πειτε κι αλλα βρε παιδια... ποσα χρονια εχω να κανω ελληνικη τσικνοπεμπτη...εγω την θυμαμαι ετσι ρετρο, δεν προλαβα τον ξεπεσμο της! :)
εμεις ακομα ρετρο την κανουμε!
 
joe είπε:
Η συμβουλη μου ειναι να το απολαυσουμε το εθιμο, οσο υπαρχει γιατι σε λιγα χρονια θα εχουμε γινει αοσμα και πειθηνια ρομποτακια που πανε κι ερχονται στην δουλεια.
Ευτυχώς το έθιμο ζει και βασιλεύει!!!!

Όσο για τη τελευταία σου φράση φίλε Joe, αντιστέκομαι σθεναρά και με όλο μου το "είναι" !!!!!!

Τώρα να σου πω ότι ακόμα δεν έχω συνέλθει από το χθεσινό; Αυτός ο Οβελίξ βρε παιδάκι μου πως μπορεί....... :D :D
 
joe είπε:
Η συμβουλη μου ειναι να το απολαυσουμε το εθιμο, οσο υπαρχει γιατι σε λιγα χρονια θα εχουμε γινει αοσμα και πειθηνια ρομποτακια που πανε κι ερχονται στην δουλεια.
The ball in on the neeeeeet..............

pooky(1) είπε:
Όσο για τη τελευταία σου φράση φίλε Joe, αντιστέκομαι σθεναρά και με όλο μου το "είναι" !!!!!!
............and pooky(1) scooooooooooores !!!!!!!!!!!

:p :p :p
 
Πίσω
Μπλουζα