Ρετρό Φωτιστικά και Κάδρα

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
410
Μιλάμε για φωτιστικά ταβανιού, άσπρα με ρίγα διακόσμηση μικρά λουλουδάκια και στο σαλόνι βέβαια πολυέλαιος (από το πολύ έλεος βγαίνει) με κρύσταλλα να κρέμονται σαν δάκρυα. Ασορτί με φοντανιέρες από το άκρον ίλιον κρυστάλ.

Στα δε τραπεζάκια δίπλα από τα κρεβάτια, δέσποζαν φωτιστικά φτιαγμένα από μπουκάλια γεμισμένα και χάντρες σε χρώμα ρουμπινί. Τα μπουκάλια ήταν από ποτά. Είχε και κανείς άλλος στο σπίτι του τέτοια;

Όσο για τα κάδρα, ήταν θαλασσογραφίες, το θέρος με ανθρώπους μέσα στα στάχυα, μια μαντάμ που την λέγαμε σπανιόλα (ή ήταν ή έτσι την βγάλαμε εμείς) τεράστια κεντημένα εργόχειρα τα οποία έπρεπε να στραβωθείς για να τα φτιάξεις :cool: καθώς και να έχεις την υπομονή του Ιωβ τοποθετημένα σε κορνίζες φαρδιές με ανάγλυφα σκαλίσματα. Σύντομα έπονται φωτο διότι όπως είπαμε η ρετρό μαμά δεν πετάει τίποτα δικό της.

Αν έχει αναφερθεί ξανά σβήστε το επιμελητές διότι από την έρευνα δεν βρέθηκε κάτι.
 
krios είπε:
Μιλάμε για φωτιστικά ταβανιού, άσπρα με ρίγα διακόσμηση μικρά λουλουδάκια και στο σαλόνι βέβαια πολυέλαιος (από το πολύ έλεος βγαίνει) με κρύσταλλα να κρέμονται σαν δάκρυα. Ασορτί με φοντανιέρες από το άκρον ίλιον κρυστάλ.
Όταν το μπαρόκ συνάντησε το κιτς των 80s!

Το πολύφωτο που κοσμούσε το σαλόνι μας για χρόνια το ξεφορτώθηκα στο πατάρι πρόπερσι- λόγω του τεράστιου μεγέθους του από μικρή είχα το φόβο μήπως μου πέσει καμιά μέρα στο κεφάλι καθώς έβλεπα τηλεόραση!
 
Φωτογραφίεεεεεεεεεες :

picture.php


picture.php


picture.php


Αντικείμενα από ελεφαντόδοντο σκαλιστά ξέχασα να αναφέρω...
 
Θυμάστε και τη μόδα με τις τεράστιες επιτοίχιες βεντάλιες στα σαλόνια;

Eeewwww!!!
 
Η συγκεκριμένες τάσεις είναι δεμένες με μια εποχή mid 70's. Μου θυμίζουν την εποχή που ήμουν 5 χρονών.

Ακόμα και σήμερα στο σπίτι της μητέρας μου υπάρχουν κάνδρα και αντικείμενα που ανακαλούν την αίγλη εκείνης της εποχής.

Πάντως είναι πολλά τα σπίτια που έμειναν στην εποχή εκείνη. Αυτό είναι πολύ καλό.
 
Pooky είπε:
Η συγκεκριμένες τάσεις είναι δεμένες με μια εποχή mid 70's. Μου θυμίζουν την εποχή που ήμουν 5 χρονών.
Ακόμα και σήμερα στο σπίτι της μητέρας μου υπάρχουν κάνδρα και αντικείμενα που ανακαλούν την αίγλη εκείνης της εποχής.

.
Περιμένουμε να δούμε και φωτό. 70s is still here.
 
ένα απο τα φωτιστικά εποχης που τραβηξα προσφατα

11511.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το δικό μας σπίτι στόλιζαν "Ο γέρος με το τσιμπούκι"
picture.php
( είχαμε μιά άλλη εκδοχή του πιό σκοτεινο-πόνηρη ::) και όχι σε κέντημα - ΄μάλλον σε κάποιο καπηλιό ζωγραφισμένος ) και η Σπανιόλα που αναφέρει η Κριός κάτι σε ταβερνιάρισσα μου έβγαζε (αν λέμε την ίδια με το μισό... εμμμ... στήθος έξω... )

Μετά από τόσες μετακομίσεις δεν ξέρω που μπορεί να βρίσκονται πλέον (αλλά δε στενοχωριέμαι κι ιδιαίτερα... :p )
 
11288.jpg

Ιδου και ενα καδρο με κεντημα

Χουαν.. εκεινο με την κοπελα (τσιγγανα την νομιζα εγω), θα το βρω και θα το ποσταρω. Ειναι ρετρο πινακας εποχης. Βρισκοκαν σε καθε σπιτι)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ Λορένα

12285.jpg

να χαρώ εγώ ρετρό μαμάδες ε;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και.. δυο καδρακια που κεντησα με τα χερακια μου #)

(ανεκαθεν υπηρξα χρυσοχερα :p )

12495.jpg12496.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλο ένα ταλέντο της Λορένας βγήκε στο φως. Και Χρυσοχέρα λοιπόν. Το σημειώνουμε και αυτό.
 
Και αυτά εδω.. αποτελουν προιστορικα κομματια.. :p

(δεν ειναι απο την προίκα μου, μην μπερδευομαστε.. :D )

(καδρα ειναι..)

12497.jpg12498.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα είπε:
ένα απο τα φωτιστικά εποχης που τραβηξα προσφατα
picture.php

δεν ξέρω αυτά τα φωτιστικά πάντως συνεχίζουν να μ αρέσουν μέχρι σήμερα!! :cool:
 
Επιτοίχιο φωτιστικό (πολύ σούπερ!) 13375.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ορίστε ένας πολυέλαιος

13665.jpg

και ένα επιδαπέδιο φωτιστικό

13666.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και πάω η δικιά σου στο γιατρό και περιμένοντας λέω δε βγάζω και καμιά φωτογραφία που έχει πράμα εδώ μέσα; Και έβγαλα...

14471.jpg14472.jpg14473.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και τα δικά μου, σήμερα πια στην αποθήκη... Κάποτε στο δωμάτιο...
 
Δεν μπορείτε να διανοηθείτε πόσο ακριβά πωλούνται όλα αυτά σήμερα. ''Αντίκες κυρίες και κύριοι, συλλεκτικά κομμάτια ένα κι ένα...'' Τα βαράνε αλύπητα στα παλαιοπωλεία. Κρατείστε τα, είναι πολύτιμα.
 
Παραθετω και εγω ενα ρετρο καδρο που εχω
 
Πίσω
Μπλουζα