Ρετρό - Χριστουγεννιάτικα Στολίδια

greekeagle12

RetroActive
Joined
12 Αύγ 2012
Μηνύματα
307
Αντιδράσεις
125
Να που στο πατάρι βρήκα και κάτι Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια 70's -80's ... ά π α ι χ τ α... :) δεν βγαίνουν τέτοια πράγμστα πια.... :(

attachment.php
 
Sorry που θα το πω αλλα... ευτυχως :D
 
Tα ειχα βρει πριν μερικα χρονια στο παταρι της γιαγιας μου....!Ηταν δικα μας απο τη δεκαετια του 70!!!

Θυμηθηκα και ποσο της μοδας ηταν να ψεκαζεις τα τζαμια με σπρευ σε διαφορα σχηματα....εδω βρηκα μια φατνη...!!!!Αληθεια μετα πως εφευγε το σπρευ απο το τζαμι??!!!!

Εικόνα0628.jpg

Εικόνα0630.jpg
 
greekeagle12 είπε:
Να που στο πατάρι βρήκα και κάτι Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια 70's -80's ... ά π α ι χ τ α... :) δεν βγαίνουν τέτοια πράγμστα πια.... :(
attachment.php
Ωραία κομμάτια...συλλεκτικά!

argy είπε:
Tα ειχα βρει πριν μερικα χρονια στο παταρι της γιαγιας μου....!Ηταν δικα μας απο τη δεκαετια του 70!!!Θυμηθηκα και ποσο της μοδας ηταν να ψεκαζεις τα τζαμια με σπρευ σε διαφορα σχηματα....εδω βρηκα μια φατνη...!!!!Αληθεια μετα πως εφευγε το σπρευ απο το τζαμι??!!!!

Προβολή συνημμένου 121909Προβολή συνημμένου 121910
Ψεκάζουν και στις μέρες μας τα τζάμια κάνοντας διάφορα σχεδια;

Δε θυμάμαι τη μόδα αυτή...υποθέτω με νεράκι σκούπιζες το τζάμι μετά για να βγει το σχέδιο...
 
πολυ ομορφα ηταν και αυτα που εδινε παλια το skip( ;) αν θυμαμαι καλα, κατι ξυλινα ανθρωπακια, αγγελακια, χιονανθρωπους κτλ.
 
Χα!Χα! Τα έχω πάρει όλα και με αυτά (ακόμα) στολίζω το δέντρο μου ! Ειδικά τα φωτάκια - χιονανθρωπάκια είναι αθάνατα !
 
Karavasilator είπε:
πολυ ομορφα ηταν και αυτα που εδινε παλια το skip( ;) αν θυμαμαι καλα, κατι ξυλινα ανθρωπακια, αγγελακια, χιονανθρωπους κτλ.
ήταν φωτάκια σε σχήμα Αγιου Βασίλη, αν θυμάμαι καλά...κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 90...
 
BETTY BOOP είπε:
Ψεκάζουν και στις μέρες μας τα τζάμια κάνοντας διάφορα σχεδια;

Δε θυμάμαι τη μόδα αυτή...υποθέτω με νεράκι σκούπιζες το τζάμι μετά για να βγει το σχέδιο...
Ναι και πιο συχνα θα το συναντουσες σε δημοτικα σχολεια και νηπιαγωγεια,οπου ψεκαζαν τα τζαμια των αιθουσων σε σχηματα χιονανθρωπων,Αη Βασιλη κτλ. ! ;)
 
Well βρηκα καποια απο τα παιδικα μου στο νετ και ειπα να την βαλω την φωτο,υπαρχουν και αλλα ,την αλλη βδομαδα στολισμα ε.

 


1980s Foil Bauble Christmas Tree Decorations.jpg
 
καλα Χριστουγεννα!! ας προσθεσω κι εδω τη φωτογραφια με το ρετρο χριστουγεννιατικο δεντρακι μας με τα στολιδια του και τη γνωστη χαρτινη φατνη που λιγο πολυ ολοι ειχαμε στα σπιτια μας

xristougenna.JPG

οταν πριν λιγο καιρο εδειξε η ΕΡΤ2 τη σειρα "η κυρια μας" κρατησα τα στιγμιοτυπα για να τα ποσταρω στο καταλληλο θεμα τη σωστη στιγμη?

ane5.JPGane4.JPGane1.JPGane6.JPGane2.JPGane0.JPG

Οπως βλεπουμε κι αυτο το χριστουγεννιακο δεντρο εχει πρασινο μεταλλικο κορμο (οπως και το δικο μας) και φυσικα πολλα ρετρο στολιδια
 
Πίσω
Μπλουζα