Ρετρό αγώνες πάλης (ΚΑΤΣ)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Πραγματικά πάνε πολλά χρόνια που έχω να ακούσω για διοργάνωση αγώνων Κατς.

Βεβαίως τώρα που πέθανε και ο Σουγκλάκος, το σπορ (στην ελλάδα) έσβησε τελείως.

Έχω πολύ έντονες μνήμες από εφηβικά μου χρόνια, από αγώνες κατς.

Πότε σε συνοικιακά γυμναστήρια, πότε στο γήπεδο του Παναθηναικού.

Κάθε διοργάνωση κατς, την περίμενα πως-και-πως.

Το θέαμα ήταν συνήθως ευτράπελο, αλλά είχε φανατικούς φίλους.

Θυμάμαι ορισμένους παλαιστές που πρόλαβα :

Σουγκλάκος και Πεφάνης, οι κλασσικοί.

Όποτε δεν υπήρχε "κακός", παίζανε ως αντίπαλοι.

Καμιά φορά τους ξέφευγε, και "ανοίγονταν" άσχημα.

Είχα δει έναν αγώνα, που ένα άγαρμπο πέσιμο/χτύπημα,

έκανε τον Πεφάνη να ματώσει και το μέτωπό του

να τρέχει αίμα σαν πυροσβεστικός κρουνός.

Καμιά φορά εμφανιζόταν και ένας "μασκοφόρος", σε ρόλο "κακού".

Επίσης διαχρονικό κλισσέ, οι "ξένοι κακοί". Χαρακτηριστικά αναφέρω τον

"Καναδό Τόμσον" και τον "Σκοπιανό Ντούσκοφ", που έδωσαν "τιτάνιες"

μάχες με τον Σουγκλάκο. Αν δεν απατώμαι, είχαν παίξει και μέσα σε κλουβί.

Θυμάμαι την προχειρότητα :

Καμαπανάκι συνήθως δεν υπήρχε.

Απλώς ο διαιτητής φώναζε "Πάει" !

Σε ένα άλλο ματς, δεν υπήρχε καν ρινγκ και οι αγώνες

έγιναν πάνω σε στρώματα γυμναστικής !

Θυμάμαι και τα ευτράπελλα :

Σε κάποιο ματς, ο Σουγκλάκος εμφάνισε ένα πιτσιρικά

και αποκάλυψε ότι ήταν "χαμένος γιός του" από τον Καναδά !

Σε ένα άλλο, ο κόσμος κορόιδευε τον μάνατζερ Πητ Παπαδάκο ("Πητ ! Ο Σατανάς !" φώναζαν).

Ο Πητ ανέβηκε τσαμπουκαλεμένος στις κερκίδες, αλλά είδε πολλούς αγριεμένους τύπους και ξανακατέβηκε !

Επίσης σε ένα άλλο ήταν σπόνσορας ένας οίκος νυφικών.

Και διέκοψαν τους αγώνες για ... επίδειξη νυφικών !

Έπεσε τρελό μπουκάλι και απίστευτα σχόλια για τα μοντέλα που έκαναν τις νύφες.

Παρουσιαστής ήταν ο Αλέξης Πετρίδης, στον οποίο ο κόσμος είπε το ανεπανάληπτο σύνθημα :

"Αλέξη, ζούμε, νυφούλα να σε δούμε" !

Μια άλλη φορά ο Σουγκλάκος διοργάνωσε ΔΩΡΕΑΝ αγώνες κατς,

μόνο και μόνο ως συμπαράσταση για το λαό της Σερβίας που βαμβαρδιζόταν από το ΝΑΤΟ.

Ή σε μια άλλη εκδήλωση, κυκλοφόρησαν αφίσες παραπλανητικές, ότι δήθεν

μαζί με τους Έλληνες παλαιστές θα έρχονταν και διάσημοι ξένοι (Χόγκαν κλπ).

Φυσικά στις εξέδρες, έπεσε πάλι απίστευτο γιουχάρισμα και κράξιμο.

Γενικά σε τέτοιες διοργανώσεις, όλα τα λεφτά ήταν η κερκίδα,

και τα (ομολογουμένως ευρηματικά) συνθήματά της.

Αχ ! Αυτές ήταν εποχές !
 
Στη Χαλκίδα δεν υπήρχαν τέτοια πράματα.....Το πιο βίαιο ξύλο το είχαμε δει σε μια ταινία του Ψαλτη που έκανε το μποξέρ και απ'εξω η βιντεοκασσέτα έγραφε Σταθέστερ Ψαλτόνε Ράκος Νο14..... :D :D
 
τη θυμαμαι αυτη τη ταινια!και το ανω διδυμο πρεπει να ειχε εμφανιστει σε περασματα σε ταινιες να πλακωνεται αν θυμαμαι καλα....
 
Και σε σήριαλ, όχι μόνο σε ταινίες.
 
Ωραίο θέμα Κωνσταντίνε !!

Εγώ θυμάμαι πολύ καθαρά,μια κι είναι και πιο πρόσφατη,την περιβόητη,μεγάλη σύγκρουση ,του Σουγκλάκου με τον Τούρκο πρωταθλητή...!!

Ο Σουγκλάκος πραγματικά κρατούσε το άθλημα ζωντανό στην Ελλάδα !!
 
manos426f είπε:
Εγώ θυμάμαι πολύ καθαρά,μια κι είναι και πιο πρόσφατη,την περιβόητη,μεγάλη σύγκρουση ,του Σουγκλάκου με τον Τούρκο πρωταθλητή...!!
Δεν το θυμάμαι !

Πες καμιά λεπτομέρεια.
 
Θυμάμαι τη μια και μοναδική φορά (νομίζω), που ο Σουγκλάκος θα πάλευε με τον Πεφάνη εδώ στην Πάτρα...

Ήταν τότε που βλέπαμε από το SKY (δορυφορικό) τους SUPERSTARS OF WRESTLING. Πρέπει να ήταν γύρω στο '89-'90.

Παραδόξως, οι κερκίδες ήσαν γεμάτες και υπήρχαν και πολλά κοριτσόπουλα.

Στο τέλος θυμάμαι, αφού ο Σουγκλάκος κατατρόπωσε τον Πεφάνη, τρέξαμε στο ρίνγκ και τον πήραμε στους ώμους. Θυμάμαι τον ιδρώτα του στα χέρια μου!

Ήταν απίστευτες σκηνές, αφού δεν ξέραμε ποιός κορόιδευε ποιόν, γιατί στα πρόσωπα όλων έβλεπες το ψεύτικο της υπόθεσης αλλά εκεί.... για το χαβαλέ...
 
Θυμάστε μια φορά που όντως είχαν έρθει ξένοι παλαιστές στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας ;

Ήταν άγνωστοι στην Ελλάδα (ένα μικρό promotion με τίτλο CWA), αλλά οι "ψαγμένοι" τους ξέρανε.

Θυμάμαι είχε 5.000 το εισητήριο. Πανάκριβο τότε, αλλά γέμισε το στάδιο.

Από Έλληνες ήταν μόνο ο Σουγκλάκος και πάλεψε με έναν "Ρώσο", και φυσικά νίκησε.

Σημείο αναφοράς της βραδιάς, η εμφάνιση Σουγκλάκου με στολή τσολιά (!!!)

και υπό τους ήχους του "Τα παιδιά του Πειραιά" !

Main Event της βραδιάς ήταν ένας ινδιάνος ( δε θυμάμαι αν ήταν ο Chief Yahoo MacDaniels

ή ο Chief Jay Strongbow) εναντίον του διαβόητου σουδανού παράφρονα Abdullah the Butcher.

Όσοι ήταν παρόντες, θα θυμούνται ότι έπεσε ΠΟΛΥ (μα ΠΟΛΥ λέμε) αίμα.

Οι δύο παλαιστές ανοίχτηκαν πολύ άσχημα.

Κοπανιόντουσαν μέχρι και με το καμπανάκι του διαιτητή.

Σε πόρτες, κυγκλιδώματα και τα ρέστα.

Παίζανε ξύλο παντού. Σπάνια εντός ρίνγκ.

Σε κάποια φάση ο Abdullah έβγαλε και ένα αιχμηρό αντικείμενο από τη μπότα του,

και κυριολεκτικά έσκαβε το μέτωπο του Ινδιάνου.

Όσοι είχαν συνηθίσει το "ήρεμο" κατς του WWF πάθανε πλάκα από το αιματοκύλισμα !

Βέβαια εγώ ήξερα από πριν, ότι ο Abdullah ήταν ίσως ο πιό διαβόητος

κατσέρ όλων των εποχών, όσον αφορά την εμμονή του με το αίμα.

Άλλο όμως να ακούς και άλλο να το βλέπεις ζωντανό.

Λίγες μέρες μετά, το έδειξε και η τηλεόραση.

Επίσης αναφέρθηκε και σε ξένα περιοδικά (νομίζω στο Pro Wrestling Illustrated), μόνο που γράψανε

τον Σουγκλάκο ("the greek champion") ως "Suglokis" ! Το θυμάμαι χαρακτηριστικά.

Ένοιωσα πολύ περήφανος που επιτέλους υπήρχε αναφορά στο ελληνικό κατς από ξένο έγκριτο περιοδικό !

Υ.Γ. : Ο Abdullah επί το έργο (από άλλα ματς βέβαια).

[edit] dead pics [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Δεν το θυμάμαι !
Πες καμιά λεπτομέρεια.
Είχε έρθει ο αντίστοιχος Τούρκος πρωταθλητής του κατς και επί αρκετό καιρό πριν τον αγώνα (τουλάχιστον 15-20 μέρες) είχαν κολληθεί παντού αφίσες που δείχνανε τους δύο πρωταθλητές και συνοδεύονταν από τη φράση-ερώτημα "Θα δείρει τον Τούρκο ο Σουγκλάκος;"....

Το οποίο και συνέβη ασφαλώς,θριαμβευτικά για τον Απόστολο...

Ήταν από τους τελευταίους αγώνες του,μετά είχε αποσυρθεί για αρκετό διάστημα και μάλιστα ετοίμαζε την επιστροφή του στους αγώνες,λίγο πριν τον θάνατό του....

exetlaios είπε:
Main Event της βραδιάς ήταν ένας ινδιάνος ( δε θυμάμαι αν ήταν ο Chief Yahoo MacDaniels ή ο Chief Jay Strongbow) εναντίον του διαβόητου σουδανού παράφρονα Abdullah the Butcher.
Εδώ μιλάμε για μια μεγάλη μορφή του wrestling,με εμφανίσεις σε πάρα πολλά promotions συμπεριλαμβανομένου και του NWA/WCW (στα πρώιμα χρόνια του) και συμμετοχή μάλιστα στο περίφημο Chamber of horrors ματς στο WCW Halloween Havoc 1991,όπου και ήταν αυτός ο οποίος κάθησε τελικά στην (υποτιθέμενη ασφαλώς) ηλεκτρική καρέκλα...

Δεν ήταν Σουδανός στην πραγματικότητα όμως,απλά το gimmick (=ρόλος) του "πρόσταζε" την καταγωγή αυτή....
 
Παιδιά, απορώ που δεν βρήκα αυτό το thread πιο πριν!

Ο πατέρας μου ήταν παλαιστής του Κατς! Και μάλιστα ηταν εν ενεργεία κατά την χρυσή εποχή του αθλήματος στην Ελλάδα, τις δεκαετίες του '60 και του '70, αρκετά πριν τις μεγάλες δόξες του Σουγκλάκου και του Πεφάνη, τους οποίους είχα την τιμή να γνωρίσω προσωπικά όταν ήμουν 10 ετών (ο πατέρας μου ήταν διαιτητής σε αγώνα στο θέατρο Αθήναιον στην Θεσσαλονίκη προς τιμήν του Γιώτη, της μεγαλύτερης ίσως μορφής του Ελληνικού Κατς που βγάλαμε επάνω).

Ήταν η εποχή του Καρπόζυλου, του Τρομάρα, του Μασκοφόρου, του Λευκού Άγγελου και άλλων μεγάλων μορφών... Όταν έκλειναν π.χ. το γήπεδο της Λεωφόρου ή το Χαριλάου για 2 και 3 μέρες επειδή γέμιζαν από κόσμο που ήθελε να δει ξύλο..!

Ο πατέρας μου πάλευε με το πραγματικό του όνομα, μιας και παλιότερα είχε γίνει και σχετικά γνωστός ως πυγμάχος...

Το θέμα είναι ότι έχει σε άλμπουμ μπόλικο υλικό από εκείνη την εποχή. Κάποια από τις επόμενες φορές που θα ανέβω στην Θεσσαλονίκη πρέπει να το βρω και να σκανάρω ό,τι μπορώ... Μιλάμε για αποκόμματα εφημερίδων με φωτογραφίες, διαφημιστικά φέιγ-βολάν κλπ...
 
Περιμενουμε εναγωνιως!

@Exetlaios

O Abdullah παλευει ακομα (70 ετων)!
 
Wally είπε:
Περιμενουμε εναγωνιως!
@Exetlaios

O Abdullah παλευει ακομα (70 ετων)!
παντα αναρωτιομουν αυτος ο ανθρωπος ετσι οπως εχει κανει χαρακιες στο κρανιο του δεν πεθαινει στον πονο?
 
exetlaios είπε:
Θυμάστε μια φορά που όντως είχαν έρθει ξένοι παλαιστές στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας ;
Ήταν άγνωστοι στην Ελλάδα (ένα μικρό promotion με τίτλο CWA), αλλά οι "ψαγμένοι" τους ξέρανε.
Είχα πάρει εισιτήριο με το που κυκλοφόρησαν και η θέση μου ήταν πολύ μπροστά, δεύτερη ή τρίτη σειρά από το ρινγκ :D Δεν λεγόταν CWA αν θυμάμαι καλά όμως αλλά NWF - National Wrestling Federation (κλέψανε τα αρχικά των κραταιών τότε NWA και WWF ;) ).

exetlaios είπε:
Επίσης αναφέρθηκε και σε ξένα περιοδικά (νομίζω στο Pro Wrestling Illustrated), μόνο που γράψανε τον Σουγκλάκο ("the greek champion") ως "Suglokis" ! Το θυμάμαι χαρακτηριστικά.
Και εγώ το θυμάμαι, διάβαζα Pro Wrestling Illustrated (αλλά και The Wrestler και Inside Wrestling) ευλαβικά κάθε μήνα :D

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω ότι αυτό το είδος πάλης συνοδεύτηκε από υπόνοιες. Άλλωστε θυμάμαι και γραμμένα στους τοίχους, ΚΑΤΣ=ΑΠΑΤΗ

ΣΙΚΕ ΟΛΑ"

Αλλά πάλι, ας μιλήσουν οι ειδικότεροι.
 
Στην Αθηαν ειδα αγωνα κατς, τα παλια τα χρονια ηταν διαφορερικα οπως μου ελεγαν οι παλιοι μετα εγινε σοου με μασκες και γενικα κατηντησε αμερικανια, θυμαμαι εναν με μπερτα και κεραυνο επανω,τον ειχε τρελλανει στην καζουρα ο κοσμος '' ρε μεγαλε απο την ΔΕΗ εισαι;'' ''βαλτε μεσα το ηλεκτροφορο χελι" κλπ.
 
Ελεος, ρε παιδια, ξεχασατε να αναφερετε ενα απο τα διασημοτερα ζευγαρια αντπαλων. ΑΤΤΙΛΙΟ-ΠΑΠΑΛΑΖΑΡΟΥ Επικοι αγωνες μεταξυ τους
 
Πίσω
Μπλουζα