Ρετρό αστικοί μύθοι

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.832
Αντιδράσεις
67.075
Είδος που έκανε θραύση, στις 80ς και 90ς παρέες. Αγαπημένο θέμα συζήτησης μεταξύ νέων, συνήθως με την κατάλληλη ατμόσφαιρα ( βράδυ, μαζεμένοι σε σπίτι κλπ). Η θεματολογία, τις πιο πολλές φορές τρομακτική, αλλά και αστεία, ειρωνική κλπ.

Οι πιο χαρακτηριστικές που θυμάμαι, αυτές με τον τύπο που κάρφωσε το παλτό του στον τάφο, ο φαντάρος που πήγε να επιστρέψει το μπουφάν στην κοπέλα που είχε γνωρίσει το προηγούμενο βράδυ, ο νέος που άλλαζε εμφάνιση στο σχολείο και έπεσε πάνω στον πατέρα του, η φοιτήτρια με την συγκάτοικο που είχε παράξενα γούστα για τον ύπνο, η μέλλουσα νύφη που βρήκε στο νυφικό κρεββάτι κουμπάρο και σύζυγο :cool: κλπ.

Αν και το θέμα μπαγιάτεψε με τα χρόνια, μου έκανε εντύπωση όταν πρόσφατα άκουσα γνωστούς να σχολιάζουν τέτοιου είδους ιστορία, σαν να είναι αληθινή!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλό θα ήταν κάποιες από αυτές τις ιστορίες να τις περιγράψουμε, καθώς δεν τις γνωρίζουν όλοι...

Επίσης θυμάμαι οτι δεν πρέπει να πας κάτω από συκιά το βράδυ, καθώς ο Ιούδας κρεμάστηκε σε συκιά, και αν πας θα έχεις άσχημα ξεμπερδέματα! :D
 
DINO είπε:
Καλό θα ήταν κάποιες από αυτές τις ιστορίες να τις περιγράψουμε, καθώς δεν τις γνωρίζουν όλοι...
Σωστός, παράδειγμα ο μύθος με τον μαθητή που ανέφερα πιο πάνω, έχει ως εξής: Σε πόλη της επαρχίας ( κάθε ένας που την έλεγε, στην δική του) ένας μαθητής έφευγε κάθε πρωί από το αυστηρό σπίτι του για το σχολείο, καλοντυμένος, σοβαρός κλπ.

Όταν έφτανε εκεί, έβαφε τα μαλλιά του ( τώρα πως το κανε στο σχολείο, είπαμε μύθοι), φόραγε πάνκικα ρούχα και σκουλαρίκια και μετατρέπονταν, στον πιο ταραχοποιό του σχολείου. Μια μέρα, σκάει στο σχολείο απροειδοποίητα ο πατέρας για να ρωτήσει για επιδόσεις και πέφτει πάνω στον φρίκουλα! Ακολούθησε ξυλοφόρτωμα και άλλα δραματικά, που διέφεραν απο αφηγητή σε αφηγητή. Είμαι σίγουρος ότι αυτό, γονείς θα το διέδωσαν για να συνετίσουν άτακτους γιους... :D
 
Πολλοί τέτοιοι "Μύθοι" ακούγονταν και για το Πεδίο του Άρεως. Και τι δεν έχουν φτάσει στα αυτιά μας. Συντριβάνια με κόκκινο υγρό σαν αίμα (μπρρ), ύποπτοι τύποι που φωνάζουν παιδάκια ανυποψίαστα, μερικοί που κρατούν όπλα... Αυτές οι spooky stories και άλλες πολλές κυριαρχούσαν τη δεκαετία του 90 κυρίως και σίγουρα πήγαζαν από τα δελτία ειδήσεων που ανέφεραν συχνά για "ύποπτους" που σύχναζαν στα αλσάκια κτλ . Βέβαια ας πούμε η "γενική αίσθηση", επιβεβαιώθηκε 10 χρόνια αργότερα, αφού τον τελευταίο καιρό, κανείς δεν τολμά να περάσει από κει, τουλάχιστον ανυποψίαστος... για διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης! :p
 
σε σχεση φανταζομαι με το τωρα δεν εχει καμια σχεση με το τι περιεγραφαν οι μυθοι...βεβαια και κατα τις αρχες δεκαετιας 90 βολταραμε ολο συριγγες βρισκαμε!!
 
georgeikos είπε:
σε σχεση φανταζομαι με το τωρα δεν εχει καμια σχεση με το τι περιεγραφαν οι μυθοι...βεβαια και κατα τις αρχες δεκαετιας 90 βολταραμε ολο συριγγες βρισκαμε!!
Ναι βρε, γιατί τώρα βρίσκεις τριαντάφυλλα σκορπισμένα ολούθε! :p

Για να μην είμαι άδικη, έχω παάρα πολύ καιρό να περάσω και δεν ξέρω τι έχει γίνει με την ανάπλαση. Όσον αφορά στους μύθους, σίγουρα δεν υπήρχε το συντριβάνι με αίμα, αλλά η γενική αίσθηση φόβου, δικαιολογήθηκε απόλυτα τα τελευταία χρόνια!
 
@ RIO μπράβο. Πολύ ωραίο θέμα

Με αφορμή τις πρώτες εργασίες για το Μετρό στην Αθήνα είχε ξεκινήσει μία ολόκληρη παραφιλολογία για τα υπόγεια ευρήματα με έμφαση στις κρύπτες, στοές, σπηλιές, κ.λπ. συνταρακτικά. Όμως εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω: Που υπάρχουν καταφύγια στην Αθήνα; Είχα ακούσει για τον Εθνικό Κήπο και για τον Λυκαβηττό.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, είμαι λίγο οφ τόπικ αλλά δεν πειράζει ... καλή καρδιά :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο θέμα. Μου αρέσουν αυτά.

Θυμάμαι μόνο μια φορά που είχαμε κάνει κύκλο με μερικούς συμμαθητές στο σχολείο, και συζητούσαμε για τέτοια.

Υπήρχε ο κλασικός μύθος bloody mary, πως πρέπει να πεις "ματωμένη μαίρη" στον καθρέφτη 100 φορές με δύο κερία τριγύρω για να εμφανιστεί κάτι τρομακτικό. Εγώ τότε κατάλαβα "ματωμένα μέρη" (bloody places) και μου είχε μείνει αυτό μέχρι μετά από πολλά πολλά χρόνια διαβάζω για την ξένη εκδοχή αυτού του μύθου και λέω αααα αυτό εννούσε; Βέβαια δεν το δοκίμασα ποτέ. Ακόμα και αν δεν τα πιστεύω, μόνο από αυθυποβολή είμαι ικανός να μην μπορώ να κοιμηθώ για μέρες, και όχι ότι θα κερδίσω και τίποτα άμα το δοκίμαζα.

Θυμάμαι που συζητούσαμε και τις άλλες με τον φαντάρο και την κοπέλα, ή το παλτό και τον τάφο, αλλά δεν θυμάμαι πως ήταν.
 
sunset89 είπε:
Ναι βρε, γιατί τώρα βρίσκεις τριαντάφυλλα σκορπισμένα ολούθε! :p
Για να μην είμαι άδικη, έχω παάρα πολύ καιρό να περάσω και δεν ξέρω τι έχει γίνει με την ανάπλαση. Όσον αφορά στους μύθους, σίγουρα δεν υπήρχε το συντριβάνι με αίμα, αλλά η γενική αίσθηση φόβου, δικαιολογήθηκε απόλυτα τα τελευταία χρόνια!
να πω την αληθεια εχω να παω πανω απο 7-8 χρονια μεσα στο παρκο..οποτε δεν εχω ιδεα,το μονο που ξερω ειναι για την αναπλαση -καθαρισμο κτλ..
 
RIO είπε:
...με τον τύπο που κάρφωσε το παλτό του στον τάφο...
Είχα ακούσει στην επαρχία πολλές φορές την ίδια ιστορία, με παραλλαγή ότι "κάρφωσε τη φουστανέλα του" (υποτίθεται ότι είχε γίνει πριν πολλά χρόνια).
 
Ρε παιδιά μην λέτε μόνο τα punchlines και μας αφήνετε με την περιέργεια! Δεν ξέρω καμία από τις ιστορίες που λέτε, εκτός από αυτήν με την ματωμένη Μαίρη που εγώ το είχα ακούσει ως "πρέπει να σταθείς γυμνός μπροστά σε καθρέφτη τα μεσάνυχτα".
 
Καπου το έχουμε ξαναπίασει αυτό το θέμα.

Τεσπα, για όσους πέρασαν απο το 60ο Γυμνάσιο-Λύκειο ύπαρχει η θεώρία οτι ένα τούνελ ενώνει τα σχόλεία της Βελβενδούς, το 60ο (παλιό νοσοκομείο της αεροπορίας) και το Πεδίον του Άρεως.

Μπορώ να πώ με σιγουριά, οτι υπάρχουν περίεργοι τοιχοι στο υπόγειο, και μέχρι και το 97 χημεία κάναμε στο νεκτοτομείο...
 
'Αλλος αστικός μύθος είναι και για πολύ όμορφη κοπέλα που κάνει ώτο-στοπ και σταματάει ένα αυτοκίνητο και την παίρνει, όταν όμως περνάει το αυτοκίνητο από μία συγκεκριμένη τοποθεσία που υποτίθεται σκοτώθηκε η κοπέλα, αυτή εξαφανίαζεται. Πολλοί αστικοίο μύθοι υπάρχουν και για τη σπηλιά του Νταβέλη.
 
και για την δουκισσα της πλακεντιας επισης αλλα και για την λιμνη που υπηρχε παλια στην πεντελη και λεγεται οτι εμφανιζοταν και εκει η δουκισσα αλλα και νεραιδες...
 
exetlaios είπε:
Είχα ακούσει στην επαρχία πολλές φορές την ίδια ιστορία, με παραλλαγή ότι "κάρφωσε τη φουστανέλα του" (υποτίθεται ότι είχε γίνει πριν πολλά χρόνια).
εγω παιδιά, εχω ακούσει κάποια άλλη παραλλαγή, δηλ. για εναν στρατιώτη που γυριζε από το μέτωπο το 40' και κει σε ενα μισογκρεμισμένο γεφυρι, θα συναντησει μια κοπέλα, σχεδον μελανιασμενη από το κρυο που θα ζητησει το παλτο του,εκεινος θα της το δωσει...το εχει ακούσει κανεις ετσι;

πλατεια το βραδι, γυρω στις 12 με μια τα μεσανυκτα..μεσα στο λιγοστο φως..τα κουβεντιαζαμε όλα αυτά..χρονια πριν!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Είχα ακούσει στην επαρχία πολλές φορές την ίδια ιστορία, με παραλλαγή ότι "κάρφωσε τη φουστανέλα του" (υποτίθεται ότι είχε γίνει πριν πολλά χρόνια).
Nαι, αυτή πρέπει να είναι από την εποχή των παππούδων. Μάλιστα, υπάρχει και σε επεισόδιο του Twilight zone!!! Διεθνής αστικός μύθος δηλαδή...
 
alkis21 είπε:
Ρε παιδιά μην λέτε μόνο τα punchlines και μας αφήνετε με την περιέργεια! Δεν ξέρω καμία από τις ιστορίες που λέτε, εκτός από αυτήν με την ματωμένη Μαίρη που εγώ το είχα ακούσει ως "πρέπει να σταθείς γυμνός μπροστά σε καθρέφτη τα μεσάνυχτα".
εγώ πάλι σχετικά με καθρέφτες είχα ακούσει κάτι άλλο,ότι πρέπει να σταθείς στις 3:33 (τα ξημερώματα) μπροστά από ένα καθρέφτη,να ανάψεις μπροστά του μάυρα κεριά και να φωνάξεις 3 φορές "666" προκαλώντας έτσι την εμφάνιση του διαβόλου :diablotin:

(@saulot

υπάρχει ένα θέμα εδώ για την ιστορία που αναφέρεις,γενικά όμως για τους αστικούς μύθους δεν νομίζω να έχει ανοίξει ξανά θέμα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει και ένας μύθος ότι άμα μετράς τα άστρα θα βγάλεις σπυριά ή κάτι τέτοιο. Επίσης και στο δρόμο της Πεντέλης ότι υπάρχει ένα σημείο που τα αυτοκίνητα κυλάνε στην ανηφόρα με νεκρά ταχύτητα.
 
Dionisispap είπε:
Επίσης και στο δρόμο της Πεντέλης ότι υπάρχει ένα σημείο που τα αυτοκίνητα κυλάνε στην ανηφόρα με νεκρά ταχύτητα.
Αυτο ειναι γνωστο και εχει παρουσιαστει και απο την τηλεοραση. Προκειται για οφθαλμαπατη, οπου ενω ο δρομος φαινεται οτι ειναι ανηφορα, στην πραγματικοτητα εχει κατηφορικη κλιση.
 
freaktmp είπε:
Αυτο ειναι γνωστο και εχει παρουσιαστει και απο την τηλεοραση. Προκειται για οφθαλμαπατη, οπου ενω ο δρομος φαινεται οτι ειναι ανηφορα, στην πραγματικοτητα εχει κατηφορικη κλιση.
παντως αυτο το εχω ζησει με το αυτοκινητο ο ιδιος!!!
 
Πίσω
Μπλουζα