Ρετρό αφορμές για τσακωμούς σε "ουφάδικα"

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.037
Ίσως μια από τις κλασσικότερες σκηνές σε "ουφάδικα", είναι η εξής :

Παίκτης παίζει το αγαπημένο του παιχνίδι.

Από πάνω του (σαν τον χάρο με το δρεπάνι) στέκουν 4-5 τύπου, που συνήθως είναι άφραγκοι,

και πάνε στο μαγαζί απλώς για να βλέπουνε τους άλλους.

Συνήθως κάποιος από αυτούς, είναι ΣΟΥΠΕΡ-ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟΣ και χωρίς καν να ξέρει τον παίκτη,

τον ζαλίζει με ατάκες του στύλ :

"Πω πω, έκανες βλακεία, έχασες το κανονάκι" !

 


"Φίλε, να σου περάσω εγώ τον αρχηγό, είναι δύσκολος αλλά εγώ ξέρω" !


 


"Μεγάλε, πήγαινε αριστερά/δεξιά/πάνω/κάτω κάνε το τάδε κλπ"


Αποτέλεσμα των συνεχών ενοχλητικών σχολίων, είναι να τα πάρει στο κρανίο ο παίκτης

(κυρίως σε φάση που "χάνει ζωή") και να του αρχίσει μια γύρα από περιποιημένα μπινελίκια !

Τι όμορφα χρόνια τότε ...
 
Μερικες φορες καναμε χαμο για το ποιος εχει σειρα να παιξει...Double dragon κανονικο,μεχρι που ο ιδιοκτητης μας πεταγε ολους εξω,για να μας δεχτει λιγο αργοτερα,ωστε να ολοκληρωσουμε την καταθεση μας σε μεταλλικο χρημα
 
Η Ουρά γινόταν ασφαλώς στα καινούρια παιχνίδια θυμάμαι όπως το Double dragon..ήταν ασφυκτική η κατάσταση εσύ να παίζεις και δεκαπέντε άτομα να πιέζουν το (ρετρό)καρεκλάκι σου πέρα δώθε χα χα χα μπινέδες πεινασμένοι όπως και εγώ άλωστε!!!
 
Θυμάμαι απίστευτες εικόνες με τύπο που παίζει πορωμένος και απο πάνω του 4 με 5 άτομα να τον έχουν καβαλήσει για να βλέπουν την οθόνη και να σχολιάζουν αναλόγως. Επίσης είχα πετύχει σε φάσεις όπου ο παίκτης του coin op να χάνει εντελώς την ψυχραιμία του απο τα σχόλια των γύρω του να παρατάει το παιχνίδι και να πέφτει ξύλο. Τότε ήμουν πιτσιρίκι. Τώρα που το σκέφτομαι μου φένεται παντελώς αστείο.
 
Μερικές φορές δεν υπήρχε καν λόγος για τσακωμό απλά “pure τσαμπουκάς” του στυλ: είμαι μεγαλύτερος από εσένα θα παίξω πρώτος εγώ. Και λόγω του ότι δεν υπήρχε πάντα συγκατάβαση από την άλλη πλευρά και οι εποχές τότε ήταν άγριες ειδικά σε αυτά τα μαγαζιά, το ξύλο δεν ήταν καθόλου σπάνιο.

Δεν είχαν πάντα άδικο οι γονείς που πίστευαν πως τα ουφάδικα δε μάζευαν πάντα τα καλύτερα παιδιά.

Σκέφτεστε τσαμπουκά σε net-cafe τώρα για το ποίος θα καθίσει πρώτος στον υπολογιστή;
 
Alucard είπε:
Σκέφτεστε τσαμπουκά σε net-cafe τώρα για το ποίος θα καθίσει πρώτος στον υπολογιστή;
δεν παίζει αυτό πια. το πάθος είναι μια άγνωστη λέξη για τους πιτσιρίκους, πάθος ακόμη και για τα πιο απλά πράγματα...
 
miko63 είπε:
δεν παίζει αυτό πια. το πάθος είναι μια άγνωστη λέξη για τους πιτσιρίκους, πάθος ακόμη και για τα πιο απλά πράγματα...
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, το πάθος δε χάνεται.

Είναι σα να λέμε ότι αν εμείς ήμασταν τώρα μικροί, δε θα είχαμε πάθος, αφού οι πιτσιρίκοι σήμερα δεν έχουν πάθος.

Ίσως να έχουν άλλα ενδιαφέροντα από αυτά που είχαμε εμείς, ίσως να μην καταλαβαίνουν τα δικά μας πάθη, αλλά έχουν τα δικά τους.
 
Vagelis είπε:
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, το πάθος δε χάνεται.Είναι σα να λέμε ότι αν εμείς ήμασταν τώρα μικροί, δε θα είχαμε πάθος, αφού οι πιτσιρίκοι σήμερα δεν έχουν πάθος.

Ίσως να έχουν άλλα ενδιαφέροντα από αυτά που είχαμε εμείς, ίσως να μην καταλαβαίνουν τα δικά μας πάθη, αλλά έχουν τα δικά τους.
Καλά τα λες Vagelis !! Σα να ακούω τη γενιά πριν από μας. "Κοίτα ρε τα πιτσιρίκια. Ολοι μέρα στα UFAδικα είναι, εμεις τουλάχιστον είχαμε πάθος και.......μπλα,μπλα,μπλα!!!!"

Ετσι θα λένε και τα πιτσιρίκια των NET-CAFE για την επόμενη γενιά και πάει λέγοντας.

Εγώ ένα πάθος είχα στο ένα από τα δύο UFAδικα της Ελασσονάρας !!! Wonder Boy in MonsterLand !!!:ylsuper:

Πήγαινα με τρία 10καρικά και μετά από δύο ώρες ερχότανε ο SUPER MODERATOR:biglaugh:, με έπιανε από το αυτί και με πετούσε έξω, γιατί, έλεγε, δεν άφηνα κανέναν άλλο να παίξει. (Κοινώς δεν έπεφτε χρήμα:biglaugh:)
 
teflon είπε:
Καλά τα λες Vagelis !! Σα να ακούω τη γενιά πριν από μας. "Κοίτα ρε τα πιτσιρίκια. Ολοι μέρα στα UFAδικα είναι, εμεις τουλάχιστον είχαμε πάθος και.......μπλα,μπλα,μπλα!!!!"Ετσι θα λένε και τα πιτσιρίκια των NET-CAFE για την επόμενη γενιά και πάει λέγοντας.

Εγώ ένα πάθος είχα στο ένα από τα δύο UFAδικα της Ελασσονάρας !!! Wonder Boy in MonsterLand !!!:ylsuper:

Πήγαινα με τρία 10καρικά και μετά από δύο ώρες ερχότανε ο SUPER MODERATOR:biglaugh:, με έπιανε από το αυτί και με πετούσε έξω, γιατί, έλεγε, δεν άφηνα κανέναν άλλο να παίξει. (Κοινώς δεν έπεφτε χρήμα:biglaugh:)
τα ιδια παθαινα και εγω με το ιδιο παιχνιδι :) ωραιες εποχες ομως :D
 
Αύγουστος, Λιτόχωρο, 15-20 χρόνια πριν, να παίζω Golden Axe. Σε προχωρημένο σημείο, πιτσιρικάς παίρνει χαμπάρι ότι είχα βάλει κι άλλο κέρμα (για continue) και νομίζει ότι το "πέταξε" το μηχάνημα, οπότε κάθεται και αρχίζει να παίζει με τον 2ο παίκτη! Αποτέλεσμα: να προσπαθώ να παίξω ενώ με αγκώνες και πόδια του ρίχνω ξύλο. Μα τί μ...σμένο...
 
Alucard είπε:
Δεν είχαν πάντα άδικο οι γονείς που πίστευαν πως τα ουφάδικα δε μάζευαν πάντα τα καλύτερα παιδιά.
Σκέφτεστε τσαμπουκά σε net-cafe τώρα για το ποίος θα καθίσει πρώτος στον υπολογιστή;
Γενικά στα 80ς υπήρχε μεγάλη καφρίλα και το ξύλο έπεφτε για το τίποτα οποτε όχι μόνο στα ουφάδικα, αλλά σε πολλά σημεία δεν μαζεύονταν τα καλύτερα παιδιά :) :) :)

Πάντως έχω δει να πλακώνωνται έξω από Νετ cafe. επειδή κάποιοι έκαναν κάποια φουστιά στο παιχνίδι κι έτσι :) :)

Όταν ήμουν μικρός, έπαιζα πολύ καλά ένα φλιπεράκι στο χωριό μου. Κάποια φορά ένας πιο μεγάλος μου έβαλε το χέρι μπροστά στο τζάμι, για να χάσω. Τσαμπουκαλεύτηκα, τις έφαγα,τέλος. :) :)
 
Εγώ έχω μια άλλη ανάμνηση από τα ουφάδικα...τέλη της δεκαετίας του 80 και παίζουμε μαζί με τα άλλα 14χρονα cabal ή twin cobra...o ιδιοκτήτης παραμονεύει στην γωνία για να μας ρίξει καμιά φάπα έτσι και ρίξουμε την κλασσική σφαλιάρα στο μοχλό μετά το χάσιμο μίας ζωής!

Πάντα πρόσεχα για να μην με χτυπήσει και ήμουν ίσως ο μόνος που δεν είχε φάει μάπες ως τότε...σε κάποια φάση συνεπαρμένος από το παιχνίδι ξεχάστηκα και χτύπησα τον μοχλό ελαφρά...τρώω λοιπόν στο καπάκι την φάπα μου και κάτι βρισίδια αδικαιολόγητα. Ο μίκρος Σπύρος όμως ήταν τόσο περήφανος που ντροπιάστηκε από αυτό και ήθελε εκδίκηση! Την άλλη μέρα ενημέρωσα τον μεγαλύτερο αδερφό μου και έσκασαν 20 μεταλάδες στο μαγαζ,ί πλάκωσαν στις ψηλές τον ιδιοκτήτη θυμίζοντας του τι έκανε...

από τότε όποτε πήγαινα με κέρναγε και credits κέρματα ο λεβέντης ιδιοκτήτης και μάλιστα ήθελε να κερνάει και καφέ...Ας όψεται που δεν υπήρχαν πολλά σχετικά μαγαζιά τότε αλλιώς δεν θα με ξανάβλεπε...άλλες εποχές και άλλοι ανθρώποι. Ακόμα και τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να το θυμάμαι και να ντρέπομαι ή απλά να χαίρομαι που έγινα αιτία να τιμωρηθεί ένας σαδιστής ηλίθιος που κτυπούσε τα παιδιά αναίτια για τα ηλεκτρονικά από τα οποία μάλιστα έβγαζε τόσο καλό μεροκάματο τότε!
 
Εύγε Σπύρο. Ο κάθε τυχάρπαστος πάντοτε τα βάζει με τους αδύναμους για να δείχνει δυνατός.

Αλλά αν έρθει κάποιος δυνατότερος να του τη πέσει, τουμπεκί και με το ένα πόδι στη γωνία..........
 
Shinobi: Ο τυπάς περνάει αμέριμνος την πίστα θερίζοντας τους εχθρούς. Σκάει από πίσω του ένα κορνεμπίφ(ρετρό λέξη detected) και λέει: "Φίλε έχεις και τη μαγεία", και πατάει το τρίτο κουμπί... :rofl:
 
Omenforever είπε:
Shinobi: Ο τυπάς περνάει αμέριμνος την πίστα θερίζοντας τους εχθρούς. Σκάει από πίσω του ένα κορνεμπίφ(ρετρό λέξη detected) και λέει: "Φίλε έχεις και τη μαγεία", και πατάει το τρίτο κουμπί... :rofl:
ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑ Μ'έκανες και μου βγήκε ο καφές από τη μύτη... πόσο χαρακτηριστικό κι εκνευριστικό!!!!!
 
ειστε αλητες!ΧΑΧΧΑΧΑΑΑ!

...τι μου θυμησατε τωρα..Η αρχη των 80ς με βρηκε να κλεβω δεκαρικα απο το ταμειο της ταξης για να παιξω στο ουφαδικο του "holiday inn"κατω στο υπογειο με το μποουλινγκ και το τελος τους με βρηκε να δουλευω σε ουφαδικο..!!Θρυλικα καλτ ουφαδικα θεωρω τη"ΧΑΒΑΗ"στο παγκρατι,(ΒΛ>"οταν οι ροδες χορευουν"δαλιανιδης)το ΓΑΛΑΞΙΑ στους αμπελοκηπους,του Τσιμογιαννη στο κεντρο κλπ κλπ..Ενας λογος για να πεσουν φαπες,ηταν κ το "χαι σκορ"Οταν εκανε χαι σκορ κανας λεμες στο "μηχανημα" σου,αντι να παιδευεσαι για να το σπασεις,απλα...εσβηνες το μηχανακι!Πολλα απ αυτα σου εδιναν τη δυνατοτητα να γραψεις πανω απο απο 3 γραμματα για να καταχωρηθεις σαν χαι σκορερ και οποιος ειχε καποιον αχτι,αντι να βαλει την "υπογραφη"του εχωνε μπινελικια στον αλλο..Το πιο απλο για να αναψει τσαμπουκας,ηταν το "τι κοιτας ρε?"Η απαντηση ηταν λαθος εκ των προτερων.."γιατι ετσι γουσταρω"οποτε ακολουθουσαν μαπες,"δεν κοιταω..."οποτε εισαι κοτα με ολα τα παρεπομενα...Σιγουρα πεφταν μαπες για ψυλλου πηδημα,αλλα ποτε ενας 15χρονος ηταν πιο ασφαλης?Το πιο extreme που μπορουσες να κανεις στο ουφαδικο ηταν κανα τσιγαρο,κανονικο...Σημερα στα νετ καφε ξερετε ολοι ποσοι κινδυνοι παραμονευουν για τα "τρυφερα ποδια"...Θα επανελθω,εχει πολυ ψωμι το θεμα..
 
Ααααχ Χαβαη... Ως Παγκρατιωτης το ειχα τιμησει δεοντος το μερος...

Πλην ομως - ουτε το ταμειο της ταξης εκλεψα ποτε, ουτε χαζες μαγκιες εκανα, ουτε επεσαν μαπες απλα για τσαμπουκα, ουτε μπινελικια επειδη καποιος με κοιταζε η καποιον κοιταζα. Μαλλον σε παραλληλο συμπαν ημουν...
 
Σε ουφάδικο-ζαχαροπλαστείο του Μοσχάτου, που έχει κλείσει τώρα, υπήρχε ένας τρόπος να παίξεις ένα space invader clone, δεν θυμάμαι ποιό, αν έβγαζες και ξαναέβαζες την πρίζα του παιχνιδιού. Το κακό ήταν ότι υπήρχε πολύμπριζο και αν δεν ήξερες ποιά πρίζα να βγάλεις συνήθως έσβηνες το Cabal ή το Pang που ήταν δίπλα. Αν ήσουν και σε φάση high score και συνέβαινε αυτό τότε έιχαμε θερμό επισόδειο στο μαγαζί. Αξέχαστες εποχές!
 
Πίσω
Μπλουζα