Ρετρό γάλατα

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
916
Γάλατα υπάρχουν πολλά. Ήδη κάποια έχουν αναφερθεί σε άλλα νήματα. Θυμόσαστε τα γάλατα "Μικρή Ολλανδέζα" (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα) και κάποιο γάλα Τίτι;

Θρυλικό φυσικά και το Γάλα Βλάχας για το οποίο η γνωριμία μου μαζί του ταυτίστηκε με το πυρηνικό ατύχημα στο Τσέρνομπιλ (1986)! Τι είχε συμβεί; Καθότι παιδί της επαρχίας, παίρναμε γάλα στα έιτις από την αγελάδα, αγνό και φρέσκο. Πολύ σπάνια θα έμπαινε και κανένα κουτί, κυρίως για τις ανάγκες του καφέ, και τα γλυκά της μαμάς. Ωστόσο, το 1986 με το Τσερνομπίλ, ξέσπασε και διατροφικός πανικός και ακούστηκε και κάποια φήμη ότι δεν έπρεπε να πίνουμε γάλα αγελάδας. Έτσι, άρχισα να πίνω γάλα σε κουτί και το πρώτο μου γάλα εκείνη την περίοδο σε κουτί ήταν το Βλάχας.

Θυμόμαστε άλλα γάλατα της εποχής εκείνης;
 
Το γαλα βλαχας και το.. γαλατα υπαρχουν πολλα, Νουνου ομως ενα, ηταν απο αυτα που επινα. Το AROZA (υπηρξε?) και ενα αλλο με παιδακια (ζωγραφιστα) στο κουτι.

Το αγαπημενο μου ηταν το ζαχαρουχο (δεν πιανεται αυτο ε? :p )

Παντως χρονια μετα, πινω το φρεσκο, αλλα τα εβαπορε εχουν μια αλλη γευση.. παλια και αγαπημενη :flower: που καποιες φορες θελω να ξαναδοκιμαζω #) )
 
"Αγροκτήματα ΑΡΟΖΑ!!" έτσι λεγόταν, και ήταν αυτό που είχε 2 παιδάκια στο κουτί...Ήταν το καθιερωμένο γάλα που πίναμε με τον αδερφό μου στο σπίτι της γιαγιάς.
 
Μικρός έπινα Yoko Choko, αν το θυμάται κανείς - με το καλαμάκι κολλημένο στο κουτί. Επίσης πολύ Carnation, το οποίο είχε βγει και με αηδιαστική γεύση φράουλα!??! Στο γυμνάσιο τσάκιζα το Milcafe, που τότε ήταν σε συσκευασία ίδια με του Milko, και διατηρούταν στο ψυγείο, με μικρή ημερομηνία λήξης. Έπινα 3-4 τέτοια τη μέρα!

Πολύ μικρός όμως, θυμάμαι αμυδρά ένα γάλα σε χάρτινο κουτί σε σχήμα πυραμίδας, όπου έκοβες με ένα ψαλίδι την κορυφή και έβαζες καλαμάκι. Το σοκολατούχο ήταν το αγαπημένο μου, ενώ το άσπρο (που νομίζω είχε ένα μπλε "Η" στο κουτί) με αηδίαζε. Αυτό θυμάται κανένας πως το έλεγαν?
 
Το Milco Φραουλα. Παντα ηθελα να το δοκιμασω αλλα το απεσυραν πριν προλαβω.

Το "τριγωνο" μου φαινεται πως ηταν Ολλανδικο γαλα μακρας διαρκειας.

Επισης θυμαμαι απο διαφημισεις το γαλα-σκονη Regilait με το ευχαριστο τραγουδακι.
 
Γάλα regilait όχι θερμίδες, όχι λιπαρά, σ' ολα τά άλλα ναιιιι
 
Uninvited είπε:
Πολύ μικρός όμως, θυμάμαι αμυδρά ένα γάλα σε χάρτινο κουτί σε σχήμα πυραμίδας, όπου έκοβες με ένα ψαλίδι την κορυφή και έβαζες καλαμάκι. Το σοκολατούχο ήταν το αγαπημένο μου, ενώ το άσπρο (που νομίζω είχε ένα μπλε "Η" στο κουτί) με αηδίαζε. Αυτό θυμάται κανένας πως το έλεγαν?
χαχαχαχα το γαλα αυτο (δεν θυμαμαι ονομα) το επινα κι εγω! Και αμα πω το λογο.... Για την συσκευασια!!! Μου αρεσε τοσο πολυ που ενω δεν επινα ποτε το γαλα σκετο χωρις hemo αυτο το κατεβαζα (βεβαια μετα την μεση αρχιζα να ζοριζομαι)
 
joe είπε:
χαχαχαχα το γαλα αυτο (δεν θυμαμαι ονομα) το επινα κι εγω! Και αμα πω το λογο.... Για την συσκευασια!!! Μου αρεσε τοσο πολυ που ενω δεν επινα ποτε το γαλα σκετο χωρις hemo αυτο το κατεβαζα (βεβαια μετα την μεση αρχιζα να ζοριζομαι)
Μα γιατί δεν έπαιρνες το σοκολατούχο? Btw το Hemo δεν μου άρεσε ποτέ. Ήμουν όμως fan της Οβαλτίνης (έτσι λεγόταν?)
 
Uninvited είπε:
Μικρός έπινα Yoko Choko, αν το θυμάται κανείς - με το καλαμάκι κολλημένο στο κουτί. Επίσης πολύ Carnation, το οποίο είχε βγει και με αηδιαστική γεύση φράουλα!??! Στο γυμνάσιο τσάκιζα το Milcafe, που τότε ήταν σε συσκευασία ίδια με του Milko, και διατηρούταν στο ψυγείο, με μικρή ημερομηνία λήξης. Έπινα 3-4 τέτοια τη μέρα!
Πολύ μικρός όμως, θυμάμαι αμυδρά ένα γάλα σε χάρτινο κουτί σε σχήμα πυραμίδας, όπου έκοβες με ένα ψαλίδι την κορυφή και έβαζες καλαμάκι. Το σοκολατούχο ήταν το αγαπημένο μου, ενώ το άσπρο (που νομίζω είχε ένα μπλε "Η" στο κουτί) με αηδίαζε. Αυτό θυμάται κανένας πως το έλεγαν?
To milcafe υπάρχει ακόμα
 
Το γαλα σκονη...

(που δεν το ειχα δοκιμασει ποτε)
 
Uninvited είπε:
Μα γιατί δεν έπαιρνες το σοκολατούχο? Btw το Hemo δεν μου άρεσε ποτέ. Ήμουν όμως fan της Οβαλτίνης (έτσι λεγόταν?)
Ημουν 4 χρονων, δεν με αφηνε η μανα μου να πινω σοκολατουχα, αργοτερα την εψησα να πινω μιλκο οταν ακομα ηταν στο πλαστικο μπουκαλακι με το κοκκινο αλουμινοχαρτο
 
joe είπε:
Ημουν 4 χρονων, δεν με αφηνε η μανα μου να πινω σοκολατουχα, αργοτερα την εψησα να πινω μιλκο οταν ακομα ηταν στο πλαστικο μπουκαλακι με το κοκκινο αλουμινοχαρτο
Δεν το θυμαμαι αυτο. Νομιζα οτι το Milko ξεκινησε στην κλασσικη (αρκετα διαφορετικη με τη σημερινη) καφε-ασπρη χαρτινη συσκευασια.
 
Wally είπε:
Δεν το θυμαμαι αυτο. Νομιζα οτι το Milko ξεκινησε στην κλασσικη (αρκετα διαφορετικη με τη σημερινη) καφε-ασπρη χαρτινη συσκευασια.
Θυμαμαι πως πολυ πριν βγει αυτη η συσκευασια υπηρχε το γαλα. Μαλιστα για να παρω εκανα το μεγαλυτερο χουνερι στη μανα μου οταν ηταν εγκυος στον αδελφο μου. 3,5 ετων την κοπανησα να παω μονος μου στο γαλακτοπωλειο του θειου της και αυτη με κυνηγαγε απο πισω φοβουμενη πως θα με κοψει κανενα αμαξι. Τι καλο παιδακι... τις εφαγα με την βιτσα απ την κληματαρια μετα... Μιλκο πηρα παντως :D
 
Επήσης κυκλοφορεί ακόμα το σοκολατούχο της ΕΒΟΛ.

Ειναι απίστευτο!
 
Saulot είπε:
To milcafe υπάρχει ακόμα
Ναι, αλλά όχι πια σε εκείνη τη μορφή. Τώρα είναι μακράς διάρκειας, εκτός ψυγείου και γευστικά δεν έχει σχέση.

Saulot είπε:
Επήσης κυκλοφορεί ακόμα το σοκολατούχο της ΕΒΟΛ.Ειναι απίστευτο!
Τα ΕΒΟΛ είναι εκπληκτικά γάλατα, και σοκολατούχα και άσπρα. Βασικά, επειδή πίνω άσπρο γάλα, παίρνω μόνο ΕΒΟΛ. Για καιρό τα είχε μόνο ο Βασιλόπουλος, αλλά τώρα φέρνει και ο Σκλαβενίτης. Δεν έχω βρει αλλού, και δυστυχώς, φυσικά, σε κανένα περίπτερο/ψιλι.
 
Δεν το θυμαμαι αυτο. Νομιζα οτι το Milko ξεκινησε στην κλασσικη (αρκετα διαφορετικη με τη σημερινη) καφε-ασπρη χαρτινη συσκευασια.
Οπως ειπε και ο joe - η αρχικη συσκευασια του milko (που ομως δεν λεγοταν τοτε Milko αλλα Σοκολατουχο γαλα ΔΕΛΤΑ) ηταν πλαστικο μπουκαλι σε καφε χρωμα με κοκκινο αλουμινοχαρτο για πωμα - μιλαμε για το 1981-82 - υπηρχε και αντιστοιχο σοκολατουχο της ΕΒΓΑ παλι σε καφετι πλαστικο μπουκαλι με ασημι αλουμινοχαρτο για πωμα.


Πολύ μικρός όμως, θυμάμαι αμυδρά ένα γάλα σε χάρτινο κουτί σε σχήμα πυραμίδας, όπου έκοβες με ένα ψαλίδι την κορυφή και έβαζες καλαμάκι. Το σοκολατούχο ήταν το αγαπημένο μου, ενώ το άσπρο (που νομίζω είχε ένα μπλε "Η" στο κουτί) με αηδίαζε. Αυτό θυμάται κανένας πως το έλεγαν?
Ειχε ολες τις παραλλαγες - απο το πληρες κοκκινο (που εξαφανιζεται σιγα σιγα) - Μπλε (ημιπληρες) Πρασινο (Light) και σοκολατουχο (αρχικα σε λευκη μπεζ συσκευασια με εντονα καφε γραμματα και μετα σε κιτρινη καφε με επισης εντονα καφε γραμματα) , η μαρκα ειναι πασιγνωστη κυκλοφορει ακομα και σημερα με τα ιδια τριγωνικα χαρτινα κουτια αλλα ελα που δεν θυμαμαι το ονομα της :D (κατι σε Εγκχαρτς νομιζω)
*+

Ήμουν όμως fan της Οβαλτίνης (έτσι λεγόταν?)
Στην αρχη λεγοταν Οβομαλτινη και μετα το κοντυναν σε Οβαλτινη.
 
Paspartoo είπε:
Οπως ειπε και ο joe - η αρχικη συσκευασια του milko (που ομως δεν λεγοταν τοτε Milko αλλα Σοκολατουχο γαλα ΔΕΛΤΑ) ηταν πλαστικο μπουκαλι σε καφε χρωμα με κοκκινο αλουμινοχαρτο για πωμα - μιλαμε για το 1981-82 - υπηρχε και αντιστοιχο σοκολατουχο της ΕΒΓΑ παλι σε καφετι πλαστικο μπουκαλι με ασημι αλουμινοχαρτο για πωμα.
Τέτοιο στυλ υπάρχει ακόμα της ΦΑΓΕ νομίζω.

Ειχε ολες τις παραλλαγες - απο το πληρες κοκκινο (που εξαφανιζεται σιγα σιγα) - Μπλε (ημιπληρες) Πρασινο (Light) και σοκολατουχο (αρχικα σε λευκη μπεζ συσκευασια με εντονα καφε γραμματα και μετα σε κιτρινη καφε με επισης εντονα καφε γραμματα) , η μαρκα ειναι πασιγνωστη κυκλοφορει ακομα και σημερα με τα ιδια τριγωνικα χαρτινα κουτια αλλα ελα που δεν θυμαμαι το ονομα της :D (κατι σε Εγκχαρτς νομιζω)
Στην Ελλάδα υπάρχουν ακόμα?? Έχω να δω κάτι τέτοιο 30 χρόνια. Λευκή/μπεζ με έντονα καφέ νομίζω ήταν το σοκολατούχο, ναι. Δεν θυμάμαμι κίτρινη/καφέ. Το άσπρο θυμάμαι μόνο μπλε.

Στην αρχη λεγοταν Οβομαλτινη και μετα το κοντυναν σε Οβαλτινη.
Μπράβο, τώρα το θυμήθηκα. Και κάτι κονκάρδες έδινε σε κάποια φάση αν θυμάμαι καλά, με διάφορα αθλήματα.
 
Τέτοιο στυλ υπάρχει ακόμα της ΦΑΓΕ νομίζω.
Ναι, ειναι το CHOCO της ΦΑΓΕ αλλα δεν ειναι φρεσκο (οπως ηταν τοτε τα αντιστοιχα της ΔΕΛΤΑ και ΕΒΓΑ)
 
Πίσω
Μπλουζα