Ρετρό...γυμναστήρια!!

don dokken

RetroMasteR
Joined
14 Μάρ 2009
Μηνύματα
1.532
Αντιδράσεις
215
..τι να λεμε τωρα..μερικα τα εχουμε δει σε βιντοκασσετες.απιστευτοι τυποι,μπραβοι,κακοποιοι,ψωνια,κουσουρια,καμακια..π ου και που καναʼγκομενακιʼ..τα θυμαμαι με πολυ γελιο..Λοιπον,Νο 1 το ΥΓΕΙΑ κ ΜΥΩΝΕΣ του Περσιδη ,στο Παγκρατι.Το εχουμε δει σε ταινια του Σουγκλακου. Νο 2 τα γυμναστηρια του Σπυρου του Μπουρναζου..στου Ζωγραφου και την Κυψελη..Το ποινικο μητρωο οσων ειχαν κατα καιρους αθληθει εκει μεσα ξεπερνα σε ογκο μια εκδοση χρυσου οδηγου..( ο Σπυρος φοβερος ανθρωπος καμμια σχεση μ αυτα, και ο πρωτος ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ μποντυμπιλντερ) Νο 3 του τεραστιου Γ. Κωστογλακη στα Πατησια..Ενας γιγαντας που κανει και ενα περασμα σε μια ταινια του Μουστακα.(εγω κ το πουλι μου ,νομιζω)Επισης εχει κ ενα ρολο στο ΗΤΑΝ ΑΞΙΟΣ ,ε,ξερετε ποιου..Επαιζε και αγωνες ΚΑΤΣ τη χρυση εποχη..Δεν ειχα την τυχη να αθληθω εκει ,αλλα το αντικρυζα με δεος κ σεβασμο..οποιος θυμαται κατι αναλογο ,ας συμπληρωσει.. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό thread!

Για την ιστορία ο Γιάννης Κωστογλάκης ήταν ο θηριώδης τύπος που παίζει στο "Ήταν Άξιος" στη παρακάτω σκηνή...

[yt deadlink]

Εδώ αγωνιστικός:



Να αναφέρουμε οτι υπήρχε και περιοδικό "ΥΓΕΙΑ κ ΜΥΩΝΕΣ". Όσο για τον Μπουρνάζο, τα λόγια είναι περιττά...απλά PRO!!!

Πάντως οφείλω να πω οτι έχω δει πολύ ασχημο(τερο) κόσμο σε "in" και "κλασσάτα" γυμναστήρια από τα διάφορα σιδεράδικα. Στα σιδεράδικα τουλάχιστον ο καθένας κοιτάει τη δουλεία του. Ο κόσμος εκεί πάει για προπόνηση και οχι για... P.R ;)

kwstoef2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AΞΙΟΣ!!

μπραβο για τις φωτο..δεν το συζητω,τα σιδεραδικα μαζευουν καλυτερο κοσμο.Το περιοδικο σχετιζοταν με τον ιδιοκτητη..αυτα και θενξ! :)
 
Ερώτηση :

Στα ρετρο γυμναστηρια, οι γυναικες που συχναζαν εκει, ειχαν τα κορμάκια (φορμες εννοω), που βλεπουμε στις διαφορες βιντεοταινίες;

Και αν ναι, δεν ηταν λιγο προκλητικο; (τουλαχιστον στα γυμναστηρια που συχναζω τωρα εχω, φορμες μεχρι κατω στο ποδι φοραμε ολες. Αντε οι πιο τολμηρες να φορεσουν μπλουζακι με τιραντακι, οχι με μανικι, για πιο αποκαλυπτικο)
 
Εγω παντως τα παλια χρονια που ασχολιομουν ελαφρως και περιστασιακα, θυμαμαι 3 κοπελες σε σιδεραδικο στους Αμπελοκηπους. Η μια ηταν η "ετσι" του αφεντικου και οι αλλες 2 δεν μοιαζαν με κοπελες...
 
Το γυμναστήριο του Μπουρνάζου στου Ζωγράφου το πρόλαβα στα τελειώματα του, οταν και τελειοποίησα και τις τελευταίες λεπτομέρειες του γραμμωμένου,αγαλματένιου κορμιού μου :p

Η αλήθεια είναι οτι είχε πάρει την κάτω βόλτα και παρουσίαζε σημάδια εγκατάλειψης.

Θυμάμαι επίσης την φοβερή μορφή, τον βοηθό "Σπυράκο"...
 
Λορένα είπε:
Ερώτηση :Στα ρετρο γυμναστηρια, οι γυναικες που συχναζαν εκει, ειχαν τα κορμάκια (φορμες εννοω), που βλεπουμε στις διαφορες βιντεοταινίες;

Και αν ναι, δεν ηταν λιγο προκλητικο; (τουλαχιστον στα γυμναστηρια που συχναζω τωρα εχω, φορμες μεχρι κατω στο ποδι φοραμε ολες. Αντε οι πιο τολμηρες να φορεσουν μπλουζακι με τιραντακι, οχι με μανικι, για πιο αποκαλυπτικο)
Πάντως εγώ στα σιδεράδικα πήγαινα με μπουστάκι και ποδηλατική βερμούδα τις περισσότερες φορές. Οκ τραβούσες βλέμματα λόγω εμφάνισης. Τώρα αν πας στα γυμναστήρια-αλυσίδες με τέτοια αμφίεση δεν τρέχει τίποτα. Ο λόγος που θα γυρίσουν να σε κοιτάξουν εκεί είναι γιατί κάνεις ελεύθερα βάρη και πάγκο και σκουότ και δεν κάθεσαι στα χαζο όργανα με αέρα (Που είσαι D@redevil....)

Αχ.... πού είναι οι παλιές καλές εποχές που ήθελες στραβόμπαρα και έβρισκες 10 και τώρα τις ψάχνεις με το κιάλι σε ολόκληρο γυμναστήριο!!!!
 
ελπίζω να μην πιαστεί off topic επειδή είναι μουσικό βίντεο

φαίνεται η μόδα των γυμναστηρίων στα 90ς αρχες

ΠΩΛΙΝΑ - ΧΡΗΣΤΟΣ ΔΑΝΤΗΣ ''PUSH UPS" (1990)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Λορένα :

Στα παλία σιδεράδικα οι ελάχιστες γυναίκες που έσκαγαν μούρη δεν ήταν general population :D 'Ηταν του χώρου και έκαναν σκληρή προπόνηση. Άσε που όπως είπε και ο Wally ήταν συνήθως κοπέλες των αφεντικών (τα δε αφεντικά των σιδεράδικων ήταν ΠΑΝΤΑ διασταύρωση T-Rex με silverback Γορίλα :award: ). Οπότε οτι και να φόραγαν (φωσφοριζέ κορμάκια και γκέτες) δεν είχαν πρόβλημα.

@Κampia

Απλά τα σέβη μου :bow:

Το άσχημο είναι οτι δεν υπάρχουν πλεον σιδεράδικα ( ή είναι ελάχιστα). Το gym είναι πλέον mainstream με οτι και αν αυτό συνεπάγεται.

Κάποτε έκανες προπόνηση με μουσική υπόκρουση τον Rocky, και τα σίδερα βροντάγανε. Θυμάμαι ακόμα και οι πιο θηριώδεις τύποι σε έβλεπαν στοργικά (αν φυσικά έκανες προπόνηση με πάθος και στόχο) και σου έλεγαν μυστικά, σου έδειχναν ασκήσεις και σε ενθάρρυναν!

Τωρα έχει γεμίσει ο τόπος χαζογκομενίτσες και κονιόρδους wannabe φουσκωτούς, που έχουν πάρει φαρμάκια και παρόλα αυτά είναι μηδέν σε μπαλάρισμα και σε σχηματισμο. Ακους οτι πιο χαζό υπάρχει στο ραδιόφωνο (thank gods we have mp3s), και γενικά το όλο σκηνικό θυμίζει καφετέρια. Πάνε για P.R και οχι για δουλίτσα. Το πρόβλημα είναι οτι όλοι αυτοι σου πιάνουν τους πάγκους, και πρέπει να περιμένεις.

Η λύση είναι τα μικρά συνοικιακά γυμναστηριάκια. Εκεί τους ξέρεις και σε ξέρουν, υπάρχει φιλικό κλίμα και ευγενης άμιλλα.

Ορίστε και το απόλυτο σιδεράδικο Gold's Gym Venice Beach CA:

Arnold vs Lou 2

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί κάποιος να αποσαφηνίσει εν συντομία, τη διαφορά μεταξύ "γυμναστήριου" και "σιδεράδικου" ;
 
:animlaugh: Η διαφορά είναι πως στα μεν παλιά καλά σιδεράδικα γυμναζόμασταν σε καθαρά μηχανικά όργανα με τροχαλίες που απέπνεαν μια βαρβατίλα και έδιναν μια ατμόσφαιρα μεταξύ Blade Runner και Mad Max, ενώ στα περισσότερα γυμναστήρια πλέον τα όργανα είναι "υδραυλικά" και φλώρικα.

Μπορεί να μη μου φαίνεται πλέον αλλά πήγαινα για 9 χρόνια γυμναστήριο, από 14-23 χρονών. Δεν έχω ιδέα γιατί το σταμάτησα ξαφνικά... ώρες ώρες μου λείπει.
 
Το σιδεράδικο είναι ένα γυμναστήριο που δίνει έμφαση στα έλεύθερα βάρη και όχι στα μηχανήματα. Επίσης δεν έχει τμήματα χορού, γιόγκες, πιλάτες κλπ. Oι θαμώνες είναι συνήθως άντρες και λιγότερο γυναίκες. Το κλίμα της προπόνησης είναι σκληροπυρηνικό (βαριά κιλά, γεμάτες μπάρες, τύπους που ποζάρουν χωρίς μπλούζες κλπ)! Σε αυτό παίζει ρόλο οτι πολλά παιδιά που προπονούνται στα σιδεράδικα, κατεβαίνουν σε αγώνες body building. Παίζει πάντα ροκιές ή γνωστά soundtracks ταινιών του χώρου (rocky, over the top κλπ). Επίσης στους τοίχους θα δεις φωτό με τους ιδιοκτήτες (που στάνταρ έχουν τίτλους), προθήκες με κούπες και μετάλλια και φυσικά αφίσες με διάφορα τούμπανα διεθνους φήμης. Ακους βογκητά πόνου, γέλια, ενθαρρυντικά ή και περιπαιχτικά (πάντα με κάλή πρόθεση) σχόλια. Τέλος τα σιδεράδικα έχουν τη δική τους μυρωδιά.

Τα άλλα γυμναστήρια δεν έχουν τίποτα από τα παραπάνω...
 
exetlaios είπε:
Μπορεί κάποιος να αποσαφηνίσει εν συντομία, τη διαφορά μεταξύ "γυμναστήριου" και "σιδεράδικου" ;

Αφού σε παραπέμψω επάνω, στην εξήγηση του γνώστη του χώρου Shadow, διάβασε συμπληρωματικά και αυτό:

Σιδεράδικα: Βάρη και αλτήρες τίγκα στη σκουριά. Ανορθόγραφες πινακίδες τύπου «βάλτε τα βάρη στη θέση τους όταν τελειώσετε», ο ιδιοκτήτης ξεφουσκωμένο τούμπανο που παλιά έπαιρνε hardcore φαρμάκια, οι θαμώνες απομεινάρια των 80s που στις συζητήσεις τους εκθειάζουν τη σημασία του τρεξίματος αλλά συνεχίζουν να πλακώνονται με μανία στα βάρη, στους τοίχους αφίσες του Άρνι από διαφημίσεις πρωτεϊνών κλπ.

Γυμναστήρια: Κitro fm να παίζει για να ενημερωθούν οι θαμώνες για τα "in" στέκια και για το με ποιον βγαίνει η Britney αυτό του σουκού, παντού metrosexual αποτριχωμένα αγόρια κουνιζόμενα και λυγιζόμενα, αυτάρεσκες Barbie γυναίκες μόνιμα παρκαρισμένες στο μηχάνημα των προσαγωγών, πολύ κόσμος που δεν έχει καμία σχέση με υγιεινό τρόπο ζωής απλά εκτονώνει τα εργασιακά/ψυχολογικά του αναλωνόμενος σε κουβεντούλα.

:happyjump:
 
Με διαφωτίσατε απόλυτα μάγκες, ευχαριστώ !

Είσασταν σαφέστατοι και περιγραφικότατοι !
 
τα πατε ολα...

..δεν εχω να συμπληρωσω τιποτα..εκτος ισως απο το οτι σε καλα γυμναστηρια πετυχαινες κ ʽκαλο κοσμοʽ.στα σιδεραδικα καλο υποκοσμο :D .πλακα κανω(ισως κ οχι)τελικα ο Σπυρακος ειναι πιο διασημος κ απο τον ιδιο το Μπουρναζο.Να πω οτι το Υγεια κ Μυωνες ηταν Χρεμωνιδου στο παγκρατι κ ο ιδιοκτητης ο Περσιδης ηταν μορφη στο χωρο χωρις να ειναι ο ιδιος μποντυμπιλντερ.πολλα απο τα οργανα ηταν δικης του επινοησης!(ειχε σχετικες σπουδες οχι οτι ναναι..)οντως οι γυναικες στα γυμναστηρια τοτε ηταν πολυ μπασμενες στο χωρο ..Θυμαμαι τη Β.Τσουπρακακου που ηταν 6η στον κοσμο εκεινη την εποχη..ηταν η πρωτη που με βασανισε στο πεκ ντεκ!
 
Σε ενα τετιο σιδεραδικο μεγαλωσα... Χαλαρα ενα απο τα τελευτεα της Ροδου, δυστιχος εκλεισε πριν μερικα χρονια λογο οικονομικης στενωτιτας...

Το ειχε φιλςο του πατερα μου, ο πατερας μου εκανε γυμναστικη εκει και εγω περναγα αρκετες ωρες εκει μεσα!

Μαλιστα απο το συγκεκριμενο περασανε ολοι οι μεγαλοι επαγκελματιες της Ροδου.

Αργοτερα, σε μια προσπαθεια μπας και το σωσει το γυμναστιριο, ειχε φερει εναν δασκαλο και εκανε μαθηματα καρατε, οποτε και εκανα για δυο χρονια.

Ωραια γυμναστιρια ητανε αυτα... Τα σημερινα ειναι ελεΐνα...!
 
Α, ρε παρτ!.... Θυμάσαι τον γυμναστή στα σκουώτ? :D :D :D Ακόμα γελάω με τη φάτσα του! :) :) :)

Στο γυμναστήριο που πηγαίναμε από κοινού με την Kambia, (ξέρετε! Για "γυναικεία" πράγματα: Hapkido, Brazilian Jiu Jitsu, Muay Thai (εγώ!)), υπάρχει στον πάνω όροφο ένα μικρό δωματιάκι, για μένα έχει ό,τι ακριβώς χρειάζεται για μια σωστή προπόνηση με βάρη!

α) Πάγκο για bench press

β) Επικλινή

γ) Κάτι σαν rack για να ακουμπάς τη μπάρα και να φορτώνεις κιλά (σημ. δεν είναι σαν τα γνωστά rack που μπαίνεις σ' ένα "κλουβάκι" και κινείται η μπάρα σε έναν "διάδρομο"....)

δ) Ελεύθερο χώρο για άρσεις θανάτου

ε) Μονόζυγο......

.....και φυσικά, άφθονα, ΆΦΘΟΝΑ κιλά! 20άρες πλάκες, 10άρες, 5άρες & 2,5άρες... Μου την έσπαγε που δεν είχε και μονόκιλες, γιατί όταν έφτανα στο τσακ ν' ανεβάσω κιλά, αναγκαστικά έπρεπε να περιμένω 1 βδομάδα για ν' αναρρώσει η μυική μου ομάδα και πολλές φορές -λόγω ψυχολογίας-, δεν τολμούσα ν' ανέβω +5kg (2,5+2,5)....

Το ντεκόρ πλαισιώνουν οι αλτήρες που βγαίνουν σε όλη τη γκάμα! :)

+ στραβόμπαρα για curls ή για τρικέφαλα (τη χρησιμοποιούσα μόνο όταν κολλούσα με τους αλτήρες και ήθελα ένα boost για να ξεκολλήσω από τα κιλά μου)....

Bottom line: Ένα μέρος που πήγαινα να κάνω βάρη μαζί με τους μαντραχαλάδες, οι οποίοι με σποτάραν κιόλας! (Πολύ καλά παιδιά! :) )... Δε με ενοχλούσαν και δεν τους ενοχλούσα...

Τη μια φορά που πήγα να κάνω προπόνηση μαζί με την Κάμπια σ' ένα από αυτά τα "socializing gyms" (όπως τα λέω χαριτολογώντας), μου βγήκε η προπόνηση ξυνή... Δεν το φχαριστήθηκα....

Αν μου ζητούσατε να επιλέξω, μακράν σιδεράδικο (κι ας είμαι γυναίκα!), παρά στο gym που περιέγραψε τόσο γλαφυρά (αλλά και τόσο ρεαλιστικά!) ο Omen....
 
@DareDevil...διάολε :eeek: :eeek: :eeek: :D

Αν κάνεις πλάκα...μαγκιά σου :rofl:

Αν δε κάνεις πλάκα... και πάλι μαγκιά σου + RESPECT :bow:

Και επειδή διάβασα πολλά ελεύθερα, τρι-σετ, δι-σετ και σουπερ-σετ και έκρηξη, πρόσεχε μόνο μη γίνεις έτσι στο τέλος...

2BigWomen.jpg


;)
 
Βασικά, δε σε κάνω πλάκα! :)

Έφτασα σε σημείο να κάνω 2 φορές το σωματικό μου βάρος σε άρσεις θανάτου, ~2 φορές (λίγο πιο κάτω) το σ.β. σε σκουώτ και 1 φορά το σ.β. σε bench press (εκεί, πάντα είχα ένα ζόρι! Χρειάστηκε να μπω σε ειδικό λούκι για να ξεπεράσω τα 55kg σε bench press με σ.β. 50)....

Εμπνευσμένες οι φωτός, αλλά πίστεψέ με, θέλει πολύ φαρμάκι για να γίνεις έτσι (ειδικά για γυναίκα!).... Αν τρως σωστά και προπονείσαι σωστά, γίνεσαι λεπτή, όχι ο Coleman στο θυληκό του... Επίσης, το πρόσωπό σου, δεν παραμορφώνεται έτσι! Κρατάς τη θηλυκότητά σου (τουλάχιστον εμφανισιακά - διότι υπήρχε ένα διάστημα που από το μονόζυγο, περπατούσα σαν το Σουγκλάκο!)
 
Πίσω
Μπλουζα