Ρετρό διαγωνισμοί

nwntas

RetroMasteR
Joined
3 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.465
Αντιδράσεις
594
Είπα να ανοίξω ένα γενικό θέμα για διαγωνισμούς που έχουν γίνει στο παρελθόν, με διάφορα δώρα, γιατί δε βρήκα παρά μόνο συγκεκριμένα θέματα για διαγωνισμούς.

Αφορμή στάθηκε η αναλαμπή που είχα απόψε σχετικά με έναν διαγωνισμό που είχε στα μέσα, περίπου, της δεκαετίας του 1990 το απορρυπαντικό πιάτων Palmolive. Ήταν 1994-1995, αν θυμάμαι καλά, και στα πλαίσια του διαγωνισμού είχαν ρίξει εντός του απορρυπαντικού μια λευκή μπίλια-"μαργαριτάρι", το οποίο το έβγαζες από το μπουκάλι όταν τελείωνε το απορρυπαντικό, και νομίζω ότι το έκοβες στα δύο με ένα μαχαιράκι και έβλεπες μέσα αν κέρδισες.

Θυμάται κανείς τπτ;
 
Eκατοντάδες διαγωνισμοί έγιναν κυρίως τα καλοκαίρια της δεκαετίας του 80, από παγωτά, αναψυκτικά, σνακ κλπ. Άλλοτε έψαχνες σε καπάκια, άλλοτε μάζευες το ένα, το άλλο, και κέρδιζες διάφορα δώρα. Ως παιδιά μας εντυπωσίαζε η φράση "Στο διαγωνισμό απαγορεύεται να πάρουν μέρος οι υπάλληλοι των εταιριών ....", "Οι όροι έχουν κατατεθεί στη συμβολαιογράφο κυρία...." κλπ. Μετά το 90 ατόνησε ο θεσμός αυτός, με την έλευση του Ξυστού πήρε για λίγο μια τέτοια μορφή, και σήμερα χρησιμοποιούνται τα SMS, αλλά πια συμμετέχεις πληρώνοντας - μάλλον - περισσότερα από το επιδιωκόμενο κέρδος...
 
Το θυμάμαι αυτό με το Palmolive. Κάθε φορά μου έβγαινε η ψυχή, για να βγάλω την μπίλια, χωρίς να χυθεί το υγρό. Ήταν και ένας διαγωνισμός της Coca-cola, που έπρεπε να βρεις στο εσωτερικό από το καπάκι, μια τηλεόραση ή ένα ποδήλατο κλπ για να τα κερδίσεις....
 
Υπήρχε ένας διαγωνισμός στο Milko τη δεκαετία του '90 όπου είχε ένα αυτοκόλλητο πάνω, στην παλιά, χάρτινη συσκευασία. Το έβγαζες και από κάτω σου έλεγε αν είχες κερδίσει κάτι, μοίραζε διάφορα δώρα. Ο τυχερός αδερφός μου, είχε κερδίσει ένα mountain bike!
 
Εγω θυμαμαι ενα διαγωνισμο της Μερεντα οπου ανοιγοντας το καπακι πανω στο αλουμινοφυλλο ειχε ενα γραμμα και επρεπε να μαζεψεις ολα τα γραμματα για να συμπληρωσεις την λεξη "NINTENDO" (τυχαιο :p ). Οταν την συμπληρωνες τα εστελνες ταχυδρομικα και εμπαινες στην κληρωση για ενα Snes (Η καταναλωση Μερεντας ξαφνικα ειχε ανεβει κατακορυφα χαχα :p ).Φυσικα ενω τα ειχα στειλει δεν κερδισα,αφου οι πιθανοτητες ηταν ελαχιστες :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Το θυμάμαι αυτό με το Palmolive. Κάθε φορά μου έβγαινε η ψυχή, για να βγάλω την μπίλια, χωρίς να χυθεί το υγρό. Ήταν και ένας διαγωνισμός της Coca-cola, που έπρεπε να βρεις στο εσωτερικό από το καπάκι, μια τηλεόραση ή ένα ποδήλατο κλπ για να τα κερδίσεις....
Να και κάποιος που το θυμάται!!! :D

Καλά, η Coca Cola έχανε απίστευτους διαγωνισμούς σε όλη τη δεκαετία του 90 και έπαιζε κυρίως με τη λογική του καπακιού, δηλαδή να βρεις κάτι στο καπάκι. Μια φορά, όμως, για να βρεις τον κωδικό, ή το "ίχνος" για το συγκεκριμένο διαγωνισμό (νομίζω μάζευες "ίχνη"), έπρεπε να πιείς την Coca cola, να κατέβει η στάθμη στο επίπεδο της ετικέτας, και από την ετικέτα υπήρχε ένα διάφανο σημείο που έβλεπες στην απέναντι πλευρά της ετικέτας το "ίχνος". Οριακά ρετρό είναι και ο διαγωνισμός με τα Φιλαράκια (πρέπει να είναι 1996 ή 1997, όταν πρωτοξεκίνησε η σειρά στην Ελλάδα), όπου το μεγάλο δώρο ήταν ταξίδι στο Αμέρικα και επίσκεψη στα στούντιο της σειράς εν ώρα γυρισμάτων.

Θυμάμαι και έναν άλλον διαγωνισμό από τα Δρακουλίνια, την εποχή που έδινε φωσφοριζέ αυτοκόλλητα. Είχε κερδίσει ο αδερφός μου έναν φακό, από αυτούς τους λεπτούς σωληνοειδείς που παίρνουν τις 2 AA, ο οποίος στην άκρη του φακού έπαιρνε διάφορες τάπες, οι οποίες ήταν διάφανες και είχαν πάνω σχέδια με θέμα τα Δρακουλίνια, όπως τον Δράκουλα, ένα κάστρο, και κάτι ακόμα.
 
Στα μέσα της δεκαετίας του 90 η Coca Cola είχε καπάκια με κεφαλαία γράμματα στο εσωτερικό τους με τα οποία σχημάτιζες μια συγκεκριμένη λέξη, αν θυμάμαι καλά, και κέρδιζες.
 
Θυμήθηκα έναν καλοκαιρινό διαγωνισμό, μέσα 90's νομίζω, ή με τη fanta ή την ήβη, δεν θυμάμαι ακριβώς, που το μεταλλικό αυτό με το οποίο άνοιγες το κουτάκι έκρυβε και τη λέξη με το δώρο που κέρδιζες, αλλά δεν το κέρδιζες αμέσως. Τα δώρα ήταν καλοκαιρινά και τα είχαν χωρίσει σε δεξί και αριστερό. Έτσι, εάν σου τύχαινε το "αριστερό στρώμα θαλάσσης" έπρεπε να βρεις και το δεξί μέρος για να το κερδίσεις. Και ακριβώς αυτό είχα καταφέρει να κερδίσω, ένα μονό γαλάζιο στρώμα.
 
@Νώντας. Το θυμάμαι κι εγώ αυτό με το Palmolive. Επίσης στο περιοδικό Nintendo Club υπήρχε διαγωνισμός όπου έπρεπε να ζωγραφίσεις τον Μάριο (είχε βγει σε παγωτό θυμάστε; ) και τα δώρα ήταν ένα Game Boy με το παιχνίδι Super Mario Land. Τέλος ο Τηλεθεατής έδινε ένα βίντεο εκεί κατά το 1990.
 
Βρέθηκαν και "πειστήρια" για το διαγωνισμό του Palmolive!

Τελικά κέρδιζες ένα διαμάντι.

[h=1](1994) Διαφημιστικό / Palmolive[/h]

 
nwntas είπε:
Είπα να ανοίξω ένα γενικό θέμα για διαγωνισμούς που έχουν γίνει στο παρελθόν, με διάφορα δώρα, γιατί δε βρήκα παρά μόνο συγκεκριμένα θέματα για διαγωνισμούς.
Αφορμή στάθηκε η αναλαμπή που είχα απόψε σχετικά με έναν διαγωνισμό που είχε στα μέσα, περίπου, της δεκαετίας του 1990 το απορρυπαντικό πιάτων Palmolive. Ήταν 1994-1995, αν θυμάμαι καλά, και στα πλαίσια του διαγωνισμού είχαν ρίξει εντός του απορρυπαντικού μια λευκή μπίλια-"μαργαριτάρι", το οποίο το έβγαζες από το μπουκάλι όταν τελείωνε το απορρυπαντικό, και νομίζω ότι το έκοβες στα δύο με ένα μαχαιράκι και έβλεπες μέσα αν κέρδισες.

Θυμάται κανείς τπτ;
δεν θυμάμαι καθολου το διαγωνισμό του palmolive...μέχρι που είδα την διαφήμιση στο παραπάνω μήνυμά μου...

δηλαδή έβγαζες το διαμαντάκι...από τη συσκευασία όταν τελείωνε το υγρό, το άνοιγες και εβλεπες αν κέρδιζες; Η μήπως δεν φαινόταν λόγω του σκουροχρωμου υγρού το διαμαντάκι και έψαχνες αν υπήρχε στο μπουκάλι απορρυπαντικού που ειχες αγορασει;

stratos84 είπε:
Υπήρχε ένας διαγωνισμός στο Milko τη δεκαετία του '90 όπου είχε ένα αυτοκόλλητο πάνω, στην παλιά, χάρτινη συσκευασία. Το έβγαζες και από κάτω σου έλεγε αν είχες κερδίσει κάτι, μοίραζε διάφορα δώρα. Ο τυχερός αδερφός μου, είχε κερδίσει ένα mountain bike!
αυτό θα πει τύχη!!!

johnny19818 είπε:
@Νώντας. Το θυμάμαι κι εγώ αυτό με το Palmolive. Επίσης στο περιοδικό Nintendo Club υπήρχε διαγωνισμός όπου έπρεπε να ζωγραφίσεις τον Μάριο (είχε βγει σε παγωτό θυμάστε; ) και τα δώρα ήταν ένα Game Boy με το παιχνίδι Super Mario Land. Τέλος ο Τηλεθεατής έδινε ένα βίντεο εκεί κατά το 1990.
κυκλοφορησε ο super mario σε παγωτό; Πότε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
δεν θυμάμαι καθολου το διαγωνισμό του palmolive...μέχρι που είδα την διαφήμιση στο παραπάνω μήνυμά μου...δηλαδή έβγαζες το διαμαντάκι...από τη συσκευασία όταν τελείωνε το υγρό, το άνοιγες και εβλεπες αν κέρδιζες; Η μήπως δεν φαινόταν λόγω του σκουροχρωμου υγρού το διαμαντάκι και έψαχνες αν υπήρχε στο μπουκάλι απορρυπαντικού που ειχες αγορασει;

αυτό θα πει τύχη!!!

κυκλοφορησε ο super mario σε παγωτό; Πότε;
Νομιζω το 1993 ειχε κυκλοφορησει το παγωτο Super Mario.
 
BETTY BOOP είπε:
δεν θυμάμαι καθολου το διαγωνισμό του palmolive...μέχρι που είδα την διαφήμιση στο παραπάνω μήνυμά μου...δηλαδή έβγαζες το διαμαντάκι...από τη συσκευασία όταν τελείωνε το υγρό, το άνοιγες και εβλεπες αν κέρδιζες; Η μήπως δεν φαινόταν λόγω του σκουροχρωμου υγρού το διαμαντάκι και έψαχνες αν υπήρχε στο μπουκάλι απορρυπαντικού που ειχες αγορασει;
Betty μου, αν προσέξεις στη διαφήμιση, μέσα στο μπουκάλι του Palmolive είχαν ρίξει μια πλαστική μπίλια/"πέρλα", την οποία έβγαζες όταν τέλειωνε το υγρό (γιατί αλλιώς πάλευες σαν τον RIO...), και την έκοβες στα δύο με ένα μαχαιράκι (είχε μια γραμμούλα στην ένωση των δύο κομματιών που έφτιαχναν τη μπίλια) και έβλεπες μέσα αν κέρδισες. Αν θυμάμαι καλά, είχε μια φράση του στυλ "Λυπάμαι, χάσατε", και δε νομίζω να υπήρχε το κανονικό διαμάντι μέσα στη μπίλια. Περισσότερα για το διαγωνισμό έγραφε το καρτελάκι έξω από το μπουκάλι (αυτό με την εικόνα του διαμαντιού, που φαίνεται στη διαφήμιση, και ήταν περασμένο στο καπάκι του μπουκαλιού).

Τώρα θυμήθηκα και έναν διαγωνισμό του Apelia, που αν έβρισκες τα γράμματα A P E L I A στο καπάκι του κρασιού, κέρδιζες (ταξίδι; Υποθέτω).
 
nwntas είπε:
Betty μου, αν προσέξεις στη διαφήμιση, μέσα στο μπουκάλι του Palmolive είχαν ρίξει μια πλαστική μπίλια/"πέρλα", την οποία έβγαζες όταν τέλειωνε το υγρό (γιατί αλλιώς πάλευες σαν τον RIO...), και την έκοβες στα δύο με ένα μαχαιράκι (είχε μια γραμμούλα στην ένωση των δύο κομματιών που έφτιαχναν τη μπίλια) και έβλεπες μέσα αν κέρδισες. Αν θυμάμαι καλά, είχε μια φράση του στυλ "Λυπάμαι, χάσατε", και δε νομίζω να υπήρχε το κανονικό διαμάντι μέσα στη μπίλια. Περισσότερα για το διαγωνισμό έγραφε το καρτελάκι έξω από το μπουκάλι (αυτό με την εικόνα του διαμαντιού, που φαίνεται στη διαφήμιση, και ήταν περασμένο στο καπάκι του μπουκαλιού).
Τώρα θυμήθηκα και έναν διαγωνισμό του Apelia, που αν έβρισκες τα γράμματα A P E L I A στο καπάκι του κρασιού, κέρδιζες (ταξίδι; Υποθέτω).
νόμιζα ότι σε ορισμενα μπουκάλια ειχαν βαλει μεσα τη μπιλια, η οποια μπορει και να μην κέρδιζε...τώρα για να τη βγαλεις πριν τελειωσει το υγρό...άδειαζες σε πλαστικό σκευος το υγρό και...έψαχνες!!! Και μετά γεμιζες το μπουκάλι από το πλαστικό σκευος...
 
Και ορίστε η απόδειξη για το παγωτό Super Mario. Η φώτο από το fb. Ο διαγωνισμός λήγει μέσα στο 1995 οπότε και θα κυκλοφόρησε τότε το παγωτό λογικά.



Super Mario Ice cream.jpg
 
Το θυμαμαι αμυδρα το παγωτο σουπερ Μαριο...

Ωραιος Τζοννυ!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ντοπή! Ντροπή! Ντροπή να μην θυμάστε το παγωτό super Mario, είστε και gamers! :p

 


Σοκολάτα-φράουλα-βανίλια και η μύτη στο κέντρο ήταν σκληρή τσιχλόφουστκα φράουλα! Κυκλοφορούσε σίγουρα τουλάχιστον μέχρι το 2000!
 
Για κάποιο περίεργο λόγο δεν θυμάμαι να το έχω φάει ποτέ...
 
johnny19818 είπε:
Και ορίστε η απόδειξη για το παγωτό Super Mario. Η φώτο από το fb. Ο διαγωνισμός λήγει μέσα στο 1995 οπότε και θα κυκλοφόρησε τότε το παγωτό λογικά.
θυμηθηκα το παγωτο αυτο χαρη στον διαγωνισμο σε περιοδικο...τα δωρα ήταν gameboy color?

το δικό μου gameboy color το ειχα αγορασει το καλοκαιρι του 1999...

ουτε εγω ειχα φαει αυτο το παγωτο...
 
Πίσω
Μπλουζα