Ρετρό διακοσμητικά/αφίσες σε σχολεία

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
...

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...αυτό με τις τέσσερεις εποχές μου έχει καρφωθεί τόοοσο πολύ στο κεφάλι, που όταν σκέφτομαι ότι είναι π.χ. Αύγουστος, με εντοπίζω σε μια θέση (Πού? Στο κενό? Δε ξέρω!) η οποία είναι κέντρο κάτω ...

Να πάρω τηλέφωνο ψυχιάτρου ? :help:
 
Τις εποχές τις είχαμε και εμείς ::) νομίζω στην Δ' (ή Ε' ήτανε;;; :xm: ) Δημοτικού...

Νομίζω ακόμη πως στο χάρτη αναφέρονταν και τα άλλα ονόματα με τα οποία αποκαλούνταν οι μήνες από τους αγρότες: Τρυγητής, Αλωνάρης, Θεριστής...
 
Κι εμεις ειχαμε τις εποχες, καθως και τη φωτογραφια ενος ινδιανου με ενα αλογο (ασχετο)

Φυσικα και ηρωες του 21
 
Oi 4 εποχες καρακλασσικο θεμα δημοτικου (αν και νομιζω πως ειχαμε μια πιο παλια εκδοση απο αυτη της φωτο), οπως και οι ηρωες του 21 σε ασπρομαυρες γκραβουρες. Και πανω απο τον πινακα εικονα.
 
Που τις βρηκες Κωνσταντινε?

Σε κανα στοιχειωμενο σχολειο, ξεχασμενο (ευτυχως) απο το χρονο? (τα συγ-χρονα σχολεια θεωρουν τις αφισες αυτες "πασε" και συνεχιζουν τον ποιοτικο τους κατηφορο).
 
Wally είπε:
Που τις βρηκες Κωνσταντινε? Σε κανα στοιχειωμενο σχολειο, ξεχασμενο (ευτυχως) απο το χρονο? (τα συγ-χρονα σχολεια θεωρουν τις αφισες αυτες "πασε" και συνεχιζουν τον ποιοτικο τους κατηφορο).
Σε ένα ξεχασμένο-από-το-χρόνο χωριουδάκι (λέγετέ με και "Λάστα") στην Αρκαδία .

Σκέφτηκα να ανεβάσω και αντίστοιχες αφισούλες με ήρωες του 21', αλλά φοβήθηκα με με πούνε "ακραίο" ! Χα χα !
 
exetlaios είπε:
Σκέφτηκα να ανεβάσω και αντίστοιχες αφισούλες με ήρωες του 21', αλλά φοβήθηκα με με πούνε "ακραίο" ! Χα χα !
Εγώ αυτές θυμάμαι στους τοίχους του σχολείου μου! Περιμένω να τις δω και πάλι exetlaie :)
 
Η πρώτη φωτό είναι πολύ νοσταλγική. Μπροστά σε αυτήν βγαίναμε φωτό αναμνηστικές (ενθύμια) στα νήπια! Με το αριθμητήριο δίπλα, βεβαίως βεβαίως!
 
Θυμαμαι τους ηρωες του ᾽21. Ευφημη μνεια στον Λόρδο Βύρωνα που μας τον παρουσιάζαν ως ξανθό άγγελο. Ούτε κουβέντα βέβαια για τα ποιήματα του (κλασσικά του ρομαντισμού) και φυσικά το γεγονός πως ήταν οπιομανης και συφιλιδικός συν το οτι ήρθε στην Ελλάδα για να γλιτώσει την κατακραυγή του οτι άφησε έγκυο την ετεροθαλή αδερφή του. Οχι πως τα παραπάνω μειώνουν το μέγεθος της θυσίας αλλά είχα περάσει τοοοσες ώρες θαυμάζοντας τα ξανθά μπουκλάκια και τα γαλάζια μάτια!
 
Domenica είπε:
Θυμαμαι τους ηρωες του ᾽21. Ευφημη μνεια στον Λόρδο Βύρωνα που μας τον παρουσιάζαν ως ξανθό άγγελο. Ούτε κουβέντα βέβαια για τα ποιήματα του (κλασσικά του ρομαντισμού) και φυσικά το γεγονός πως ήταν οπιομανης και συφιλιδικός συν το οτι ήρθε στην Ελλάδα για να γλιτώσει την κατακραυγή του οτι άφησε έγκυο την ετεροθαλή αδερφή του. Οχι πως τα παραπάνω μειώνουν το μέγεθος της θυσίας αλλά είχα περάσει τοοοσες ώρες θαυμάζοντας τα ξανθά μπουκλάκια και τα γαλάζια μάτια!
Ανάλογα με την ηλικία, "φιλτράρεται" και η πληροφορία.

Σιγά μην αναφέρουν οι δάσκαλοι σε παιδάκια του δημοτικού, περί οπίου, αφροδίσων νοσημάτων κλπ.

Πολύ λογικό το βλέπω.

Όποιος θέλει να εντριφήσει στην ιστορία, ας περιμένει να μεγαλώσει και ας το κάνει μόνος του.
 
Εμείς είχαμε μεν τις εποχές, αλλά μια πανάρχαια εκδοχή που έγραφε "Έαρ, Θέρος, Φθινόπωρον, Χειμών" (και ναι, στα late 80's - early 90's πήγα δημοτικό)
 
Θυμάμαι τους χάρτες κ μία εικόνα Αγίου μια ζωή πάνω απ'τον πίνακα... Επίσης εκείνες τις βιβλιοθήκες-βιτρίνα που πολλές φορές φυλάγαμε μέσα ντοσιέ κ βιβλία.

Καλά, αυτό με τις 4 εποχές, έπαθα πλάκα!!!! Είχα να το δω από την β' δημοτικού!!!!!
 
Σιγουρα φιλτραρονται οι πληροφοριες εγω λεω για τα δικα μου αισθηματα που εβλεπα το λορδο Βυρωνα σαν περιπου αγιο! Επισης μου αρεσε η Μαντω Μαυρογενους γιατι εν αντιθεση με την Μπουμπουλινα ηταν χαριτωμενη και με ευρωπαικο στυλ! Πανω απο τον πινακα ειχαμε τον αγιο Νικολαο. Επισης θυμαμαι κατι ρετρο χαρτες της Ελλαδας. Αυτο με τις 4 εποχες ειναι πολυ ρετρο αλλα το βλεπω πρωτη φορα.

Θυμαστε αυτη με τους πρωθυπουργούς της Ελλάδας που ειχε και τον Μεταξά? ξεκιναγε απο τον Καποδιστρια.Παντως εμεις ειχαμε τους ηρωες του ᾽21 και στο γυμνάσιο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica είπε:
Θυμαστε αυτη με τους πρωθυπουργούς της Ελλάδας που ειχε και τον Μεταξά? ξεκιναγε απο τον Καποδιστρια.Παντως εμεις ειχαμε τους ηρωες του ᾽21 και στο γυμνάσιο!
Μου κάνει πολύ εντύπωση που τιμήσανε και τον "Μπαρμπα-Γιάννη".

Θυμάσαι περίπου εποχή που κυκλοφορούσε ;
 
Ηταν στα 80ς εγω ξεκίνησα δημοτικό το ᾽83 αλλά υπήρχε και στο γυμνάσιο και μάλιστα ειχαμε κάνει ένσταση ορισμένοι γιατί είπαμε μα καλά τον Μεταξά! Αλλοι όμως στην τάξη επέμεναν ῾᾽μα ειπε το ῾ὀχι῾᾽ κ.τ.λ. τελοςπαντων...῾᾽ Οι υπολοιποι ειχαμε προσφατο ῾᾽Το καπλάνι της βιτρίνας῾᾽ της Αλκης Ζέη που έλεγε για εξορίες και ρετσινόλαδα και δωσαμε μια κάποια μάχη τελικά η αφίσα έμεινε προς μεγάλη δυσφορία της μισης τάξης. Εκτός από τον Μεταξά ειχε και τον Πάγκαλο και τον Παπαδόπουλο! Νομίζω πως σταμάταγε στον Καραμανλή δηλ. το 1974. Ειμαι στα όρια των κανονισμών αλλά ῾᾽Μπαρμπα Γιάννης῾᾽?!!! Μη με κάνετε edit pleease το κόβω εδώ. Μα καλά εγώ νόμιζα πως αυτή η αφίσα ήταν πολύ συνηθισμένη αποκλείεται να ειμαι η μόνη που την θυμάται. Εκτός από το σχολείο την έχω δει και σε τουλάχιστον 3 καφενεία από τα παλιά που παιζαν χαρτια.
 
Η αφισα με τις Εποχες ειναι πιο κλασικη και απο τις 4 Εποχες του Vivaldi! :cool:
 
Επίσης στο γυμνάσιο στους διαδρόμους είχαμε αφίσες κοινωνικού περιεχομένου κατά του καπνίσματος,των ναρκοτικών και υπέρ της αναδάσωσης (λιγο άτοπο γιατί εμείς μέναμε σε κατάξερο νησί των Κυκλάδων), της προσεκτικής κατανάλωσης νερού (αυτό παραήταν σχετικό!) και της αιθελοντικής αιμοδοσίας. Η αγαπημένη μου ήταν μια ασπρόμαυρη που έδειχνε αποστεομένο νεαρό με κολλητό τζην σωλήνα, μποτάκια doc martens και κουρεμα Μοικάνα να κρατά σύριγγα. Απο κάτω έγραφε

῾Ὀι ῾᾽φίλοι῾᾽ του, του ειπαν πόσο θα τον ῾ἀνέβαζε῾᾽η ηρωίνη,όχι όμως που θα τον έριχνε!῾᾽

Οταν πήγα δευτέρα Γυμνασίου εκδρομή Λονδίνο και είδα δεκάδες τύπους με αυτό το λουκ να φωτογραφίζονται μαζί με τουρίστες νομιζα πως προσπαθούσαν να τους μπλέξουν στα ναρκωτικά και απορούσα!

Εσείς είχατε τέτοιες? Κλασσική επίσης αυτή με το ῾᾽τι να κάνετε σε περίπτωση σεισμού῾᾽
 
Πίσω
Μπλουζα