Ρετρό "διακόσμηση" με κούκλες

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Θυμάστε την 80's μόδα, να στολίζουν τα σπίτια (σαλόνια, κρεββατοκάμαρες, κλπ) με μεγάλες κούκλες ;

Λες και ήταν κάποιο είδος "υπερ-πολυτελείας" ή "παν-σπάνιο" το οποίο έμρεπε (ντε-και-σώνει) να το επιδείξεις με περίσσια έπαρση.

Καλείστε να τοποθετηθείτε έναντι του φαινομένου.

Έχετε άποψη ;

Είχατε στο σπίτι σας τέτοιες κούκλες για διακόσμιση ;

Έχετε αντίστοιχες "στυλιστικές" εμπειρίες από σπίτια που επισκεφθήκατε μικροί ;

attachment.php


attachment.php
 
τις ειχα δει κυριως σε σπιτια μεγαλυτερων σε ηλικια...μου ειχε κανει εντυπωση που ειχε και η μανταμ σουσου μια ξεχαρβαλωμενη στο ντιβανι της
 
Αποκλειεται!! Ειχα παιδιοφοβία. Αν ειχε τυχει να παμε σε σπιτι με τετοια διακοσμηση πιθανοτατα να μη πατουσα στο συγκεκριμενο δωματιο!!
 
Πολλές από αυτές τις κούκλες φορούσαν και μακριά πλεκτά αυτοσχέδια φορέματα.
 
η μητερα μου εχει μεγαλη συλλογη απο πορσελανινες κουκλες ομως της εχουμε φτιαξει μια ραφιερα και της εχει βαλει εκει οταν ημουν μικρος μου θυμιζε σκηνικο απ το the dolls το δωματιο και φοβομουν να μεινω μονος μου μεσα
 
Τωρα εμενα αυτη η μοδααν και καπως σκαιχτικη μου αρεσε. Υπηρχαν και κουκλες που ηταν μονο διακοσμητικες (η Σπανιολα, οι μαριονετες ή οι πορσελανινες). Ολη η οικογενεια μου παντως εχει ραφια με κουκλες διακοσμησης. Η γιαγια μου ειχε κουκλες πανω στον καναπε καθισμενες σε σεμεδακι. Υποσχομαι φωτογραφιες.
 
Aπο τις αρχες της δεκαετιας του '70 ξεκινησε η μοδα αυτη, οπως και πολλα αλλα κακογουστα εσωτερικης διακοσμησης. Ευτυχως εμεις δεν ειχαμε ποτε, αλλα τετοιες κουκλες ειχα δει τοτε σε παρα πολλα σπιτια.

Σημεια των καιρων.....
 
spirtoulis είπε:
Πολλές από αυτές τις κούκλες φορούσαν και μακριά πλεκτά αυτοσχέδια φορέματα.
Αυτη την κουκλα, με το πλεκτο φορεμα, την εχω συναντησει αρκετες φορες σαν διακοσμητικη σε σπιτια του χωριου, και οχι σαν ειδος πολυτελειας, οπως ειναι οι ακριβες πορσελανινες ντυμενες με ακριβα φορεματα.

Οι πρωτες (αυτες με το πλεκτο φορεμα), παιζει να μην ειχαν και ποδια πολλες φορες. Ειχαν μονο το κεφαλι, τα χερια και κατι σαν κορμι για να στηριζονται, και απο κει και περα αααααπλωνε το μακρυ τους φορεμα (κοκκινο το πετυχα)
 
Σε όλα τα σπίτια γιαγιάδων που είχα πάει μικρή είχαν bib-bo συνήθως πάνω σε σεμεδάκι ή γράλινο βάζο με πλεκτό φόρεμα ισπανικής τεχνοτροπίας. Η γιαγιά μου ακόμα έχει κούκλες-μωρά στην κρεβατοκάμαρά της ώς στολίδια στο προσκέφαλο του κρεβατιού και τα κομωδίνα. Οι οποίες κούκλες είναι από το '60/'70 εκεί.


Εμένα πάντως οι κούκλες ώς διακοσμιτικά χώρου με τρομάζουν ακόμα. Το ίδιο και τα αρκουδάκια όταν με κοιτάνε
:nervous:
 
Χαιρομαι που υπαρχει μια συμπασχουσα :Ρ
 
κι εγώ είχα δει σε σπίτια μεγάλες κούκλες καθισμένες σε τραπεζάκια, καναπέδες...μάλιστα ήθελα να τις πάρω αγκαλιά να παίξω!
 
παιδια σας υποσχομαι φωτο με ξεχαρβαλωμενη εσπανιολα
 
H μανα μου ειχε μια μεγαλουτσικη κουκλα με ενα κιτρινο φορεμα στο σαλονι που καπου θα ειναι χωμενη τωρα αν την βρω θα την βγαλω φωτογραφια.Ματαια περιμενα πιτσιρικας να ξυπνησει απο κανα κεραυνο και να γινει ο θηλυκος Chucky δυστηχως αυτο δεν εγινε ποτε :p :p :p :p
 
H μανα μου ειχε μια μεγαλουτσικη κουκλα με ενα κιτρινο φορεμα στο σαλονι που καπου θα ειναι χωμενη τωρα αν την βρω θα την βγαλω φωτογραφια.Ματαια περιμενα πιτσιρικας να ξυπνησει απο κανα κεραυνο και να γινει ο θηλυκος Chucky δυστηχως αυτο δεν εγινε ποτε :p :p :p :p
Screenshot_20200607-203254.jpgScreenshot_20200607-203301.jpg
Κούκλα chucky, Jason k Linda Blair αυτό θα ήταν το τέλειο σαλόνι
 
Προβολή συνημμένου 212747Προβολή συνημμένου 212748
Κούκλα chucky, Jason k Linda Blair αυτό θα ήταν το τέλειο σαλόνι
Συμφωνω απολυτα και ειχα τετοια κουκλακια πιο μικρα γενικοτερα σαν συλλογη απο ταινιες τρομου.Το καμαρι μου ηταν ο Billy απο της ταινιες Saw 250 ευρω με ειχε κοστισει αλλα τον χαρισα σε μια παλαιοτερη σχεση μου.Τετοιες μακακιες κανω και μετα οταν το μετανιωνω ειναι πλεον αργα :p :p :p :p

61DhAX6mjZL._AC_SX569_.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα