Ρετρό διαφημίσεις για σφουγγάρια

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
916
Τα σφουγγάρια διαφημίζονταν πολύ συχνά τη δεκαετία του ' 80. Το Σκοτς Μπράιτ ήταν μία από τις γνωστές μάρκες σφουγγαριών κουζίνας. Ωστόσο, θυμήθηκα πριν λίγο μια χαρακτηριστική διαφήμιση ενός νικέλινου σφουγγαριού, του "Νάνας". Ήταν σε φόντο ενός πυγμαχικού αγώνα, όπου αναμετρούνταν ο Σούπερ Άντρας κόντρα στην κυρία Νάνας! Ο μυώδης Σούπερ Άντρας έξυνε και έξυνε με το μαχαίρι, ενώ η κυρία Νάνας, άνετη και γλυκιά, αν και σαφώς πιο μικροκαμωμένη από το "θηρίο" αντίπαλό της, καθάριζε με το σφουγγαράκι. Και στο τέλος, έλεγε ο εκφωνητής: "Νικητής ("καβαρώνος?"- έτσι άκουγα την επόμενη λέξη, δεν ξέρω τι εννοούσε!) το νικέλινο σφουγγαράκι Νάναααας! " Και το πλάνο κοβόταν σε ένα μικρό τετραγωνάκι στα δεξιά.
 
Μήπως ήταν "νικητής καθαρός";
 
Ή μήπως εννοούσε "νικητής και βαρώνος"; Βαρώνος είναι τίτλος ευγενείας.
 
Βεθηκε και η διαφημιση για το Scotch Brite! :)

o
 
Δεν ειναι ακριβως διαφημιση το παρακατω αλλα ταιριαζει ταμαμ... :D

Την συγκεκριμενη συσκευασια την εχω καμποσα χρονια

και εχω μεσα ολα τα χυμα αυτοκολλητα/καρτελακια κλπ...

Την σκαναρισα και οριστε... :)

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σίγουρα υπήρξε και τηλεοπτική διαφήμιση (γιατί εγώ πρώτα από την τηλεόραση έμαθα το όνομα) για κάποιο σφουγγάρι ή πανάκι καθαρισμού της "αδικοχαμένης" αργότερα εταιρίας Ρικομέξ...
 
panp είπε:
Σίγουρα υπήρξε και τηλεοπτική διαφήμιση (γιατί εγώ πρώτα από την τηλεόραση έμαθα το όνομα) για κάποιο σφουγγάρι ή πανάκι καθαρισμού της "αδικοχαμένης" αργότερα εταιρίας Ρικομέξ...
Μήπως εννοείς τη σφογγοπετσέτα Villeda από τη Ricomex;


(στο 1:01)
 
Είναι να μη σας βάλει κανείς φιτίλι...Αλλά όταν σου απαντάνε και μέσα στα μαύρα ξημερώματα !
 
Το βετεξ του σταυρου πρεπει να ναι απο το 70 ή κανω λαθος;
 
Διαφημιση σφουγγαρι κουζινας scotch brite

1983

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα