Ρετρό διαφημίσεις ζυμαρικών

Joined
30 Σεπ 2008
Μηνύματα
667
Αντιδράσεις
92
Θυμάται κανείς από σας μια διαφήμιση από 3 πολύ γνωστές παλιές μάρκες ζυμαρικών της εποχής; Μιλάω ασφαλώς για την ΑΒΕΖ, την ΚΟΡΩΝΑ και την ΜΑΚΒΕΛ, οι οποίες μεσουρανούσαν εκείνα τα χρόνια και που στα τέλη των 1980s έκλεισαν.

Στο σποτάκι της ΜΑΚΒΕΛ πρωταγωνίστησε ο Δημήτρης Πουλικάκος.
 
Θυμάμαι το σποτάκι της ΑΒΕΖ με ένα τραγούδι που έλεγε: ΑΒΕΖ, ΑΒΕΖ, ΑΒΕΖ, ΑΒΕΖ, ΑΒΕΖ! (πεντάκις, γυναικεία φωνή στο τραγούδι).

Το Σήμερα τα Μακαρόνια είναι Κορώνα! Είχε στο σποτάκι ένα ζευγάρι και καλά- νομίζω ήταν ο ένας ήταν ο ηθοποιός Άκης Φλωρέντης και ρωτούσε την κοπέλα: "Θα βγούμε; Πότε;"

"Σήμερα !" έλεγε η κοπέλα.

Και ο άνδρας έλεγε κατσούφης: Ε, όχι και σήμερα!

Γιατί.... και έπεφτε το τραγούδι "Σήμερα τα μακαρόνια είναι Κορόνα!"

1985-89 περίπου την τοποθετώ αυτήν τη διαφήμιση.

Την ΜΑΚΒΕΛ όντως την διαφήμιζε ο Πουλικάκος. Θυμάστε άλλες λεπτομέρειες;

Α, στις μάρκες να προσθέσουμε και τα Ηλιομαγειρέματα (Μακαρόνια Ήλιος) και φυσικά την Πρίμο Γκούστο Σπαγγετίνη (την βρήκε!) που ήταν Φαν-τα-στι-κή!
 
απο αβεζ βρηκα τα παρακατω

 
"είμαι μακαρονάς! τι να κάνουμε..."

κ το άλλο: "ωωω!!! Τι συμφορά!!!! Μου έκλεψαν τη συλλογή μου Barilla!!!"
 
stakovios είπε:
Θυμάμαι το σποτάκι της ΑΒΕΖ με ένα τραγούδι που έλεγε: ΑΒΕΖ, ΑΒΕΖ, ΑΒΕΖ, ΑΒΕΖ, ΑΒΕΖ! (πεντάκις, γυναικεία φωνή στο τραγούδι).
Το Σήμερα τα Μακαρόνια είναι Κορώνα! Είχε στο σποτάκι ένα ζευγάρι και καλά- νομίζω ήταν ο ένας ήταν ο ηθοποιός Άκης Φλωρέντης και ρωτούσε την κοπέλα: "Θα βγούμε; Πότε;"

"Σήμερα !" έλεγε η κοπέλα.

Και ο άνδρας έλεγε κατσούφης: Σήμερα; Ε, όχι και σήμερα!


Κοπέλα: Γιατί όχι σήμερα;


Γιατί.... και έπεφτε το τραγούδι "Σήμερα τα μακαρόνια είναι Κορόνα!"

1985-89 περίπου την τοποθετώ αυτήν τη διαφήμιση.

Την ΜΑΚΒΕΛ όντως την διαφήμιζε ο Πουλικάκος. Θυμάστε άλλες λεπτομέρειες;

Α, στις μάρκες να προσθέσουμε και τα Ηλιομαγειρέματα (Μακαρόνια Ήλιος) και φυσικά την Πρίμο Γκούστο Σπαγγετίνη (την βρήκε!) που ήταν Φαν-τα-στι-κή!
Fixed:D χζδφδφγδφγδφδφγ
 
Butterfly είπε:
"είμαι μακαρονάς! τι να κάνουμε..."
Ο Τσιβιλίκας ήταν σε αυτήν την αρχική διαφήμιση αν θυμάμαι καλά μετά ακολούθησαν άλλοι 2-3 αν δεν κάνω λάθος.
 
status είπε:
Ο Τσιβιλίκας ήταν σε αυτήν την αρχική διαφήμιση αν θυμάμαι καλά μετά ακολούθησαν άλλοι 2-3 αν δεν κάνω λάθος.
ωχ! ναι όντως!!! Ο Τσιβιλίκας!!! χεχεχε!!! ποια μακαρόνια ήταν όμως??
 
Να σου στείλε τις συστάσεις μου να μου κάνεις μήνυση τότε:Ρ

Μπα σε καλό μας μου άνοιξε η όρεξη!
 
Ως μακαρονάς, χθες βράδυ θυμήθηκα τη διαφήμιση για τα μακαρόνια Buitoni, που ήταν κάποιος που σήκωνε το πηρούνι με τα μακαρόνια να δείξει πόσο μακριά ήταν.

Και τα μακαρόνια Star που μου φάνηκε λες και κυκλοφόρησαν μια βδομάδα μόνο, και τα διαφήμιζε μια ηθοποιός που την είδαμε για λίγο στη Λάμψη.

...Ωχ, μόλις διάβασα ότι η βιομηχανία ζυμαρικών Σταρ είναι η παλαιότερη της Ελλάδος, από το 1890 που κινούσε τα μηχανήματα γαϊδουράκι ή άλογο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Butterfly είπε:
κ το άλλο: "ωωω!!! Τι συμφορά!!!! Μου έκλεψαν τη συλλογή μου Barilla!!!"
Τη βρήκα στη Γαλλική version.. η μουσική της σε άκρα αρμονία με τη δράση!

 
Τη βρήκα στη Γαλλική version.. η μουσική της σε άκρα αρμονία με τη δράση!

 
"Σαράντα χρόνια φούρναρης, έεεχω ψήσει !!!", έλεγε εκείνος ο συμπαθέστατος, μεγάλης ηλικίας, κύριος που διαφήμιζε τα μακαρόνια ΣΤΕΛΛΑ [και μάλιστα η φάτσα του ... ίδιος φούρναρης, η ιδανική επιλογή] !!! Σε αυτό το σποτ υπήρξε και "απάντηση" λίγους μήνες μετά, με τον κυρ φούρναρη και την κυρά του να κάνουν τραπέζι σε πολύ κόσμο στην αυλή του σπιτιού τους [προφανώς σε κάποιο χωριό] και οι καλεσμένοι τους να δηλώνουν εντυπωσιασμένοι από τα μακαρόνια με κρέας κλπ !!! Και η κυρά του φούρναρη να τους απαντά : "εεεμ, σαράντα χρόνια φούρναρης" !!!!

Ένα άλλο διαφημιστικό σποτ, που θυμάμαι περί το 1982 / 1983 : Ο μουστακαλής μάγειρας [με την ποδιά και το καπέλο του σεφ], αντί να προσέχει το φαγητό ασχολείται με το να .... συναρμολογεί ένα καραβάκι [αν δεν απατώμαι] !!! Και ξαφνικά τού έρχεται η φλασιά : "Ωχ, ξέχασα τα μακαρόνια !!! Ευτυχώς που είναι ΜΑΚΒΕΛ και ταααα ΜΑΚΒΕΛ δεν λασπώνουν" !!!!

Τέλος, το πιο αγαπημένο μου διαφημιστικό σποτ για μακαρόνια [δεν θυμάμαι για ποια ... νομίζω για τα ΜΙΣΚΟ, αλλά με επιφύλαξη το γράφω] το θυμάμαι από τις αρχές των 80ς : Προσγειώνεται ένα ελικόπτερο δίπλα σε έναν παλιό μύλο, σε κάποιο μέρος της Ελλάδας [προφανώς νησί] !!! Η πρώτη "αντιπαραβολή" που κάνει η διαφήμιση με είχε ήδη "στείλει" : βλέπαμε να γυρίζει ο μύλος και στο "καπάκι" να γυρίζει η έλικα του ελικοπτέρου που μόλις είχε προσγειωθεί !!! Και από το ελικόπτερο βγαίνουν κάμποσοι νοματαίοι και ... αρχινάνε το χορό υπό τους ήχους της μουσικής του Vangelis και, συγκεκριμένα, του "Χορού της φωτιάς" : http://youtu.be/dl2Fd55dSIk !!!! Η δε ατάκα στο τέλος του σποτ .... από της καλύτερες ατάκες που άκουσα στην τηλεόραση ως παιδάκι : "παντρέψαμε την παράδοση με τη σύγχρονη τεχνολογία" !!!

Το παραπάνω σποτ το θυμήθηκα αυτό το καλοκαίρι όταν, κατά τις διακοπές μου στην Νάξο, πήγαινα κάποιο απόγευμα με το παλιό μου αυτοκινητάκι στην απομονωμένη παραλία του Λιώνα !!! Και κάποια στιγμή πέρασα από το αιολικό πάρκο της Νάξου, αλλά πρόσεξα ότι κάτω από το ύψωμα με τους τεράαααστιους "σύγχρονους" έλικες υπήρχε ένας παλιός μύλος, πολύ καλά διατηρημένος !!! Βλέποντας αυτό το "κοντράστ" μού ήρθαν στο μυαλό οι εικόνες απ' το παραπάνω σποτ και, αυθόρμητα, "μονολόγησα" την ατάκα του .....
 
stakovios είπε:
Το Σήμερα τα Μακαρόνια είναι Κορώνα! Είχε στο σποτάκι ένα ζευγάρι και καλά- νομίζω ήταν ο ένας ήταν ο ηθοποιός Άκης Φλωρέντης και ρωτούσε την κοπέλα: "Θα βγούμε; Πότε;"

"Σήμερα !" έλεγε η κοπέλα.

Και ο άνδρας έλεγε κατσούφης: Ε, όχι και σήμερα!

Γιατί.... και έπεφτε το τραγούδι "Σήμερα τα μακαρόνια είναι Κορόνα!"

1985-89 περίπου την τοποθετώ αυτήν τη διαφήμιση.

Μια διορθωσούλα φίλε μου : Ο ηθοποιός που διαφήμιζε τα "Κορώνα" δεν ήταν ο Φλωρέντης αλλά ο Ζανό Ντάνιας !!! Τον βλέπαμε στο χώρο της δουλειάς [ντυμένο με κουστούμι] να τρέχει πίσω από μια ψηλή συνάδελφό του [τού έριχνε 2-3 κεφάλια], η οποία επίσης ήταν ντυμένη "στην πένα" [μάλλον θα επρόκειτο για "κυριλέ" επιχείρηση] και να την παρακαλάει : "Εεεε, δεσποινίς Μαίρη, δεσποινίς Μαίρη, πότε θα βγούμε ??? Όλο "αύριο κι αύριο" μού λέτε" !!! Και ... η έκπληξη : Γυρνάει η ψηλή και με μπλαζέ υφάκι τού πετάει : "Σήμερα" !!! Κι όταν απομακρύνεται η ψηλή, βλέπουμε τον Ζανό Ντάνια να τρίβει, καταχαρούμενος, τα χέρια του και να μονολογεί : "Σήμερααα" .... αλλά ξαφνικά τού έρχεται η φλασιά : "Εεεε, όχι και σήμερα" !!!!! Γιατί ..... κλπ κλπ κλπ ....

[αν, πάντως, υποθέσουμε ότι στη συνέχεια της ιστορίας ο Ζανό Ντάνιας είπε "φόρα παρτίδα" στην ψηλή : "εεε, ξέρεις, Μαίρη, σήμερα δεν θέλω εγώ", πολύ θα τον παραδεχθώ !!!! ] !!!!
 
αυτη τη φορα βρηκα ολοκληρωμενη τη διαφημιση με τα ζυμαρικα barilla του ποστ 15 :

 
stakovios είπε:
Θυμάμαι το σποτάκι της ΑΒΕΖ με ένα τραγούδι που έλεγε: ΑΒΕΖ, ΑΒΕΖ, ΑΒΕΖ, ΑΒΕΖ, ΑΒΕΖ! (πεντάκις, γυναικεία φωνή στο τραγούδι).

Εγώ θυμάμαι ένα παλαιότερο σποτάκι [απ' τις αρχές των 80ς], του οποίου το τραγουδάκι είχε ως εξής :

Σας φιλούμε, σας φιλούμε με τις νότες του σολφέζ


ντο, ρε, μι, φα, σολ, φα, φάαααατε, φάτε μακαρόνια ... ΑΒΕΖ
:eek: o_Oo_O!!!!

 


Επίσης .... μετά από πολλάααα χρόνια ξαναβλέπω μπροστά μου την .... Εύα Άντερσον, μανεκέν από τη Σουηδία !!! Μωρ, μπράβο, τελικά, χάρις στο YouTube, διασώθηκε κι αυτή :eek: o_O!!!
 
Πίσω
Μπλουζα