Ρετρό εκδότες! (προσωπικές προσπάθειες, σχολικές εφημερίδες κτλ)

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ έχοντας πάντα μέσα μου το μικρόβιο των περιοδικών (συλλογές κόμικς, Computer mags, Console mags κλπ.) κάποια στιγμή θέλησα να εκδώσω το δικό μου περιοδικό!

Μαζί με ένα φιλαράκι που είχε Amstrad 6128, κάτσαμε και φτιάξαμε στο χέρι, ένα περιοδικό για τα computer μας, το οποίο λεγόταν "2 STAR COMPUTERS" και ήταν αφιερωμένο στους Atari 800XL και Amstrad 6128!

Φυσικά μόνο το πρώτο τεύχος υλοποιήθηκε... :D

2STAR1.jpg

2STAR2.jpg

2STAR3.jpg

2STAR4.jpg

2STAR5.jpg

2STAR6.jpg

2STAR7.jpg

2STAR8.jpg

2STAR9.jpg

2STAR10.jpg

2STAR11.jpg

Μπορείτε να διακρίνετε :

Μια διαφήμιση για τις νέες κυκλοφορίες των Graphix Masters! (Αυτοί ήμουν εγώ και ένας άλλος φίλος)

Μια παρουσίαση του Where time stood still για Amstrad.

Το χάρτη του Thrust για 800XL.

Την επόμενη φορά θα σας μιλήσω για ένα άλλο περιοδικό μας, το οποίο βγήκε κανονικά προς πώληση στην γειτονιά μας!

Οι δικές σας εκδοτικές προσπάθειες, ποιές ήταν; (Δεν πιστεύω να ήμουν ο μόνος)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Well ειχαμε μια φαεινη ιδεα ,πιτσιρικαδες να εκδοσουμε ενα περιοδικο με το προγραμμα της tv δανεισμενο απο τους επαγγελματιες του ειδους και μιας και θα γραφοταν στο χερι και θα το πουλαγαμε σε περαστικους ,θα ειχαμε μηδενικο κοστος.

Μετα απο 20 λεπτα σκεψης και ενθουσιασμου τους επεισα να παμε να παιξουμε μπαλα. :D
 
Where Time Stood Still...

...για Amstrad; :confused:
 
Ωραίος DINO! Εγώ πιτσιρίκι είχα βγάλει μία 4σελιδη βαβούρα με ιστορίες δικής μου επινόησής και σχεδίασης. Φυσικά δεν προχώρησα σε τίποτα περισσότερο εκτός από το πρωτότυπο. Δυστυχώς δεν το έσωσα και έτσι έχει παραμένει απλά μια ανάμνηση.
 
Ace είπε:
Χα χα χα!!! Προφανώς ήταν για Spectrum 128 και το είχαμε δει απ'ότι θυμάμαι σαν preview σε κάποιο περιοδικό για την έκδοση του Amstrad!
 
Αναμενουμε scans...
 
Εμείς είχαμε μια σχολική εφημεριδούλα στο γυμνάσιο, με τίλο "ΣΕΛΙΔΟΡΥΠΑΝΣΗ" !

Κάποιοι γράφανε τα κείμενα, κάποιος μπαμπάς "χορηγούσε" φωτοτυπίες,

είχαμε και μια καλλιγράφο που "μετέφραζε" τις καλικατζούρες μας !
 
telonio είπε:
Ωραίος DINO! Εγώ πιτσιρίκι είχα βγάλει μία 4σελιδη βαβούρα με ιστορίες δικής μου επινόησής και σχεδίασης. Φυσικά δεν προχώρησα σε τίποτα περισσότερο εκτός από το πρωτότυπο. Δυστυχώς δεν το έσωσα και έτσι έχει παραμένει απλά μια ανάμνηση.
Κρίμα! Φαντάσου να τα έπιανες τώρα στα χέρια σου!

Εγώ φρόντιζα και κρατούσα πάντα πράγματα (όσο μπορούσα δηλαδή)...

Τώρα κάθομαι και τα κοιτάω πραγματικά νοσταλγικά!

Απίστευτα αθώα εποχή!

Θα προσπαθήσω! Έχετε να ρίξετε γέλιο! :biglaugh:
 
Δεύτερη εκδοτική προσπάθεια, το περιοδικό "The Κόπανοι", με κλεμμένο τίτλο από την ομώνυμη cult βιντεοταινία με τον Γιώργο Κωνσταντίνου, Μάρκο Λεζέ και άλλους!

Το περιοδικό κυκλοφόρησε 5 τεύχη, τα οποία σήμερα είναι συλλεκτικά και σπανιότατα!!! :D

Εδώ το πρώτο τεύχος, με ημερομηνία Σάββατο 2 Ιουλίου 1988!!!

kopanoi1ie6.jpg
kopanoi2hn3.jpg


kopanoi3oc6.jpg
kopanoi4rf3.jpg


Κόστιζε 25 δραχμές (5 δρχ. το φύλλο - όσο κόστιζε η φωτοτυπία)...

Το κέρδος για μας ήταν μηδενικό! Το κάναμε μόνο για τη χαρά της δημιουργίας! :D

Οι ιστορίες ήταν σε συνέχειες, αντεγραμμένες από άλλα κόμιξ της εποχής, όχι όμως ξεπατηκωμένες (ξεπατικούρα)! Τις κοιτάζαμε και τις φτιάχναμε...

Ύλη:

Χάγκαρ ο απαίσιος

Ένθετο εφημεριδάκι

Ντόναλντ Ντακ

SuperLopez
 
Dino αν ποτε τα πουλησεις count me in.

Αν και θα ζητας μια περιουσια. :D
 
Είναι πάρα πολύ όμορφα... :flower:

Στη θέση σου θα την είχα ψωνίσει :fever: αν στα νιάτα μου είχα δημιουργήσει κάτι τόσο ωραίο...
 
@Aardvark

Μυρμηγκοφάγε, μάλλον θα τα σκανάρω και έτσι θα τα αποκτήσεις! Faux μεν αλλά... :D

Juanita, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :) ...

Σκιτσάρω από μικρό παιδί και έχω φτιάξει πάρα πολλά πράγματα! Πάντα για ασπρόμαυρο σκίτσο μιλάμε...

Βέβαια δεν είμαι και κανένας Ορνεράκης, αλλά πιάνει το χέρι μου...
 
DINO είπε:
...Σκιτσάρω από μικρό παιδί και έχω φτιάξει πάρα πολλά πράγματα! Πάντα για ασπρόμαυρο σκίτσο μιλάμε...

Βέβαια δεν είμαι και κανένας Ορνεράκης, αλλά πιάνει το χέρι μου...

Και τι περιμένεις για να ποστάρεις και άλλα;;;;;;; :wave:

Δεν ξέρω για τα άλλα παιδιά, αλλά εγώ θέλω πολύ να τα δω!!! #)
 
Χμ... Θά'ρθουν και αυτά με τη σειρά τους...

Σ'ευχαριστώ και πάλι... :)
 
Και εγώ προσπάθησα κάποτε να φτιάξω το δικό μου περιοδικό, μαζί με την αδερφή μου και κάποιους φίλους μας που μέναν στην ίδια πολυκατοικία.

Είχαμε πάρει κείμενα από τα ανθολόγια του Δημοτικού, ανέκδοτα από περιοδικά (τα κλασσικά χιλιοειπωμένα παιδικά ανέκδοτα :augenrollen:), γελοιογραφίες (ξεπατικωμένες από περιοδικά), άρθρα οικολογικού περιεχομένου (τρομάρα μας! #) ), διαγωνισμούς με έπαθλα διάφορες σαβούρες που δεν θέλαμε :D και (δικιά μου ιδέα) tips για παιχνίδια κονσολών.

Δυστυχώς δεν εκδόθηκε ποτέ προς μεγάλη μας απογοήτευση (είχαν πονέσει τα χέρια μας να αντιγράφουμε 6σέλιδα και 10σέλιδα κείμενα από τα ανθολόγια! :brick: ), γιατί η γιαγιά των φίλων μου, πήρε καταλάθος τις σελίδες και τις έκανε προσάναμμα για την τυρόπιτα της! :dribble:

Έκτοτε δεν προσπαθήσαμε να κάνουμε ξανά κάτι ανάλογο..
 
Οταν πηγαινα στην σχολή, υπήρχε ένα παιδί που έκανε καταπληκτικά σχέδια. Ετσι, μια μέρα του ήρθε η ιδέα και έφτιαξε ένα κομικ, στο οποίο παίρναμε μέρος όλα τα παιδιά της τάξης... αλλά προς το κινέζικο! Εγώ ήμουν ο κακός άρχοντας Ρι-ζα-κι, που δεν άφηνα στον ωραίο Βον-τε-λα, να πλησιάσει την κόρη μου Τσα-φου... και πάει λέγοντας! Τα ονόματα όπως καταλαβαίνετε ήταν τα επίθετά μας με... κινέζικη προφορά! Κρίμα που δεν υπάρχουν κάπου τα τεύχη που είχαμε βγάλει τότε! Μιλάμε για πολλή πλάκα!
 
Στο δημοτικό πάντα η Πέμπτη και η Έκτη τάξη έφτιαχναν εφημερίδα! Δε νομίζω να το κάνουν ακόμα...

Κάπου τις έχω, άμα τις βρω θα τις σκανάρω!!!
 
Άχου τι μου θυμήσατε...

έτσι ήταν και οι δικές μας....

πωπω... συγκινήθηκα!!!
 
Καλά, δεν το συζητάμε !! Dino θα γινόσουν ΜΕΓΙΣΤΟΣ εκδότης !! :D

Πολλοί απο εμάς κάποτε προσπαθήσαμε να εκδόσουμε κάποια εφημερίδα, κόμικ, ή άλλου είδους περιοδικό, αλλά το δικό σου είναι σίγουρα καλύτερο απο τις δικές μου προσπάθειες. :thumbup:

...και φυσικά RESPECT που μπήκε και ο Amstrad στο περιοδικό. Αν και ATARI user, χαίρομαι που αναγνωρίζεις το πόσο δημοφιλές ήταν ένα μηχάνημα όπως ο πολυαγαπημένος μας Amstrad - ειδικά στην Ελλάδα !! :bow:
 
Χε χε... Να'στε καλά! :)

Απλά κάναμε το μεράκι μας... Υπάρχουν φυσικά και άλλα περιοδικά...

Αν υπάρξει ζήτηση, θα σκαναριστούν και αυτά εν καιρώ! :biglaugh:

Όσον αφορά τον Amstrad, αγαπητέ billy, έτυχε ο φίλος μου να τον έχει, οπότε... :D
 
Πίσω
Μπλουζα