Ρετρό-ελληνικά εξώφυλλα απο VHS ταινιων του Jackie Chan

Jackie dragon

RetroMaNiaC
Joined
29 Οκτ 2010
Μηνύματα
736
Αντιδράσεις
402
Φιλοι των ταινιων του Jackie Chan, και ιδιαιτερα εκεινων που εκανε στα 80's και στις αρχες των 90's, ετοιμαστειτε να συγκινηθειτε! (Eιναι ομως πραγματικα αστειο που οι εγχωριοι διανομεις μετεφραζαν και αλλαζαν τους αυθεντικους τιτλους σε τελειως ασχετους οπως το "My lucky stars" σε "Eιμαι ο πρωτος και δερνω για δέκα".) Απολαυστε μια μαγικη συλλογη εξωφυλλων μονο για τους φαν του ειδους!!!

[ALBUM] Ρετρό εξώφυλλα ελληνικών VHS του Jackie Chan
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο Jackie Dragon!! :thumbup:

(μα, "Ξυλο με την Σεσουλα";; :cool: ή ο τιτλος ειναι "οι ασσοι των ασσων";; )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "Ξυλο με τη σεσουλα" ειναι ντοκυμαντερ οπως θα καταλαβες, και οντως ο τιτλος ειναι λιγο "ετοιματζίδικος" :D Εχω κι αλλα εξωφυλλα στη κατοχη μου οπως απο τη ταινια "Κεραυνός στη σαχάρα" (Operation condor) την οποια θα σκαναρω και θα ανεβασω!
 
η επιστροφη του κινεζου χαχαχαχαχα θυμαμαι μια ταινια jackie and bruce συναντηση με τον θανατο αλλα νομιζω επαιζαν αλλοι που εμοιαζαν με τον τζακυ τσαν ακι τον μπρους λη
 
Παντως το παραξενο ειναι οτι πολλες τρομερες ταινιες του Jackie Chan και μιλαμε για επιτυχιες παγκοσμιου εμβελειας οπως το καταπληκτικο "Drunken master 2", το αξεπέραστο "Miracles" και το "Police Story 3" δεν βγήκαν ΠΟΤΕ σε dvd στην Ελλάδα.. και μιλάμε για ταινιάρες οχι αστεία!!! Ντροπη στους υπευθυνους!
 
Για κάποιο λόγο οι ελληνικοί τίτλοι είναι κάπως αστείοι. Το τρομακτικό είναι οτι τις περισσότερες τις έχω δει σε VHS και μου άρεσαν. Αναρωτιέμαι αν ξανακάνω ενα Jackie Chan marathon, αν θα μου αρέσουν τόσο όσο όταν ήμουν μικρός...
 
Οι αγγλικοί τίτλοι δεν έχουν καμιά σχέση με τους Ελληνικούς!!! Καλα μεθυσμένοι ήταν αυτοί που μετάφραζαν τους τιτλους των ταινιών??? :p
 
takis_drm είπε:
Οι αγγλικοί τίτλοι δεν έχουν καμιά σχέση με τους Ελληνικούς!!! Καλα μεθυσμένοι ήταν αυτοί που μετάφραζαν τους τιτλους των ταινιών??? :p
απλα τοτε προσπαθουσαν να βαλουν καποιον πιασαρικο τιτλο για να πουλησουν απο εκει βγαινουν και ολες αυτες οι απιστευτες μεταφρασεις
 
Ακριβως.. παντα ετσι γινοταν... π.χ. το "My lucky stars" δε θα μπορουσαν με τιποτα να το πουν "Τα τυχερα μου αστέρια"... τιτλος για ταινια δρασης πολεμικων τεχνων θα ηταν αυτος η κανα παραμυθακι? Κι ετσι οι διανομεις το ειπαν "ειμαι ο πρωτος και δερνω για δέκα"..... πολυ ελεος, αλλα..................
 
Φίλε jackie εσύ σίγουρα θα ξέρεις να μου απαντήσεις!! Είμαι φαν του Τσακι Τσαν και προσπαθώ να μαζέψω όσες ταινίες μπορώ!! Οταν ήμουν πιτσιρικάς γύρω στα 15 είχα δει μια ταινία στην τηλεόραση με πολύ δράση και αύθονο γέλιο!! Απο τότε δε την βρήκα πουθενά γιατί δε την ξαναπρόβαλε ποτέ η tv αλλά ούτε και θυμόμουν τον τίτλο για να τη βρω!! Απο σκηνές το μόνο που θυμάμαι είναι το τέλος της ταινίας!! Τελειώνοντας την αποστολή ο Τσάκι και άλλα 3 άτομα βρέθηκαν σε μια έρημο στο δρόμο της επιστροφής!! Κάποιος απ' την παρέα ρωτά!! Που θα βρούμε νερό τώρα;; Και η απάντηση ήταν....στον επόμενο λόφο!! Και το πλάνο μεγαλώνει και τους βλέπουμε να βρίσκονται μέσα σε ένα χάος ερήμου!! Για ποια ταινία πρόκειται φίλε μου;
 
boomer είπε:
Φίλε jackie εσύ σίγουρα θα ξέρεις να μου απαντήσεις!! Είμαι φαν του Τσακι Τσαν και προσπαθώ να μαζέψω όσες ταινίες μπορώ!! Οταν ήμουν πιτσιρικάς γύρω στα 15 είχα δει μια ταινία στην τηλεόραση με πολύ δράση και αύθονο γέλιο!! Απο τότε δε την βρήκα πουθενά γιατί δε την ξαναπρόβαλε ποτέ η tv αλλά ούτε και θυμόμουν τον τίτλο για να τη βρω!! Απο σκηνές το μόνο που θυμάμαι είναι το τέλος της ταινίας!! Τελειώνοντας την αποστολή ο Τσάκι και άλλα 3 άτομα βρέθηκαν σε μια έρημο στο δρόμο της επιστροφής!! Κάποιος απ' την παρέα ρωτά!! Που θα βρούμε νερό τώρα;; Και η απάντηση ήταν....στον επόμενο λόφο!! Και το πλάνο μεγαλώνει και τους βλέπουμε να βρίσκονται μέσα σε ένα χάος ερήμου!! Για ποια ταινία πρόκειται φίλε μου;
Α... προκειται για τη ταινία "Armour of God 2: Operation Condor" και στην Ελλάδα βγήκε με το τίτλο "Κεραυνός στη Σαχάρα".. Ειναι ταινια του 1991 και η πιο ακριβωπληρωμενη ως τότε παραγωγή του Jackie Chan! Τα γυρισματα της ταινιας εγιναν στην Ισπανία, στα δάση του Αμαζονίου και στο Μαρόκο! Απο τις πιο φανταστικές περιπέτειες του Jackie Chan που προτεινω ανεπιφυλαχτα σε ολους τους φιλους των ταινιων περιπετειας να τη δουν οπωσδηποτε! Εχει τα παντα μεσα.. Δραση που κοβει την ανάσα και καταπληκτικά gags με φοβερες στιγμες γελιου! Στην Ελλαδα η ταινια ειναι διαθεσιμη σε dvd απο την Odeon και μπορει ο καθενας να τη παραγγειλει πανευκολα απο το ιντερνετ.. Tι γινεται ομως.. Η εκδοση της Odeon ειναι η "καντονέζικη" βερσιόν που ολη η ταινια ειναι στην κινέζικη γλώσσα. Υπάρχει και η "αμερικάνικη" βερσιόν με την αγγλική μεταγλώτισση (και αυτη που προτιμω προσωπικά) η οποια ειναι πιο διασκεδαστικη! Η ουσιαστικη διαφορα μεταξυ αυτων των 2 εκδοσεων ειναι οτι η "καντονέζικη" εχει ολες τις κομμένες σκηνες μεσα ενω η "αμερικάνικη" υστερεί σε μερικές.. μια αλλη διαφορα επισης ειναι οτι οι τιτλοι εναρξης της ταινιας ειναι ελαφρως διαφορετικοι αναμεσα στις 2 βερσιόν.. Τελος θα ηθελα να δειτε τη πιο αγαπημενη μου σκηνη απ'τη ταινια: Προκειται για φαση που συμβαινει στην αρχη του εργου: Ο Jackie Chan στο ρολο του δεινού μισθοφόρου "Κόνδωρα" στη προσπάθεια του να το σκάσει απο μια φυλή εξαγριωμένων ιθαγενών στα βουνά του Αμαζονίου, μπαίνει μεσα σε μια φουσκωτή μπάλα (zorb ball) και διασχίζει ολο το βουνο κατακόρυφα! breathtaking scene!

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jakie είσαι θεός!! Με κάλυψες απόλυτα!! Την ψάχνω χρόνια να τη βρω!! Είναι η πιο διασκεδαστική ταινία του Jakie και την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους!! Ιδικά στη σκηνή όπου αμάξια και μηχανές πέφτουν σουριδόν στη θάλασσα δε θα σας μείνει άντερο απ' τα γέλια!! Θα προτιμήσω φυσικά την κινέζικη εκδοχή, όχι μόνο για τις κομμένες σκηνές, αλλά θα μπορούσα να πω, πως αυτές τις ταινίες τις προτιμώ σε αυτή τη γλώσσα, σε σχέση με άλλες ( πχ spaghetti western) που τις θέλω αποκλειστικά στην αμερικάνικη!!

Αν δε σου κάνει κόπος, θα ήθελα να μας αναφέρεις κάποιο link σχετικό με την ταινιογραφία του! Ευχαριστώ προκαταβολικά!!
 
Εχει πολλες αλλες παρομοιες κορυφαιες ταινιες ο Jackie.. οπως το "Wheels on meals" (γνωστό και ως "Spartan-X" στην Ιαπωνία) (παραγωγης 1984) η οποια ειναι εξ'ολοκληρου γυρισμενη στη Βαρκελώνη της Ισπανίας, και περιλαμβανει την απίστευτη μάχη μεταξύ του Jackie Chan και του αήττητου θρύλου του kick-boxing, Βenny Urquidez η οποια μαχη εχει ψηφιστει απο το αμερικανιο περιοδικο "Black belt" (μαυρη ζωνη) ως η καλυτερη σκηνη μαχης σε ταινια πολεμικων τεχνων. Χαρακτηριστικο της ταινιας ειναι πως η "καντονεζικη" βερσιον σε σχεση με την μεταγλωττισμενη "αμερικανικη", εχουν τελείως διαφορετικό soundtrack! Ταινιογραφια του Jackie Chan μπορειτε να δειτε κι εδω : http://www.imdb.com/name/nm0000329/

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη Fortune Star Media, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος!

Σε ευχαριστουμε φιλε!

Εαν εχεις και αλλα εξωφυλλα απο τις ταινιες του βαλε μιας και ειμαι και εγω φαν του Jackie Chan.

*Σου εβαλα κατω και Tags
 
Θα βαλω κι αλλα εξωφυλλα μολις τα σκαναρω, επισης σκεφτηκα να βγαλω φωτογραφια ολες τις ταινιες του Jackie Chan που εχω στη συλλογη μου.
 
Jackie dragon είπε:
Θα βαλω κι αλλα εξωφυλλα μολις τα σκαναρω, επισης σκεφτηκα να βγαλω φωτογραφια ολες τις ταινιες του Jackie Chan που εχω στη συλλογη μου.
Περιμενω τα Ελλ. εξωφυλλα απο "Fearless Hyena" και "Shaolin Wooden Men"!...
 
Stratulator είπε:
Περιμενω τα Ελλ. εξωφυλλα απο "Fearless Hyena" και "Shaolin Wooden Men"!...
Τα εχω αυτα αλλα μονο τα καινουργια της Odeon! Ασχετο, το hangaman's joke εκτος απο το γνωστο συγκροτημα φανταζομαι θα γνωριζεις οτι ηταν η ονομασια του συγκροτηματος που ειχε ο Brandon Lee ως Eric Draven στη ταινια "The crow"?
 
Ακριβως!... Το "λογοτυπο" ειναι επηρεασμενο απο το "φανταστικο" συγκροτημα του " The Crow"!...

Παντως τα Ελληνικα εξωφυλλα ειναι πιο ωραια απο αυτα που εχουν τα dvd, απο μια ματια που εριξα...
 
Eϊμαι και εγώ τρελλός φαν του Τζάκι και όχι Τσάκι Τσάν. Δεν ξέρω για σένα Τζάκι Ντράγκον, αλλά εγώ τον ανακάλυψα - όπως και άλλα παιδία που είναι άνω των 30 - από τις προβολές στους θερινούς σινεμάδες (μεγάλωσα επαρχία) και στο βίντεο ξανά από τέλη 80 και μετά. Είχα τρελαθεί με τις κασκάντες του και με τους τίτλους τέλους με τις λάθος λήψεις (πολύ περισσότερο με αυτά παρά με την πολεμική του τεχνική). Εδώ να πω ότι πολλές φορές άλλο τίτλο έβαζαν στην προβολή του σινεμά και άλλο τίτλο στο βίντεο. Άσε που πολλοί τον ήξεραν σαν ΤΣΑΚΙΤΣΑΝ το λέγανε μια λέξη όλο. Πάντως ο τίτλος ΕΙΜΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΡΝΩ ΓΙΑ ΔΕΚΑ με ξαπλώνει κάτω κάθε φορά που τον διαβάζω, και το καλύτερο το άφησα για το τέλος....ξέρω τον άνθρωπο (τον έχω γνωρίσει δηλαδή) που έκανε διανομή αυτές τις ταινίες στην ελλάδα :) .

Ξεχωρίζω τις εξής ταινίες του Τζάκι

το Drunken Master 2, το οποίο το θεωρώ ένα από τα καλύτερά του έργα με ωραίο φιλμάρισμα και χορογραφία.

τα 3 Police Story (ειδικά το 1ο που παρόλο που δεν έχει καλή σκηνοθεσία όπως το 3ο, έχει πολύ σπάσιμο τζαμιού σε αργή κίνηση)

και τέλος το Armour of God. Το οποίο αν και έχει πολλά λάθη σαν ταινία, είναι αυτή που κόντεψε να του στοιχίσει τη ζωή (δείτε τίτλους τέλους και θα καταλάβετε)

πάντως γενικά αυτό που γουστάρει κανείς στον Τζάκι είναι αυτό το χαριτωμένο στυλάκι που έχει, το πάντρεμα του κωμικού και του τραγικού, οι κασκάντες του και τα ακροβατικά της ομάδας του, καθώς και το ντουμπλάζ στα αγγλικά (άθλιο μεν 80ς μόδα δε). Όταν βγήκαν τα dvd από εξωτερικό ανακάλυψα τις χονγκονέζικες εκδόσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα