Ρετρό επιδείξεις «Υπερανθρώπων»

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.925
Αντιδράσεις
1.163
Αγνοί «ήρωες» της νεότητάς μας… Οι επιδείξεις τους συνήθως λάμβαναν χώρα σε δημόσιους χώρους, πλατείες και προαύλια σχολείων.

Σαμψών: Ειδικότητά του το σκίσιμο τηλεφωνικών καταλόγων με τα χέρια, και η θραύση λίθων πάνω στο κεφάλι του με τη χρήση «βαριοπούλας» από τρίτους. Πολύ παλιά είχα δει, στην κρατική τηλεόραση, ένα αφιέρωμα γι' αυτόν. Ήταν ηλίου φαεινότερο ότι επρόκειτο για έναν πολύ αυθεντικό άνθρωπο με αρχές, ήθος και σεμνότητα. Έχω χάσει τα ίχνη, του εύχομαι ολόκαρδα να είναι καλά.

Κουταλιανός Junior(?!): Είχε έρθει στο σχολείο μου είκοσι χρόνια πριν και είχε συστηθεί ως απόγονος του γνωστού Κουταλιανού. Δεν μπορεί να ήταν πάνω από 35 χρονών. Κράταγε ακίνητα αυτοκίνητα που μάρσαραν, κουβάλαγε κάτι απίστευτα κιλά κλπ. Η επίδειξή του ξεκίνησε με μία κανονιά στον αέρα από ένα μεταλλικό κανόνι που κράταγε στην αγκαλιά του και το οποίο είχε γεμίσει με μπαρούτι και εφημερίδες. Έγινε χαμός! Στο τέλος του πήρα και αυτόγραφο… :cool:

Τρομάρας: Πρέπει να είναι ακόμα στην ενεργό δράση, δεν έχω δει ποτέ τη «δουλειά» του. Οπτικά πάντως είναι πολύ εντυπωσιακός, πραγματική ντουλάπα.(δίφυλλη)

Υπάρχει και εκείνος ο τύπος με τα ανθεκτικά μαλλιά αλλά τον έχω δει μόνο μέσω τηλεοράσεως και είμαι σίγουρος ότι παίζουν και πολλοί άλλοι. :headbangdude:
 
Πολύ ωραίο θέμα φίλε OmenForEver !

Πολύ λυπάμαι που δεν έτυχε ποτέ να δω τέτοιο θέαμα.

Πριν λίγα χρόνια, είχα δει ένα παρόμοιο σώου στο Γκαγκάριν, από τον παλαιστή Πεφάνη και το γιό του.
 
Δεν θα πρέπει να ξεχάσουμε εδώ τον Τζιμ Αρμάο!

Όταν βλέπεις αυτούς τους ανθρώπους πώς να μην πιστέψεις πως πράγματι υπήρξε ο Ηρακλής;
 
Ειχα δει κι εγώ τον Σαμψων στην τηλεόραση πολύ παλιά και είχα εντυπωσιαστεί που έσκιζε τον κατάλογο με τόση ευκολία. Πραγματικά σε κάνει κομμάτια ένα τέτοιο ζευγάρι χέρια....
 
Ειχα την τυχη να δω απο κοντα και τον Σαμψων και τον Κουταλιανο Junior. Καλοκαιρι ηταν.

Θυμαμαι κανα δυο μερες πριν το σοου περνουσε το φορτηγακι απο τις γειτονιες και ανακοινωνε την ωρα εναρξης. Και μεις με τα ποδηλατα απο πισω :biglaugh:
 
Τον Σαμψών τον είχα δει και εγώ από κοντά λίγα χρόνια πριν βγει στην "σύνταξη" ,και με είχε εντυπωσιάσει αρκετά η δύναμη του.

Την περσινή τηλεοπτική σεζόν, η "Μηχανή του χρόνου" στον alpha είχε αφιερώσει μια εκπομπή σε αυτούς τους ανθρώπους.
 
Starbuck είπε:
Δεν θα πρέπει να ξεχάσουμε εδώ τον Τζιμ Αρμάο!
Όταν βλέπεις αυτούς τους ανθρώπους πώς να μην πιστέψεις πως πράγματι υπήρξε ο Ηρακλής;
εχει δειξει στη τηλεοραση ντοκιμαντερ με τη ζωη του,αλλιως τον λεγαν Τζιμμι ο Τιγρης,δε ζει πια και ειχε την ατυχια να τον χτυπησει φορτηγο και να τραυματιστει στη μεση,μετα δε μπορουσε να σηκωσει βαρη

στο ντοκιμαντερ μιλαγε και ο Μπουρναζος ,bodybuilder φιλος του, αν και αρκετα μικροτερος του,ειχε κερδισει ο Μπουρναζος αν θυμαμαι διαγωνισμο Arnold Schwarzeneger
 
Rygar είπε:
Ειχα δει κι εγώ τον Σαμψων στην τηλεόραση πολύ παλιά και είχα εντυπωσιαστεί που έσκιζε τον κατάλογο με τόση ευκολία. Πραγματικά σε κάνει κομμάτια ένα τέτοιο ζευγάρι χέρια....
Δεν χρειάζεται να είσαι και ο Σαμψών για να τον σκίσεις τελικά... ;)

[yt]_pGvEGFkvNs[/yt]

Προσοχή: Μην το δοκιμάσετε αυτό στο σπίτι σας.Θα ξεμείνετε από κατάλογο και άντε να βρείτε άλλον μετά. :D
 
Πολύ ωραίο θέμα! Δυστυχώς δεν είδα ποτέ από κοντά τέτοια παράσταση. Την εκπομπή μηχανή του χρόνου που είχε αφιέρωμα σε αυτούς τους ανθρώπους την είχα δει και εγώ. Κάποτε αυτές οι παραστάσεις πρέπει να ήταν μεγάλο γεγονός και να τραβούσαν πολύ κόσμο.

Έχω μια απορία. Πότε περίπου να εμφανίστηκαν τέτοιες παραστάσεις στην Ελλάδα; Άραγε πριν από την κατοχή;
 
Λογικα απο πολυ παλια ,ισως και απο τουρκοκρατιας, μιας και οι διαφοροι γυρολογοι και αθιγγανοι με τις αρκουδες υπηρχαν απο τοτε.

Και εγω ειχα την τυχη να δω τον "Σαμψων" σε καποια πλατεια πιτσιρικας ,οπου εκανε ολα τα γνωστα κολπα του που γραφονται στο πρωτο ποστ.

Επισης θυμαμαι χαρακτηριστικα να φωναζει αρκετες φορες σε καποιους απο τους θεατες να φερουν το αμαξι τους μεσα στην σκηνη για να το τραβηξει και ολοι δισταζαν. :D
 
Στην πολυ καλη εκπομπη της Ετ3 (*)Αληθινά σενάρια

http://tv.pathfinder.gr/et3/et30802171030.html

ειχε αφιερωμα στους Τρομαρα ,Σαμψων και στον <<Κοτσιδα>>(**) σχετικα προσφατα (τους τελευταιους 2 μηνες )

Ακομα νομιζω- στο ιδιο διαστημα- οτι καπου πηρε το ματι μου προσκεκλημμενο τον Τρομαρα στην εντελως αδιαφορη εκπομπη του Μπλιατκα (παλι Ετ3).

Αφιερωμα στους παραπανω συγχρονους Ηρακλη-δες

σχετικα προσφατα ειχε και στην εκπομπη της Νετ" Σαν απο παραμύθι" τον Νοεμβριο.

Τελος σε μια προσφατη εκπομπη με καλεσμενο τον Διον. Σαββοπουλου αναφερθηκε σε μια σειρα παραστασεων του την δεκαετια του 70 οπου αναμεσα στα δρωμενα της σκηνης εκτος απο παρασταση καραγκιοζη ,ειχε

καποιον /καποιους αποτους προαναφερθεντες να δινει την δικια του παρασταση.

Υ.Γ. Στο μυαλο μου υπαρχει και ενα αποσπασμα απο εκπομπη του Φρεντυ Γερμανου με το ιδιο θεμα και συνεντευξη, καποιου απο τους παλαιοτερους μασιστες που δεν αναφερθηκε ποιο πανω ,και το οξυμωρο στα ορια του κωμικου -στην ομορφη αθωα του διασταση βεβαια - ενας ανθρωπος ως εκι απανω, να μιλαει στον πληθυντικο "με το σεις και το σας" με ενα δειγμα δεους και ντροπαλοσυνης και απεναντι στον δημοσιαγραφο που αποτελουσε μερος του νεοεισελθωντος -στα τοτε πραγματα - τερας-θαυματος

το οποιο λεγοταν τηλεοραση ,που και τους κατασπαραξε τελικα.

(*)-το κορυφαιο απο τα κρατικοκαναλα μαζι με αυτο της βουλης χωρις καμια

τοπικιστικη διαθεση

(**)-ο Πεφανης νομιζω ,οποιος εκανε παρασταση μαζι με τον ~14χρονο γιο του στα στιγμιοτυπα &ο οποιος εχει παιξει σε αρκετες βιντεοταινειες ρολους αλα τσαχειριδη αν δεν κανω λαθος-

Υ.Γ.

http://5dim-pyrgou.ilei.sch.gr/george_tromaras.html

http://el-bardakos.blogspot.com/2006/07/blog-post_05.html

http://liberopoulos.gr/listcats.php?subaction=showcomments&id=1115228770&archive=&start_from=&ucat=48&show_cat=48&page_num=6

http://www.noitikiantistasis.com/aioliki_koutalianos.html
 
Ρετρό υπαίθριο-θέαμα από "υπερανθρώπους"

Κατά τις δεκαετίες 60-70-80 (με φθίνουσα τάση) ήταν πολύ προσφιλές θέαμα

οι υπαίθριες "επιδείξης δύναμης" από "υπερ-ανθρώπους" όπως οι :

Τζίμης ο Τίγρης, Τζίμυ Αρμάος, Τρομάρας, Σαμψών κ.α.

Ορισμένα από τα κλασσικά νούμερα ήταν :

Τέντωμα σούστας

Σκίσιμο τηλεφωνικού καταλόγου με το χέρι.

Κάρφωμα πρόκας σε ξύλο, με το χέρι.

Σπάσιμο πέτρας με βαριοπούλα, στο κεφάλι.

Σύρσιμο φορτηγού με τα δόντια.

Πέρασμα οχήματος πάνω από τον αθλητή

και διάφορες παραλλαγές αυτών.

Για το θέμα, έχει γυριστεί ένα υπέροχο ντοκυμαντέρ της κρατικής τηλεόρασης,

ως επεισόδιο της σειράς "Σαν παραμύθι".

Οι περισσότεροι εξ αυτών λατρεύτηκαν σαν είδωλα, αλλά πέθαναν πάμφτωχοι

και ξεχασμένοι, σε συνθήκες απόλυτης ανέχειας.

Χωρίς "τρυκ", "ουσίες" και άλλα κόλπα, αξιοποιούσαν την πρωτόγνωρη δύναμή τους,

για να διασκέδάσουν το κοινό στις λαικές γειτονιές,

ενώ πολλοί έγιναν διάσημοι ακόμα και στο εξωτερικό.

Παράλληλα, ενέπνευσαν πολλούς από τους σύγχρονους αθλητές του

body-building.

Η κόπωση στην οποία υπέβαλα τα σώματά τους, είχε ως αποτέλεσμα, πολλοί εξ αυτών

να υποστούν μόνιμες βλάβες στο κεφάλι και στη σπονδυλική στήλη.

Στα δικά μου μάτια, είναι παραγματικοί "ήρωες" και "είδωλα" .

Μια από τις τελευταίες παραστάσεις το είδους, είχα λάβει χρόνια πριν μερικά χρόνια στο Gagarin,

από τον παλαιστή Κώστα Πεφάνη, στα πλαίσια μιας εκδήλωσης που είχε διοργανώσει

ο μακαρίτης ο Απόστολος Σουγκλάκος.

Έχετε δει ποτέ κάποια τέτοια (υπαίθρια-ή-μη) παράσταση ;

Τι συναισθήματα σας δημιουργούσαν οι αθλητές αυτοί ;

EDIT : Το άνοιξα σαν "νέο θέμα" ξεχνώντας ότι με πρόλαβε ο αδελφός Omenforever !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεος στα παιδικα ματια - στεναχωρια οταν το μυαλο πηζει.

Ειναι πακετο οτι αυτοι οι ανθρωποι σχεδον "σκοτωνονται" καθημερινα για φραγκοδιφραγκα που θα δεησει το κοινο να προσφερει, δεν εχουν ασφαλεια και σχεδον ολοι μαθηματικα πεθαινουν στην ψαθα.

Οπως εχουν γινει τοσα "σπιτια" με κρατικη βοηθεια (Σπιτι του ηθοποιου κτλ) θα μπορουσε να γινει μια μεριμνα για τους 30-40 εναπομειναντες (μεσηλικες-γερακους) ωστε να μην βρεθουν σε καμια υπογα ή κανα παγκακι παγωμενοι.

Ας το ονομαζαμε το Σπιτι των Υπερανθρωπων! ;)
 
Μετέφερα τα ποστ καθώς υπήρχε ήδη το θέμα ;)
 
Τον Σαμψων το ειχα δει 2-3 φορες προπερσι στο τρολλευ για Πατησια. Ηταν βραδυ και ειχε μαζι του ενα βαλιτσακι, που υπεθεσα οτι ειναι τα "συνεργα" του
 
starsky είπε:
εχει δειξει στη τηλεοραση ντοκιμαντερ με τη ζωη του,αλλιως τον λεγαν Τζιμμι ο Τιγρης,δε ζει πια και ειχε την ατυχια να τον χτυπησει φορτηγο και να τραυματιστει στη μεση,μετα δε μπορουσε να σηκωσει βαρη
Ο Τζίμυ Αρμάος και ο Τζίμης ο Τίγρης, είναι διαφορετικά πρόσωπα.

Ο δεύτερος, όταν πέθανε, παρέστησαν μόλις 3 άτομα στην κηδεία του,

συγκεκριμένα μια οικογένεια που έμενε κοντά του και του έδινε φαγητό.

Φρικτό μου φάνηκε το γεγονός, ότι η κηδεία του ήταν τόσο φτωχική,

που δεν υπήρχαν λεφτά καν για ένα σταυρό στον τάφο του ανθρώπου !
 
Ο μακαρίτης ο Αρμάος πέθανε μόνος του τον Αύγουστο του 1999 και τον βρήκανε δυστυχώς στο σπίτι του στου Ψυρρή μια βδομάδα αργότερα.

Η ειρωνεία της ζωής, πολλοί από αυτούς τους ανθρώπους, ζήσανε μεγάλες στιγμές δόξας και αναγνώρισης κι όμως πέθαναν τόσο μόνοι... :(
 
Είδα προχτές σε επανάληψη το "Σαν παραμύθι" κι ήταν πραγματικά υπέροχο.

Ο Αρμάος είχε μακράν την καλύτερη σωματική διάπλαση - χωρίς οι άλλοι να πάνε πίσω φυσικά. Επίσης πρέπει να ήταν μοναδικός γιατί αυτός μόνο κατάφερνε το φορτηγό να περάσει από το στήθος του σε κάθε παράσταση. Δυσκολευόταν όπως είπε να βρει κάποιον να οδηγήσει.

Η μεγάλη ειρωνεία ήταν ότι η καριέρα του έληξε απότομα κι ενώ ήταν στο απόγειό του όταν τον χτύπησε φορτηγό!!! Του άφησε κουσούρι σε κάποιο σπόνδυλο.
 
Wally είπε:
Οπως εχουν γινει τοσα "σπιτια" με κρατικη βοηθεια (Σπιτι του ηθοποιου κτλ) θα μπορουσε να γινει μια μεριμνα για τους 30-40 εναπομειναντες (μεσηλικες-γερακους) ωστε να μην βρεθουν σε καμια υπογα ή κανα παγκακι παγωμενοι.Ας το ονομαζαμε το Σπιτι των Υπερανθρωπων! ;)
Σπίτι του retromaniac θα φτιάξουμε ποτέ; :( Με τόσα λεφτά που δίνουμε για τα ρετροαντικείμενά μας, μας βλέπω σε παγκάκια κι εμάς με έναν Amstrad για μαξιλάρι!
 
Για εμάς υπάρχουν έτοιμα σπίτια, πάντοτε πρόθυμα να μας υποδεχτούν.

"Δρομοκαίτειο" και "Δαφνί" λέγονται. ;)

ΥΓ: οι Amstrad ούτε για μαξιλάρι δεν κάνουν έτσι και αλλιώς. Doorstop, μπορεί... :p
 
Πίσω
Μπλουζα