Ρετρό ηλεκτρικές οικιακές συσκευές

Uskoke

RetroAdept
Joined
9 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.419
Αντιδράσεις
6.008
Θυμάμαι την δεκαετία του'80 κάθε τεχνολογική κατάκτηση αντιμετωπιζόταν με θαυμασμό:) Θυμάμαι όταν πήραμε τον πρώτο μας ψυγειοκαταψύκτη miele (το 79 ήταν νομίζω ;) ήταν η αιχμή της τεχνολογίας, με τεσσάρων αστέρων ψύξη, 2 μοτέρ, σούπερ κατάψυξη και θερμομετρο! Η κουζίνα πίτσος uniflam, η πρώτη αερόθερμη, που μπορούσες να ψήνεις πολλά ταψιά μαζί! Το υπέρ-σύγχρονο πλυντήριο πιάτων miele! (Δεν υπήρχαν καλά-καλά σούπερ μάρκετ τότε, μόνο μπακάλικα). Θυμάμαι επίσης ένα πληντήριο ρούχων που είχαμε, που είχε την εξής ιδιομορφία:για να διαλέξεις το πρόγραμμα, δεν γυρνούσες τον επιλογέα, αλλά έβαζες κάτι κάρτες πλαστικές, που έιχαν εγκοπές, σε μια σχισμή, κι έτσι το προγραμμάτιζες. Εγώ φυσικά, ως μαστροχαλαστής από κούνια, έχωσα μανταλάκια στην σχσμή, και ο μάστορας που φωνάξαμε τότε, είπε ότι δεν μπορεί να τα βγάλει, και το πλυντήριο δεν φτιάχνει. Ο πατερας μου μια φορά πάλι κατέστρεψε ενα ψυγείο, γιατί ήθελε να κάνει απόψυξή και έξυσε τον πάγο με κανονικό μαχαίρι, τρύπησε την σερπαντίνα, βγήκε το φρέον, και δεν υπήρχε ανταλλακτικό (κανονικά επιτρέπεται να ξύσεις τον πάγο μόνο με ξύλινη σπάτουλα-τώρα άλλωστε όλα τα ψυγεία είναι no frost).
 
...τηλεόραση ασπρόμαυρη...CRT...όχι μπαούλο ξύλινο :p ήταν "urania" με τα κουμπιά κρακ-κρουκ και εσωτερική κεραία.


Remote control...τι είναι αυτό ?
 
Έπεσε στα χέρια μου για επισκευή, και δε μπορούσα να μην εμπλουτίσω το site ! Λοιπόν αδέρφια, ψηστιέρα-τοστιερα "Nova". Η συσκευή που δημιούργησε "σχολή" στο σουλούπι των συσκευών αυτών, κι όσο κι αν έχουν εξελιχθεί, κάποια επαγγελματικά μοντέλα σε κυλικεία πλοίων όλο κα θα σας την θυμίζουν.

Δυο-τρεις λεπτομέρειες : θερμοστάτης (τριγωνικός !) τριών θέσεων, αφαιρούμενο φις ορσελάνης όπως είχαν τότε όλες αυτές οι συσκευές που κάναν ψήσιμο (τώρα θυμήθηκα και την "Κάζα", τη μπιφτεκιέρα με το τζαμάκι !), πλάκες από υλικό που διατηρείται κατάμαυρο μέχρι σήμερα, δυνατότητα "full expansion" με το πάνω μέρος να στηρίζεται στο περιστρεφόμενο χερούλι, και άλλα ! Καμαρώστε την !

Προβολή συνημμένου 59811Προβολή συνημμένου 59812Προβολή συνημμένου 59813Προβολή συνημμένου 59814Προβολή συνημμένου 59815
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μη μου πεις...είναι αυτή με το υφασμάτινο καλώδιο που καταλήγει σε ένα βύσμα από περσελάνη;Ότι πιο ρετρό! Εγώ θυμάμαι τότε που τα σίδερα βγαίνανε με υφασμάτινα καλώδια, επίσης!
 
Πω πω είχαμε και τέτοια ψηστιέρα και τέτοιο σίδερο. Θυμάμαι οι αντιστάσεις της ψηστιέρας ήταν σπειρώματα που κοκκίνιζαν, όπως και σε κάτι ηλεκτρικές σόμπες και ήταν στηριγμένα σε κάτι κυβικούς πορσελάνινους μονωτές. Έφτιαχναν κάτι μπιφτέκια άλλο πράμα! Επίσης και ψάρια ψήνονταν ωραία, με λαδολέμονο και ρίγανη, μιαμ μιαμ. (Για το σίδερο δεν θυμάμαι τίποτε, τα μπιφτέκια με ενδιέφεραν απόλυτα, τα σιδερωμένα ρούχα με άφηναν αδιάφορο :) )
 
Εγω αυτό που θυμάμαι χαρακτηρστικα σαν παιδί ηταν αυτο το ψυγείο ΠΙΤΣΟΣ που είχε η γιαγιά μου, και μάλιστα το ΠΙΤΣΟΣ γραφοταν έτσι, ελληνικά και όχι λατινικά όπως γράφεται σήμερα. Η εποχές αλλάζουν αλλά τελικά τα ψυγεία παραμένουν ψυγεία, την ίδια δουλειά εκαναν τότε την ίδια κάνουν και σήμερα. Ακόμα και όταν τελικά χάσαμε τη γιαγια και δώσαμε όλες τις [edit] ηλεκτρικές συσκευές της το ψυγείο ξεχώριζε

Anywayz. Ωραία χρόνια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι το 1988 όταν φέραμε στο σπίτι το JVC βίντεο μας. Η χαρά του να βλέπουμε ότι θέλουμε ανεξάρτητα τι πρόβαλε η τηλεόραση δε λεγόταν. Η πρώτη ταινία που δοκιμάσαμε μάλιστα ήταν το Police Story του Jackie Chan και το πρώτο παιδικό μία κασσέτα με Στρουμφάκια.
 
Ηλεκτρικό ακονιστήρι MS-567 της γερμανικής sHg. Ήταν ένα δώρο ενός παλιού μας φίλου για τη μάνα μου το 1976.

il_570xN.3605310322_2p6o.jpg


Στην Ελλάδα κυκλοφόρησε το μεγαλύτερο αδελφάκι του MS-569 το οποίο βρήκα σ' ένα παλιό φυλλάδιο της Superαγοράς Home Electric το 1983.

s-l400.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
20230222_171915.jpg

Η κουζίνα που είχαμε πάνω απο 30 χρόνια. Την είχαν αγοράσει οι γονείς μου όταν παντρεύτηκαν (1978). Την αποχωριστήκαμε γύρω στο 2010 όταν τρύπησε ο φούρνος μετα από τόοοοοοσα χρόνια. Ήταν κουζίνα "σκυλί". Δεν καταλάβαινε τίποτα. ESKIMO. Mέσα σε αυτα τα 30+ χρόνια, μόνο 1 φορά είχαμε αλλάξει τη μεγάλη "εστία". Εκτοτε (2010-σήμερα) αν σας πω ότι έχουμε αλλάξει 3 κουζίνες, θα το πιστέψετε;;; η μια κιόλας έκανε κι διαρροή ρεύματος. Καμία σύγκριση οι τότε συσκευές με τις σημερινές σε ποιότητα. Τώρα, το πολύ σε μια 5ετία έχουν χαλάσει.
Τη φωτό, τη βρήκα στο fb τυχαία κι λέω "ω! η κουζίνα μας"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα ηλεκτρικά ακονιστήρια της sHg ήταν ιδιαίτερα δημοφιλή στη βορειοδυτική Ευρώπη - ιδίως στο Βέλγιο και τις Κάτω Χώρες.

Το MS-567 έκανε την εμφάνισή του στην ελληνική αγορά το 1978 και το μεγαλύτερο αδελφάκι του MS-569 το 1981.

Βέβαια δεν είναι και τα μόνα καθώς υπήρχε και τρίτο μέλος στην οικογένεια: MS-568 Sharpi.

Και τα τρία μοντέλα διέθεταν ένα μικρό αλλά πανίσχυρο μοτέρ ισχύος 40 watt.

1d81ccd8-dddb-4588-a196-9d72c749686e.jpeg


Ελάχιστα είναι τα ελληνικά νοικοκυριά που διαθέτουν αυτές τις συλλεκτικές αντίκες.
 
Αυτή εδώ ειναι η ηλεκτρική σκούπα της μητέρας μου. Siemens Super 38 Electronic, μοντέλο του 1979-80, φτιαγμένη εξ ολοκλήρου στη Δ. Γερμανία. Και λέω "είναι" γιατί η μητέρα μου ακόμη αυτή χρησιμοποιεί! Εδώ και 43 χρόνια δουλεύει άψογα και η μόνη φθορά της υπήρξε το σημείο που ενωνεται το καλώδιο με το φις, λόγω του ότι το τραβούσαμε πάντα απότομα από την πρίζα. Μόλις πριν από ένα μήνα της αγοράσαμε καινούργια και μικρότερη με κάδο, κυρίως για να μην σηκώνει τόσο βάρος και επίσης για να μην ξεσηκώνεται και η γειτονιά απ' το θόρυβο. Ακόμη προσπαθούμε να την πείσουμε να χρησιμοποιήσει την καινούργια. "Μα γιατί; αυτήν εδώ τη δουλεύω τόσα χρόνια, την ξέρω και με ξέρει. Άσε που ακόμη βρίσκω σακούλες στην αγορά", λέει και κόβει τη συζήτηση εκεί. Κι εδω που τα λέμε άδικο δεν έχει αλλά κάποιος πρέπει να σκεφτεί και την ίδια και την κούρασή της.
Μια που είμαι μακριά από το πατρικό αναζήτησα το μοντέλο και το χρώμα στο διαδίκτυο κι ευτυχώς βρήκα μια ίδια κι απαράλλαχτη στο ebay.
Η λεπτομέρεια του υφασμάτινου σάκου που υποδέχεται τη χάρτινη σακούλα μου έκανε πάντα εντύπωση.

8aced4e8-e72f-4c0a-b8b3-2e67ae8a5372
d01d7ce8-02c5-41f3-bf5e-283dbe44c3d8


2d06ad71-67c8-42cc-bb13-d40bb896fddf
 
Αυτή εδώ ειναι η ηλεκτρική σκούπα της μητέρας μου. Siemens Super 38 Electronic, μοντέλο του 1979-80, φτιαγμένη εξ ολοκλήρου στη Δ. Γερμανία. Και λέω "είναι" γιατί η μητέρα μου ακόμη αυτή χρησιμοποιεί! Εδώ και 43 χρόνια δουλεύει άψογα και η μόνη φθορά της υπήρξε το σημείο που ενωνεται το καλώδιο με το φις, λόγω του ότι το τραβούσαμε πάντα απότομα από την πρίζα. Μόλις πριν από ένα μήνα της αγοράσαμε καινούργια και μικρότερη με κάδο, κυρίως για να μην σηκώνει τόσο βάρος και επίσης για να μην ξεσηκώνεται και η γειτονιά απ' το θόρυβο. Ακόμη προσπαθούμε να την πείσουμε να χρησιμοποιήσει την καινούργια. "Μα γιατί; αυτήν εδώ τη δουλεύω τόσα χρόνια, την ξέρω και με ξέρει. Άσε που ακόμη βρίσκω σακούλες στην αγορά", λέει και κόβει τη συζήτηση εκεί. Κι εδω που τα λέμε άδικο δεν έχει αλλά κάποιος πρέπει να σκεφτεί και την ίδια και την κούρασή της.
Μια που είμαι μακριά από το πατρικό αναζήτησα το μοντέλο και το χρώμα στο διαδίκτυο κι ευτυχώς βρήκα μια ίδια κι απαράλλαχτη στο ebay.
Η λεπτομέρεια του υφασμάτινου σάκου που υποδέχεται τη χάρτινη σακούλα μου έκανε πάντα εντύπωση.

8aced4e8-e72f-4c0a-b8b3-2e67ae8a5372
d01d7ce8-02c5-41f3-bf5e-283dbe44c3d8


2d06ad71-67c8-42cc-bb13-d40bb896fddf
Υπάρχουν και άλλες μάρκες ηλεκτρικών σκουπών που δέσποζαν στην ελληνική αγορά όπως η Hoover και η Electrolux, με την πρώτη να είναι ιδιαίτερα φημισμένη για τις σαμπουανιέρες της.
 
Υπάρχουν και άλλες μάρκες ηλεκτρικών σκουπών που δέσποζαν στην ελληνική αγορά όπως η Hoover και η Electrolux, με την πρώτη να είναι ιδιαίτερα φημισμένη για τις σαμπουανιέρες της.
Δνε γνωρίζω τι είναι η σαμπουανιέρα αλλά μια που μιλάμε για σκούπες να υποθέσω ότι ήταν συσκευή που έπλενε χαλιά;
 
Δνε γνωρίζω τι είναι η σαμπουανιέρα αλλά μια που μιλάμε για σκούπες να υποθέσω ότι ήταν συσκευή που έπλενε χαλιά;
εγω αρχικα νομιζα σε σερβιρει σαμπανια

ξερω ειναι σαμπουανιερα και οχι σαμπανιερα αλλα
 
Tο σίδερο της μητέρας μου, ένα Rowenta Δ. Γερμανίας από τα '80ς, λειτουργικό ακόμα. Δίπλα του στις τελευταίες φωτογραφίες ταλαιπωρημένο από τα παιδιά παιχνίδι σιδεράκι, απομίμηση του αληθινού.
1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg
 
Tο σίδερο της μητέρας μου, ένα Rowenta Δ. Γερμανίας από τα '80ς, λειτουργικό ακόμα. Δίπλα του στις τελευταίες φωτογραφίες ταλαιπωρημένο από τα παιδιά παιχνίδι σιδεράκι, απομίμηση του αληθινού.
Δεν μου κανει καμια εντυπωση που 40 χρονια αργοτερα το σιδερο της μαμας συνεχιζει να ειναι λειτουργικο. Δυτικη Γερμανια, βλεπεις, και προϊον του '80. Τοτε ολα αυτα ηταν ανθεκτικα και ατσαλινα. Σημερα ειναι αδεια κουτια με χρονο ζωης περιορισμενο σε ελαχιστα ετη.
 
Επίσης υπήρχαν οι κλασικές τοστιέρες-βαφλιέρες B1 Breville Daisy της Tefal οι οποίες έκαναν τη μισή δουλειά όταν η μάνα μου έφτιαχνε αχνιστές βάφλες και λαχταριστά τοστ για όλη την οικογένεια. Τη συγκεκριμένη αντίκα την πήγαμε για ανακύκλωση καθώς έκαιγε πολύ ρεύμα.

superb-little-used-vintage-1970s_360_15d7480586fabd75465c0fd08ffc00f5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπον ψαχνω σε ολο το ιντερνετ να βρω μια TV Saba, στερεοφωνικη, πρεπει να την αγορασα το 83-86 απο Ολανδια. Αυτη ειχε στο κουτι/βαση, την πλακετα μετασηματιστη, ηχεια κτλ, η λυχνια/οθονη στηριζονταν στην βαση με εναν αξονα/σωληνα και μπορουσε να περιστραφει.
Πριν μου, πειτε να παω σε μεντιουμ, πηγα σε χαρτου, αλλα δεν την εχει υπ'οψην της. Μαλλον το συγκεκριμενο μοντελο, δεν πρεπει να κυκλοφορησε στο πατριδα
 
Πίσω
Μπλουζα