Ρετρό κασετίνες '80s

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
410
Φοβερή η αγκράφα που δεν έλειπε από τις τσάντες και τις κασετίνες μας :)

picture.php
 
Κασσετίνες Kutsuwa

Φίλε Κριέ ἀνέβασες ἀνεκτίμητα κειμήλια. Οἱ κασσετίνες ἐκείνου τοῦ τύπου ἦταν πολὺ ὅμορφες, ἂ ρὲ ἐγκράφα ἀθάνατη! Μὲ τὴν πρώτη εὐκαιρία θὰ ἀνεβάσω μερικές φωτογραφίες ἀπὸ 2-3 ποὺ ἔχω στὸ πατρικό μου.

Ἀνεβάζω γιὰ τὴν ὥρα μερικὲς φωτογραφίες μιᾶς κασσετίνας KUTSUWA ποὺ ἔχω ἀπὸ τὴν ἔκτη Δημοτικοῦ, τὸ 1987... Ἡ κασσετίνα αὐτὴ ἔβγαινε σὲ πολλὰ σχέδια, ἀγορίστικα ἢ κοριτσίστικα καὶ εἶχε κάνει θραύση ἐκείνη τὴν ἐποχή. Ἡ συγκεκριμένη μοῦ ἄρεσε γιατὶ εἶχε ὡραῖα χρώματα, τὰ ὁποῖα δυστυχῶς ψιλοξεβάψαν στὴν προσπάθειά μου νὰ τὴν καθαρίσω μὲ λάθος καθαριστικό. Τὸ οἰνόπνευμα ἀποδείχτηκε ἐπιζήμιο καὶ ἔκτοτε τὴν καθαρίζω μόνο μὲ βρεγμένο πανάκι. Κατὰ τ' ἄλλα, τὸ ἐργαλεῖο εἶναι σὲ ἐξαιρετικὴ κατάσταση.

Μὲ αὐτὴν τὴν κασσετίνα ἔβγαλα Δημοτικό, Γυμνάσιο καὶ Λύκειο άγνοῶντας τὰ εἰρωνικὰ σχόλια συμμαθητῶν, ὅταν πιὰ εἶχα γίνει μαντράχαλος! Στὸ βάθος βέβαια κι ἐκείνοι θὰ γούσταραν νὰ εἶχαν μιὰ τέτοια. Ἀργότερα, ὅπου καὶ νὰ πῆγα, Ἑλλάδα καὶ ἐξωτερικό, ἦταν ἕνας ἀχώριστος σύντροφος στὸ γραφεῖο μου. Μπορεῖ νὰ μὴν τὴν κουβαλοῦσα στὴν τσάντα μὲ βιβλία ἢ σημειώσεις στὸ πανεπιζήμιο (γιὰ νὰ μὴν τὴ φθείρω βασικά), ἀλλὰ ἦταν πάντα ἐκεῖ, στὸ γραφεῖο, ἕτοιμη γιὰ χρήση. Καὶ θὰ εἶναι πάντα ἐκεῖ, βεβαίως, βεβαίως!

Στὴν τελευταῖα φωτογραφία φαίνονται καὶ 3 μπαλίτσες Subbuteo στὸ χῶρο ποὺ προορίζεται γιὰ τὴ γόμα! Μοῦ ἄρεσε πάρα πολὺ αὐτὸ τὸ μικρὸ ντουλαπάκι γιὰ γόμες, καθὼς καὶ τὸ περιστρεφόμενο ἐσωτερικὸ συρταράκι γιὰ τὴν ξύστρα! Ἀπὸ ἐργονομία καὶ αἰσθητικὴ δὲν παιζόταν ἡ Kutsuwa! Γιὰ τοὺς λάτρεις τοῦ εἴδους θὰ ἀνεβάσω πέρα ἀπὸ τὶς δερμάτινες κασσετίνες μὲ τὴν ἐγκράφα καὶ ἄλλες 2 Kutsuwa προσεχῶς!

Ἀφιερωμένες σὲ ὅλες τὶς σειρὲς τῆς γενιᾶς τοῦ '70!
 
Υπέροχο κειμήλιο,νά'σαι καλά που την κράτησες!
 
Καὶ 'σεῖς παιδιὰ ποὺ μοιραζόμαστε ὅλες αὐτὲς τὶς ἀναμνήσεις!
 
Ἡ κασετίνα τοῦ ἀδερφοῦ μου, ἄλλο ἕνα κλασικὸ μοντέλο τῆς Kutsuwa καὶ μιὰ ὑπέροχη δερμάτινη κασετίνα μὲ ἐγγράφα ἑλληνικῆς κατασκευῆς ἀπὸ τὴν Paxos. Εὐτυχῶς καὶ οἱ δύο εἶναι σὲ καλὴ κατάσταση ἀκόμα!
 
Πολύ ωραίες οι φουτουριστικές κασετίνες, Τζόι Τόι. Θυμάμαι πάλι στο Γυμνάσιο είχαμε κάποιες με φερμουάρ, πολύ πιο απλές.
 
Αὐτὲς μὲ τὸ φερμουὰρ ἦταν ὄντως ἀπλὲς καὶ βολικές. Ἔχω κρατήσει μία σὲ σχέδιο παντελονιοῦ τζῆν ποὺ τὴν ἀγόρασα ὅμως μετὰ τὸ Λύκειο. Ρετρὸ κομματάκι ποὺ τὸ μεταφέρω πολὺ συχνὰ μαζύ μου.
 
Also here, the memories !!!! I probably had the bag that I brought with myself when I went to primary school and before to asylum when I was a kid... if I still have them, I will take a photo to share with you !!!!

(moreover, I had also an old bag bought in 1991 from a Moroccan seller, it was useful for me and had lasted from 1991 to 2005...)
 
Εγώ είχα μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ κασετίνα robot τύπου mecha, είχε πολλούς μηχανισμούς που με κουμπάκια πεταγόνταν ψαλίδια, μολύβια, κτλ... θυμάμαι πως ήταν καλής ποιότητας, οπότε υπάρχει περίπτωση να ήταν Ιαπωνική.
 
Πωπω κασσετίνες!Τι μου θυμίσατε.Ιδίως αυτές τις πλαστικές με τα πορτάκια.Όσο πιο πολλά πορτάκια και μπιχλιμπίδια είχε μία, τόσο πιο cool θεωρούνταν ο μαθητής.Είχα μία που είχε μέχρι και θερμόμετρο.
 
Ορίστε και η παλιά μου κασετίνα από το δημοτικό... κομπλέ με το περιεχόμενό της!

picture.php


picture.php


Στο εσωτερικό μάλιστα βρήκα και 2 αναπάντεχα ευρήματα, ένα σημειωματάριο ντίσνεϋ και ένα χαμένο κομιξάκι που είχα φτιάξει!!

picture.php
 
Αυτές είναι και οι δικές μου!! Είχα πέσει σε νιρβάνα όταν μου πήραν αυτή με τα κουμπιά :D :D

Κασετινες soufle.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lord_Makro είπε:
Ορίστε και η παλιά μου κασετίνα από το δημοτικό... κομπλέ με το περιεχόμενό της!
picture.php


picture.php


Στο εσωτερικό μάλιστα βρήκα και 2 αναπάντεχα ευρήματα, ένα σημειωματάριο ντίσνεϋ και ένα χαμένο κομιξάκι που είχα φτιάξει!!

picture.php
αχ τετοια περιπου ειχα και εγω θυμαμαι ηταν πολυ ακρηβες και την λατρευα εβγαλα το δημοτικο μαζι της
 
Ρετρό κασετίνες λοιπόν:

Την πρώτη την είχα στην πρώτη δημοτικού (έτος 83 αν δεν κάνω λάθος) τη δεύτερη και μαγνητική, λίγο αργότερα!

DSC05910.jpg

DSC05921.jpg

DSC05922.jpg
 
Σαν την καφέ είχα και γω, μόνο που είχε πάνω ζωγραφισμένο ένα... :) (παρόμοιο)
 
Πολύ όμορφες ειδικά αυτή με τον Μίκυ!

Αργότερα πράγματι ήρθαν στη μόδα αυτές οι ορθογώνιες μαγνητικές. Ορίστε και η δική μου από τα τέλη του Δημοτικού :)

attachment.php
 
Τι ωραίες και εύχρηστες που ήταν οι μαγνητικές κασετίνες!!!!

Ξέρετε αν κυκλοφορούν ανάλογες κασετίνες στα μαγαζιά με σχολικά είδη;
 
circleag είπε:
Τι ωραίες και εύχρηστες που ήταν οι μαγνητικές κασετίνες!!!!
Ξέρετε αν κυκλοφορούν ανάλογες κασετίνες στα μαγαζιά με σχολικά είδη;
κι εμενα μου αρεσαν πολυ αν και ειχα μονο 2.Η μαμα μου εψαχνε για την 5χρονη ξαδερφη μου αλλα δεν βρηκε τιποτα.

Δεν ξερω να σου πω περισσοτερα,η αληθεια ομως ειναι οτι μεχρι στιγμης αυτες που βρισκω ειναι απ τις απλες με τα φερμουαρ:εχουν μονο χρωματα και στην καλυτερη περιπτωση: ξυστρα,μολυβι και χαρακα
 
Πίσω
Μπλουζα