Ρετρό κασσέτες με ύμνους ομάδων

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
O ύμνος της ομάδας που ακούγεται από τα μεγάφωνα πριν από την έναρξη του αγώνα ή στο ημίχρονο δεν είναι ρετροκατάσταση. Οι πάγκοι με τις κασσέτες, όμως, κατά μήκος της διαδρομής από το τρένο ή το λεωφορείο ως το γήπεδο, σίγουρα είναι.

Ως φίλαθλος που σεβόταν τα... κασκόλ που φορούσε :fever: δε γινόταν να μην έχω αγοράσει μερικές από αυτές. Δυστυχώς όμως στην πλειοψηφία τους δεν περιείχαν τραγούδια αφιερωμένα στην ομάδα αλλά καψουροτράγουδα αγνώστου πνευματικής (λέμε τώρα :p ) ιδιοκτησίας. Το πόσο αφελής είχα υπάρξει πιστεύοντας τους πωλητές :angry: για την αυθεντικότητα της κασσέτας μην το ψάχνετε... Απύθμενα... :precry: Είχα ήδη αγοράσει δύο ξοδεύοντας το ελάχιστο χαρτζιλίκι που μου απόμενε κάθε φορά μετά την αγορά του εισιτηρίου του αγώνα, των εισιτηρίων μεταφοράς και του κλασσικού πατατακίου μετά κοκακόλας... #)

Η τελευταία όμως κασσέτα ήταν η καλύτερη... Δεν περιείχε μόνο το γνωστό άσμα με την αναφορά στον Πελέ και τον αγώνα που τον έχει σημαδέψει μέχρι σήμερις :p :p :p αλλά και άλλα τραγούδια αφιερωμένα σε μεγάλες μορφές του λιμανιού όπως ο Υβ και ο Σιδέρης. Τα καλύτερά μου ήταν ένα που ξεκινούσε κάπως έτσι "Κοπέλα μπες στ΄αμάξι μου, στο Φάληρο να πάμε..." και τον άλλον, μάλλον παλαιότερο, ύμνο που είχε γράψει ο Γιώργος Μητσάκης, ο μεγάλος... ΑΕΚτζής (πάλι καλά που δεν ήταν και Παναθηναϊκός :D ): Περαία μου, Περαία μου, με το Σαρωνικό σου...

Περιττό να αναφέρω πως η κασσέτα έπαιζε ολημερίς :headbangdude: αναγκάζοντας τους -κάθε φορά διαφορετικούς- διπλανούς μας να μετοικήσουν προς άγνωστη κατεύθυνση... Και ήταν και "σκυλί" από αντοχή αφού χρειάστηκε μόνο μιά φορά να την αντικαταστήσω...

Δυστυχώς, αν και έφαγα τον τόπο να τη βρω, :banghead: τις μόνες που ξέθαψα ήταν κάποιες "άγραφες" όπου είχα μαγνητοφωνήσει την -τότε- ζωντανή μετάδοση κάποιων αγώνων από το Β΄πρόγραμμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα