Ρετρό κουτσομπόλα είδος πρός εξαφάνιση.

galatsiwtis

Retro Member
Joined
31 Mαϊ 2014
Μηνύματα
153
Αντιδράσεις
43
Η κάθε γειτονιά είχε την κορυφαία της και κάποιες που προσπαθούσαν να την φτάσουν!

Ήξερε τα πάντα ή τουλάχιστον προσπαθούσε να τα μάθει. Όπλα της η ανεξάντλητη υπομονή, αγαπημένο της σημείο το παράθυρο του φωταγωγού.

Και μην γελιέστε επειδή η τεχνολογία δεν ήταν σύμμαχος της, έκανε δικές της εφευρέσεις, ένα απλό γυάλινο ποτήρι με τον πάτο του στο αυτί της και μια στον τοίχο της διπλανής, μια στο πάτωμα έτοιμο το ρεπορτάζ.

Άνοιγε πόρτα πολυκατοικίας, πάρκαρε αυτοκίνητο ,ερχόσουν από σουπερμάρκετ........εκεί αυτή στο μετερίζι της να δίνει τον δικό της αγώνα. Τύφλα να'χουν οι πολεμικοί ανταποκριτές. Τις δουλειές στο σπίτι της, τις έκανε στα πεταχτά και με την ψυχή στο στόμα,για να μην της ξεφύγει τίποτα. Όταν έπρεπε να πάει για ψώνια άφηνε στο ''πόδι'' της άλλη συνάδελφο της γειτονιάς. Η ανταμοιβή της........η χαρά που έπαιρνε όταν διέδιδε τα νέα στις γειτόνισσες, που με περιέργεια τα άκουγαν, αλλά τις έλουζε και κρύος ιδρώτας μην πέσουν στο στόμα της! Φανταστείτε να υπήρχαν κινητά με φωτογραφική μηχανή......θα είχε καεί η μισή Ελλάδα!

Τι απόγινε αυτό το ιστορικό ανθρωποειδές??

Προβολή συνημμένου 109154(Η λατρεμένη Γεωργία Βασιλειάδου στην ταινία:Η προξενήτρα πράκτωρ 017).
 
Τι απέγινε; Μετατράπηκε σε facebook.
 
Ιστορικο ανθρωποειδες οι κουτσομπολες; Για ελα μια βολτα στη γειτονια μου!

Εχω κατι μπουμπουκια εδω που πιανουν στασιδι στο μπαλκονι απο το πρωι και περνανε απο ακτινογραφια ο,τι κινειται. Ασανσερ να ακουσουν βγαινουν σφαιρα στο μπαλκονι κι οταν καθομαι εξω προσεχω πως μιλαω και τι λεω γιατι στηνουν αυτι.

Χαιρομαι παρα πολυ που δεν ανηκω σ' αυτο το σιχαμενο ειδος που, πιστεψε με, δεν ειναι καθολου υπο εξαφανιση.
 
H κουτσομπολα μπορει να ειναι ειδος προς εξαφανιση στης πολεις αλλα στα χωρια πρεπει οταν πηγαινουμε να βγαλουμε αδεια για το κυνηγι να εχουν και ενα μηνα που να επιτρεπεται το κυνηγι της κουτσομπολας για να φαμε μερικες γιατι αντι να μειωνονονται αυξανονται. Αυτο που με τρελενει ειναι πως ειδονιζονται να μεταφερουν κακα νεα και ειναι σαν να γουσταρουν τον πονο και της κακες στιγμες του αλλου.Ειχαμε μια στην γειτονια μου που αν υπηρχε φυλη με κουτσομπολες αυτη θα ηταν αρχηγος τους αλλα την τακτοποιησα κανονικα και απο τοτε το βουλωσε.
 
bambinella 100 είπε:
Ιστορικο ανθρωποειδες οι κουτσομπολες; Για ελα μια βολτα στη γειτονια μου!Εχω κατι μπουμπουκια εδω που πιανουν στασιδι στο μπαλκονι απο το πρωι και περνανε απο ακτινογραφια ο,τι κινειται. Ασανσερ να ακουσουν βγαινουν σφαιρα στο μπαλκονι κι οταν καθομαι εξω προσεχω πως μιλαω και τι λεω γιατι στηνουν αυτι.

Χαιρομαι παρα πολυ που δεν ανηκω σ' αυτο το σιχαμενο ειδος που, πιστεψε με, δεν ειναι καθολου υπο εξαφανιση.
Στην Αθήνα πάντως είναι δυσεύρετο είδος και όσες υπάρχουν είναι σταγόνα στον Ωκεανό σε σχέση με παλιότερα.

Τώρα εσύ αν είσαι νέα-ωραία και ελεύθερη είσαι το αγαπημένο τους ''θήραμα'', λυσσάνε να μάθουν τι ρόλο βαράς!!

metalcandyman είπε:
H κουτσομπολα μπορει να ειναι ειδος προς εξαφανιση στης πολεις αλλα στα χωρια πρεπει οταν πηγαινουμε να βγαλουμε αδεια για το κυνηγι να εχουν και ενα μηνα που να επιτρεπεται το κυνηγι της κουτσομπολας για να φαμε μερικες γιατι αντι να μειωνονονται αυξανονται. Αυτο που με τρελενει ειναι πως ειδονιζονται να μεταφερουν κακα νεα και ειναι σαν να γουσταρουν τον πονο και της κακες στιγμες του αλλου.Ειχαμε μια στην γειτονια μου που αν υπηρχε φυλη με κουτσομπολες αυτη θα ηταν αρχηγος τους αλλα την τακτοποιησα κανονικα και απο τοτε το βουλωσε.
Στα χωριά είναι όπως τα λές,γυναίκες-άντρες εξασκούν το σπόρ! Και εγώ αν και κατά της βίας έχω καταφύγει σε ακραία λύση για να καταστείλω την αδιακρισία τους!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αααααααααχχχχχχχ.... Θυμήθηκε την συχωρεμένη την κυρά Γεωργία..

Δεν υπήρχε "νέο" που να μην το ήξερε, καβγάς που να μην έκανε την εμφάνιση της..

Ακόμα και στα τελευταία της, ακόμα και με ένα πόδι λιγότερο και καθηλωμένη στο αναπηρικό καροτσάκι, ξέραμε που θα ρωτάγαμε αν θέλαμε να μάθουμε κάποιο "νέο".. :p

Σήμερα νομίζω ότι το "επάγγελμα" αυτό δεν χρειάζεται.. Ο καθένας τα βγάζει μόνος του τα "άπλυτα" του στην φόρα!

Υ.Γ.: Εδώ που τα λέμε έγινα και εγώ λίγο "κουτσομπόλα" με την συχωρεμένη, όμως ας το πάρει σαν "φόρο τιμής στην μνήμη της"! :cool:
 
Όσο υπάρχουν γειτονιές, θα υπάρχουν και κουτσομπόλες ( τώρα που το σκέφτομαι και στις πολυκατοικίες ανθεί το είδος). Στην δικιά μου γειτονιά υπήρχαν 2-3 πρωταθλήτριες στο είδος, όπως και στο χωριό μου. Έχω την χειρότερη γνώμη για τέτοια άτομα. Επίσης το σπορ εξασκείται όχι μόνο από γυναίκες, αλλά και από άντρες οι οποίοι μάλιστα πολλές φορές τις ξεπερνούν.
 
RIO είπε:
Όσο υπάρχουν γειτονιές, θα υπάρχουν και κουτσομπόλες ( τώρα που το σκέφτομαι και στις πολυκατοικίες ανθεί το είδος). Στην δικιά μου γειτονιά υπήρχαν 2-3 πρωταθλήτριες στο είδος, όπως και στο χωριό μου. Έχω την χειρότερη γνώμη για τέτοια άτομα. Επίσης το σπορ εξασκείται όχι μόνο από γυναίκες, αλλά και από άντρες οι οποίοι μάλιστα πολλές φορές τις ξεπερνούν.
Δεν θα μπορούσες να το περιγράψεις καλύτερα. Δεν είναι να πετύχεις καμιά στο ασανσέρ. Μέσα σε 5 ορόφους σε έχει ξετινάξει στις ερωτήσεις.

Στο χωριό είναι σαν να περνάς πασαρέλα, σε σκανάρουν και αρχίζουν τα σχόλια. Τώρα δε είναι στη φάση που έχεις μεγαλώσει και αρχίζουν ανάλογα την περίπτωση. Παντρεύτηκες, έκανες παιδιά, πως πάνε τα παιδιά στο σχολείο κτλ κτλ. Μη σε πιάσουν στο στόμα τους...
 
johnny19818 είπε:
Στο χωριό είναι σαν να περνάς πασαρέλα, σε σκανάρουν και αρχίζουν τα σχόλια. Τώρα δε είναι στη φάση που έχεις μεγαλώσει και αρχίζουν ανάλογα την περίπτωση. Παντρεύτηκες, έκανες παιδιά, πως πάνε τα παιδιά στο σχολείο κτλ κτλ. Μη σε πιάσουν στο στόμα τους...
Ακριβώς, οι πιο επικίνδυνες τους ερωτήσεις, είναι για την δουλειά και για γάμο. Η απαντήσεις σου, μπορούν πραγματικά να τους δώσουν τροφή για μέρες... :tsktsk:
 
RIO είπε:
Ακριβώς, οι πιο επικίνδυνες τους ερωτήσεις, είναι για την δουλειά και για γάμο. Η απαντήσεις σου, μπορούν πραγματικά να τους δώσουν τροφή για μέρες... :tsktsk:
Και φυσικά όταν σε δουν μετά από λίγο καιρό χαλαρά μπορεί να σε ρωτήσουν τις ίδιες ερωτήσεις και δώσ'του πάλι απ'την αρχή.
 
RIO είπε:
Η απαντήσεις σου, μπορούν πραγματικά να τους δώσουν τροφή για μέρες... :tsktsk:
Οταν ημουν νιοπαντρη και πηγα να μεινω στο σπιτι που μενω και τωρα, οι κουτσομπολες εδωσαν σοου.

Ερωτησεις τρελες: Ποσο χρονων ειμαι, πως γνωρισα τον αντρα μου, τι σπουδες εκανα, απο που καταγομαι, που μενουν οι γονεις μου και το καλυτερο:

Ποσα παιδια σκοπευα να κανω.

Οι απαντησεις μου ηταν τοσο αοριστες που τις τρελανα ολες. Στις πολυ προσωπικες ερωτησεις, τους απαντουσα πως αυτο ειναι κατι προσωπικο που δεν το συζηταω με ξενους.

Απο τοτε εχω μαζι τους μια ξερη καλημερα κι αυτη με το ζορι. Οσο για το σπιτι μου, ακομα αναρωτιουνται πως ειναι μεσα.
 
Εμένα άλλη δουλειά έχουν μάθει ότι κάνω από τους γονείς μου........άλλη λέω εγώ όταν με ρωτούν, όταν δε λένε μα καλά ο πατέρας σου μας έχει πεί αυτό, εγώ απαντώ καλά με λές ψεύτη για ποιο λόγο να σου πώ άλλη. Τους τρελαίνω κανονικά , άσε που όταν ''παρακολουθούμαι'' κάνω ότι μιλώ στο τηλ. για μαχαιρώματα-ληστείες κ.τ.λ , έχουν λαλήσει.:biglaugh:

Στο σπίτι μου όταν το πρωτόφτιαξα, επιχείρησαν να μπούν διάφοροι περίεργοι με το πρόσχημα του καλορίζικου αλλά.........δεν πόρτα κανονική!!
 
galatsiwtis είπε:
Στο σπίτι μου όταν το πρωτόφτιαξα, επιχείρησαν να μπούν διάφοροι περίεργοι με το πρόσχημα του καλορίζικου αλλά.........δεν πόρτα κανονική!!
Τετοια παρασιτα μονο ετσι αντιμετωπιζονται. Πορτα στη μουρη και αδιαφορια.

Αν κανεις το λαθος και τους δωσεις εστω και ελαχιστο θαρρος, θα το μετανοιωσεις πικρα.
 
bambinella 100 είπε:
Τετοια παρασιτα μονο ετσι αντιμετωπιζονται. Πορτα στη μουρη και αδιαφορια.Αν κανεις το λαθος και τους δωσεις εστω και ελαχιστο θαρρος, θα το μετανοιωσεις πικρα.

Είπες την αγαπημένη μου λέξη, Παράσιτο:Γενικά παράσιτο χαρακτηρίζεται ο οργανισμός που ζει και αναπτύσσεται μαζί και σε βάρος άλλου οργανισμού!
 
Δυστυχώς το είδος ζει και βασιλεύει....

Ευτυχώς, για μένα έχει κυκλοφορήσει η φήμη ότι είμαι αντικοινωνική (true) και ανάποδη (true, υπό συνθήκες: είμαι καλή με τους καλούς), οπότε μου απευθύνουν το λόγο μετά φόβου και πάθους. Μια δύσμοιρη, νέα στη γειτονιά, που με πέτυχε στο φούρνο και πήγε να μου αρχίσει την ανάκριση, έφαγε τέτοια πόρτα (ομολογώ, ήμουν αγενέστατη με το γάντι), που έκτοτε ούτε σαν ιδέα.

Τώρα, σίγουρα θα συζητάνε πράγματα για μένα πίσω από την πλάτη μου, αλλά όπως έχω πει άπειρες φορές: με ενδιαφέρει μόνο η γνώμη αυτών που αγαπώ ή αυτών που συνεισφέρουν οικονομικά στο σπίτι μου. Όλους τους υπόλοιπους, τους έχω πραγματικά γραμμένους.
 
Η συζήτηση μου θυμίζει τα λόγια του παππού "τη θα πει η κοινωνία";
 
Καθόλου είδος προς εξαφάνιση,ειδικά στα χωριά, αλλά και στις πόλεις υπάρχουν γειτόνισσες που κοιτάζουν από το ματάκι ποιος μπαίνει ποιος βγαίνει στο απέναντι σπίτι,τι ώρα φεύγει ο ιδιοκτήτης κλπ.
 
Τους γλωσσοφάγατε τους ανθρώπους, ούτε το χόμπυ τους δεν μπορούν να κάνουν.:biglaugh:
 
Καθόλου ρετρό και καθόλου προς εξαφάνιση το είδος. Εγώ αίφνης έχω μια γειτόνισσα που μένει στον ίδιο όροφο με εμένα με την (δύο φορές λόγω ανάποδου χαρακτήρα) χωρισμένη κόρη της. Πολλές φορές έχουν επιχειρήσει, κυρίως η κόρη με το πρόσχημα της παρέας να μάθει πράγματα για μένα, αλλά εγώ της λέω ότι είμαι κουρασμένη (αλήθεια, γιατί όντως είμαι) και δεν έχω καιρό για εξόδους (εν μέρει ψέματα, γιατί όταν θέλω να βγαίνω, προτιμώ να βγαίνω με ανθρώπους που μου κάνουν και όχι με κομπλεξικά όντα που στάζουν χολή και φαρμάκι), κι έτσι την έχω (για την ώρα) αποθαρρύνει.
 
Η ρετρό κουτσομπόλα που εγώ αναφέρομαι, είναι αυτή της εποχής 60-70-80'ς. Τότε που οι άνθρωποι στις γειτονιές γνωριζόντουσαν όλοι μεταξύ τους,έκαναν παρέα και γενικά ήταν άλλο το κλίμα από αυτό της αποξένωσης που υπάρχει σήμερα.

Από ότι καταλαβαίνω οι πιο πολλοί αναφέρεστε σε περίεργους και ρουφιάνους, γιατί αυτό που σήμερα εννοείτε εσείς κουτσομπόλα δεν είναι........αφού δεν έχει σε ποιόν να πεί τα νέα!!
 
Πίσω
Μπλουζα