Ρετρό λουρί για παιδιά

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
410
Είναι μάλλον απίθανο να το γνωρίζετε μιας και φαντάζομαι πως οι γονείς σας δεν το είχαν αγοράσει. Και η αλήθεια είναι πως δεν έχω δει κανέναν άνθρωπο στο δρόμο να το χρησιμοποιεί. Φαντάζομαι πως ούτε εσείς το αγοράσατε για τα παιδιά σας. Επειδή όμως εγώ ήμουν πολύ της τρεχάλας και ούσα μοναχοπαίδι άρα υπερπροστατευμένη, είχα. Λουρί. Για να μη φεύγω. Ήταν ένα λουρί λευκό δερμάτινο, περασμένο σε ένα λευκό δερμάτινο κάτι. Ένα κάτι σαν γιλέκο. Το σιχαινόμουν, σιχαίνομαι ακόμα τη χρήση, την ιδέα, τα πάντα. Ευτυχώς που το βάσανο δεν κράτησε πολύ καιρό και ακόμα πιο ευτυχώς μεγάλωσα και δεν γαβγίζω. Με έκπληξη διαπιστώνω με μια μικρή έρευνα πως ακόμα υπάρχουν λουριά για παιδιά! Θα ήθελα πολύ να μου πείτε αν γνωρίζατε την ύπαρξή του. Ευχαριστώ από τώρα.

Υ.Γ. Θα επανέλθω με φωτογραφία δια του λόγου το αληθές!
 
Υπάρχει ακόμα και το έχω δει μια φορά στο δρόμο της Θεσσαλονίκης. 'Ηταν μια μαμά με το αγοράκι της!!! Είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα όταν το είδα. Τι σκυλί, τί παιδί το ίδιο και το αυτό (τουλαχιστον εμένα αυτή την εντύπωση μου έδωσε)!
 
Συμπτωματικά πριν από καμιά βδομάδα είχαμε μια ανάλογη συζήτηση με τον πατέρα μου. Στα παιδικά του χρόνια (δεκαετία του πενήντα) τα σπίτια στο χωριό δεν είχαν ηλεκτρικό ή δίκτυο υδροδότησης οπότε οι νοικοκυρές ήταν υποχρεωμένες να μαγειρεύουν στη φωτιά (παραστιά ή στην καλύτερη περίπτωση τζάκι) και να πηγαίνουν με σταμνιά ή κουβάδες να γεμίζουν νερό για τις ανάγκες του σπιτιού από κοινοτικές βρύσες. Κάποιοι είχαν πηγάδια στην αυλή τους αλλά το νερό συνήθως δεν ήταν πόσιμο οπότε χρησιμοποιούνταν στη λάτρα του σπιτιού και στο πότισμα του λαχανόκηπου (εφόσον αυτός υπήρχε). Κατά το διάστημα της απουσίας της μητέρας (που μπορούσε να υπερβαίνει και τη μισή ώρα ανάλογα με την απόσταση της βρύσης και το πλήθος που περίμενε εκεί) το παιδί στο σπίτι μπορούσε να πέσει στη φωτιά του μαγειρέματος ή στο πηγάδι της αυλής και να παραμορφωθεί ή και να πεθάνει οπότε αναγκαστικά το παιδί δενόταν με σκοινί περιορισμένου μήκους από τη μέση συνήθως για την δική του ασφάλεια. Αντίστοιχα όταν η μητέρα βοηθούσε σε αγροτικές εργασίες (συνηθέστερα στο θέρος) το παιδί δενόταν στη σκιά κάποιου δέντρου καθώς οι ενήλικοι δεν μπορούσαν να το επιβλέπουν.

Αυτά σήμερα μας φαίνονται τραγικά αλλά μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για μια άλλη σκληρότερη ίσως σίγουρα όμως διαφορετική εποχή. Τώρα κατάλαβα καλά η Κάμπια λέει για μητέρα η οποία έβγαζε βόλτα με το λουρί το παιδί…. Σε αυτή την περίπτωση τι να πεις… ελπίζω τουλάχιστον να μην το άφηνε να κανει αυτό που κάνουν και τα σκυλάκια στο γκαζόν… :p
 
Tα παραπάνω που λες Thor μου φαίνονται λογικά για τις τότε εποχές.

Αυτό που είδα εγώ ήταν μια συνηθισμένη βόλτα στην αγορά με τα ψώνια στο ένα χέρι και στο άλλο το λουρί με το παιδί!
 
Ναι, ναι, ναι ... δυστυχώς, μια φορά στις αρχες των 80ς την είδα κι εγώ αυτή τη σκηνή μπροστά στα μάτια μου : Στο καράβι, πηγαίνοντας για το νησάκι μου !!! Μία κυρία είχε φορέσει λουρί στο παιδάκι της και περιφέρονταν στο κατάστρωμα την ώρα που το καράβι είχε πιάσει σε κάποιο λιμάνι !!! Και θυμάμαι το λουρί να είναι όπως το περιγράφει η συμφορουμίτισσα που άνοιξε το τόπικ, με "γιλεκάκι" μπροστά [λευκού χρώματος] !!! Όταν είδα δίπλα μου την κυρία με το παιδάκι [σχεδόν συνομήλικό μου], που το έσερνε με το λουρί μού ξέφυγε αυθόρμητα η ερώτηση : "γιατί σε έχουν με λουρί, είσαι μήπως σκυλάκι" ??? #) #) :sealed: ... Πάντως, ούτε το παιδάκι, ούτε η μαμά του παρεξηγήθηκαν, γύρισαν και μου χαμογέλασαν [ω ναι, εκείνα τα χρόνια ο κόσμος ΔΕΝ παρεξηγείτο ... σήμερα .... μια καλημέρα λες στον συνάνθρωπό σου κι αυτός ... είναι έτοιμος να "αρπαχτεί" !!! ] !!!

Ευτυχώς, εκτός από εκείνη τη φορά, αυτή τη σκηνή δεν την ξαναείδα μπροστά μου !!! Φαίνεται ότι το "λουρί για παιδιά" δεν έπιασε ... Ευτυχώς !!!
 
Υποφέρω με την κάθε γραμμή που διαβάζω.
 
attachment.php


attachment.php
 
Έχω γίνει μάρτυρας τέτοιου θεάματος. Νομίζω, ότι από την 1η μου πρόταση, καταλάβατε την αποστροφή μου - δε χρειάζεται να εμβαθύνω.

Έχω πολλά κοσμητικά στην άκρη της γλώσσας μου και σας διαβεβαιώ, κανένα από αυτά δεν ταιριάζει στο ήθος και στο ύφος του φόρουμ.

Ντροπή - τίποτ' άλλο.

P.S. Κριέ, "πιάστηκε" η καρδιά μου πρωϊνιάτικα...
 
Εχμ... αυτό που ξέρω, είναι πως κάποιος (καλός συγγενής;;; ;) είχε φέρει δώρο(!!!) στην μητέρα μου όταν ήμουν μικρός, ένα τέτοιο "αξεσουάρ"... Μάλλιστα απ'ότι μου είχε πει, της το είχε φέρει δώρο από το εξωτερικό (όλο το σόι ήταν ναυτικοί)... Ευτυχώς, ποτέ δεν το χρησιμοποίησε... Ήταν μάλλιστα σαν αυτά που χρησιμοποιούν στα σκυλάκια, που έχουν κουμπάκι και κανονίζεις την απόσταση του κορδονιού... Στην Ιαπωνία μάλλιστα λέει... ήταν πολύ της μόδας... Τελικά, είχε καταλήξει να το χρησιμοποιώ σε λούτρινα σκυλάκια που είχα σαν παιχνίδι (ευτυχώς!)...
 
Η χρηση του συγκεκριμενου λουριου ειναι κατανοητη για τις παλιες εποχες που αποτελουσε κατα καποιο τροπο το μεσο για την προστασια και την ασφαλεια του παιδιου αλλά για τη σημερινη εποχη ειναι επιεικως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ
 
Η αίσθηση του να θες να προχωρήσεις ή να τρέξεις και κάτι να σε κρατάει πίσω με δύναμη....δεν περιγράφεται. Θα αρκεστώ πλέον στη σιωπή μου για το θέμα αφού σας πω ότι ακόμα χειρότερη ως αίσθηση το να σε τραβάει κάποιος άγνωστος και να προσπαθεί να σε βάλει σε ένα βρώμικο σακί... Πρέπει να πω πως η γιαγιά μου με έσωσε κυνηγώντας με το μπαστούνι τον παρολίγον απαγωγέα μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Η χρηση του συγκεκριμενου λουριου ειναι κατανοητη για τις παλιες εποχες που αποτελουσε κατα καποιο τροπο το μεσο για την προστασια και την ασφαλεια του παιδιου αλλά για τη σημερινη εποχη ειναι επιεικως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ
Oύτε στις παλαιότερες, ούτε στις νεότερες εποχές δικαιολογείται η χρήση του "λουριού" για τα παιδιά .... Αφού σκέφτομαι μέχρι σήμερα εκείνο το παιδάκι που είδα στο καράβι να το σέρνει η μητέρα του με το λουρί και αναρωτιέμαι : "τώρα αυτό το καημένο τι έφταιξε, να το βλέπουν στο καράβι οι υπόλοιποι επιβάτες και να το κοροϊδεύουν ??? Ψυχούλα δεν είχε κι αυτό ??? Η μητέρα του δεν καταλάβαινε κάποια, σχεδον αυτονόητα, πράγματα ???" ???

Θα επαναλάβω : ευτυχώς, αυτό το πράγμα, εκτός από εκείνη τη φορά [κάπου το 1981 / 1982] δεν το αντίκρυσα ξανά μπροστά μου !!! Μα ... ποιοι, τελοσπάντων, έχουν τέτοιες ιδέες και τις προωθούν στην αγορά ??? Έλεοοοοος :eek:

:eek: o_O
 
Θυμάμαι ήμουν διακοπές σε κάποιο νησί με τους γονείς μου όταν σε κάποιο κεντρικό δρόμο της πόλης γεμάτο μαγαζιά είδα μια τουρίστρια να κρατά την άκρη ενός καφέ λουριού το οποίο κατέληγε στη μέση ενός παιδιού.

Σιχάθηκα τους ευρωπαίους από τότε.
 
Rinus Cesar είπε:
Oύτε στις παλαιότερες, ούτε στις νεότερες εποχές δικαιολογείται η χρήση του "λουριού" για τα παιδιά .... Αφού σκέφτομαι μέχρι σήμερα εκείνο το παιδάκι που είδα στο καράβι να το σέρνει η μητέρα του με το λουρί και αναρωτιέμαι : "τώρα αυτό το καημένο τι έφταιξε, να το βλέπουν στο καράβι οι υπόλοιποι επιβάτες και να το κοροϊδεύουν ??? Ψυχούλα δεν είχε κι αυτό ??? Η μητέρα του δεν καταλάβαινε κάποια, σχεδον αυτονόητα, πράγματα ???" ???
Θα επαναλάβω : ευτυχώς, αυτό το πράγμα, εκτός από εκείνη τη φορά [κάπου το 1981 / 1982] δεν το αντίκρυσα ξανά μπροστά μου !!! Μα ... ποιοι, τελοσπάντων, έχουν τέτοιες ιδέες και τις προωθούν στην αγορά ??? Έλεοοοοος :eek:

:eek: o_O
Οταν λεω "παλιες εποχες" εννοω πολυ παλια (συμφωνα μ αυτα που εγραψε ο Thor στο ποστ του)και οχι αρχες δεκαετιας 80..Εγραψα οτι κατανοω τη χρηση απο οσους χρησιμοποιηθηκε για να προστατεψουν το παιδι τους απο διαφορους κινδυνους αλλά οχι οτι με βρισκει και συμφωνη,αλλά αν δεν ειχαν αλλο τροπο να προστατεψουν το παιδι τους κι αν δεν ειχαν καποιον να το προσεχει τι να εκαναν; Ακουγεται πολυ σκληρο και για την τοτε εποχη αλλά οπως εγραψα κατανοω τη χρηση του ΜΟΝΟ για να μην παθει κακο το παιδι τη στιγμη που θα μεινει μονο του και οχι για να το σερνουν σαν κουταβι!Εμαθα πρωτη φορα για το λουρι αυτο στο παρον θρεντ.
 
Αυτό που έγραψα ήταν για μια συγκεκριμένη εποχή που για εμάς σήμερα απέχει έτη φωτός (όπως και για ένα αστικό περιβάλλον της δεκαετίας του 50) κατανοώ τη χρήση του για εκείνη την εποχή και εκείνο τον τόπο (αν και δεν θα ήθελα να το είχα περάσει εγώ και νομίζω ότι ούτε ο πατέρας μου το πέρασε απλά συνηθιζόταν τότε) και σε καμία περίπτωση δε δικαιολογώ τη χρήση του από τη σύγχρονη μαμά που βγάζει το παιδάκι της βόλτα για κατούρημα (μετά συγχωρήσεως: αυθεντική ρετρό έκφραση :p )
 
krios είπε:
Η αίσθηση του να θες να προχωρήσεις ή να τρέξεις και κάτι να σε κρατάει πίσω με δύναμη....δεν περιγράφεται. Θα αρκεστώ πλέον στη σιωπή μου για το θέμα αφού σας πω ότι ακόμα χειρότερη ως αίσθηση το να σε τραβάει κάποιος άγνωστος και να προσπαθεί να σε βάλει σε ένα βρώμικο σακί... Πρέπει να πω πως η γιαγιά μου με έσωσε κυνηγώντας με το μπαστούνι τον παρολίγον απαγωγέα μου.
Θέλεις να πεις ότι το συγκεκριμένο λουρί σε έσωσε από απαγωγή?
 
Κι εγώ που νόμιζα ότι είναι καινούρια μόδα τρελοαμερικανιά... Το είδα πρώτη και μοναδική φορά στη ζωή μου στον τρίτο κύκλο του Modern Family. Δεν έχει τύχει ποτέ να αντικρύσω κάτι τέτοιο στην καθημερινότητά μου, ούτε όταν ήμουν παιδί.
 
@mytiny Μαλλον η ερωτηση σου εγινε πριν προσθεσω την τελευταια μου προταση :)
 
Οχι, το διάβασα για τη γιαγιά σου. Μάλλον, αν κατάλαβα καλά συγκρίνεις την αίσθηση του δεσίματος με το λουρί με αυτήν μιας απόπειρας απαγωγής που έγινε ασχέτως με το λουρί και τη βρίσκεις πολύ χειρότερη? Η χάρη στο λουρί η γιαγιά σου μπόρεσε και έπιασε τον απαγωγέα? Αυτό δεν κατάλαβα :)
 
Πίσω
Μπλουζα