Ρετρό ναυάγια

thanos75

RetroMaNiaC
Joined
1 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.174
Αντιδράσεις
1.378
Πριν λίγες ημέρες (23 Φεβρουαρίου 1983) συμπληρώθηκαν 30 χρόνια από το ναυάγιο του πλοίου ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ έξω από την Κάρυστο της Εύβοιας. Το βαποράκι (μικρό ήταν) είχε ξεκινήσει με πολύ αντίξοες καιρικές συνθήκες (8 μποφώρ και χιόνι) από τη Ραφήνα για να μεταφέρει εμπροεύματα σε νησιά των Κυκλάδων. Προκλήθηκε απ'ότι θυμάμαι σπινθήρας σε κάποιο φορτηγό με αποτέλεσμα να γίνει έκρηξη και να βυθιστεί. 21 άνθρωποι χάθηκαν τότε.

Επειδή έχω σπίτι στη Λούτσα (κοντά στη Ραφήνα) θυμάμαι μας είχε συγκλονίσει η είδηση γιατί το πλοίο το ξέραμε καλά. Ήμασταν μάλιστα οικογενειακώς κολλημένοι στην τηλεόραση για να μάθουμε νεώτερα (εργαζόταν και ένας γνωστός οικογενεικαού μας φίλου στο καράβι αλλά ευτυχώς δεν ήταν μέσα εκείνη την ημέρα-άγιο είχε).

Την είδηση δε του ναυαγίου θυμάμαι την είχε ανακοινώσει η Εύη Δεμίρη.

Όποιος έχει παρόμοιες μνήμες (που δεν είναι βέβαια ευχάριστες) θα χαρώ να τις μοιραστούμε
 
Το ναυάγιο, αν έχω διαβάσει καλά, προήλθε από βυτιοφόρο άδετο, που με τη θαλασσοταραχή προσέκρουσε στο αμπάρι και δημιουργήθηκε σπινθήρας. Πλοιοκτήτρια ήταν η εταιρία του Πολέμη.

Μένοντας στην περιοχή από το 1995, πρόλαβα κάποιες μέρες Χριστουγέννων (τέλος 96 νομίζω) το ναυάγιο του "Δύστος", στον κάβο-Ντόρο, με έναν και μόνο διασωθέντα,

έχοντας στο μυαλό μου ακόμα, από τότε, το όνομα του απωλεσθέντος πλοιάρχου (Ιωάννης Τσιτσιρίκης) και του διασωθέντα δόκιμου (Αναγνώστου). Το πλάνο, που έσκασε γύρω στις 8 το πρωί στα κανάλια, ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό, με ένα αναποδογυρισμένο εμπορικό πλοίο σχεδόν βυθισμένο...

[edit] Off topic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην ξεφεύγουμε όμως με νεότερα ναυάγια. Ας μείνουμε μέχρι το 1995 :)
 
Σωστά ! Έτσι που το πηγαίναμε θα φτάναμε και στο Sea Diamond ! :frypan:
 
Ένα ναυάγιο που θυμάμαι παρόλο που ήμουν πολύ μικρός είναι αυτό του φέρρυ-μπόουτ "Ηράκλειο" στ' ανοιχτά της Φαλκονέρας. Ήταν στις 8 Δεκεμβρίου του 1966, διαβάζω στη Wikipedia. Μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση. Άλλωστε παραμένει το χειρότερο ναυάγιο στην Ελλάδα, με 217 θύματα. Χώρια που, όπως διαβάζω, ακριβώς 3 χρόνια μετά (8 Δεκεμβρίου του 69) έγινε το αεροπορικό δυστύχημα της Κερατέας, και ναι μεν δεν θυμόμουνα ότι έγιναν ίδια μέρα, αλλά τότε σίγουρα θα είχαν αναφερθεί ξανά στο ναυάγιο του "Ηρακλείου".

Άλλο ναυάγιο είναι αυτό που θυμάμαι καλύτερα. Μόνο που δεν ξέρω πότε έγινε και γιατί και πώς, ούτε τι ναυάγησε. :rofl: Αλλά την εποχή εκείνη έμενα σε μια παραλιακή πόλη, και εκεί που πηγαίναμε για μπάνιο - ενα μικροσκοπικό υπήνεμο λιμανάκι με ψιλή γκρίζα άμμο δίπλα σε έναν σαραβαλιασμένο λιμενοβραχίονα - καμιά πενηνταριά μέτρα από την ακτή, δίπλα στο μώλο, αλλά προσβάσιμα μόνο κολυμπώντας, ήταν τα υπολείμματα ενός "ναυαγίου", σκουριασμένα σίδερα που όμως εξείχαν αρκετά από τη θάλασσα και ήταν οριζόντια σε μερικά σημεία τους, οπότε μπορούσαμε εύκολα να σκαρφαλώσουμε και να καθίσουμε επάνω τους (φυσικά ήταν γεμάτα φύκια, πεταλίδες και άλλα τέτοια). Το λέγαμε όλοι "Ζώνη". Όταν πρωτοαρχίσαμε να πηγαίνουμε εκεί ήμουν πολύ μικρός κι έτσι δεν μου επιτρεπόταν να πηγαίνω τόσο βαθιά, οπότε ήταν "προαγωγή" όταν η μητέρα μου αποφάσισε ότι με αφήνει να πηγαίνω ως τη Ζώνη.

Ποτέ δεν έμαθα τι ήταν. Υποθέτω κάποιοι γέροι ίσως να ξέρανε, και, φέρνοντας στο νου μου το μέγεθός του καθώς και τη θέση του, μαντεύω ότι ήταν κάποιο ασήμαντο πλοιάριο που ίσως να το έλεγαν "Ζώνη" και που θα βυθίστηκε ενώ ήταν παρκαρισμένο στο λιμενοβραχίονα πριν κι αυτός πάθει ζημιές. Αλλά για εμάς τα παιδιά ήταν ένα σπουδαίο και μεγάλο πλοίο, άλλοι έλεγαν ότι ήταν υπερωκεάνειο, άλλοι υποστηρίζαμε ότι ήταν πυργίσκος υποβρυχίου (που θα έπρεπε να έχει παρμπρίζ με τζαμαρία για να εξηγεί το σχήμα των σίδερων, αλλά σάμπως είχαμε δει ποτέ υποβρύχιο για να ξέρουμε πώς μοιάζει?)

Αν κι έχω περάσει από την πόλη αυτή ξανά, δεν έχω κατέβει στην παραλία της από το 1974 που φύγαμε από εκεί. Βλέπω τώρα στο google maps ότι έχει αλλάξει τελείως η περιοχή. Ο λιμενοβραχίονας έχει επισκευαστεί ή αντικατασταθεί και φαρδύνει, και το μικρό λιμανάκι έχει μπαζωθεί κι έχει γίνει μια ολόισια γραμμή με τσιμέντο ή πλάκες. Φαντάζομαι και η Ζώνη θα υπήρξε θύμα του εκσυγχρονισμού. Άλλωστε τώρα δεν θα κολυμπάει κανείς σ' εκείνο το μέρος - η κύρια πλαζ της πόλης ήταν από την άλλη μεριά του λιμενοβραχίονα ακόμη και τότε, αλλά είχε κύματα και έπρεπε να μεγαλώσουμε κι άλλο για να πάμε από εκεί. :)
 
Nομίζω ότι και κάπου στη Ζάκυνθο έχει ένα ναυάγιο; Ή σε άλλο νησί είναι; :biglaugh:

shipwreck.jpg

Δεν το έβαλα για πλάκα όμως, εδώ μαθαίνουμε την πολύ ιδιαίτερη ιστορία του.

[video=youtube;Yk-rKpLVC4I]

P.S. : Αν και δε διακρίνεται, το παραπάνω οπτικό υλικό πρέπει να είναι από εκπομπή του MEGA (έτος 2000), που δε θυμάμαι τον τίτλο της, ενώ έχω την αίσθηση ότι ανάλογο θέμα είχε παρουσιάσει και η εκπομπή "Η μηχανή του χρόνου".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε συμβεί ένα ναυάγιο στον Κάβο Μαλέα αρχές του 1993...
 
Αν αναφέρω, διάφορες θαμώνες, στο ρετρο-κλαμπ "ENSTASIS" (στην Πατησίων) περί τις αρχές δεκαετίας 90' , θα θεωρηθώ off-topic ?
 
Μια μικρή διόρθωση: Στο ναυάγιο του ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ, τα θύματα ήταν 28 και όχι 21 δυστυχώς. 21 ήταν οι επιβάτες και άλλα τόσα τα μέλη του πληρώματος. Συνολικά τα θύματα (επιβάτες και πλήρωμα) ήταν 28
 
Κι άλλο ένα "ιστορικό" ναυάγιο θα θυμίσω. Στα νερά των ελληνικών θαλασσών, μεταξύ Κέας-Μακρονήσου, βρίσκεται το ναυάγιο του Βρετανικού, δηλαδή του αδελφού πλοίου του Τιτανικού. Για το ναυάγιο αυτό εκδηλώνεται κατά καιρούς ενδιαφέρον προς διάφορες κατευθύνσεις.

Κατά δήλωσή του, ο Μίκης Θεωδωράκης μαζί με τον Ζακ Υβ Κουστώ, έχει καταδυθεί στα άδυτα του ναυαγίου αυτού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στον λιμενοβραχίονα του Ηρακλείου υπάρχει ένα ναυάγιο τουλάχιστον από την δεκαετία του '80, φήμες λένε ότι το πλοίο αυτό μετέφερε ναρκωτικά, κατασχέθηκε, έμπλεξε στα γρανάζια του δημοσίου και τελικά βούλιαξε. Ακόμα και τώρα φάινεται, λίγο μετά απ'τον Κούλε (το κάστρο στο λιμάνι).
 
Πίσω
Μπλουζα