(Ρετρό) ραδιοφωνικοί σταθμοί που δεν υπάρχουν πια

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
Ποιούς ραδιοφωνικούς σταθμούς που έχουν σταματήσει να εκπέμπουν ακούγατε παλαιότερα? Για ποιού το κλείσιμο λυπηθήκατε περισσότερο και γιατί?

Εγώ θα αναφέρω δύο (στους οποίους έκανε εκπομπές ο πατέρας μου) , το ράδιο βερόνικα που σταμάτησε τη λειτουργία του στα μέσα της δεκαετίας του 90 αν και σχετικά πρόσφατα είχαν γίνει προσπάθειες επανίδρυσής του (χωρίς επιτυχία όμως) καθώς και το αιγαίο fm (ή κάπως έτσι,δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το όνομά του) το οποίο έκλεισε κι αυτό το 90,θύμα κι αυτό της μη έγκαιρης απόκτησης άδειας λειτουργίας.
 
Δεν ακουω ραδιοφωνο.

Ομως θυμαμαι να ακουω Ηχω FM την metal εκπομπη που εκανε καποιος Ιζνογκουντ...

Αρχιζε με Satrianni?
 
Wally είπε:
Δεν ακουω ραδιοφωνο.Ομως θυμαμαι να ακουω Ηχω FM την metal εκπομπη που εκανε καποιος Ιζνογκουντ...

Αρχιζε με Satrianni?
χαχαχαχαχαχα που τον θυμηθηκες... εγραφε και στο MH/HM και καλα χιουμοριστικη στηλη.
 
Το κανάλι 15. Το άκουγα βράδυ και μου άρεσε πολύ. Ειδικά άκουγα μια άρια house που ποτέ δεν έμαθα ποιό κομμάτι είναι καθώς και το κομμάτι ''go''
 
FLY FM 104 και την εκπομπή "Ραντεβού με την τύφλα μας"
 
Haros είπε:
Θα συμφωνήσω!Κι επίσης είχα και κάποια τεύχη Groovy Mania τα οποία περιείχαν cd,που τα 5 περίπου πρώτα κομμάτια τα τραγουδούσαν άλλοι καλλιτέχνες και όχι οι γνωστοί!
 
krem13 είπε:
Ποιούς ραδιοφωνικούς σταθμούς που έχουν σταματήσει να εκπέμπουν ακούγατε παλαιότερα? Για ποιού το κλείσιμο λυπηθήκατε περισσότερο και γιατί?
Εγώ θα αναφέρω δύο (στους οποίους έκανε εκπομπές ο πατέρας μου) , το ράδιο βερόνικα που σταμάτησε τη λειτουργία του στα μέσα της δεκαετίας του 90 αν και σχετικά πρόσφατα είχαν γίνει προσπάθειες επανίδρυσής του (χωρίς επιτυχία όμως) καθώς και το αιγαίο fm (ή κάπως έτσι,δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το όνομά του) το οποίο έκλεισε κι αυτό το 90,θύμα κι αυτό της μη έγκαιρης απόκτησης άδειας λειτουργίας.
εννοείς ο Νίκος ο "Βερόνικα" ?? κάπου πλατεία Αττικής??? με τραγούδια κυρίως 70ς?
 
όχι,η "βάση" του βερόνικα που αναφέρω ήταν στο χαλάνδρι.
 
από εμένα ...αιγαίο fm (ή κάπως έτσι,δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το όνομά του) το οποίο έκλεισε κι αυτό το 90...


κατάφερα να βρώ ένα αυτοκόλλητο με το σήμα του !

17321.jpg

για όσους δεν μπορούν να το διαβάσουν καλά γράφει ότι η συχνότητά του ήταν η 88.3
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάμαι τον top fm ο οποίος έχω την εντύπωση έγινε galaxy μετά
 
Κορυφαίος σταθμός ή καλύτερα παραγωγός για μένα , πειρατικός αλλά με απίστευτη οργάνωση, επαγγελματικά σποτάκια, πολύ καλή ξένη μουσική, κυρίως χορευτική disco, αλλά και πιο προχωρημένη για την εποχή, ήταν ο A807 και ο Τόλης Βαρνάς! Πρέπει να ήταν γύρω στο 1985-87... Φοβερή φωνή, σοβαρός και επαγγελματίας. Θυμάμαι οργάνωνε και συγκεντρώσεις με ακροατές. Νομίζω ότι ήταν πρωτοπόρος στην ελληνική ραδιοφωνία και έδειξε το δρόμο ακόμα και στους ιδιωτικόυς σταθμούς μετά...

γεια σου Τόλη!!
 
Αν και όχι πολύ ρετρό αλλά μέσα 90's, ήταν ο Life 89.2 και ο NRG, ο πρώτος σταθμός με ψηφιακό σήμα, ο οποίος μπορεί να ήταν ο ίδιος σταθμός στη συνέχεια στην ίδια συχνότητα, δε θυμάμαι. Με ηλεκτρονική house.
 
Τα Παιδιά της Καλαμαριάς άκουγα το 1988-89 από την Θεσσαλονίκη. Επίσης, το Ράδιο Φάρος στην Πιερία κάπου στο 1990-91. Από τα "Παιδιά της Καλαμαριάς" θυμάμαι το

"24 ώρες ελληνική μουσική... 24 ώρες ελληνικό τραγούδι" και εκφωνούσε ο Φέρτης αν δεν κάνω λάθος μαζί με μια ηθοποιό. Από αυτόν το σταθμό πρωτοάκουσα καλλιτέχνες όπως ο Γιάννης Ρίζος (Αν πιάσω το Λόττο...), ο Λιακόπουλος, αλλά και τραγούδια όπως "Αντίστροφη μέτρηση" (Βίσση-Καρβέλας), Μη μου μιλάς για καλοκαίρια (Αρβανίτη), Έτσι ξαφνικά και Προκαλείς (Μιχ. Ρακιντζής) και άλλα. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.
 
όχι και τόσο ρετρό αλλά πολύ αξιόλογος σταθμός, που έπαιζε μουσικές από όλη την ροκ σκηνή (garage, psyc, punk, post punk, new wave και 90ς) που όμως διήρκησε για πού λίγο (τέλη 94 με αρχές 97) ήταν ο "ρόδον 94,4"
 
Star Radio, περίοδος 85 - 89...μια όαση στην ξεραϊλα της κρατικής ραδιοφωνίας.

Αλέξανδρος ριχάρδος να κάνει τότε metal εκπομπές δύο φορές την εβδομάδα και άλλα πολλά.
 
Α300 Ραδιοφωνία Πετραλώνων. Νόμιμος ερασιτεχνικός, τοπικός σταθμός.
 
audiodee είπε:
Αν και όχι πολύ ρετρό αλλά μέσα 90's, ήταν ο Life 89.2 και ο NRG, ο πρώτος σταθμός με ψηφιακό σήμα, ο οποίος μπορεί να ήταν ο ίδιος σταθμός στη συνέχεια στην ίδια συχνότητα, δε θυμάμαι. Με ηλεκτρονική house.
Τον θυμαμαι αυτον απο τοτε που ξεκινησε (92 νομιζω) τοτε λεγοταν studio 8.92 και επαιζε λιγο απ'ολα. Αρκετες εκπομπες εβαζαν italo disco και ειχε μεχρι και metal εκπομπη. Ο πρωτος σταθμος που ακουγα τακτικα

Γενικως ειχε μια ταση σε λιγο πιο παλια κομματια, 5-10 χρονων. Δηλάδη αρκετα παλια ωστε να μην τα παιζει σχεδον κανενας σταθμος αλλα οχι τοσο παλια ωστε να θεωρουνται ρετρο τοτε.

Μετα αλλαξε το ονομα του σε life και σταδιακα αλλαζε και το στυλ μεχρι που εβαζε μονο καινουρια χορευτικα κομματια
 
Jeronymo Groovy: ήμουν φανατικός ακροατής, είχα κερδίσει μπλουζάκι Jeronymo Groovy, είχα αγοράσει δίσκο Jeronymo Groovy (τον έχω ακόμα νομίζω και έχει και το μουσικό σήμα του σταθμού) και πήγαινα πολύ συχνά στα beach party και τις εκδηλώσεις και συναυλίες του.

Αρχικά ήταν κάτω από το σχολείο μου, στην Ηλιούπολη, αλλά έφυγε λόγω ενοικίου. Ένα βράδυ των καταλήψεων, το έβγαλα εκεί με δύο φίλους, κρατώντας παρέα στους παραγωγούς.

Θυμάμαι που αναβλήθηκε για μια βδομάδα το beach party όπου θα τραγουδούσε η Camilla (Suzanne και 50 ways to leave your lover, για όσους δεν την θυμούνται). Το πρώτο Σάββατο έβρεξε - το δεύτερο ανέβηκε ένας παχουλούλης στη σκηνή και τη φίλησε, ενώ αμέσως μετά έβρεξε χαλίκια και πέτρες, επειδή φάνηκε ότι ήταν play back.

Η αγαπημένη μου εκπομπή ήταν τα "Φασόλια για δύο". Είχα ηχογραφήσει μία δίωρη εκπομπή μάλιστα, ίσως η δεύτερη ώρα/κασέτα να έχει επιζήσει κάπου, την πρώτη την δάνεισα/έχασα (και θυμάμαι πού).

Ο Jeronymo Groovy για όσους δεν το γνωρίζουν, έχει κλείσει δύο φορές. Η πρώτη ήταν επί χούντας.

Jazz FM: προφανώς στα ελληνικά FM κάποιοι σταθμοί δεν μπορούν να σταθούν, εκτός κι αν το γυρίσουν σε σκυλάδικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα