Ρετρό σκονάκια

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.286
Αντιδράσεις
3.333
Θυμάμαι το 1987, δευτέρα Γυμνασίου, καθόμουν με το συμμαθητή και πολύ καλό μου φίλο από τότε Κώστα (καλή του ώρα, κάθε μέρα μιλάμε). Κάποια μέρα, στο μάθημα της Βιολογίας εάν θυμάμαι καλά, μας έτυχε το πρώτο διαγώνισμα για το 1ο τρίμηνο. Δεν το περιμέναμε τόσο νωρίς, πανικοβληθήκαμε. Εγώ είχα το βιβλίο έξω και ό,τι πρόλαβα να μαζέψω στο μυαλό μου για τα επόμενα 2-3 λεπτά, μέχρι να μας ανακοινώσει τα θέματα. Μετά από αυτό το -αιώνιο, για εκείνη τη στιγμή- 3λεπτο, βάζω το βιβλίο κάτω από το θρανίο, ΑΝΟΙΧΤΟ!! Αρχίζουμε να γράφουμε. Η καθηγήτρια έκανε βόλτες περα δώθε στους διαδρόμους. Κάποια στιγμή, νιώθωντας ότι πλησίαζε προς το μέρος μας (την είχα πλάτη εκείνη τη στιγμή), σπρώχνω το βιβλίο προς το μέρος του Κώστα, με σκοπό όμως να πάει στη μέση, ώστε να μην κατηγορηθεί αυτός ή εγώ. Τουλάχιστον να τη φάμε κι οι δυο μας. Μάλλον όμως το έσπρωξα πολύ και τελικά μηδενίστηκε η κόλλα του Κώστα. Αμα σας πω ότι από τότε νιώθω άσχημα όποτε το θυμάμαι, θα με πιστέψετε;

Το θέμα του θρεντ βεβαίως είναι τα σκονάκια που κάναμε, και κυρίως οι τρόποι που σκαρφιζόμασταν για να τα προστατέψουμε από τον Καθηγητή-Χάρο :diablotin:




Σκονάκια στο θρανίο, κωδικοποιημένα ανάμεσα σε σχέδια/λογότυπα συγκροτημάτων που μονο εάν έχεις δει 55 φορές το National Treasure και τον Κώδικα ΝταΒιντσι μπορούσες να αποκωδικοποιήσεις. Είχα ακούσει για άλλους που έβγαζαν από το στόμα χαρτάκι τυλιγμένο σαν τσιγαρόχαρτο. Αλλος το είχε γραμμένο στην παλάμη του, άλλος στη μέσα πλευρά του χεριού του, άλλος στο παντελόνι του, άλλος σε χαρτάκι μέσα στο στυλό BIC, από το οποίο έβγαζε το καπάκι και μετά το σκονάκι τυλιγμένο επίσης σαν τσιγαρόχαρτο. Πολλά τέτοια. Εσείς τί αναμνήσεις έχετε ρε παίδες; Είμαι περίεργος να μάθω τι είχατε σκαρφιστεί ή ακούσει για άλλους; Οσοι ήταν φύτουλες και δεν έκαναν σκονάκια, ας σωπάσουν. :p

Σκονάκια βέβαια κάνουν και οι σημερινοί νεολαίοι, μόνο που τώρα συμβάλλει και η τεχνολογία σε μεγάλο βαθμό (βλέπε, κινητά ή mp3 players).
 
Μερα πανελληνιων εξετασεων και ενω ειχα παει με το συνηθισμενο μου ενδυματολογικο στυλακι (παντελονι τζιν και ενα μπλουζακι) βλεπω με εκπληξη πως το 95% των κοριτσιων, να φορα φορεμα.

"Μα.. τι στο καλο", σκεφτηκα.. "σημερα τις επιασε να ντυθουν καλα? εγω απο το αγχος ουτε που με ενοιαξε τι φορεσα."

Που να φανταστω η ερμη, πως τα φουστανακια των κοριτσιων ήταν γεματα απο κατω με καρφιτσωμενα σκονακια :p . Και την ωρα των εξετασεων σηκωναν με τροπο το φορεμα τους και εβλεπαν. Και ποιος καθηγητης να τολμησει να το εξακριβωσει αυτο? ;)

παντως σκονακι, ποτε δεν μπορεσα να κανω.. Δεν μπορουσα, ειχα τρελο αγχος μην με πιασουν και με κανουν ρεζιλι στην ταξη. Κριμα... :(
 
Εγω τα εκανα και για μαθησιακους λογους.

Ειχα παρατηρησει οτι οταν τα εγραφα κωδικοποιημενα στο θρανιο, τα μαθαινα φωτογραφικα!

Αλλα η Ακαδημια Αθηνων αντι να με τιμησει για την προσφορα μου στη προαγωγη των παιδαγωγικων μεθοδων, στο τελος περασα σε κατι ΤΕΙ Τουριστικων που ποτε δεν επισκεφθηκα (ειχα μηχανακι οποτε δεν με ενοιαζε να εχω μειωμενο εισητηριο στα λεωφορεια :p )
 
Εγω ειχα βρει το κολπο. Εγραφα οτι ηθελα στο θρανιο στα αρμενικα !!!!! Αντε να τα διαβασει ο καθηγητης.

Ακομα πολλες φορες αφηνα με τροπο το βιβλιο ανοιχτο, στη σελιδα του μαθηματος, μεσα στη τσαντα την οποια ειχα στα ποδια του θρανιου. Με εσωσε πολλες φορες.

Και αν ηταν χειμωνας και η μπροστινη μου φορουσε μπουφαν με κουκουλα εκρυβα εκει μεσα τα χαρτακια :D
 
Το κόλπο με την φούστα, το έκανα και εγώ στο γυμνάσιο σε διαγώνισμα της χημείας. Ήμασταν σίγουρες - και δεν πέσαμε έξω-οτι θα μας έβαζαν τα στοιχεία και τα σθένη τους (άτιμε περιοδικέ πίνακα :( ) και είχαμε <<πιάσει δουλειά >> απο το πρωί. Όσο και να το κάνεις, το να γράψεις όλο τον περιοδικό πίνακα στο πόδι σου, ήθελε χρόνο. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διπλή συμίκρυνση το κείμενο του βιβλίου και τύλιγα πίσω από την ετικέτα του blanco,

η αποία ανοιγόκλεινε, αποκαλύπτοντας το περιεχόμενό της.

ΕΠΙΣΤΗΜΗ !
 
Εγώ φύτουλας δεν ήμουν...
tauruss.gif
καλά καλά δεν ήξερα κατά πού πέφτει το σχολείο μου...
chase.gif
αλλά σκονάκια δεν έκανα...

Παραδόξως όταν γράφαμε διαγωνίσματα έπαιρνα -σχετικά- καλούς βαθμούς ανάλογα πάντα με το μάθημα. Θρησκευτικά και Φυσική
laie_14.gif
για πχ ήμουν στόκος αλλά Βιολογία Φιλολογικά και Μαθηματικά άψογη (λέμε τώρα... ) Δεν πρόσεχα ιδιαίτερα στις παραδόσεις: μιλούσα διαρκώς,
mocantina.gif
, σκάλιζα στο θρανίο μου συνθήματα και διάφορα τέτοια αλλά όλο και κάτι μου έμενε.

Το μόνο σκονάκι που είχα κάνει ήταν στις Πανελλήνιες στην Κοινωνιολογία που μιά συμμαθήτρια μου σφύριξε πως οι "στάσεις" ήταν στα σος. Κλασικά... πάνω στο θρανίο το έγραψα... και για καλή μου τύχη "έπεσε".
29dz8zk.gif
Για την καθηγήτρια που μας έκανε επιτήρηση ήμουν εκτός ομάδας στόχου αφού την είχαμε παλιά στα φιλολογικά και μας ήξερε όλους...

Άλλη μιά φορά, θυμάμαι στο Πανεπιστήμιο,
18.gif
στο Εργατικό Δίκαιο οι επιτηρητές δεν πείθονταν πως στην κασετίνα μου είχα μόνο χρωματιστά μολύβια, γόμες, ξύστρες χωρίς κάτι το μεμπτό και κάθε φορά που με έβλεπαν να τη σκαλίζω μου άλλαζαν θέση... :(
 
Δισκέττα 3.5, άνοιγμα και κόλλημα στο μαγνητικό δίσκο ετικέττες γραμμένες με σκονάκια! Μετά απλά άνοιγες το πορτάκι, γυρνούσες το δίσκο με το δάκτυλο και, χαμός! Αφήστε δε που ήταν και "double sided" η χωρητικότητα! Χαχαχα! Αυτό το κολπάκι τα έσπαζε ειδικά στα μαθηματικά. Καθηγητής: Τι είναι αυτή η δισκέττα; Εγω: Ξέχασα τα χαράκια στο σπίτι!! Στις τελικές εξετάσεις, είχαμε έναν επιτηρητή πληροφορικάριο που ενθουσιάστηκε τόσο απο την ιδέα (χρησιμοποίηση της δισκέττας σαν χαράκι) που γυρνούσε και μοίραζε δισκέττες σε μαθητές που δεν είχαν φέρει χαράκια απο το σπίτι!!!
 
Απίστευτο!!!!! Δε θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι .... κάποιος μπορεί να φανταστεί κάτι τέτοιο :p
 
Απίστευτη η ιδέα με τη δισκέττα, μακράν η πιο geeky! Εύγε!

1η Λυκείου νομίζω, γράφαμε Φυσική. Χαλαρός εγώ με το βιβλίο ανοιχτό κάτω από το θρανίο και ακουμπισμένο πάνω στο γόνατό μου (πόδια σταυρώμένα για να πάρουν ύψος). Σε κάποια στιγμή ακούω από πάνω μου ακριβώς μία στριγγλιά της καθηγήτριας: ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ;;;;;;.

Έπαθα καρδιακό, εγκεφαλικό και αλλεργικό σοκ σε dt. Σπρώχνω το βιβλίο από κάτω, σηκώνω το κεφάλι και διαπιστώνω... ότι το φώναζε σε κάποιον στην άλλη άκρη της τάξης!!! Ακόμα να συνέλθω...
 
Wally είπε:
Εγω τα εκανα και για μαθησιακους λογους.Ειχα παρατηρησει οτι οταν τα εγραφα κωδικοποιημενα στο θρανιο, τα μαθαινα φωτογραφικα!

Αλλα η Ακαδημια Αθηνων αντι να με τιμησει για την προσφορα μου στη προαγωγη των παιδαγωγικων μεθοδων, στο τελος περασα σε κατι ΤΕΙ Τουριστικων που ποτε δεν επισκεφθηκα (ειχα μηχανακι οποτε δεν με ενοιαζε να εχω μειωμενο εισητηριο στα λεωφορεια :p )
lol. Σκονάκια δεν έκανα για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Στον χρόνο που καθόμουν να γράψω το σκονάκι τα είχα μάθει απ'έξω, άρα δεν το χρειαζόμουν. Άρα μόνο κλασσική αντιγραφή από τον δίπλα ή ανοικτό βιβλίο.
 
Νομιζω οτι το σκονακι του ASiC πρεπει να ψηφιστεί μακράν ως το καλυτερο!!!!
 
Έπαιρνα το μολύβι φάμπερ νούμερο δύο και στην κάθε πλευρά έγραφα με καρφίτσα το σκονάκι μου. από τύπους μαθηματικών μέχρι ιστορία. ευτυχώς που δεν έχω στραβωθεί. Βρήκα πρόσφατα σε κάτι συρτάρια δύο από αυτά.
 
Χωρίς αστεία, βγάλτα μια καλή φωτογραφία και ανέβασέ τα στα αλμπουμ στο προφιλ σου και ποστάρισε να γουστάρουμε!!
 
Μιας και ημουν το κορακι της ταξης και απουσιολογος για 5 χρονια σε γυμνασιο και λυκειο ,δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια απο σκονακια και αντιγραφες.Απλα θυμαμαι μια φορα στην 2α γυμνασιου ,που γραφαμε τεστ στην μουσικη για τα μουσικα οργανα της Αφρικης(ελεος κυρα μου και εσυ,σε αυτο βρηκες να μας βαλεις τεστ!!! :rant: :takethat: ),ειχα ανοιξει εκεινον τον μεγαλο τομο του βιβλιου της β γυμνασιου(περιοδος 1991-1992) και προσπαθουσα να δω τι διαολο παιζουν εκει στην Αφρικη(ναι,δεν εχουν να φανε οι ανθρωποι ,η μουσικη τους μαρανε!!) αλλα ακουσα την καθηγητρια να λεει να κλεισει αυτος που αντιγραφει το βιβλιο...τελικα την λυτρωση μου την εδωσε μια συμμαθητρια μου στην απεναντι σειρα,που μου πεταξε ενα χαρτακι με κατι Αφρικανικα μουσικα οργανα και κατι αλλες βλακειες και πηρα ενα 15ρακι αξιοπρεπειας....θυμαμαι ενας συμμαθητης μου ειχε σκαψει με κατσαβιδι μια κοιλοτητα στο γεισο του θρανιου ,το οποιο ηταν στο υψος της κοιλιας του και εκει εμσα εχωνε χαρτια,χαρτακια,παραχαρτακια και οτι αλλο ηταν απαραιτητο για να περασει στη ζουλα το μαθημα.

Το τραγικοτερο ολων το ειχε παθει η αδερφη μου...στην πρωτη Λυκειου ηθελε να γραψει 1,5 στα γραπτα για να περασει γεωλογια-ορυκτολογια και εκανε σκονακι,μιας και δεν ηξερε την τυφλα της, με αποτελεσμα να την πιασουν,να την μονογραψουν την κολλα και να μεινει στην Γεωλογια απο μιση μοναδα!!!του πατερα μου κοντεψε να του ερθει εγκεφαλικο,μολις εμαθε την πατατα της βλακεντιας αδερφης μου!! :points:
 
krios είπε:
Έπαιρνα το μολύβι φάμπερ νούμερο δύο και στην κάθε πλευρά έγραφα με καρφίτσα το σκονάκι μου. από τύπους μαθηματικών μέχρι ιστορία. ευτυχώς που δεν έχω στραβωθεί.

Παρομοια εχω δει απο το γυμνασιο μεχρι στο 4ο ετος στο μαθημα της Μαιευτικης!!ο αλλος ειχε γραψει ολον τον οιστρικο κυκλο πανω σε εναν στυλο BIC!! στο Λυκειο ειχε πολυ σουξε αυτο το κολπο ειδικα σε τυπολογια φυσικης και μαθηματικων...αντιθετα δεν βοηθουσε ιδιαιτερα σε κατι αρχαια και γλωσσες και τετοια!! απορω πως τα χαραζουνε!!

Το Faber Castel 2 ειναι ιστορικο μολυβι..με αυτο εμαθα να γραφω Αγγλικα στο φροντιστηριο Στρατηγακη,στα ομορφα και κοσμοπολιτικα Πατησια back in the cult 80's!!!
 
Λοιπόν θα σας πω την πρόσφατη μου εμπειρία.Το Σαββατοκύριακο έδινα κάποιες εξετάσεις. Το πρώτος μέρος της ύλης που δίναμε αφορούσε τις βασικές αρχές της στατιστικής οπότε καταλαβαίνετε μιλάμε τούλαχιστον για 15 βασικούς τύπους και η υπόλοιπη ύλη είχε καμμιά 15 ακόμα.... Τι να κάναμε βλέπετε γιατί ήμασταν και πολλοί... και όλοι συνομίληκοι.... και σε αυτές της ηλικίες, το Αλτσχάιμερ είναι προ των πυλών.... :p

Ευτυχώς που επιτρεπόταν κουμπιουτεράκι, όσοι είχαμε με ανοιχτόχρωμο πλαίσιο ειχαμε κάτσει και τους είχαμε γράψει πάνω... όσοι είχαν σκούροχρωμο τα είχαν γράψει σε χαρτάκια και τα είχαν κολλήσει στο πίσω μέρος....

Δεν ήταν ιδιαίτερα πρωτότυπο αλλά πιστέψε με ήταν απολεσματικό.... :D :D
 
Ααα, ναι! Μια που διάβασα για κομπιουτεράκια, θυμήθηκα τις ηλεκτρονικές ατζέντες! Οι καταραμμένες είχαν και μυστικό τηλεφωνικό κατάλογο που ενεργοποιούνταν μόνο όταν έγγραφες ένα κωδικό στο πεδίο της έρευνας... Οπότε, όσο και να σκάλιζε ο καθηγητής, έβλεπε 4-5 τηλέφωνα απο συμμαθητές (για ξεκάρφωμα) και σου το ξαναέδινε πίσω! Είχαμε φτάσει σε σημείο στην δευτέρα λυκείου να χρησημοποιήσουμε μέχρι και αυτά: http://www.rfwiz.com/Maxon/Portables/Maxon_49-SX.htm (παλίοτερο μοντέλο φυσικά) Με, εννοείται, μια μικρή μόντα στο headset, μαλλί λυμμένο και το μπουφάν κουμπωμένο μέχρι πάνω να κρύβει την κομπίνα! Καλά, το τελευταίο το κάναμε μόνο και μόνο για τη δόση της αδρεναλίνης, να δούμε πόσο μπορούμε να το τραβήξουμε, μιας και δεν είχαμε πρόβλημα απο μηδενησμό στο συγκεκριμένο μάθημα! Και στην τελική, έπιασε!!! Και τώρα κατι λιγότερο sci-fi! Είχε χρησημοποιήσει κανείς το εσωτερικό της ζώνης του για να κολλήσει σκονάκια;! Έλεγε πολύ! Και απο τα απλούστερα και καλύτερα είναι φωτοτυπία ΚΑΤΩ απο την κόλλα του διαγωνίσματος! Δεν πάει σε κανένα το μυαλό οτι θα μπορούσες να είσαι τόσο αισχρός!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα