Ρετρό (σταθερά) τηλέφωνα

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Θυμάστε που την δεκαετία του 80' σχεδόν τα μισά σπίτια είχαν ΤΗΝ ΙΔΙΑ τηλεφωνική συσκευή ;

Την γκρι, με τις στρογγυλές επιφάνειες, και τον "μύλο"

που έκανε τον χαρακτηριστικό ήχο όταν "γύριζε".

Αν βρω καμιά φωτό, θα ανεβάσω.
 
"Eλα εσυ με ακους ,δεν ακουγεσαι, ΠΑΡΕ ΤΟ ΜΗΔΕΝ"

Αυτο το "παρε το μηδεν " παει καλλιστα και σε thread με τιτλο "ρετρο φρασεις που δεν θα ξανακουσετε" μαζι με το "Γιαννακη σηκω να αλλαξεις καναλι στην τηλεοραση". :D
 
Eπιτελους ενα πραγμα που ηξερα που ηταν,πηγα να το βρω και ηταν ΕΚΕΙ!!

Το χαμε σε λειτουργια μεχρι και μερικα(αρκετα) χρονια πριν.Ειναι μεσα στις σκονες,διακρινονται αυτοκολλητακια κασσετων,ενα αυτοκολλητο chipita (ιζνογκουντ μαλλον) και το ονομα μιας ομαδας(χι χι!).με την ασπρη ταινια εκρυψα τον αριθμο του τηλ που αναγραφοταν...

το μηδεν το χα παρει αρκετες φορες αλλα αυτο που με ταλαιπωρουσε ηταν το 9!!!βλεπετε ο αριθμος της κοπελας που μου αρεσε στο γυμνασιο τελειωνε σε 9!!! επαιρνα τα 6 πρωτα ψηφια και στο εβδομο(το 9) κολλαγα.εβρισκα το θαρρος το επαιρνα αλλα πριν ολοκλυρωθει ο κυκλος το κλεινα...(οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορες)

[edit]dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά δεν έχουμε μόνο ρέτρο σταθερά τηλέφωνα αλλά και ρετρο τηλ αριθμούς .Για σκέψου παίρναμε 7ψήφιο νούμερο #) .
 
Καλα και πιο παλια περναν 5 και πιο παλια επαιρνες τηλεφωνο και το σηκωνε τηλεφωνητρια και της ελεγες δωσμου τον ταδε. :xm:
 
Επίσης δεν ξέρω αν σας είχε τύχει να πάτε σε τέτοιο σπίτι, αλλά κάποιοι πατεράδες έβαζαν λουκετάκι στο 0 για να μην παίρνουν τα παιδιά τους υπεραστικά!
 
Ναι ναι, ακόμα και σε κάποιες υπηρεσίες έβαζαν λουκετάκι στο μηδέν για να μην πέρνουν υπεραστικά οι υπάλληλοι.
 
Κι αυτό το "πολυφωνικό" και εκνευριστικό ντριιιιιιιινγκ μου έχει, πραγματικά, λείψει...

Ακόμη θυμάμαι που το άνοιγα και έβαζα χαρτάκι ανάμεσα στο καμπανάκι και την γλωσσίδα για να κάνω τον ήχο κλήσης πιο διακριτικό...
 
Αυτά είναι νέας τεχνολογίας! :D

Θυμάμαι είχα πάει με τη μητέρα μου σε ένα αγροτικό ιατρείο σε ένα χωριό όταν ήμουν μικρός και το τηλέφωνο ήταν αυτού του σχήματος, κατάμαυρο και χωρίς ροδέλα μπροστά! Αντίθετα από δίπλα είχε μανιβέλα την οποία γυρνούσες 2-3 φορές, καλούσε το κέντρο και εκεί ζητούσες να σου καλέσουν το τηλέφωνο που ήθελες. Θυμάμαι το έκανα και πήρα τον πατέρα μου που ήταν σπίτι μόνο και μόνο για να το δοκιμάσω! :D Αυτό μάλιστα ήταν την εποχή που δειλά-δειλά είχαν αρχίσει να εμφανίζονται τα τηλέφωνα με πλήκτρα και μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση που είχε ξεμείνει.

Αυτό με το κλείδωμα του μηδέν στη ροδέλα ήταν εξαιρετικά σπαστικό. Και τοπικό είχε μηδέν μέσα δεν μπορούσες να πάρεις.

Όσο για τον χαρακτηριστικό ήχο, δεν μου λείπει καθόλου, τον ακούω συνεχώς από το κινητό μου. :cheers:
 
Ξαφνικά με έπιασε μια τρελή νοσταλγία παιδάκια βλέποντας το...
 
gapan είπε:
Αυτά είναι νέας τεχνολογίας! :D Θυμάμαι είχα πάει με τη μητέρα μου σε ένα αγροτικό ιατρείο σε ένα χωριό όταν ήμουν μικρός και το τηλέφωνο ήταν αυτού του σχήματος, κατάμαυρο και χωρίς ροδέλα μπροστά! Αντίθετα από δίπλα είχε μανιβέλα την οποία γυρνούσες 2-3 φορές,
!!!!!!!!!!!!

Συγγνώμη για την ερώτηση, αλλά υπηρέτησες κατά τον Α' Π.Π.? :D

Δεν πολυκαταλαβαίνω. Η μανιβέλα τροφοδοσίας χρησιμοποιούταν όταν οι γραμμές δεν ήταν powered. Τέτοιο τηλέφωνο σε δίκτυο που έχει ρεύμα τί να την κάνει τη μανιβέλα; Εκτός κι αν χρειαζόταν πολλή παραπάνω ενέργεια να δουλέψει...;
 
[edit] Dead pic / photobucket [edit]

Το βρήκα στο σαλόνι ως διακοσμητικό. Το θυμόμουν για πορσελάνινο αλλα είναι μεταλλικό. Μέσα του έχει 2 κουδούνες που τρίζουν ανυπόφορα όταν χτυπάει το τηλέφωνο, και μια μικρή πλακέτα με κάτι χοντροειδή τρανζίστορς και αντιστάσεις. Το έβαλα στην πρίζα από περιέργεια (ναι, βρήκα ακόμα παραδοσιακή πρίζα τηλεφώνου στο σπίτι) και αφού σχημάτισα τον αριθμό στο καντράν, μίλησα κανονικά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gryzor είπε:
!!!!!!!!!!!!
Συγγνώμη για την ερώτηση, αλλά υπηρέτησες κατά τον Α' Π.Π.? :D

Δεν πολυκαταλαβαίνω. Η μανιβέλα τροφοδοσίας χρησιμοποιούταν όταν οι γραμμές δεν ήταν powered. Τέτοιο τηλέφωνο σε δίκτυο που έχει ρεύμα τί να την κάνει τη μανιβέλα; Εκτός κι αν χρειαζόταν πολλή παραπάνω ενέργεια να δουλέψει...;

Πολλα χωρια την τοτε εποχη δεν ειχαν και ρευμα,εγω θυμαμαι χωριο που το μοναδικο τηλεφωνο το ειχε το καφενειο του και ολοι πηγαιναν εκει.
 
Aardvark είπε:
Πολλα χωρια την τοτε εποχη δεν ειχαν και ρευμα,εγω θυμαμαι χωριο που το μοναδικο τηλεφωνο το ειχε το καφενειο του και ολοι πηγαιναν εκει.
Ναι, αλλά άλλο το δίκτυο της ΔΕΗ ("δεν είχαν ρεύμα") και άλλο του πΟΤΕ...
 
Gryzor είπε:
!!!!!!!!!!!!
Συγγνώμη για την ερώτηση, αλλά υπηρέτησες κατά τον Α' Π.Π.? :D

Δεν πολυκαταλαβαίνω. Η μανιβέλα τροφοδοσίας χρησιμοποιούταν όταν οι γραμμές δεν ήταν powered. Τέτοιο τηλέφωνο σε δίκτυο που έχει ρεύμα τί να την κάνει τη μανιβέλα; Εκτός κι αν χρειαζόταν πολλή παραπάνω ενέργεια να δουλέψει...;
Τώρα να σου πω ότι δεν έχω ιδέα... Άντε να ήμουν 6-7 χρονών όταν το είδα αυτό, όχι παραπάνω. Τέτοια θέματα δεν με απασχολούσαν τότε. :D

Aardvark είπε:
Πολλα χωρια την τοτε εποχη δεν ειχαν και ρευμα,εγω θυμαμαι χωριο που το μοναδικο τηλεφωνο το ειχε το καφενειο του και ολοι πηγαιναν εκει.
Αυτό συνέβαινε μέχρι αρκετά πρόσφατα για πολλά απομακρυσμένα χωριά. Στο χωριό την μητέρας μου υπήρχε ένα μόνο τηλέφωνο στο παντοπωλείο του χωριού μέχρι περίπου το '94-'95. Τότε μόνο αποφάσισε ο ΟΤΕ να δώσει περισσότερες γραμμές στο χωριό. Οι παπούδες μου είχαν κάνει αίτηση για τηλέφωνο κάπου γύρω στο '84 από ότι είχα ακούσει. Τηλέφωνο πρέπει τελικά να τους πέρασε ο ΟΤΕ στο σπίτι το '96 και οι απαιτήσεις του χωριού σε τηλέφωνα πρέπει να καλύφθηκαν πλήρως κάπου στο '98. Μέχρι τότε όταν κάποιος έπαιρνε στο παντοπωλείο, ζητούσε κάποιον, τον φώναζαν από τα μεγάφωνα στην πλατεία να έρθει και όταν ερχόταν ή έπαιρνε πίσω αυτός ή περίμενε να ξαναπάρουν. Φυσικά όλο το χωριό ήξερε πότε και με ποιον ακριβώς μίλησε ο οποιοσδήποτε.
 
gapan είπε:
Αυτά είναι νέας τεχνολογίας! :D Θυμάμαι είχα πάει με τη μητέρα μου σε ένα αγροτικό ιατρείο σε ένα χωριό όταν ήμουν μικρός και το τηλέφωνο ήταν αυτού του σχήματος, κατάμαυρο και χωρίς ροδέλα μπροστά! Αντίθετα από δίπλα είχε μανιβέλα την οποία γυρνούσες 2-3 φορές, καλούσε το κέντρο και εκεί ζητούσες να σου καλέσουν το τηλέφωνο που ήθελες. Θυμάμαι το έκανα και πήρα τον πατέρα μου που ήταν σπίτι μόνο και μόνο για να το δοκιμάσω! :D Αυτό μάλιστα ήταν την εποχή που δειλά-δειλά είχαν αρχίσει να εμφανίζονται τα τηλέφωνα με πλήκτρα και μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση που είχε ξεμείνει.

Αυτό με το κλείδωμα του μηδέν στη ροδέλα ήταν εξαιρετικά σπαστικό. Και τοπικό είχε μηδέν μέσα δεν μπορούσες να πάρεις.

Όσο για τον χαρακτηριστικό ήχο, δεν μου λείπει καθόλου, τον ακούω συνεχώς από το κινητό μου. :cheers:
Θυμάμαι και εγώ ένα τέτοιο σε επαρχία. Ήταν σε καφενείο, για να πάρουμε τηλέφωνο παίρναμε πρώτο στο κέντρο και γυρνάγαμε τη μανιβέλλα όταν έκανε σαν να "πέφτει" η γραμμή. Πω πω, τι θυμάμαι...
 
Μιας και η κουβέντα για ρετρό τηλέφωνα βρήκα ίσως το απόλυτο ρετρό επιτραπέζιο δημόσιο τηλέφωνο.
 
tsalk είπε:
Μιας και η κουβέντα για ρετρό τηλέφωνα βρήκα ίσως το απόλυτο ρετρό επιτραπέζιο δημόσιο τηλέφωνο.

:bow: εύγε!!! δεν είχα ποστάρει ακόμα, μιας και ήθελα να βρω και να βάλω αυτό ακριβώς!!! πού το βρήκες βρε θηρίο?? εγώ όπου έψαξα, τζίφος
 
To βρήκα τελείως τυχαία.
 
Θέλω κι εγώωωω! Το συζήταγα προχθες με την κοπέλα μου ενώ χαζεύαμε Τα Καθάρματα, θα ήταν απίθανο να είχα ένα...
 
Πίσω
Μπλουζα