Ρετρό συμβουλές και σοφιστείες

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
198
Από συμβουλές όταν είμαστε πιτσιρίκια άλλο τίποτα... γονείς, αδέρφια, συγγενείς, αλλά και απλώς μεγαλύτεροι φίλοι και γνωστοί ήταν πάντα πρόθυμοι να μας υποδείξουν πως πρέπει κατά τη γνώμη τους να ζούμε. Συνήθως από το ένα αυτί έμπαιναν και από το άλλο έβγαιναν... Πέραν από τις κλασσικές συμβουλές ("Μην σκαλίζεις τη μύτη σου", "Πρόσεχε μη σου ρίξουν τίποτα στο ποτό", "Μην βγαίνεις έξω λουσμένος τον χειμώνα", "Ποτέ μην ξεκινάς χερσαίο πόλεμο στην Αφρική" κτλ.) ποιες είναι αυτές που σας έχουν μείνει;

Για κάποιο λόγο θυμάμαι δύο ατάκες που έχουν να κάνουν με γυναίκες... η πρώτη από έναν θείο μου:

"Η γυναίκα πριν στεγνώσει το δάκρυ έχει ξεχάσει γιατί έκλαιγε"

και η δεύτερη από έναν καθηγητή στο Πανεπιστήμιο, εν ώρα εργαστηρίου που έτυχε να είμαστε μόνο άντρες:

"Μάγκες, στη ζωή σας πρέπει να συνηθίσετε με υπολογιστή υψηλού επιπέδου, γυναίκα μεσαίου επιπέδου και γλώσσα (σ.σ.: προγραμματισμού) χαμηλού επιπέδου"
 
''Να προσεχετε μην σας την πεσει κανας π*****ς''
 
Τις περισσότερες από αυτές τις λεμε εμεις πλέον στα πιτσιρίκια...Μη μιλάς όταν τρως,μη μιλάς σε αγνώστους έξω από το σχολείο,πρόσεξε μη σου βάλουν τίποτα στην πορτοκαλάδα σου(αργότερα ποτό,Ramones..)Αυτο το ποτέ μην ξεκινάς χερσαίο πόλεμο στην Αφρική τι ακριβώς σημαίνει?
 
kajwbtfe είπε:
Αυτο το ποτέ μην ξεκινάς χερσαίο πόλεμο στην Αφρική τι ακριβώς σημαίνει?
Είναι σαν να λέμε "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια", χεχε ;)
 
"Βλέπε, άκου, σώπα"

"Εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θα έρθεις"

"Όσοι τρώνε δε μιλάνε και το πιάτο τους κοιτάνε"

και άλλα πολλά που θα τα θυμηθώ και θα τα καταγράψω εδώ!
 
" Όταν βλέπεις καυγά, κοπάνα την!"

" Να μην πιστέυεις ξένους, που λενε οτι θα σε πάνε σπίτί "

" Μην κάνεις παρεά με μεγαλύτερα παιδιά" στις πρώτες τάξεις του δημοτικού...
 
"Της νύχτας τα καμώματα, τα βλέπει η μέρα και γελάει"

Αυτό κολλούσε τρελά σε περιπτώσεις που κ____βαρούσες όλη μέρα και έπιανες να διαβάσεις/ λύσεις ασκήσεις/ γράψεις εργασία κατά τις 11 το βράδυ!

"Έχε τα πόδια σου ζεστά, την κεφαλή σου κρύα"... ???

Εμπνευσμένο από το γεγονός ότι κυκλοφορούσα ξυπόλητη χειμώνα - καλοκαίρι... Πολλές δεκαετίες μετά, πάλι το ίδιο κάνω...

"Άσε το μωρό να κλάψει, ...μεγαλώνουν τα πνευμόνια του"

Αυτό το τελευταίο, πέραν του ότι γελάω πάρα πολύ γιατί το ακούω συνέχεια, από άπειρο κόσμο ΑΚΟΜΗ, το αφιερώνω σε παθόντες νέους γονείς, που δεν έχουν κλείσει μάτι μήνες, διότι έχουν ακούσει τη σοφή γιαγιά. Μέχρι που η νύστα υπερισχύει, παίρνουν το μωρό αγκαλιά, και βλέπουν πόσο όμορφη μπορεί να είναι η ζωή...

Και με την ευκαιρία, να κάνω και την ανάλογη προπαγάνδα... :D

 
Όπου βλέπεις καβγά φύγε, οπου βλεπεις φαι μεινε

Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν

Μην πουλάς μερα και αγοραζεις νυχτα (μην αργεις και σε παιρνει το βραδυ δηλ. Η νυχτα εχει κινδυνους)

ο υπνος θρεφει τα παιδια και το ηλιος τα.. μικρα της αγελαδας :p

(για να κοιμομαστε χωρις πολλες εξηγησεις, με το ζορι το μεσημερι)

καλλιο πεντε και στο χερι, παρα δεκα και καρτερι

και το πασιγνωστο : μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλη κουβεντα μην πεις
 
"Να είσαι στο πρώτο θρανίο και να κοιτάς το δάσκαλο με σταυρωμένα χέρια"

"Μην αντιμιλάς σε μεγαλύτερους"

"Κάνε γρήγορα αυτό που θα σου αναθέσουν"

"Πίστευε και μη ερεύνα" (ναι, χωρίς κόμμα ανάμεσα στο "μη" και το "ερεύνα")

"Πάντα θα συμφωνείς με τη γνώμη του καθηγητή σου"

"Διάβασε σήμερα για να έχεις μια καλή δουλειά αύριο"

"Μπες στο Πανεπιστήμιο και όλα τα προβλήματά σου θα λυθούν"

"Άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο"

Όλα αυτά ( και πολλά περισσότερα ) ήταν συμβουλές που περιλαμβάνονταν στην καθημερινή πλύση εγκεφάλου από τους δικούς μου.

Όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν ότι σαν καλό παιζάκι ακολούθησα κατά γράμμα τις συμβουλές τους, πάντοτε έκανα ότι ήθελαν οι άλλοι και ποτέ το δικό μου, δεν υπήρξα ποτέ εγωιστής και, φυσικά, σκοτώθηκα στο διάβασμα και τη μελέτη για να γίνω ένας σωστός και επιτυχημένος (κατά τη κοινωνία και τους γείτονες) επαγγελματίας και πολίτης.

Ειδικά το τελευταίο: "Άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο" ισχύει σήμερα κατά γράμμα. Όλοι όσοι έχουν πτυχία ζουν μια ζωή ξένοιαστη, γεμάτη αναγνώριση και χρήμα, όλοι εργάζονται στο τομέα τους και χαίρουν κοινωνικής αναγνώρισης.

Πόσο λυπάμαι κάτι αγράμματα παιδιά που βολοδέρνουν μέσα στις νύχτες και τα σκυλάδικα. Ούτε μiα Veyron τη σεζόν δεν μπορούν να αγοράσουν..... Καταραμένη κατάντια και ανισότητα.
 
Και μερικες συμβουλες που κατεστρεψαν την Ελλαδα και τις εχουμε ακουσει ΟΛΟΙ...

''τρυπωσε εσυ πρωτα και μετα βλεπεις''

''εσυ να κοιτας την δουλεια σου και την οικογενεια σου''
 
Βουλευού κατάχαμα και μην κρίνεις ντίπ ( Βολέψου εσύ και κοιτά την δουλειά σου). Συμβουλή που μου είπε φίλος από την γειτονική Επανομή :D
 
pooky(1) είπε:
...
"Διάβασε σήμερα για να έχεις μια καλή δουλειά αύριο"



"Μπες στο Πανεπιστήμιο και όλα τα προβλήματά σου θα λυθούν"



"Άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο"


 


Όλα αυτά ( και πολλά περισσότερα ) ήταν συμβουλές που περιλαμβάνονταν στην καθημερινή πλύση εγκεφάλου από τους δικούς μου.


 


... ... ...


 


Ειδικά το τελευταίο: "Άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο" ισχύει σήμερα κατά γράμμα. Όλοι όσοι έχουν πτυχία ζουν μια ζωή ξένοιαστη, γεμάτη αναγνώριση και χρήμα, όλοι εργάζονται στο τομέα τους και χαίρουν κοινωνικής αναγνώρισης.


 


Πόσο λυπάμαι κάτι αγράμματα παιδιά που βολοδέρνουν μέσα στις νύχτες και τα σκυλάδικα. Ούτε μiα Veyron τη σεζόν δεν μπορούν να αγοράσουν..... Καταραμένη κατάντια και ανισότητα.
 


...πόσο δίκιο έχεις!

 


Και το χειρότερο δεν είναι αυτό. Διότι λες, "...ένταξει βρε αδελφέ... οι γονείς μας μεγάλωσαν σε άλλες εποχές, που αυτά που πρέσβευαν ίσχυαν κιόλας!"


 


Αυτό που δεν καταπίνεται είναι το ότι σε βλέπουν τώρα στα 60, 70 τους, που εσύ είσαι στα 30, 40 σου και που έχοντας ακολουθήσει πιστά τις συμβουλές τους είσαι ένας επιτυχημένος άνεργος που συντηρούν με διάφορους ευρηματικούς τρόπους, ενώ αντίστοιχα ο Γιαννάκης, Κωστάκης, Μαιρούλα και κάτι άλλοι σκερβελέδες που με το ζόρι αποφοίτησαν από το Νηπιαγωγείο έχουν τη ζωή που θα ονειρευόσουν, και αντί σου να λένε για την εκφύλιση των ιδανικών και πόσο πολύ έχει πάρει τον κατήφορο η κοινωνία,
επιμένουν στις ιδέες τους και σου εξηγούν ότι "κάποια στιγμή θα φανεί η αξία σου"... για να προσθέσω άλλη μία συμβουλή-σοφιστεία! :(


 
Αυτό το "κάποια στιγμή θα φανεί η αξία σου" το ακούω και σήμερα από τους δικούς μου.

Είναι το απόφθεγμα των ρετρό συμβουλών που μας έδιναν.

Φυσικά χαμογελώ πικρά όταν το ακούω.

Αν η ελπίδα είναι αυτή που πεθαίνει τελευταία, την εκτελώ πρώτη και πάω παρακάτω. Πάντα αυτό έκανα, δεν θέλω να αλλάξω.
 
pooky(1) είπε:
Ειδικά το τελευταίο: "Άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο" ισχύει σήμερα κατά γράμμα. Όλοι όσοι έχουν πτυχία ζουν μια ζωή ξένοιαστη, γεμάτη αναγνώριση και χρήμα, όλοι εργάζονται στο τομέα τους και χαίρουν κοινωνικής αναγνώρισης.
Πόσο λυπάμαι κάτι αγράμματα παιδιά που βολοδέρνουν μέσα στις νύχτες και τα σκυλάδικα. Ούτε μiα Veyron τη σεζόν δεν μπορούν να αγοράσουν..... Καταραμένη κατάντια και ανισότητα.

patousaki είπε:
 


...πόσο δίκιο έχεις!

 


Αυτό που δεν καταπίνεται είναι το ότι σε βλέπουν τώρα στα 60, 70 τους, που εσύ είσαι στα 30, 40 σου και που έχοντας ακολουθήσει πιστά τις συμβουλές τους είσαι ένας επιτυχημένος άνεργος που συντηρούν με διάφορους ευρηματικούς τρόπους, ενώ αντίστοιχα ο Γιαννάκης, Κωστάκης, Μαιρούλα και κάτι άλλοι σκερβελέδες που με το ζόρι αποφοίτησαν από το Νηπιαγωγείο έχουν τη ζωή που θα ονειρευόσουν, και αντί σου να λένε για την εκφύλιση των ιδανικών και πόσο πολύ έχει πάρει τον κατήφορο η κοινωνία,
επιμένουν στις ιδέες τους και σου εξηγούν ότι "κάποια στιγμή θα φανεί η αξία σου"... για να προσθέσω άλλη μία συμβουλή-σοφιστεία! :(



pooky(1) είπε:
Αυτό το "κάποια στιγμή θα φανεί η αξία σου" το ακούω και σήμερα από τους δικούς μου.
Είναι το απόφθεγμα των ρετρό συμβουλών που μας έδιναν.

Φυσικά χαμογελώ πικρά όταν το ακούω.

Αν η ελπίδα είναι αυτή που πεθαίνει τελευταία, την εκτελώ πρώτη και πάω παρακάτω. Πάντα αυτό έκανα, δεν θέλω να αλλάξω.
Βρε παιδιά,το σκίσατε στην υπερβολή το θέμα λέμε! :p

Είναι σαν να λέτε ότι ο αγράμματος,ο τεμπέλης,ο απατεώνας θα πάει σίγουρα μπροστά,ενώ αντιθέτως ο ικανός,ο εργατικός,ο τίμιος,100% θα πατώσει.

Εντάξει,δεν είναι και η πιο δίκαιη κοινωνία η ελληνική,ειδικά στα χρόνια αυτά που ζούμε,αλλά μη φτάσουμε να λέμε ότι μόνο αν είσαι τεμπελχανάς και λαμόγιο θα πας μπροστά!Στην τελική είναι και θέμα του πώς το βλέπει ο καθένας μας και τι ονομάζει επιτυχία.Αν αυτή μεταφράζεται σε καράβια λεφτά και ζωή μέσα στη χλιδή,το να γίνεις ένας τίμιος και αυτοδημιούργητος κροίσος,δεν ήταν ποτέ κάτι το εφικτό.Αν όμως θες να περνάς με άνεση και είσαι μαζεμένος στο βαθμό που πρέπει,και δεν ψάχνεις οπωσδήποτε να έχεις αμάξι των 60.000+ χιλάδων ευρώ και κάθε βράδυ να σκορπάς επιδεικτικά λεφτά από εδώ κι από εκεί,αν το ακριβό και ταμπελάτο ρούχο δεν το θεωρείς αυτονόητη ανάγκη,αυτό δεν είναι και κάτι το τόσο ανέφικτο τελικά...
 
manos426f είπε:
Βρε παιδιά,το σκίσατε στην υπερβολή το θέμα λέμε! :p
Είναι σαν να λέτε ότι ο αγράμματος,ο τεμπέλης,ο απατεώνας θα πάει σίγουρα μπροστά,ενώ αντιθέτως ο ικανός,ο εργατικός,ο τίμιος,100% θα πατώσει.

Εντάξει,δεν είναι και η πιο δίκαιη κοινωνία η ελληνική,ειδικά στα χρόνια αυτά που ζούμε,αλλά μη φτάσουμε να λέμε ότι μόνο αν είσαι τεμπελχανάς και λαμόγιο θα πας μπροστά!Στην τελική είναι και θέμα του πώς το βλέπει ο καθένας μας και τι ονομάζει επιτυχία.Αν αυτή μεταφράζεται σε καράβια λεφτά και ζωή μέσα στη χλιδή,το να γίνεις ένας τίμιος και αυτοδημιούργητος κροίσος,δεν ήταν ποτέ κάτι το εφικτό.Αν όμως θες να περνάς με άνεση και είσαι μαζεμένος στο βαθμό που πρέπει,και δεν ψάχνεις οπωσδήποτε να έχεις αμάξι των 60.000+ χιλάδων ευρώ και κάθε βράδυ να σκορπάς επιδεικτικά λεφτά από εδώ κι από εκεί,αν το ακριβό και ταμπελάτο ρούχο δεν το θεωρείς αυτονόητη ανάγκη,αυτό δεν είναι και κάτι το τόσο ανέφικτο τελικά...
+1000!

Το ζήτημα είναι ο καθένας πώς θα ελιχθεί, πώς θα αξιοποιήσει τις γνώσεις και τις δυνατότητές του και σε ποιο ρεύμα θα κινηθεί! Τώρα οι γενικότητες σίγουρα δε μπορούν να εκφράσουν τον τρόπο με τον οποίο ο καθένας θα πάει μπροστά (ή πίσω)!

:) ;)
 
Όπως και σε πολλά άλλα θέματα που έχουμε συζητήσει κατά καιρούς, ο καθένας σχολιάζει ανάλογα με τα βιώματά του. Προσωπικά ούτε μετάνιωσα που σπούδασα, ούτε άνεργος είμαι, ούτε με συντηρούν οι γονείς μου. Όσο για ανθρώπους που έχουν τη ζωή που ονειρευόμουν, μετά τον Ντέμη Νικολαΐδη δεν μου έρχεται κάποιος άλλος στο μυαλό.


 
manos426f είπε:
Βρε παιδιά,το σκίσατε στην υπερβολή το θέμα λέμε! :p
Είναι σαν να λέτε ότι ο αγράμματος,ο τεμπέλης,ο απατεώνας θα πάει σίγουρα μπροστά,ενώ αντιθέτως ο ικανός,ο εργατικός,ο τίμιος,100% θα πατώσει.

Εντάξει,δεν είναι και η πιο δίκαιη κοινωνία η ελληνική,ειδικά στα χρόνια αυτά που ζούμε,αλλά μη φτάσουμε να λέμε ότι μόνο αν είσαι τεμπελχανάς και λαμόγιο θα πας μπροστά!Στην τελική είναι και θέμα του πώς το βλέπει ο καθένας μας και τι ονομάζει επιτυχία.Αν αυτή μεταφράζεται σε καράβια λεφτά και ζωή μέσα στη χλιδή,το να γίνεις ένας τίμιος και αυτοδημιούργητος κροίσος,δεν ήταν ποτέ κάτι το εφικτό.Αν όμως θες να περνάς με άνεση και είσαι μαζεμένος στο βαθμό που πρέπει,και δεν ψάχνεις οπωσδήποτε να έχεις αμάξι των 60.000+ χιλάδων ευρώ και κάθε βράδυ να σκορπάς επιδεικτικά λεφτά από εδώ κι από εκεί,αν το ακριβό και ταμπελάτο ρούχο δεν το θεωρείς αυτονόητη ανάγκη,αυτό δεν είναι και κάτι το τόσο ανέφικτο τελικά...
Διαφωνώ κάθετα, φυσικά πάντα από προσωπική πείρα.

Στο παλιό μας μαγαζί οι μόνοι που είχαν πτυχίο ήταν οι σερβιτόροι και οι παρκαδόροι. Ούτε καν η barwoman, (αυτή είχε πτυχίο σε άλλου είδους σπουδές) ούτε οι φουσκωτοί στις πόρτες, ούτε οι τραγουδιάρες.

Από τους πελάτες, οι περισσότεροι ήταν του Δημοτικού. Και όταν λέω πελάτες δεν εννοώ τους περιστασιακούς, αλλά τους καραθαμώνες. Αν περιμέναμε προκοπή από τους άλλους, θα είχαμε φαλιρίσει προ πολλού.

Τώρα, ερχόμαστε στο σήμερα, με 30% ανεργία (σήμερα στα δελτία έφριξα.... ) όλοι με γερά "χαρτιά" σπουδών στα χέρια τους, και με τη κατάσταση να επιδεινώνεται ώρα με την ώρα. Πριν από λίγες μέρες ήμουν στο παλιό μου μαγαζί. Οι μόνιμοι πελάτες συνεχίζουν να είναι αγράμματοι, να έχουν χρήμα με ουρά, να έχουν πανάκριβα αμάξια, σκάφη εκατομμυρίων, γυναίκες που ντρέπεσαι να τις κοιτάξεις γιατί νομίζεις ότι έχουν βγει από παραμύθι, (μιλάμε για κούκλες που νομίζεις ότι είναι από άλλο κόσμο.... ) και η μεγάλη πλάκα ξέρεις ποια είναι; Ότι όλοι αυτοί είναι καραευγενικοί μαζί σου, δεν έχουν απωθημένα (καλά αρκεί να μη τους θίξεις, δεν υπάρχει λόγος.... ) και στο άκουσμα της λέξης "κρίση" σπάνε πλάκα και γελάνε σαν να βλέπουν ταινίες του Βέγγου.

Μια κοπέλα που δουλεύει σερβιτόρα εκεί μέσα, για 50 ευρώ το βράδυ + tips έχει σπουδάσει ιατρική, άλλη έχει βγάλει νομική, και άλλα παιδιά που είναι για να σκουπίζουν τα λουλούδια από την πίστα και να σφουγγαρίζουν αν δεις το βιογραφικό τους θα ντραπείς.

Φυσικά και μιλάω πάντα με τις δικιές μου προσωπικές εμπειρίες.

Τα "ρετρό σοφιλίκια" που πραγματευόμαστε στο παρών νημάτιο είναι αποκλειστικά και μόνο urban myths, και αν ποτέ ο Θεός ή ο Διάολος με αξιώσουν να κάνω κάποιο παιδί, σίγουρα δεν θα το μαλώσω για τους κακούς του βαθμούς, σίγουρα θα το βάλω από τα 15 του στο μαγαζί να δει the real side of life. Πάντα είναι η dark side, αλλά έχω αλλεργία στο φως και στα θρανία.......

Just my 2 cents, αλλά η άποψή μου αυτή, δυστυχώς, επιβεβαιώνεται κάθε μέρα.
 
pooky(1) είπε:
Διαφωνώ κάθετα, φυσικά πάντα από προσωπική πείρα.
Στο παλιό μας μαγαζί οι μόνοι που είχαν πτυχίο ήταν οι σερβιτόροι και οι παρκαδόροι. Ούτε καν η barwoman, (αυτή είχε πτυχίο σε άλλου είδους σπουδές) ούτε οι φουσκωτοί στις πόρτες, ούτε οι τραγουδιάρες.

Από τους πελάτες, οι περισσότεροι ήταν του Δημοτικού. Και όταν λέω πελάτες δεν εννοώ τους περιστασιακούς, αλλά τους καραθαμώνες. Αν περιμέναμε προκοπή από τους άλλους, θα είχαμε φαλιρίσει προ πολλού.

Τώρα, ερχόμαστε στο σήμερα, με 30% ανεργία (σήμερα στα δελτία έφριξα.... ) όλοι με γερά "χαρτιά" σπουδών στα χέρια τους, και με τη κατάσταση να επιδεινώνεται ώρα με την ώρα. Πριν από λίγες μέρες ήμουν στο παλιό μου μαγαζί. Οι μόνιμοι πελάτες συνεχίζουν να είναι αγράμματοι, να έχουν χρήμα με ουρά, να έχουν πανάκριβα αμάξια, σκάφη εκατομμυρίων, γυναίκες που ντρέπεσαι να τις κοιτάξεις γιατί νομίζεις ότι έχουν βγει από παραμύθι, (μιλάμε για κούκλες που νομίζεις ότι είναι από άλλο κόσμο.... ) και η μεγάλη πλάκα ξέρεις ποια είναι; Ότι όλοι αυτοί είναι καραευγενικοί μαζί σου, δεν έχουν απωθημένα (καλά αρκεί να μη τους θίξεις, δεν υπάρχει λόγος.... ) και στο άκουσμα της λέξης "κρίση" σπάνε πλάκα και γελάνε σαν να βλέπουν ταινίες του Βέγγου.

Μια κοπέλα που δουλεύει σερβιτόρα εκεί μέσα, για 50 ευρώ το βράδυ + tips έχει σπουδάσει ιατρική, άλλη έχει βγάλει νομική, και άλλα παιδιά που είναι για να σκουπίζουν τα λουλούδια από την πίστα και να σφουγγαρίζουν αν δεις το βιογραφικό τους θα ντραπείς.

Φυσικά και μιλάω πάντα με τις δικιές μου προσωπικές εμπειρίες.

Τα "ρετρό σοφιλίκια" που πραγματευόμαστε στο παρών νημάτιο είναι αποκλειστικά και μόνο urban myths, και αν ποτέ ο Θεός ή ο Διάολος με αξιώσουν να κάνω κάποιο παιδί, σίγουρα δεν θα το μαλώσω για τους κακούς του βαθμούς, σίγουρα θα το βάλω από τα 15 του στο μαγαζί να δει the real side of life. Πάντα είναι η dark side, αλλά έχω αλλεργία στο φως και στα θρανία.......

Just my 2 cents, αλλά η άποψή μου αυτή, δυστυχώς, επιβεβαιώνεται κάθε μέρα.
Pooky κοιταξε να δεις.

Δεν ειναι καθολου ψεμα πως ανθρωποι χωρις πτυχια μπορει να ειναι πιο επιτυχημενοι επαγγελματικα απο αλλους που εφαγαν τα νιατα τους σε σπουδες. Το θεμα ειναι πως ειναι συγκεκριμενα επαγγελματα που δινουν αυτη την ευκαιρια και παλι τις περισσοτερες φορες απαιτουν πολλες θυσιες.

Αν αφησουμε εξω τους μαγαζατορες της νυχτας (το οποιο ειναι και να σου κατσει γιατι πολλοι τον εχουν πιει), λαχαναγοριτες (το οποιο και παλι πρεπει να σου κατσει), κρεατεμπορους και λαμογιοθεσεις τυπου ΟΛΠ, λιμενικος, ταριφας κτλ. Συνηθως πεφτει πολυ σκληρη δουλεια. Ο αλλος μπορει να δουλευει μεσα στο λιοπυρι, στο κρυο, κρεμμασμενος αναποδα κτλ.

Επισης εχεις πολλες πιθανοτητες να μην ανηκεις ουτε σε αυτους τους καλα αμοιβομενους και σκληρα εργαζομενους, αλλα μονο στο δευτερο. Να σου βγαινει η μεση σε καμια οικοδομη ή να μοιραζεις πιτσες με το παπακι στο καταχειμωνο ενω εισαι 40 χρονων (το βλεπω ολο πιο συχνα) και να λες κι ευχαριστω γιατι τα προσοντα σου ειναι αντιστοιχα του μεσου λαθρομεταναστη.

Ο πατερας μου ανηκει στην κατηγορια των πολυ σκληρα εργαζομενων και πολυ καλα αμοιβομενων (σε σχεση με το τι παιζει γενικα). Εχει τελειωσει απλα το τοτε γυμνασιο και σε καποιες φασεις το βδομαδιατικο του ηταν το μηνιατικο ενος μεσου γιατρου. Αλλα ταξιδευε συχνα (παλιοτερα), κινδυνευει καθημερινα σε μια δουλεια που τα ατυχηματα ειναι καθημερινα (επισκευες πλοιων), δουλευει πολλες ωρες σε μια δουλεια που περα απο την τεχνικη γνωση θελει και δυναμη. Εγω αν παω μια βδομαδα θα με μαζευουν, ενω ο πατερας μου το κανει καθημερινα και ειναι 56. Εχει τυχει παλιοτερα (προ κινητων) να γινει μεγαλη εκρηξη στο Περαμα και να βγαζουν τον κοσμο κομματια σε σακουλες και εμεις να εχουμε φρικαρει γιατι δεν ξεραμε σε πιο καραβι θα ηταν ο πατερας μου. Δεν αναφερω καν ποσες φορες εχει δηλητηριαστει απο αναθυμιασεις ή εχει κοντεψει να καει.

Παιρνω πολυ λιγοτερα απο τον πατερα μου παροτι εχω σπουδασει αρκετα και κυριως επιμορφωνομαι καθημερινα για την δουλεια μου. Αλλα δεν δουλευω σε αμπαρια μεσα στον καυσωνα ουτε κινδυνεψα ποτε να με μπαγλαρωσουν στην Νιγηρια γιατι ο ατζεντης εκανε ..... στα χαρτια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
---EDIT-----

Deleted.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα