Ρετρό συσκευασίες τροφίμων και ποτών για κάθε χρήση.

spirtoulis

RetroMasteR
Joined
17 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.296
Αντιδράσεις
168
Τα παλιά χρόνια που ήμασταν παιδάκια, ο κόσμος δεν πετούσε τόσο εύκολα τα πράγματα που αγόραζε και πολλές έβρισκε άλλες χρήσεις για τα σκουπίδια του. Θα θυμάστε όλοι βέβαια τις συσκευασίες από τους τενεκέδες λαδιού ή τυριού που μετατρέπονταν σε γλάστρες. Ενίοτε χρησίμευαν και ως κουβάδες για να ασπρίσει η γιαγιά το σπίτι. Τα μπουκάλια από λεμονάδες, πορτοκαλάδες κτλ χρησίμευαν ως βάζα. Εγώ έχω ως ανάμνηση το γυάλινο μπουκάλι από λεμονάδα γεμάτο λάδι δίπλα στο εικοναστάσι της γιαγιάς. Οι πλαστικές συσκευασίες από κάτι βιτάμ κτλ. αποκτούσαν την χρήση τάπερ. Η ανακύκλωση πριν τους μπλε κάδους.
 
Μεταλλικό κουτί από μπισκότα για είδη ραπτικής (by θεία)

Και κάτι πιο.....

κουτάκι μερέντας ως αποθηκευτικός χώρος για τη μασέλα!!!!! (by γιαγιά!!!!)

Επίσης τενεκέδες από λάδι και φέτα γίνονταν οι καλύτερες γλάστρες!!!!!
 
Μεταλλικό κουτί απο μπισκότα! Πω,πω, εκεί μέσα έβρισκες κάθε είδους τσίτσιλι μίτζιλι.Θυμήθηκα την γιαγιά μου που μάζευε μπουκαλάκια απο ασετόν και τα γέμιζε με αγιασμό.Δεν είναι ρετρό συσκευασία τροφίμου, αλλά είπα να το προσθέσω. #) Επίσης τα μεγάλα μπουκάλια κοκα κόλα τα χρησιμοποιούσε για την παραγωγή τουρσιών.
 
Δεν το ήξερα jo86 αυτό για την παραγωγή τουρσιών. :) Πάντως τα μπουκάλια των αναψυκτικών που ανέφερες τότε όπως και σήμερα όταν αδειάσουν πολλά νοικοκυριά τα γεμίζουν με νερό για το ψυγείο.
 
Τα μεγαλα δοχεια με το λαδι, τα καναμε εμεις και ολη η γειτονια :

1. γλαστρες που τις βαφαμε συνηθως κοκκινες

2. κοβαμε τον πατο και το καπακι, το ανοιγαμε διαπλατα (να γινει σαν ταψι) καναμε τρυπες (συνηθως με δρεπανι) και το βαζαμε πανω σε τριποδο με αναμμενη φωτια απο κατω και ψηναμε καστανα.

3. δοχεια μεταφορας νερου (για μακρινες αποστασεις δεντρα, που δεν εφτανε το λαστιχο), και μεταφορα τροφης στο κοτετσι (τα δοχεια με τον χυμο ροδακινο που μοιραζαν καποτε στα σχολεια, ειχαν το ιδανικο μεγεθος για λιγες κοτες :p ). εδω.. δεν αφαιρουσες ολη την οροφη, αλλα ενα μερος, για να πιανεις καλυτερα το δοχειο.

Στα πλαστικα μπουκαλια των αναψυκτικων, βαζαμε το παγωμενο νερο στο ψυγειο, παγωμενο γαλα (απο αγελαδα), σπιτικα αναψυκτικα (οπως βυσσιναδα) αλλα.. και το λαδι, οταν το αγοραζαμε σε πεντοκιλη συσκευασια (δες παραπανω).

Στα βαζα απο τα γλυκα, βαζαμε τα γλυκα που φτιαχναμε εμεις, την ζαχαρη, τον καφε, το αλατι, ολα τα μπαχαρικα αλλα και τις ελιες (αυτες τις βαζαμε και στο κουτι της μερεντας, για να μην φαινονται).

Στις συσκευασιες βρεφικου γαλακτος (που κλειναν καλα) κατι εβαζε η μανα μου σε τροφιμο να μην χαλαει
 
Εκτος απο τα παραπανω να προσθεσω οτι τα μεγαλα γυαλινα μπουκαλια που ηταν ειτε απο αναψυκτικα(παλια ηταν σε γυαλινη συσκευασια) ειτε απο κρασι τα κραταμε ακομα και σημερα και τα χρησιμοποιουμε για να στερεωσουμε μια λαμπαδα σε περιπτωση που κοπει το ρευμα ή πεσει η ασφαλεια ....Εννοειται πως αυτο γινοταν μονο τις βραδινες ωρες

Επισης παλια που οι συσκευασιες του καφε ηταν τσιγκινες(λουμιδη και νεσκαφε)κρατουσαμε τα κουτια για να βαλουμε μεσα ζαχαρη και καφε,μεχρι και σημερα εκει τα αποθηκευουμε
 
'Ετσι είναι Spirtouli. Νομίζω αυτό γίνεται ακόμα και σήμερα με τα μπουκάλια. Τελικά ένα σωρό ρετρό πατέντες υπήρχαν.
 
sypsi είπε:
Μεταλλικό κουτί από μπισκότα για είδη ραπτικής (by θεία)
Και κάτι πιο.....

κουτάκι μερέντας ως αποθηκευτικός χώρος για τη μασέλα!!!!! (by γιαγιά!!!!)

Επίσης τενεκέδες από λάδι και φέτα γίνονταν οι καλύτερες γλάστρες!!!!!
άμα ήταν και βαμμένοι...όλα τα λεφτά!!!
 
Παλιά σε κάθε σπίτι θα υπήρχε πάντα ένα ρομπότ φτιαγμένο από πακέτα τσιγάρων. Το θυμάστε;; Για ένα ρομπότ μεσαίου μεγέθους χρειάζονταν περίπου 20,25 πακέτα!! Το πάνω πακέτο που παρίστανε το κεφάλι του ήταν λίγο ανοιγμένο για να ξεχωρίζει το στόμα!! Κατασκευή που θα μπορούσε να γίνει ακόμη και σήμερα βέβαια αλλά δεν παύει να θεωρείτε ρετρό!!
 
boomer είπε:
Παλιά σε κάθε σπίτι θα υπήρχε πάντα ένα ρομπότ φτιαγμένο από πακέτα τσιγάρων. Το θυμάστε;; Για ένα ρομπότ μεσαίου μεγέθους χρειάζονταν περίπου 20,25 πακέτα!! Το πάνω πακέτο που παρίστανε το κεφάλι του ήταν λίγο ανοιγμένο για να ξεχωρίζει το στόμα!! Κατασκευή που θα μπορούσε να γίνει ακόμη και σήμερα βέβαια αλλά δεν παύει να θεωρείτε ρετρό!!
boomer πρωτη φορα ακουω τετοιο πραγμα,αν και στο σπιτι μου δεν υπηρχαν(ουτε υπαρχουν) καπνιστες,ουτε σε αλλα σπιτια ειδα τετοιο ρομποτ... φανταζομαι πως ηταν μια κατασκευη η οποια δε χρησιμευε σε τιποτα ή μηπως κανω λαθος;
 
1)κουτακι απο μερεντα για χτυπημα φραπε οταν δεν υπηρχε σεικερ. 2)Οταν φτιαχνουμε σαλτσα ντοματας για το φαγητο χρεισιμοποιουμαι μπουκαλια μπυρας για να βαζουμε μεσα την σαλτσα. 3)Τα μπουκαλια ενιμιση λιτρου απο κοκα κολα και φαντα τα χησειμοποιουμαι στης ελιες.Τα ανοιγουμε τρυπες βαζουμε μεσα ναφθαλινη και τα κρεμαμε απο ενα κλοναρι.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να διωχνει τον δακο.
 
Οχι ήταν απλά διακοσμητικό!! Με τα σημερινά δεδομένα δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο αλλά την εποχή του 80 έκανε μεγάλη εντύπωση!! Ιδικά αν ο κατασκευαστής χρησιμοποιούσε αρκετά πακέτα για να φτιάξει ένα μεγάλο!! Θα μαζέψω μερικά πακέτα και θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα να το δεις!!
 
katerinak είπε:
boomer πρωτη φορα ακουω τετοιο πραγμα,αν και στο σπιτι μου δεν υπηρχαν(ουτε υπαρχουν) καπνιστες,ουτε σε αλλα σπιτια ειδα τετοιο ρομποτ... φανταζομαι πως ηταν μια κατασκευη η οποια δε χρησιμευε σε τιποτα ή μηπως κανω λαθος;
Οχι ήταν απλά διακοσμητικό!! Με τα σημερινά δεδομένα δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο αλλά την εποχή του 80 έκανε μεγάλη εντύπωση!! Ιδικά αν ο κατασκευαστής χρησιμοποιούσε αρκετά πακέτα για να φτιάξει ένα μεγάλο!! Θα μαζέψω μερικά πακέτα και θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα να το δεις!!
 
Θυμηθηκα πλαστικη συσκευσια (με καπακι) που ειχε μεσα τυρι φετα μαζι με το τυρογαλο: μολις τελειωνε το περιεχομενο πλενοταν η συσκευασια και μπορουσες να τη χρησιμοποιησεις για να αποθηκευσεις το φαγητο της προηγουμενης μερας
 
boomer είπε:
Παλιά σε κάθε σπίτι θα υπήρχε πάντα ένα ρομπότ φτιαγμένο από πακέτα τσιγάρων. Το θυμάστε;; Για ένα ρομπότ μεσαίου μεγέθους χρειάζονταν περίπου 20,25 πακέτα!! Το πάνω πακέτο που παρίστανε το κεφάλι του ήταν λίγο ανοιγμένο για να ξεχωρίζει το στόμα!! Κατασκευή που θα μπορούσε να γίνει ακόμη και σήμερα βέβαια αλλά δεν παύει να θεωρείτε ρετρό!!
Πω, πω τι μου θύμισες τώρα!!! Πιτσιρικάς είχα φτιάξει καμιά δεκαριά τέτοια ρομπότ με κουτιά από τσιγάρα που μου δίνανε γνωστοί μου και τα είχα βάλει πάνω στη βιβλιοθήκη!!!

Και κάτι άλλο: Θυμάται κανείς κάτι πορτοκαλάδες, λεμονάδες που βγαίνανε μέσα του 80 η μεν πορτοκαλάδα σε πλαστικό δοχείο που είχε το σχήμα και το χρώμα του πορτοκαλιού και η λεμονάδα σε δοχείο σχήματος και χρώματος λεμονιού; Δεν μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες ή φωτό...
 
-Πλαστικές συσκευασίες γιαουρτιού ή βουτύρου για αποθήκευση τριμμένης ντομάτας/ντοματοπελτέ στην κατάψυξη

-Πλαστικά μπουκάλια αναψυκτικού και νερού για αποθήκευση λαδιού και κρασιού στο σπίτι ή και για το ειδικό νερό του σιδερώματος

-Συσκευασία (μικρό πλαστικό κουτάκι) μερέντας για το αλάτι ή ρίγανη ή τη σκόνη για πλύσιμο ρούχων στο χέρι

-Μεγάλη πλαστική συσκευασία από γιαούρτι για αποθήκευση σκόνης απορρυπαντικού για το πλυντήριο

-Συσκευασία δώρου από ποτά για κουτί ραπτικών
 
BETTY BOOP είπε:
-Πλαστικές συσκευασίες γιαουρτιού ή βουτύρου για αποθήκευση τριμμένης ντομάτας/ντοματοπελτέ στην κατάψυξη
Είναι ρετρό αυτό? :eek:

Οι δεκάδες κεσεδάκια από γιαούρτι που περιμένουν να τις γεμίσω σε κανένα μήνα με τοματόζουμο από ντομάτες αγορασμένες στο farmers' market διαφωνούν :)
 
Και κάτι άλλο: Θυμάται κανείς κάτι πορτοκαλάδες, λεμονάδες που βγαίνανε μέσα του 80 η μεν πορτοκαλάδα σε πλαστικό δοχείο που είχε το σχήμα και το χρώμα του πορτοκαλιού και η λεμονάδα σε δοχείο σχήματος και χρώματος λεμονιού; Δεν μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες ή φωτό...
Θυμάμαι αλλά είναι και ακόμη ποιό παλιές. Τουλάχιστον από τα τέλη 70.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
chris73 είπε:
Θυμάμαι αλλά είναι και ακόμη ποιό παλιές. Τουλάχιστον από τα τέλη 70.
Εντάξει εγώ γύρω στο 84-85 τα θυμάμαι γιατί τότε πήγαινα πρώτη δημοτικού και τα έπινα στις εκδρομές του σχολείου! Αν τυχόν βρεθεί καμιά φωτό θα ήταν πραγματικά υπέροχο!!!
 
Η μάνα μου χρησιμοποιούσε τα γυάλινα βαζάκια από τις μαγιονέζες και έβαζε μέσα τα αμπελόφυλλα για τους ντολμάδες καθώς και τα μπαχαρικά της. Αυτό με το τοματόζουμο που γράψατε παραπάνω μου θύμισε τη μάνα μου που γέμιζε παγοκυψέλες με χυμό λεμόνι και τις έβαζε στην κατάψυξη. Έτσι όταν ήθελε λεμόνι έβγαζε ένα παγάκι και έτοιμος ο χυμός για το φαγητό.
 
Πίσω
Μπλουζα