Ρετρό τοπικά φεστιβάλ

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
338
Στα νιάτα μου, εκεί στις αρχές του '80 ήταν της μόδας τα τοπικά φεστιβάλ!

 


Σε κάθε γειτονιά, οι κάτοικοι που σέβονταν τον εαυτό τους (λέμε τώρα...) αλλά είχαν και μιά καλλιτεχνική φύση κρυμμένη που πάλευε να βγει στην επιφάνεια διοργάνωναν ετησίως το τοπικό τους φεστιβάλ.



Τουλάχιστον, στα Πατήσια αυτό συνέβαινε για μιά 5ετία ίσως και λίγο παραπάνω...



Στα "Πατησιακά" όπως τα ονόμαζαν την τιμητική τους είχαν :



- τα βαζάκια με τα γλυκά του κουταλιού και τις μαρμελάδες



- κεραμικά βαζάκια, αντίγραφα αρχαίων ακροκέραμων, πιάτα και πιατάκια με σχέδια από τη λαϊκή μας παράδοση



- κάτι εργόχειρα - σεμέν - τραπεζομάντηλα πάλι με σχεδιάκα κοσμημένα



- μικρά άλμπουμ για φωτογραφίες είτε με το λογότυπο του φεστιβάλ τυπωμένο πάνω ή με περιστεράκια



- καρφιτσούλες, κολλιεδάκια χειροποίητα



- κασέτες (πειρατικές οι περισσότερες)



- σουβλάκια, μαλλί της γριάς και διάφορες παρόμοιες γαστριμαργικές απολαύσεις
:p

 


Δε θυμάμαι να είχαν πολιτικό χαρακτήρα,
:xm: αλλά κάποιες ομιλίες πρέπει να τις έβγαζαν...


Λογικά, θα έπρεπε να υπήρχαν και διάφορα τοπικά μουσικά σχήματα και να παραχωρούσαν δωρεάν συναυλίες... (βλέποντας όμως σήμερα το χώρο δεν μπορώ να σκεφτώ που θα γινόταν κάτι τέτοιο)


 


Και δεν είμαι σίγουρη αν γίνονταν πάντα στο ίδιο μέρος...



Τις τελευταίες χρονιές, θυμάμαι πως γινόταν τέλος Αυγούστου στην παλιά Ανωτέρα Σχολή Ηλεκτρολόγων εκεί που σήμερα στεγάζεται ο ΟΑΕΔ Γαλατσίου.



Κάπου στο σπίτι διασώζεται ένα από εκείνα τα αλμπουμάκια. Αν το βρω, θα ποστάρω τη φωτό.
 
Τι ωραιο θρεντ! Θυμαμαι κατι γιορτες κρασιου στην Κρητη και κατι τοπικα πανυγηρια. Αγαπημενο ηταν και ειναι τα διαφορα πολιτιστικα της επαρχιας με πολλα να ειναι οντως πολυ αξιολογα. Στα πιο ερασιτεχνικα θυμαμαι διαφορες κυριες που τραγουδουσαν Χατζηδακη και Γουναρη συνοδεια πιανου και μου αρεσαν πολύ διοτι μαθαινα πολλα. Επισης παραστασεις Καραγκιοζη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αντίστοιχη ρετρό εκδήλωση ήταν και η γιορτή κρασιού που γινόταν κάθε χρόνο τέτοιο καιρό στο Δαφνί. Θυμάμαι που διαφημιζόταν από νωρίς στην κρατική τηλεόραση και νομίζω πως κρατούσε μέρες... :) Το κρασί έρεε άφθονο και ήταν και δωρεάν. Μάλιστα, εκτός της κρασοκατάνυξης υπήρχαν και διάφορα λαϊκά - παραδοσιακά μουσικά σχήματα που πλαισίωναν τους βαρελόφρ... :p εμμμ... συμμετέχοντες... :2beers:
 
Juanita είπε:
Αντίστοιχη ρετρό εκδήλωση ήταν και η γιορτή κρασιού που γινόταν κάθε χρόνο τέτοιο καιρό στο Δαφνί. Θυμάμαι που διαφημιζόταν από νωρίς στην κρατική τηλεόραση και νομίζω πως κρατούσε μέρες... :) Το κρασί έρεε άφθονο και ήταν και δωρεάν. Μάλιστα, εκτός της κρασοκατάνυξης υπήρχαν και διάφορα λαϊκά - παραδοσιακά μουσικά σχήματα που πλαισίωναν τους βαρελόφρ... :p εμμμ... συμμετέχοντες... :2beers:
με πας πολλα χρονια πισω μικρο παιδι τοτε πηγαινα με τους δικους μου καθε χρονο πραγματικα ηταν υπεροχα.... αχ εποχες.
 
το ΑΚΤΙΟ'84 λέει τίποτα σε κανέναν? αναφέρομαι στους μεγαλύτερους του φόρουμ...
 
Από γιορτές άλλο τίποτα στα μέρη που μεγάλωσα. Κάθε χρόνο, καλοκαίρι κυρίως, γινόταν γιορτή μελιού, γιορτή κρασιού, γιορτή πατάτας και γιορτή μυζηθρόπιτας. Κάθε γιορτή γινόταν στο σχολείο του χωριού με τρελό χορό και φυσικά φαγοπότι.
 
Πίσω
Μπλουζα