Ρετρό τραγούδια με ακατανόητο τίτλο

Uskoke

RetroAdept
Joined
9 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.419
Αντιδράσεις
6.008
priest-the green manalishi with the two pronged crown
το ποιο πράσινο με το τι στέμμα;
tanita tikaram-twist in my sobriety
γύρισμα στην νηφαλιότητα μου;
celtic frost-third from the sun
τρίτη από τον ήλιο δηλαδή η γη μας!
gamma ray-space eater
διαστημοφάγος; ανεπρόκοπος δηλ. πιάνει χώρο τζάμπα; ποιος θα μας εξηγήσει;
 
Το third from the sun, είναι τίτλος από επεισόδιο του Twilight Zone . Πιθανόν να βασίστηκε σε αυτό....
 
"Two pronged crown" παραπέμπει σε σατανικά κέρατα, αν είσαι φιλύποπτος και βλέπεις τον διάβολο πίσω από μοντέρνα τραγούδια.

Το αρχαίο τραγούδι Woolly Bully (του οποίου ο τίτλος υπακούει στα κελεύσματα του thread) μιλάει για ένα "thing" με "two big horns and a wolly jaw". Θα μπορούσε ωραιότατα να είναι μια κατσίκα, ένας βίσωνας ή ένας δις απατημένος γενειοφόρος σύζυγος. Ή ένα φανταστικό τέρας. Παρόλα αυτά καλού κακού κάποιες νότιες πολιτείες το απαγόρευσαν όταν κυκλοφόρησε τότε. Διότι γενικώς οι στίχοι του δεν βγάζουν νόημα. Κάλλιο σατανόδενε παρά σατανογύρευε.


Από δικά μας νομίζω το Ζαβαρακατρανέμια έχει τα πρωτεία
 
Celtic Frost-Phallic tantrum
tantrum είναι η κρίση που παθαίνουν μικρά παιδιά που χτυπιούνται κάτω κλπ, άμα δεν γίνει το δικό τους. φαλλική κρίση;
Celtic Frost-To Megatherion
Tο μέγα θηρίο; προς το μέγα θηρίο;
(προσοχή και τα δυο είναι death metal!)
 
Chumbawamba - Tubthumping

Ακατανόητος τίτλος, και ακόμα πιο ακατανόητο όνομα συγκροτήματος.

 
righeira-vamos a la playa
ο τίτλος θα πει στα ισπανικά πάμε στην παραλία αλλά όχι για να παίξουμε με τα κουβαδάκια μας αλλά γιατί έγινε ρίψη μιας ατομικής βόμβας .
Jurij Shatunov-Bielyje rozy
o τίτλος θα πει στα ρωσικά άσπρο τριαντάφυλλο και είναι ρομαντικό.
slayer-aggresive perfector
επιθετικός τελειωτής;
ofra haza-Im nin'alu
όταν κλείσουν οι πόρτες. η Όφρα Χάζα είναι εβραία και οι στίχοι του τραγουδιού είναι εμπνευσμένοι από την Παλαιά Διαθήκη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
ο τίτλος θα πει στα ισπανικά πάμε στην παραλία αλλά όχι για να παίξουμε με τα κουβαδάκια μας αλλά γιατί έγινε ρίψη μιας ατομικής βόμβας στην θάλασσα.
Δεν ξέρω εσείς, αλλά προσωπικά αν μάθαινα ότι έπεσε ατομική βόμβα στη θάλασσα θα τραγουδούσα με πάθος "Vamos a las montañas".
 
φυσικά έχεις δίκιο Ελέφαντα το διόρθωσα νομίζω οι στίχοι δεν λένε κάτι για θάλασσα (δεν ξέρω ισπανικά).Το θέμα είναι ότι είναι χαρούμενο τραγουδάκι και πολλοί δεν ήξεραν για τι μιλούσε.
BoneyM-rivers of babylon
από την Παλαιά Διαθήκη και ενώ μιλάει για τον ξεριζωμό των Εβραίων σε ένα χαρούμενο ντίσκο τραγουδάκι!
 
Ούτε εγώ ξέρω Ισπανικά εκτός από όσα μου έμαθαν ο Πεπίτο και ο Σπιντι Γκονζάλες. Αλλά ξέρει το Γκουγκλ και το ρώτησα πώς λένε Ιθπανιθτί "Θέλω να πάρω τα βουνά"
 
Sabbath-Sweet leaf (???)
φυσικά αναφέρεται στο...χόρτο το οποίο τόσο τίμησαν οι Sabbath και κυρίως ο Ozzy!
Police-every breath you take
πολλοί νομίζουν λανθασμένα ότι αναφέρεται σε έναν stalker, αλλά νομίζω ο ίδιος ο Sting, είπε ότι αναφέρεται στον Μεγάλο Αδερφό, και το κλίμα συνεχούς παρακολούθησης στο 1984 του Orwell!
Accept-Balls to the wall
τώρα τι να σημαίνει αυτό άραγε; @@@@ στον τοίχο; μερικές ερμηνείες λένε ότι σημαίνει φουλ γκάζι σε πολεμικό αεροπλάνο, μιας και οι μανέτες του γκαζιού είχαν μια μπαλίτσα πάνω τους, οπότε σημαίνει οι μπαλίτσες στο τοίχο, άρα φουλ γκάζι! πάντως είναι ένα από τα καλύτερα heavy metal tracks, & signature tune ton Accept!
The stranglers-golden brown
μερικοί νομίζουν ότι αναφέρεται στην ηρωίνη, εγώ δεν ξέρω, πάντως είναι ένα πολύ ωραίο κομμάτι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
The stranglers-always the sun
αντίθετα απ' ότι νόμιζα όλα αυτά τα χρόνια, δεν σημαίνει "πάντα ο ήλιος" αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ πάντα ο ήλιος. από τα πιο υπέροχα και αισιόδοξα τραγούδια που έχουν γραφτεί. There's always the sun.
The Cure-jumping someone else's train (???)
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείτε κύριε Robert Smith.
Fleetwood mac-everywhere
όπως πολλά άλλα τραγούδια το νόημα του τίτλου γίνεται κατανοητό αν διαβάσει κανείς τους στίχους. κάτι αδύνατο στα '80ς εκτός αν σε κανένα περιοδικό τους βλέπαμε.
Demon-don't break the circle
απ' τα καλύτερα και πιο ατμοσφαιρικά heavy metal τραγούδια, η μουσική δεν είναι τρομακτική αλλά είναι οι στίχοι όπως είχε πει και ένας ντόπιος παραγωγός και έπρεπε να φτάσει 2020 για να τους διαβάσω.
 
cc catch-soul survivor (τι θέλετε να πείτε κύριε Bohlen; αν ήταν sole survivor κάτι πήγαινε κι ερχόταν αλλά τώρα;)
modern talking-cheri cheri lady (τι κυρία ακριβώς;)
(τι μανία είναι αυτή που είχε ο Dieter Bohlen με τις μπίλιες)
Black Sabbath-Neon Knights
Accept-neon nights
πάντα τα μπέρδευα αυτά τα δυο
Ozzy + Lita Ford-Close my eyes forever
απ' τις ωραιότερες heavy metal μπαλάντες, τόσα χρόνια νόμιζα ότι ήταν κάπως κυνικό, ενώ το ρεφρέν είναι, φυσικά "If I close my eyes forever everything will be unchanged..." (μην βαράτε δεν το είχα ακούσει το τραγούδι μιας και τα οικονομικά στενά και δεν είχαμε πικάπ εδώ ο καημένος ο Ελέφαντας την έβγαζε στις Αμερικές με σκυλάδικα).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σαριμπιντάμ, που θα πει τρελαινομαι, δεν ξερω σε ποια γλωσσα.......Κι εγω τρελαινομαι οταν ακουω ασυναρτησιες.

 
Marillion - Kayleigh

Από τον τίτλο δεν καταλάβαινα τι σημαίνει Kayleigh, αλλά από τους στίχους φαίνεται ότι είναι όνομα.

 
Πίσω
Μπλουζα