Ρετρό χάρτες της Ελλάδος

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
ΝΕΩΤΕΡΟΣ ΑΤΛΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Λουκόπουλου)

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μου θύμισες Κωνσταντίνε... ::)

Ο γεωφυσικός χάρτης με τα ποτάμια τις λίμνες τα φαράγγια κτλ ήταν το καλύτερό μου...
 
Πολύ ωραίες φωτογραφίες Εχετλαίε! Θα προσπαθήσω και εγώ να ανεβάσω σχετικές, προσεχώς.

Υ.Γ. (εκτός θέματος): Παρεπιπτόντως, το ψευδώνυμό σου είναι πολύ "ψαγμένο", λίγοι γνωρίζουν οτι συνδέεται με την μάχη του Μαραθώνα...που είναι πάλι -τραγικά- επίκαιρος αυτές τις μέρες.
 
Μπορεί να άργησα αλλά δεν ξέχασα! μερικοί χάρτες από Μακεδονία, Θράκη, Χαλκιδική και Θεσσαλονίκη, μαζί με τα εξώφυλλά τους.

DSC00898.jpg

Σε αυτούς τους χάρτες βλέπουμε στοιχεία και λέξεις που δεν θα δούμε σε σύγχρονους, π.χ. "Επαρχία Αρναίας" (οι επαρχίες καταργήθηκαν με τον Καλλικράτη), ή "Γιουγκοσλαυία" (και αυτή καταργήθηκε επίσης...), ή "κλίμαξ" και "χάρται".

DSC00893.jpg

DSC00896.jpg

DSC00895.jpg

DSC00894.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τα βενζιναδικα της MOBIL τα παρακατω δεκαετιας 80,τα διναν σε κομματια και τα εβαζες στο βιβλιο-θηκη,πολλα ταξιδια θυμαμαι με δαυτα.

 




 




 




 






5.JPG

4.JPG

6.JPG

7.JPG

12.JPG
 
Τους είχαμε μονίμως στο παλιό μας αυτοκίνητο, ένα Corsa Swing δεκαετίας '80 (το χε πάρει ο πατέρας μου το '89), μαζί με το βιβλίο με τους οδικούς χάρτες της Αθήνας. Αθάνατοι χάρτες! Μας είχαν ξελασπώσει άπειρα!
 
Εμείς έχουμε μερικούς που κυκλοφορησε το τιβι ζάπινγκ το 1995. Και μάλιστα σε θήκη για να μην τους χάνεις.
 
Τους μικρούς χάρτες του TV Ζάπινγκ τους έχουμε κι εμείς, αλλά την αναθεωρημένη έκδοση του 2001, οπότε δεν πιάνεται (κι αυτοί μας είχαν βολέψει, σε ένα ταξίδι μας στην Τήνο).
 
Πίσω
Μπλουζα